Bu sistem kasarmı?

Sizce sorun nedir?


  • Kullanılan toplam oy
    2

Bu konuyu okuyanlar

Aykut Fidan

Öğrenci
Merhaba. Sistemimde saçma bir ağırlık var açılışı, kapanışı, oyun performansı haddinden fazla yavaş. Youtube'de 1080p video izlerken bile kasmalar oluyor. Birde son 2 gündür kasa sıcaklığı oyun oynarken 80 C'lerde geziyor, oynadığım oyunlar Gta 5, Csgo ve ets 2. Sizce ne yapmalıyım?

İ5 4440 İşlemci
Asus H81M-Plus Anakart
Sapphire R7 370 OC Ekran kartı
Kingston 16 GB 1600 MHZ Ram
240 GB SSD
320 GB 7200 RPM HDD
 

FlameWinder

Asistan
Sisteminiz kötü değil. Normal şartlarda kasmaması gerekir. Ancak eğer açılma ve kapanmalarda sıkıntı yaşıyorsanız SSD performansını yitirmiş olabilir ki bu geçmişte sıkça gördüğümüz birşeydi. Özellikle ucuza kaçılan SSD'ler bunu çok yapıyordu. Sizden ricam CrystalDiskMark ile bunu test edip sonuçları atmanız.

Bir de kasa sıcaklığı derken CPU sıcaklığı mı demek istediniz? Stok soğutucu mu kullanıyorsunuz yoksa harici kendiniz mi aldınız? Macunu en son ne zaman değiştirdiniz? Bunları da cevaplarsanız bir yere varabileceğimize inanıyorum.
 

Aykut Fidan

Öğrenci
Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
Corsair ssd kullanıyorum. aslında ucuza kaçtığım pek söylenemez. zamanında iyisini almıştım. dediğiniz programla testi yaptım, sonuçlar kötü değil gibi sonuçları aşağıda paylaşacağım.

Kasa sıcaklığı derken kasanın içindeki genel sıcaklık seviyeleri 65-70 C aralarında seyrediyor. Güç kaynağı 80'leri görüyor ekran kartı 68 dereceyi pek geçmiyor. işlemci ise stok soğutucu ile 50 derecelerde seyrediyor.
 

Ekli dosyalar

  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    67.4 KB · Görüntüleme: 454

FlameWinder

Asistan
Kasanın genel sıcaklığı genellikle baz alınmaz çünkü diğer bileşenlerin ısısının kasa içinde birikmesi olağan bir durumdur. Bunu çözebilmek adına öne ve arkaya eşit sayıda fanlar takabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ön taraftan havanın girmesi arka taraftan da çıkması gerektiği. İşlemcinizin boşta ısısı gayet normal. SSD değerleriniz de normal.

Sorunlar güç kaynağı ya da anakart kaynaklı değil zaten. İşlemciden olup olmadığını anlamak için de boştayken işlemci kullanımı %90-100 arasında seyretmiyorsa yine sorun yoktur.

Geriye bir tek yazılımsal problemler kalıyor zaten. Temiz kurulum yapabilir ya da virüs taraması yapabilirsiniz. Sistemin düzgün çalışmasını engelleyenm birden fazla faktör olabilir.
 

Death Mark

Guru
Emektar
Özel başlık
Onursal Üye
Sanırsam ya anakart da ya da güç kaynağında sorun var bilgisayarın kaba sesler geliyor mu takılma anlarında ekran kartını güncellemeni tavsiye ederim
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst