C# mı Python mu?

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
Lise öğrencisiyim iki dilede başlamıştım ikisindede OOP'ye kadar öğrendim yani iki dildede biraz bir şeyler biliyorum ama 3-4 aydır hiç çalışmadım yani biraz unuttum şimdi hangisine tekrar başlamam konusunda kafam karıştı.Aslında şuanlık pek bi amacım yok sadece boş zamanlarımda öğrenirim ileride işime yarar üniversitede bilgisayar bölümü okursam işime gelir , kolaylık olur diye öğrenmeye başladım.Hangisine tekrar devam etmemi tavsiye edersiniz?

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
Lise öğrencisiyim iki dilede başlamıştım ikisindede OOP'ye kadar öğrendim yani iki dildede biraz bir şeyler biliyorum ama 3-4 aydır hiç çalışmadım yani biraz unuttum şimdi hangisine tekrar başlamam konusunda kafam karıştı.Aslında şuanlık pek bi amacım yok sadece boş zamanlarımda öğrenirim ileride işime yarar üniversitede bilgisayar bölümü okursam işime gelir , kolaylık olur diye öğrenmeye başladım.Hangisine tekrar devam etmemi tavsiye edersiniz?
Windows ise c# *nix ise Python

STB

Profesör
Reaksiyon puanı
740
Python.

EtiJhin

Doçent
Reaksiyon puanı
147
linux ? c# öğrenirsen yanında Java visul basic ve c++ gelir
C# bana daha iyi daha zevkli geliyor ama herkes python kullan üniversitelerde ana dil olarak kullanılıyor ilerde sıkıntı yaşamazsın , yazması kolay , bir çok şey yapabilirsin diyor o yüzden böyle bir konu açtım kafam karıştı.

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
C# bana daha iyi daha zevkli geliyor ama herkes python kullan üniversitelerde ana dil olarak kullanılıyor ilerde sıkıntı yaşamazsın , yazması kolay , bir çok şey yapabilirsin diyor o yüzden böyle bir konu açtım kafam karıştı.
diyen öğretmen mi

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
Neden önce C öğrenmelisiniz?
Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, diğer mühendislik bölümleri veya Bilgisayar Programcılığı gibi bölümler için üniversiteler, genel olarak C ile programlamaya giriş yapıyor. Bunun en önemli sebebi, C programlama dilinin yazılım konusunu anlamada faydalı olması. C dilini henüz yazılım konusunda hiçbir şey bilmezken bile, kolayca öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz.

C ile programlama yaptığınızda birçok programlama diline nazaran bellekte daha az yer kullanırsınız ve uygulamaları daha hızlı çalıştırabilirsiniz. Dahası, birçok donanım projesinin temelini C programlama dili oluşturur. Robotik alanında projeler geliştirmek istiyorsanız C programlama dili ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Kısacası C, yazılıma yeni başlayanlar için oldukça ideal ve kullanışlı bir programlama dilidir.

Neden önce Python öğrenmelisiniz?
Python ile yazılımın girdiği her alanda proje geliştirebilirsiniz. İster web ister donanım programlama veya aklınıza gelebilecek her türlü yazılım projesinin belirli bölümlerinde Python ile programlama yazabilirsiniz. Çünkü Python esnek bir dildir. Ayrıca Python, Java gibi nesne tabanlı projeler geliştirebilmenize olanak sağlar. Günümüzde popüler olan Drone uygulamalarını Python ile kolayca yapabilirsiniz.

Python diğer programlama dilleri gibi süslü parantez({}) veya noktalı virgülleri(;) önemsemediği için daha kolay uygulanabilir. Çünkü diğer programlama dillerinde yaptığınız hata bir noktalı virgülden kaynaklıysa ve siz bunu farketmekte zorlanırsanız, işler çıkmaza girebilir. Ama Python’da bunlar önemsizdir, çünkü Python zahmetsizdir. Ayrıca, diğer programlama dillerine oranla bellekte en az yer kaplayan ve en hızlı çalışan programlama dillerinin başında geliyor.

Python şu anda yükselişte olan diller arasında 1. sırada yer almasıyla da ilk değilse bile öncelikli öğrenilmesi diller arasında gibi görünüyor.
C# zor da değil bu hatayı anlamak çok mu zor
Screenshot_2020-09-10-13-37-29-283.jpeg

14 üncü satır 35 inci karekterde ; eksik olduğunu anlamak çok mu zor ki

Python da öyle aman aman kolay değil bide

Bir programlama dili öğrenmek yazılım geliştirmeyi öğrenmek kısa bir süreç olarak gözüküyorsa, karşımdaki kişinin hiçbir bilgisi ve tecrübesi olmadığını düşünürüm.

O yüzden dil tavsiyesi yaparken böyle rahat davrananları anlamıyorum. Ya hiç tecrübesi yok, ya da 20 yıldır falan sektörde kendisine kolay geldiği için böyle söylüyor.

Fakat 20 yıl tecrübesi olan insanda böyle söylemez zaten...

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
Python. Ama ben bilgisayar müh olcam diyosan c

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067