Bu Ülkede Adalet!

Bu konuyu okuyanlar

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Hocam kimse herhangi bir canlı için yaşasın veya ölsün diye karar veremez ki. Şimdi yaşamasını istemeseydi Allah yaratmazdı gibi bir düşünce var ise biraz yanlış olur. Allah bütün yarattıklarını bir sebep sonuç içerisinde yaratır. Yani bir canlı dünyaya gelmesi için bazı şartların oluşması gerekiyor. Bu mantıkla hareket edersek savaşlarda kazalarda ölenler sebepsiz sırf Allah istedi diyemi ölüyor? Ben şahsen kedici bir insanım. Askerde dahi kedi yetiştirmişliğim var. Bu bahsi geçen hayvanın gözümün önünde kedi öldürmüşlüğü ve sahibininde dahi hiç bir şey yapamamışlığı var. Bu durumda siz benim yerimde olsanız ne yapardınız? Birde o kedinin sizin olduğunu yada kedi yerinde çocuğunuz olduğunu? Yukarıda arkdaşlar kötü bir şey demek istemiyor. Sadece olayın kanuni boyutunu anlatmaya çalışmışlar. Hayvan sevgisi iyi insanlara mahsus bir olaydır. Sizde iyi bir insansınız ama dediğim gibi olaya fazla duygusal yaklaşıyorsunuz. Tekrar söyleyeyim kimse öldürülsün demiyor fakat ürememeleride gerekiyor. Belki kontrol altında özel çiftliklerde yetiştirilebilir konu hakkımda bilgim yok ama arkadaşın yetiştirdiği yer özel bir yer değil.
Yaratılmışsa bir sebebi vardır.Ölüm her canlıya haktır.Savaşlarda,kazalarda ölenlerle bizim öldürmemiz aynı şey değil.Eceli gelen her canlı ölümü tadıyor bu işleyişe karışamayız.Benim anlatamadığım konuyla sizin ne anladığınız çok farklı.Bir kere bu insan üretici değil yani üreticilerin ne olduğunu hayvanlarla alakalı olanlar bilir.Her kızana geldiğinde köpeği çifleştirir işi biten yaşlı hayvanları da atarlar.Bu hayvanların tehlikeli olabileceğinin gayet farkındayım.Şehrin göbeğinde böyle tehlikeli bir hayvanı apartmanda besleyemezsiniz.Beslememelisiniz zaten.Allah korusun dediğiniz gibi birine zarar verebilir sonuçta dar alanda hayvanda agresif olur.Herkes yasaklı ırk denilenleri beslesin gibi bir algım yok anlayacağınız.Benim derdim yapılan haksızlıkla alakalı.Recep bayraktarın üretme,dövüştürme gibi bir niyeti yok.Sırf köpekler için kalkıp memleketine dönmüş.Dağın başında kendi halinde bakıyor hayvanlara.Evet tasvip etmediğim hareketleride olmuyor değil ama sorun şu ki isnat edilen iftiraların hiçbirini yapmıyor bu kişi.Dişileri koruyor çifleşmemeleri için.Ama üreme hakkı konusunuda tartışmak gerek burda.Yani kısırlaştırmak da ne derece haddimize.Benim kedilerimde kısır.Biri mecburi ötekisi de benim çok isteğim olmadan oldu ancak tamamen karşı değilim gene de doğal olanı bozmak olduğunu biliyorum.İftira ile el bebek gül bebek bakılan hayvanları alıp barınağa kapatmak sizce haklı olan mı? Komşulardan veya o hayvanların saldırdığı birinden gelen bir şikayetle değil tamamen kin ve nefretle hiçbir şey yokken yapılmış bir şikayetle alınıyor bu hayvanlar? Benim anlatmak istediğim bu kişinin uğradığı haksızlık çoluğu çocuğunun gözyaşları.Ha siz diyeceksiniz bu yaparsa herkes yapar...Zaten yapıyor.Dövüştüren,saldırtan,kedi öldürten binlerce ruh hastası var.Peki bu ruh hastalarının cezasını hayvanlar mı çekmeli? Veya böyle sorunsuz bakanlar mı? Ben köpeklere çok yanaşabilen birisi değilim ancak sokağımızdakilere yemek veriyorum.Bir gün birisinin arka kısmında yara gördüm. Yatıyolardı Yoldan geçerken durup biraz baktım ne var acaba diye bir anda hayvan ona baktığım için üstüme koşmaya başladı.Sadece uzak dur diye korkuttu.Ve bir akşam gene yemek vercektim görmedim bile köpeği yaklaşmışım gene benim üstüme koştu.Sonra bunları beslemeyin saldırıyolar falan diye laf olmaya başladı.Kendim yaşadım yani dedim ah neden saldırıyorsunuz güzelce yaşayıp gitseniz...Köpek tehlikesizdir demiyorum bunu anlatmak istiyorum.Saldırgan olabilir ama ne yapmak lazım? Barınağa alsınlar tamam öyle diyelim.Barınaklarda hayvana verirsen yer vermezsen ölür...Sokakta en azından ordan burdan ne bulursa.Biz dengeyi tutturamıyoruz.Bende istemiyorum kimsenin canının yanmasını.Kimse istemez.Belki buna rağmen saldırmasını isteyen manyaklar olabilir ama ben istemiyorum.Olayın özünde ırk farketmeksizin köpekler şakaya gelmez.Uygun koşulların yoksa bakmak doğru değil.Hele böyle güçlü köpekleri dövüştürmek falan zaten doğru değil.Yasak ırk demek saçma bir tabir.Hepsi aynı zararı verebilcek kabiliyette varlıklar.Onları ırkıyla değil mizaçlarıyla yargılamak gerekiyor.Olmaz olmaz dememek lazım sizin durumunuz gibi şeyler yaşanabilir.Tedbirli olmak iyidir ama haksızlık karşısında susmak da yakışmaz bizlere.Benim sinir olduğum şey yasaksa yasak bilmem ne diyerek direk suçlayıcı,yargılayıcı saçma bir tavır içine girenler.Evet duygusal yaklaşabilirim.Öyle her kanalı izlemem ama bu kanal beni mutlu ediyordu ve üzüldüm gerçekten.Sanki kendi canımı elimden almışlar gibi hissettim.Bu tarz yorumlara tahammül edemiyorum.Kim haklı kim haksız umrumda değil aslında bu yasak ırk mevzusunda.Sonuçta herkes yarası olan yerden konuşuyor.Keşke hiç bu mevzuları konuşmaya gerek kalmasa dostça yaşayabilsek her canlıyla.Ama hayat toz pembe değil hiç de olmayacak....

Son düzenleme:

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Benim ağızımdan ÖLDÜRÜLSÜN diye laf mı çıktı ? Ama sen dişilerini tutarsan bu köpekler 6 ayda bir yavrular her defasında 2 ile 12 arası yavru yapar lütfen konuları çarpıtmayın. Alenen yasaklı köpeği çoğaltmış olursun. Bu tür köpekler beslenmemeli çoğaltılmamalı elde olanlarda kısırlaştırılmalı.

Bakın siz ömrünüzde köpek beslediniz mi bilmiyorum ama ben 8-10 sene bahçeli evde kaldım ve köpeklerimiz vardı. Üstüne Apartmana taşındıktan sonrada dedemde köpekler vardı ve onlarca köpeğimiz olmuştur. Hayvanları seven birisiyim. Ve nasıl davrandıklarını az çok bilirim.

Bizim evde olan köpeğimiz gayet normal kimseye saldırmayan bir köpeksede bir gün ne olduysa gitti telden atlayıp 6 yaşında çocuğu ısırdı. Ailesi ile papaz oluyorduk. Normal sessiz sakin köpek olmsına rağmen ondan sonra zincirde tutmaya başladık köpeği üzülerek. ( Normalde bütün köpeklerimiz salık bahçede gezerken. ) Normalde süt dökmüş kedi gibi olan köpek bile çocuk ısırabiliyorken bu tarz tehlikeli ırklardan olan köpekler sahibi yanında yokken neler yapabilir.
Ben çoğaltılmasına birşey demiyorum o konuda haklısınız fakat beslenmesin diyorsunuz, beslenmeyip ne yapılacak ölüme mi terk edilecek?

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
Zenginsen bu ülkede adalet senden yana olur.. Onun haricin de adalet sadece bir çay bahçesi

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
@Creative grbzz arkadaşımız konuyu taşımış sanırım ancak size zahmet vericem biliyorum gene de konuyu kilitleyebilir misiniz? Teşekkürler.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Yok ben taşıdım konuyu, kilitleme sebebi nedir?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Yok ben taşıdım konuyu, kilitleme sebebi nedir?
Gereksiz tartışmaların oluşmasını önlemek.Çıkacağı aşikar çünkü başlığı da değiştiremedim en iyisi ya silin ya kilitleyin gerek yok kavga gürültüye...

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Sorun değil, kavga edenin cezasını belirleyecek sistemimiz var. :)

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Peki siz bilirsiniz.Ben diyeceğimi dedim daha fazla muhattap olmayacağım.Yeterince canımız yandı dün.Saçmalayacaklar cevap yazmasın görmezden gelsin gitsin şikayet etsin ne yaparsa yapsın bulaşmasın.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,495
Cidden o kadar doğru paylaşım ki, katil ve tecavüzcüler elini kolunu sallaya sallaya gezsin; insanların hayvanlarına el koysun, hayvanı hapse atsın.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Bu ülkede adalet üç beş kendini bilmezin arkasını dayadığı tiplerle sürüyorsa yazık halimize çok yazık.Sinirden elim ayağım titriyor artık lanet olsun böyle insanlara.Tecavüzcüye,sapığa,pisliğe işlemeyen adalet hayvanlarına insandan iyi bakanlara işliyor...Recep Bayraktarı uzun zamandır takip ediyorum.Kendi çocuklarından ayırt etmeden bakıyor bu canlara.Dağın başında insanların olmadığı bir yerde,dövüştürmeden,sevgiyle baktığı için dolandırıcı kendine hayvanseverim diyen bir kadının lafıyla köpekleri elinden alındı.Neymiş yasak ırkmış...Ulan o hayvanlar kimi ısırmış da kime saldırmışta.Şehrin göbeğinde olur anlarım haklısın derim.Hepsi dağın başında kendi kafesinde yaşayıp, insan yokken ormanda gezen mutlu mesut hayvanlar.Kına yakcak şimdi o hayvanlar barınakta ölünce!
Beddua etmem ama hakedene etmek gerekmiş! Adalet böyle kendi halinde mutlu,zararsız insanlara işliyorsa arkasındakilerinde...
Adalet bu ülkede kadın ismi olana kadar yıllar geçti.

Anlayana.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Bugün bir şey dinledim direk bu konu geldi aklıma. Türkiye de ki hukuku sistemi için hukuk değil hakim sistemi var. Duruşmada hakim sizinle aynı düşünce yapısında ise kurtarıyorsunuz. Eğer sizin değil karşı görüşünüzde ise geçirebildiği kadar geçiriyor. Fırsat buldukça dile getirdiğim bir şey var. Toplumun ahlaki yapısı hızlıca çöküyor ve çocuklarımız ben merkezli yetişiyor. Böyle olunca hukuğundan tıbına mühendisliğinden memuruna herkesin tek amacı para kazanmak. Bu seferde amaç para olunca rüşveti hediyesi çok rahat dönüyor. İnşallah toplumumuz da bu hızlı çöküş bir anca durur ve görüşü ne olursa olsun hak ve hukuk gözeten bir toplum oluruz

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bugün bir şey dinledim direk bu konu geldi aklıma. Türkiye de ki hukuku sistemi için hukuk değil hakim sistemi var. Duruşmada hakim sizinle aynı düşünce yapısında ise kurtarıyorsunuz. Eğer sizin değil karşı görüşünüzde ise geçirebildiği kadar geçiriyor. Fırsat buldukça dile getirdiğim bir şey var. Toplumun ahlaki yapısı hızlıca çöküyor ve çocuklarımız ben merkezli yetişiyor. Böyle olunca hukuğundan tıbına mühendisliğinden memuruna herkesin tek amacı para kazanmak. Bu seferde amaç para olunca rüşveti hediyesi çok rahat dönüyor. İnşallah toplumumuz da bu hızlı çöküş bir anca durur ve görüşü ne olursa olsun hak ve hukuk gözeten bir toplum oluruz

Gerek dünyada gerekse Türkiye'de bütün olaylar SİYAH- BEYAZ gibi net değil ne yazık ki. Bazen iki tarafta haksız ( Hakim Savcı hangi taraf daha az haksız diye bakar. ) Bazen iki tarafta haklı hukuk hangi taraf daha haklı diye bakar. KESİN ADALET diye bir şey yok ki.

Bu olayda aynen öyle Bana göre ben haklıyım diğer arkadaşa göre o haklıdır. Veya belki ikimizde haklıyız.

Not: Bu hakim söyleminede katılmıyorum. Ülkede bir mahkeme cezanı kestimi olay kapansa o dediğinde haklı olabilirdin ama. En az 3-4 üst mahkeme var durumuna itiraz edebileceğin en son Anayasa mahkemesine hatta onunda üstü Avrupa İnsanHakları mahkemesine kadar 6-7 kademe Hakim ile muhattam olabilirsin. ( Ağır cezalarda tek hakimde olmuyor 3 hakim değerlendiriyor. )

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Gerek dünyada gerekse Türkiye'de bütün olaylar SİYAH- BEYAZ gibi net değil ne yazık ki. Bazen iki tarafta haksız ( Hakim Savcı hangi taraf daha az haksız diye bakar. ) Bazen iki tarafta haklı hukuk hangi taraf daha haklı diye bakar. KESİN ADALET diye bir şey yok ki.

Bu olayda aynen öyle Bana göre ben haklıyım diğer arkadaşa göre o haklıdır. Veya belki ikimizde haklıyız.

Not: Bu hakim söyleminede katılmıyorum. Ülkede bir mahkeme cezanı kestimi olay kapansa o dediğinde haklı olabilirdin ama. En az 3-4 üst mahkeme var durumuna itiraz edebileceğin en son Anayasa mahkemesine hatta onunda üstü Avrupa İnsanHakları mahkemesine kadar 6-7 kademe Hakim ile muhattam olabilirsin. ( Ağır cezalarda tek hakimde olmuyor 3 hakim değerlendiriyor. )
Hocam öye diyorsunuzda tutuklanıp sonra bırakılanları bir incelerseniz dediğimi anlarsınız. Mesala Can Dündar tutuklandı sol görüşlü hakim tarafından bırakıldı. Sağ görüşlü yada vatansever yada "Adaletli" bir hakim olsaydı bırakmazdı. Bunun gibi bir çok örnek verilebilir. En basiti Fetöden yargılananlar. Bizim gibi alt tabakanın duruşmalarını saymıyorum. Örnek olarak bir hırsızlık davamız var. Görüntü ispatlı ortada, açık itiraf var ve kabul var. Ama 3 senedir sürüyor. Bana bunu izah edebilir misin nasıl bir sistem bu?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hocam öye diyorsunuzda tutuklanıp sonra bırakılanları bir incelerseniz dediğimi anlarsınız. Mesala Can Dündar tutuklandı sol görüşlü hakim tarafından bırakıldı. Sağ görüşlü yada vatansever yada "Adaletli" bir hakim olsaydı bırakmazdı. Bunun gibi bir çok örnek verilebilir. En basiti Fetöden yargılananlar. Bizim gibi alt tabakanın duruşmalarını saymıyorum. Örnek olarak bir hırsızlık davamız var. Görüntü ispatlı ortada, açık itiraf var ve kabul var. Ama 3 senedir sürüyor. Bana bunu izah edebilir misin nasıl bir sistem bu?

Uzun uzadıya İzah etmesine ederimde bu konu yeri değil. Şimdi Ban almakyak saçma sapan gerekçeden.
Siyasi davalarda iki ucu b.klu değnek olur genelde. Bırakmazsan al işte özgürlük yok salarsın yurt dışına kaçar gider al saldılar kaçtı hep Hakim savçı suçlanır ne yaparsa yapsın.

Şimdi bu köpek olayıda aynı. Kadın şikayet etmiş işlem yapmamışlar benim anladığım. Kadın bir üst kuruma gitmiş. ( Bu sefer altta işlem yapmayanlarda yandı. ) Üst kurul köpekleri almış adamın elinden. Şimdi geri verseler köpekleri bir kesim ayaklanacak neden verdin yasaklı ırk yasak değil mi bakmak vermese başka bir kesim ayaklanacak neden vermiyon adamın köpeğini gelde çık işin içinden.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Sevgili @epsilon06 kavgalık bir durum yok ablacım. Hayvanlara karşı merhametli insanları çok severim. Lakin köpek mevzuu gerçekten muhataralı bir konu. Köpek saldırısıyla ölen birçok insan, özellikle çocuk oldu bu ülkede. Korkuyor insanlar. Ben de çok korkarım. Hele de o aç kalmış başıboş sürü halinde dolaşan köpekler yok mu, rastlamaktan ödüm kopuyor.

Hele ki bu kanunen yasaklanmış bir hayvansa durum daha değişir. Şu buldog köpekler yok mu çok insanın canını aldılar. Şayet ben o adamın komşusu olsaydım emin ol çok rahatsız olurdum. Korkuyor insanlar be ablacım, çocuğuna zarar gelmesinden korkuyor, başına birşey gelmesinden korkuyor; Tıpkı benim gibi.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Sevgili @epsilon06 kavgalık bir durum yok ablacım. Hayvanlara karşı merhametli insanları çok severim. Lakin köpek mevzuu gerçekten muhataralı bir konu. Köpek saldırısıyla ölen birçok insan, özellikle çocuk oldu bu ülkede. Korkuyor insanlar. Ben de çok korkarım. Hele de o aç kalmış başıboş sürü halinde dolaşan köpekler yok mu, rastlamaktan ödüm kopuyor.

Hele ki bu kanunen yasaklanmış bir hayvansa durum daha değişir. Şu buldog köpekler yok mu çok insanın canını aldılar. Şayet ben o adamın komşusu olsaydım emin ol çok rahatsız olurdum. Korkuyor insanlar be ablacım, çocuğuna zarar gelmesinden korkuyor, başına birşey gelmesinden korkuyor; Tıpkı benim gibi.
O durumda var.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Uzun uzadıya İzah etmesine ederimde bu konu yeri değil. Şimdi Ban almakyak saçma sapan gerekçeden.
Siyasi davalarda iki ucu b.klu değnek olur genelde. Bırakmazsan al işte özgürlük yok salarsın yurt dışına kaçar gider al saldılar kaçtı hep Hakim savçı suçlanır ne yaparsa yapsın.

Şimdi bu köpek olayıda aynı. Kadın şikayet etmiş işlem yapmamışlar benim anladığım. Kadın bir üst kuruma gitmiş. ( Bu sefer altta işlem yapmayanlarda yandı. ) Üst kurul köpekleri almış adamın elinden. Şimdi geri verseler köpekleri bir kesim ayaklanacak neden verdin yasaklı ırk yasak değil mi bakmak vermese başka bir kesim ayaklanacak neden vermiyon adamın köpeğini gelde çık işin içinden.
Hocam özelden alabilirim sizin ve bir kaç kişinin burada fikirleri benim için çok önemli ?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077

Korkmak ayrı bir şey nefret ayrı bir şey abi.Ben de korkuyorum saldırabilir diye.Ama bu onları çöpün içinde sağında solunda poşet kemirirken görüp seyirci kalmama sebep olmuyor.Veya taş alıp yaralamıyorum.Haklısın sen de.Kimse saldırmaları istemez.Ama bir düşün bak benim böyle yemek verdiğim uysal köpekleri alıp dağ başlarına atıyolar. Kuş uçmaz kervan geçmez insan olmayan çöp olmayan yerlere.Yarısına araba çarpıyor,yarısı çete oluyor hani o korktuklarınzdan,yarısı birbirini yiyor.Kendim bizzat biliyorum koca şehrin göbeğindeki köpekleri uzak bir ilçeye getirip atıyorlar.Sonra ne oluyor o hayvanlar aç ve saldırıyor.Alıp kısırlaştırıp geri yerine koysalar belirli bölgelerde artma olmayacak zaten.Biz bozuyoruz gene biz hayıflanıyoruz.Saldırgan bir hayvan varsa gelir alırsın onu diğerlerinin suçu ne? Allah bize soracak abi o dört duvar arasında işkence ettiklerimizi de soracak.Çok şeyi soracak elbet ama bu konu benim hassas olduğum bir konu.Ne insanlarda var zor şartlarda yaşayan.Bazıları gibi tek derdim hayvanlar değil insanoğlu önemli elbet.Allah hepsinin yardımcısı olsun ancak başımıza gelen bu felaketlerin sebepleri çok ve bu da büyük bir sebep...Yarattıklarının hakkını sormayacak mı Allah? Sizin o korktuklarınızı oraya getirip atan insanoğlundan elbet sorulacak O'nun adaleti şaşmaz.Konuya gelecek olursak bu adamın komşularından da sizin gibi korkanlar var zaten çevrede 1,2 ev var yakın olarak.Korkanlardan birgün bile şikayet gelmedi çünkü adam ona göre dikkat ediyordu.Bu ırk mevzuunu hala anlamıyorum orda ki kangal köpeği hepsinden daha sert bir köpek mesela ama o yasaklı ırk değil ne hassa...Kimseye zararı olmamış bir canlıyı nedensiz yere şikayet etmek kul hakkıdır.Sırf korktuğun için şikayet edersen o kişi helal edecek mi hakkını? Şimdi o hayvanlar küsmüş mama bile yemiyormuş.Islak betonun üstünde 1 metrekarelik bir hapse mahkum edildiler.Alamazlarsa sahibide diyor uyutulmaları daha iyi diye...Bilmiyorum hapislik nasıl bir şey yaşadınız mı ama şu ev hapsinde gördüm ki hiçbir canlı hapis olmamalı.Ölüm onlar için kesin kurtuluş tabi haksızca öldüren bizlerin kurtuluşu nasıl olur Allah bilir.Bu sorunun çözümü için düzgün ahlaki ve vicdani çözümler üretilmeli.İnşallah ben de bulabilirim bu çözümlerden.Kaldı ki bu ülkede engelli çocuk ses yapıyor,bir şeyler atıyor korkuyoruz diye şikayet edebilen insanlar bile varken çok da şaşırmıyorum artık.Engelli bir insana bile tahammülleri yok milletin.Tek düşündüğümüz kendimiz...
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnşallah öyle bir toplum olduğumuzu görebilen bir nesil olur.Allah'ın adaleti şaşmayacak çok şükür adil bir mekana gideceğiz.Sonumuz hayrolsun.