Yardım Bu yıl aldığım oyuncu PC'nin fps drop sorununu 6 aydır kimse çözemedi

Bu konuyu okuyanlar

ÖzgeXonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba
Sıcaklık değerleri: Cpu boşta 33 yükte 55. Gpu boşta 34 yükte 70 oluyor... Bilgisayarım yeni 0 alındı ve kasa şeklinde değil donanım şeklinde tek tek topladık. Gerek hikayeli gerek online oyunlar olsun oyun oynamaya aşık biri olarak pc topladım. Sorunum RDR2, WİTCHER3, RUST, R6, CSGO, SPİDER-MAN REMASTERED, FORZA HORİZON 5, PUBG VB... diye gidiyor hepsini yazmama gerek yok çünkü bilgisayarım ''DON'T STARVE TOGETHER'' sistem gerektirmeyen oyunda bile takılma yaşıyor. Oynadığım oyunların fps değerleri gayet yüksekken takılma ve ekrana gelen görüntünün kekelediğini görüyorum. Hayata öyle küstüm öyle stres yaptım ki saçlarım bile döküldü. Çünkü denemediğim yöntem kapısını çalmadığım kimse kalmadı. Sorunu hiçbir insan çözemedi. Yaptıklarımı açıklıyorum CHİPSET, GPU DRİVER VE BİOS GÜNCELLENDİ. 30 defa format atıldı win11-win10 arasında geçişler yapıldı. Sorun donanımsaldır diye parça parça sistemi denedik, PSU değiştirilip sistem denendi. ANAKART değiştirilip denendi. En şaşırdığım kafayı yememize sebep olan yöntem ise EKRAN KARTI değiştirildi sorun yine devam etti. SSD olmasına rağmen piyasadaki en kaliteli SSD aldım sorun yine düzelmedi. Monitör değiştirildi, monitör kablosu değiştirildi DÜZELMEDİ. Bu sitede bulunan kadim güçlere sahip olan bilge bir MASTER çıkar mı? Derdime derman olacak biri çıkar mı? Not: denemediğimiz şey kalmadı bu tür sorunlar basit bir nedenden dolayı olabiliyor herkesi anlıyorum ama lütfen DDU ya da v-sync ya da fps sabitledin mi gibi saçma cevaplar rica ediyorum yazmayın. En basit yöntemler zaten ilk anda denendi SORUN DÜZELMEDİ.

Son olarak sistemimi detaylıca yazıyorum.

PSU = COOLER MASTER 600W 80PLUS

ANAKART = PRIME B450M-K

CPU = RYZEN 5 2600X

RAM = 16GB 2x8 3000MHZ Crucial Ballistix

GPU = GTX 1660 SUPER 6GB

SSD = SAMSUNG EVO 250GB + CRUCICAL 240GB

HDD = 1TB WD

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Ramlerinizde sıkıntı var gibi duruyor. Memtest denediniz mi ? Ayrıca işlemciyi takip ettiğinizde nasıl davranıyor. Clock hızı düşürme gibi bir şey yapıyor mu ?.

ÖzgeXonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Memtest denedim bir sorun gözükmüyor. İşlemci clock hızında düşme yok hatta hiç zorlanmıyor %35 %60 diye seyir ediyor. Var mı yardımcı olacak.

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Memtest denedim bir sorun gözükmüyor. İşlemci clock hızında düşme yok hatta hiç zorlanmıyor %35 %60 diye seyir ediyor. Var mı yardımcı olacak.
Hdmi yerine Dp kullanmayı denediniz mi ? Yada tam tersi ?

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Cpu değiştirip denediniz mi

Hmza Y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Binanızın Düzgün bir topraklaması olmayabilir. Bir çok değişken mevcut.

ÖzgeXonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar yok mu sorunu mu çözecek olan kişi koskoca sitede bir akıl verecek olan?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
Konuyu böldüğüm için özür dilerim

GTX 1650 SUPER 4GB kullanmıyor muydunuz? Donanım arşivinde farklı ekran kartı yazmışsınız da?

1663274296746.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

HDD'yi çıkartıp dener misiniz?
Ayfon Hdd`den güçlü ? sjdksdsdkhdh

Cpu değiştirip denediniz mi
Ben İntel sisteme geçmesini önerdim de, konu sahibinin farklı ekran kartıyla yeni konu açtığını görünce konunun ciddiyyeti bana göre hafifledi.

Sanırım pek ciddiye alınası konu değil. Eğer yanlış anlaşılma varsa aydınlandırın bende anlamak istiyorum çünkü

Son düzenleme:

ÖzgeXonce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Konuyu böldüğüm için özür dilerim

GTX 1650 SUPER 4GB kullanmıyor muydunuz? Donanım arşivinde farklı ekran kartı yazmışsınız da?

Ekli dosyayı görüntüle 173760

Ayfon Hdd`den güçlü ? sjdksdsdkhdh

Ben İntel sisteme geçmesini önerdim de, konu sahibinin farklı ekran kartıyla yeni konu açtığını görünce konunun ciddiyyeti bana göre hafifledi.

Sanırım pek ciddiye alınası konu değil. Eğer yanlış anlaşılma varsa aydınlandırın bende anlamak istiyorum çünkü
Hayatımda şu forum sitesinde bulunan parlak zekalı insanlar kadarını görmedim. Yahu sen benim konumu ve sorunumu düzgün okuyor musun? Neler yaptığımı okudun mu gpu değişimi yaptığımı açıklamışım demi sorun düzelmemiş demişim yani mantıken 2 ekran kartına sahibim. Konu kilit kimseyle uğraşamam ben.

Son düzenleyen moderatör:

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,180
Hayatımda şu forum sitesinde bulunan parlak zekalı insanlar kadarını görmedim. Yahu sen benim konumu ve sorunumu düzgün okuyor musun? Neler yaptığımı okudun mu gpu değişimi yaptığımı açıklamışım demi sorun düzelmemiş demişim yani mantıken 2 ekran kartına sahibim a*tal kardeşim. Konu kilit kimseyle uğraşamam ben.
Sakin ol şimdi.
O konuda da ekran kartı değiştirildi yazmışsın ama kullandığın kartın gtx 1650 4 gb olarak göstermişsin.

ee hangi kartı kullandığını çözemedin mi daha?

Seni raporlamak bile istemiyorum.
Olurda Sorununu çözmek isteyen biri olur,
cevap verebilesin diye.

Edit ---- yazsana oraya 2 adet ekran kartım var.
Modelleri şunlar bunlar.
birini burda yazarsan
Diğerini diğer forumda yazarsan yanlış anlaşılır tabii.

Edit 2 -- ayrıca o yaşadığın FPS drop değildir. Benden söylemesi.

Videolar atmışsın başka adamların çektiği baktım onlara.
Fareyi her pc de öyle hızlı hareket ettirirsen sağa sola yaşanacağı odur. Aniden dönen kamera açısından kaymak akıcılığında görüntü bekleme.

Son düzenleme:

snepclup

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
HDD = 1TB WD

Hdd okuma hızı ile ilgili olabilir. test etmek maksatıyla bir oyunu ssd üzerine kurup bu şekilde bir kontrol deneyebilirsiniz.