Bu ticaret harama girer mi?

Bu konuyu okuyanlar

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Başlangıçta 50 tl ile başlayacağım. 50 tl ile 5 tane usb alacağım. Bunları Format USB'si olarak hazırlayıp 65 TL'den satıcağım. 50 TL İçerik (hıhı) 5 Tl İşçilik (inandım inandım he he) ve 10 TL USB Parası. Nasıl Fikir? Harama Girer mi?

Edit: Sonuç 75 TL Kar ile 125 TL Oluyor. Sonra Tekrarlayacağım. 12 USB ile.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Haram diye birşey yoktur bence. Sadece yaşamın boyunca ahlaksızca yaptığın işler vardır buna da dini yönden haram demiş birileri zamanında(!).
Yaptığına gelecek olursam: Sen USB yi parayla alıyorsun ve içine herkesin beceremeyeceği bir yazılım atıyosun ve ihtiyaç sahiplerine kandırmadan ulaştırıyorsun. Üstüne uygun gördüğün (ki gayet de uygun) bir kar koyuyorsun. Herkesin işin görülmüş oluyor. Yaptığında en ufak yanlışlık yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

haram mı? bilemem ama telife girer korsan olur satamazsın.
Korsana niye girsin değerli kardeşim? Microsoft sitesinde windowsu usb formatı olarak indirmeyi sunuyor. Adam key vericem demiyor ki?!

Al sen de indir:

Son düzenleme:

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Maşallah herkes de hoca olmuş fetva vermiş direkt. Konu sahibi arkadaşa önerim diyanet fetva hattına bu konuyu danışması olacaktır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Haram olmaz %30 'dan Yukarı satma... ticaret zor bazen kâr bazen zarar edersin.. zarar ettigin de ise şeytan durtecektir daha yüksek sat diye ama eldeki bulgurdan olursun demedi deme...

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Bence bu küçük meblağlarda haram olmaz. Mesela babannemin 1.5 dönüm fındıklığı var ve 1/40 zekat verme zorunluluğu olmuyor küçük meblağ olduğu için (gübre ve ilaçla bakım yapıyoruz) ama teyzemlerin yaklaşık 20 dönümden fazla tarlası var (gübre vs. kullanmıyorlar sadece otları temizliyorlar) bizden kat kat yüksek kazanıyorlar onlara farz zekat vermek.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Başlangıçta 50 tl ile başlayacağım. 50 tl ile 5 tane usb alacağım. Bunları Format USB'si olarak hazırlayıp 65 TL'den satıcağım. 50 TL İçerik (hıhı) 5 Tl İşçilik (inandım inandım he he) ve 10 TL USB Parası. Nasıl Fikir? Harama Girer mi?

Edit: Sonuç 75 TL Kar ile 125 TL Oluyor. Sonra Tekrarlayacağım. 12 USB ile.
Abartılı bir kâr olmadığı sürece haram olmaz diye düşünüyorum. Tek USB yi 30 dan fazla satmamanı tavsiye ediyorum.

Guaqroz

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Bedava evde bile yapılabilen USB'yi satıp para kazanmak da neyin nesi? 65 TL'ye de sazanlar alır anca :) Haramı geçtim, bunun mantığı bile yok. Konuyu hortlatan @ConfickerBelasi'na selam :D
Ama bence öyle düşünme herkes usb den format atmayı bilmiyor hem bilgisayarcıya götürürsen bile en az 60 TL ye atıyor formatı . hem sana daha sonra kullanabileceğin bir usb bellek de veriyor ama herkesin dediği gibi kar payı biraz fazla olmuş onu düşürse haram olacağını sanmıyorum bu kendi yorumum bilene sormak gerek