C Programlama Dili

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Merhaba arkadaşlar, ben C öğrenmek istiyorum ve Dr. Rifat Çölkesen'in "C Programlama Dili" isimli kitabını aldım. kitabı okumaya başladım ama bu konu hakkında bilgim "0". yani hangi programı yüklemem lazım bu kodları kullanabilmek için. visual stüdyo kursam yeterli mi? bir de bu kitap iyi midir? cevaplarınızı bekliyorum....

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
C ile başla C++ ve C# ile devam et. Eğer elinde Visual Studio varsa kur. C, C++ ve C# dillerini deneyebilirsin.

Kitap şimdilik yeter. Fakat C++ ve C# dilleri için başka kitaplar gerekli

Elinde Rad Studio varsa onda C++ Builder var. O da işini görür.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
0ReiS0 ve sdmh ilginiz için teşekkür ederim... başka yorum yazmak isteyen varsa onları da duymak istiyorum...

bug

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Eğer visual studio varsa onu kur yoksa ücretsiz ve güzel bir C ve C++ derleyicisi olan DevC/C++'ı (8.9 Mb) Buradan indirmekle başlayabilirsin. İndirip yükleyeceğin bu program C kodlarını derlemende(çalışabilir hale getirmende) rol alacak. Daha sonra kitapdaki kodları deneyerek ve Reis'in verdiği sayfayı inceleyerek devam edebilirsin. Bu kadarı başlangıç için yeterli diye düşünüyorum. Sakın birden hepsini öğreniyim gibi bir düşünceye kapılma sonra vazgeçersin.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Eğer üniversitede ya da lisede okuyorsan dreamspark.com adresinden ücretsiz Visual Studio 2010 Professional versiyonunu indirebilirisn. Üniversitelerin hepsinin anlaşması var ama liselerin bazılarının anlaşması var.

Eğer öğrenci değilsen RAD Studio C++ Builder (ücretli), Dev C++ kullanabilirsin. Alternatif olarak Turbo C++ da kullanabilirsin ama turbo c++ çok eski bir derleyici.

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Benim de bir sorum olacak.

Ben de PHP öğrenmek istiyorum.Eğer PHP'yi öğrenirsem PHP bana programlama dillerini öğrenmemde kolaylık sağlayacak mıdır?

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Benim de bir sorum olacak.

Ben de PHP öğrenmek istiyorum.Eğer PHP'yi öğrenirsem PHP bana programlama dillerini öğrenmemde kolaylık sağlayacak mıdır?

Kısmen sağlayacak. Syntax yapısı C++ ile benzer.

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Programlama dili öğrenmek yabancı dil öğrenmek gibi. Birine başladınmı diğerleride aşina gelecektir. Hepsinde programlama yapabilirsin ama genelde birini kullanır onu seversin

Html, asp, php, asp .net web sayfa tasarımında kullanılır. C, C++, Pascal, C# vb ise programlamada kullanılır. Örneğin Visual studio ile web için asp .net programı yaparken html, vb script, C# beraber aynı projede olur. Her birinin görevi ayrıdır.

Yani bazı durumlarda birden fazla dil beraber kullanılmak zorundadır.

Not: Başka alternatiflerde vardır.

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
İlginize çok çok teşekkür ederim.:)

Anladım.:)