Bu sistem kasarmı?

Sizce sorun nedir?

• Kullanılan toplam oy
    2

Bu konuyu okuyanlar

Aykut Fidan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. Sistemimde saçma bir ağırlık var açılışı, kapanışı, oyun performansı haddinden fazla yavaş. Youtube'de 1080p video izlerken bile kasmalar oluyor. Birde son 2 gündür kasa sıcaklığı oyun oynarken 80 C'lerde geziyor, oynadığım oyunlar Gta 5, Csgo ve ets 2. Sizce ne yapmalıyım?

İ5 4440 İşlemci
Asus H81M-Plus Anakart
Sapphire R7 370 OC Ekran kartı
Kingston 16 GB 1600 MHZ Ram
240 GB SSD
320 GB 7200 RPM HDD

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Sisteminiz kötü değil. Normal şartlarda kasmaması gerekir. Ancak eğer açılma ve kapanmalarda sıkıntı yaşıyorsanız SSD performansını yitirmiş olabilir ki bu geçmişte sıkça gördüğümüz birşeydi. Özellikle ucuza kaçılan SSD'ler bunu çok yapıyordu. Sizden ricam CrystalDiskMark ile bunu test edip sonuçları atmanız.

Bir de kasa sıcaklığı derken CPU sıcaklığı mı demek istediniz? Stok soğutucu mu kullanıyorsunuz yoksa harici kendiniz mi aldınız? Macunu en son ne zaman değiştirdiniz? Bunları da cevaplarsanız bir yere varabileceğimize inanıyorum.

Aykut Fidan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
Corsair ssd kullanıyorum. aslında ucuza kaçtığım pek söylenemez. zamanında iyisini almıştım. dediğiniz programla testi yaptım, sonuçlar kötü değil gibi sonuçları aşağıda paylaşacağım.

Kasa sıcaklığı derken kasanın içindeki genel sıcaklık seviyeleri 65-70 C aralarında seyrediyor. Güç kaynağı 80'leri görüyor ekran kartı 68 dereceyi pek geçmiyor. işlemci ise stok soğutucu ile 50 derecelerde seyrediyor.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    67.4 KB · Görüntüleme: 507

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Kasanın genel sıcaklığı genellikle baz alınmaz çünkü diğer bileşenlerin ısısının kasa içinde birikmesi olağan bir durumdur. Bunu çözebilmek adına öne ve arkaya eşit sayıda fanlar takabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ön taraftan havanın girmesi arka taraftan da çıkması gerektiği. İşlemcinizin boşta ısısı gayet normal. SSD değerleriniz de normal.

Sorunlar güç kaynağı ya da anakart kaynaklı değil zaten. İşlemciden olup olmadığını anlamak için de boştayken işlemci kullanımı %90-100 arasında seyretmiyorsa yine sorun yoktur.

Geriye bir tek yazılımsal problemler kalıyor zaten. Temiz kurulum yapabilir ya da virüs taraması yapabilirsiniz. Sistemin düzgün çalışmasını engelleyenm birden fazla faktör olabilir.

Aykut Fidan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim. Temiz bir kurulum yapıp değerlere tekrar bakıcam

BestLegend

Doçent
Reaksiyon puanı
205
GTA 5'i high ayarlarda 720P oynatıyor diye biliyorum r7 370

Reaksiyon puanı
16,118
onu bunu bırakın ramler niye 1600mhz? 2400mhz ddr3 var ki.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Sanırsam ya anakart da ya da güç kaynağında sorun var bilgisayarın kaba sesler geliyor mu takılma anlarında ekran kartını güncellemeni tavsiye ederim