Yardım C# Sıçrayan Top Döngü Hatası

Bu konuyu okuyanlar

yecloop

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle selamlar resimlerde verilen bilgiler ile bir c# konsol uygulaması yapmam gerekiyor. Kendi yaptığım uygulamanın kodları resimlerde bulunuyor hatamı anlatarak yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

Ekran görüntüsü 2021-06-12 002615.png
Ekran görüntüsü 2021-06-12 002634.png
Ekran görüntüsü 2021-06-12 003040.png

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Öncelikle while koşulunda yazdığın h==h/100 >=10 gibi bir kullanım yok. Çift eşittir true false döndürür yani eşitlik kontrol eder. (h=h/100)>=10 şeklinde deseydin olurdu ancak soruda 100'e bölmemen gerekiyor. Soru açıklamasında verilen algoritma akış diyagramına bakarsan zaten ne yapman gerektiğin yazıyor. Döngü içerisinde ne yapmak istediğini anlayamadım ama senden istenilen o değil. Doğru kodu açıklamaları ile şu şekilde bırakıyorum.
C#:
public static void Main()
    {
       int sayac=0;
       float h=0;
       float yol=0;
       Console.WriteLine("Yüksekliği giriniz: (metre)");
       float.TryParse(Console.ReadLine(),out h);
       h=h*100;//Metre olarak girilen değerin santimetreye çevrilmesi
       while(h>=10){
           yol+=h;//Yere düşerken aldığı yol
           h=h/3;//Yükseleceği yeni yükseklik
           yol+=h;//Zıplarken alacağı yol
           sayac++;//Sıçrama sayısı
       }
       yol+=h;//Son zıplayıştan itibaren yere düşerken aldığı yolu döngüye girmediği için burada bir defa daha arttıyoruz.
       Console.WriteLine("Sıçrama= "+sayac.ToString());
       Console.WriteLine("Yol= "+yol.ToString());
    }

Ek olarak algoritma akış diyagramındaki (flow chart) sembollerin ne anlama geldiklerini de aşağıya ekliyorum.

flowchart.jpg

yecloop

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle while koşulunda yazdığın h==h/100 >=10 gibi bir kullanım yok. Çift eşittir true false döndürür yani eşitlik kontrol eder. (h=h/100)>=10 şeklinde deseydin olurdu ancak soruda 100'e bölmemen gerekiyor. Soru açıklamasında verilen algoritma akış diyagramına bakarsan zaten ne yapman gerektiğin yazıyor. Döngü içerisinde ne yapmak istediğini anlayamadım ama senden istenilen o değil. Doğru kodu açıklamaları ile şu şekilde bırakıyorum.
C#:
public static void Main()
    {
       int sayac=0;
       float h=0;
       float yol=0;
       Console.WriteLine("Yüksekliği giriniz: (metre)");
       float.TryParse(Console.ReadLine(),out h);
       h=h*100;//Metre olarak girilen değerin santimetreye çevrilmesi
       while(h>=10){
           yol+=h;//Yere düşerken aldığı yol
           h=h/3;//Yükseleceği yeni yükseklik
           yol+=h;//Zıplarken alacağı yol
           sayac++;//Sıçrama sayısı
       }
       yol+=h;//Son zıplayıştan itibaren yere düşerken aldığı yolu döngüye girmediği için burada bir defa daha arttıyoruz.
       Console.WriteLine("Sıçrama= "+sayac.ToString());
       Console.WriteLine("Yol= "+yol.ToString());
    }

Ek olarak algoritma akış diyagramındaki (flow chart) sembollerin ne anlama geldiklerini de aşağıya ekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 155641
yardımın ve desteğin için çok teşekkürler .(Kendi başıma öğrenmeye çalışıyordum akış şemalarına yeteri kadar çalışmadım sadece temel seviyede bilgim var akış şemasını koda dökemiyorum bu konuda kendimi geliştirebileceğim bir kaynağın varsa ve yardımcı olursan sevinirim.)

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
yardımın ve desteğin için çok teşekkürler .(Kendi başıma öğrenmeye çalışıyordum akış şemalarına yeteri kadar çalışmadım sadece temel seviyede bilgim var akış şemasını koda dökemiyorum bu konuda kendimi geliştirebileceğim bir kaynağın varsa ve yardımcı olursan sevinirim.)
İnternette algoritma akış diyagramı örneklerine bakabilirsin. Aslında eğer okumak istersen ve ağır gelmeyecekse şuan, üniversitelerin " algoritma ve programlama 1 " ders notlarını incelersen çok daha iyi öğrenirsin. Benim tavsiyem örneklere bakarak kavraman şimdilik. Akış diyagramları çok kapsamlı bir konu değil çünkü.

yecloop

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnternette algoritma akış diyagramı örneklerine bakabilirsin. Aslında eğer okumak istersen ve ağır gelmeyecekse şuan, üniversitelerin " algoritma ve programlama 1 " ders notlarını incelersen çok daha iyi öğrenirsin. Benim tavsiyem örneklere bakarak kavraman şimdilik. Akış diyagramları çok kapsamlı bir konu değil çünkü.
tekrardan teşekkürler mutlaka bakacağım