Bu sene yılbaşını kutlayacak mısınız?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ağaçta süslerim yılbaşınıda kutlarım ,içki içen adam yılbaşında içince daha mı fazla günaha giriyor? Bazı arkadaşlarım ve ailemden kimseler yılbaşı akşamı eğlenmek günah,hristiyanların bayramı gibi şeyler söylüyorlardı. Hristiyanların bayramı diye yılbaşında eğlenemeyecek miyiz.
Bu yılbaşında evde kös kös oturacağım orası ayrı tabi :)

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
müslümanların yılbaşısı geçtı ama bız mıladı takvımı kullandıgımızdan dolayı yılbası daha yenı gelıyor hıcrı olsaydı hındı yerıne kurban keserdık en azından sevaba gırerdık :)

ayrıca herkesın eglendıgı bı gunde (dunya dakı dıger ulkelerın mılletınden bahsedıyorum) bız neden yas tutalım kı? eger sehıdımız olmazsa ulkemızde teror olayları meydana gelmezse neden eglenmeyelım?? yeterkı ben muslumanım dıyenlerın bazıları taksıme gıdıp mılletı tacız etmesın baska dıne mensup dıye kızları namuzsuz (daha agır bı kelıme kullanırdımda neyse) her yapılanı hos karsılar bı gozle gormesın

%90 ı musluman olan bı ulkede %60 a yakın musluman (SOZDE MUSLUMAN) yerı geldıgınde elhamdurillah muslumanım dıyıp yerı geldıgındede mılletın orasına burasına el atıp hacıya hocaya sıfa ıcın gıtmesı sacmadır Allah aklı bıze hem ıman hem kulluk hemde kullanalım dıye vermıs yoktan seylere ınanıp baska ınsanların soyledıgı dualarla, sohbetlerle yanlıs seylere ınanalım dıye degıl..

uzun sozu kısası ıster mıladı ıster hıcrı takvımde yenı yıl herkese ıyılık,saglık,bol bereketlı,bol sevaplı,bol sevınclı gunler yasatsın :sleep::sleep::sleep:

Hicri oldu.Zaten Hicri yılbaşı zaman kavramı açısından uygulamaya sokuldu.Özel birşey yapmamız istenmiyor o zamanda.Kurban kesmek vesaire.

Miladi yılbaşını zaman kavramı açısından kulanıyoruz.Onu seçen seçmiş.Miladi yılbaşını kullanmamız benim kendi isteğimle olmuyor ki.Onu kullanıyoruz diye hindi de kesilmez ki.

Ben yas tutalım da demedim ki.

Müslüman olduğumuz için normal birgün gibi geçirmemiz gerekir.Onlara benzemek onlar yaptı diye yapılması doğru değil.

Müslümana yakışan budur.Dediğim gibi dinimiz başkasına benzememeye büyük önem vermektedir.

Biz Cenab-ı Allah'ın çok sevdiği Müslüman kullarız inşallah.

Müslüman olmamız bile başlı başlı çok büyük bir nimettir.Biz Cenab-ı Allah'ın katında özel bir yere sahibiz Müslüman olarak.

Oda bizden başkalrına benzememezi istiyor.

Bunun gibi çok örnek var başkalarına benzememe konusunda dinimizde.Bunlardan hep kaçınmamızı istiyor.

Allah katında hak din İslam ise biz hak olana göre hareket ederiz.Hak olan güzeldir,doğrudur,gerçektir.

Hak olmayana yönelmek Müslümana yakışmıyor.

O yüzden öyle dedim.

Yoksa hep eğlenen yine eğlenir öyle değil mi? :)

Maksat burda niyet.

Yanlış anlaşılmasın.Miladi yılbaşında kimse eğlenemez değil.Onlar eğleniyor diye ya da onlara benzemek açısından dedim ben.

Yine de yılbaşına özel bir şey yapmamak bu eğlenceyi başka zamana bırakmak efdaldir.

Dediğim gibi maksat burda niyet.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
her zaman ne yapıyorsam 31 aralığı 1 ocağa bağlayan geceyide öyle geçireceğim, her hangi bir kutlama yok yılbaşı bana ters.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Yılbaşı sadece bizim toplumu değil dünyanın diğer toplumlarını da (kendilerine ait olmadığı halde) esir almış durumda.Bu kültür bize o kadar empoze edilmiş ki,şimdi artık gayet normal hale geldi.Birçok değer kaybından sonra bunların olması da normal.
İşin bir de şu tarafı var; çocuklar hiçbir şeyden habersiz bir şekilde büyüyene kadar bunu kutlayacaklardır veya görmüş olacakalrdır.
Büyüyünce de herhalde galiba milli bayram olarak görecek nerdeyse.
Yeri gelince çok konuşuruz onlarla ilgili, ama adamların tek hamlelerde bizi yendiğini farkında değiliz.
Kalan sağlar artık sağ olarak kalabilse diyelim.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
bende oyle dıyorum zaten bız baskalarına benzemeyelım eyvallah ama dıger ulkelerdekı ınsanlarla belkıde tek ortak seyımız bu ısteyn kutlar ıstemeyen kutlamaz bu onemlı degıl ben sadece madem bırılerı bı yerde eglenıyo ve bu eglenceye bızımde katılma ımkanımız var bızde katılalım dıyorum sadece

kısacası TOPLUCA EGLENEK YAW :D

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
31 Aralık öyle bir pompalanıyorki

1 Ocak girdiğinizde bütün hayalleriniz Yıkılıyor :D

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Bide 30 trilyon var tabi (çeyreğe çıkacağı için 7.5 trilyon kişi başı) :D

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Ben 31 aralık günü ve gecesi kutlayacak ya da eğlenmeme sebeb olacak geçerli bir neden göremiyorum. Haa yok siz eğlenmek için bahane arıyoruz diyorsanız atalarımız ne güzel demiş; Deliye hergün bayramdır.

Yani eğlenmek ve kutlamak için ortada bir sebep yok iken kutlama yapanların aklından şüphe edermiş eskiler...
Eh ben de biraz eski kafalı olduğum için böyle düşünmem çok normal. :)

Abdurahman

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Kutlamayacağız .. :) Ha Yılbaşı gecesi, ha cumartesi gecesi ha pazar gecesi değişen hiç bişi yok Sadece takvimdeki numaralar değişecek.. Bu soruyu sınıfta arkadaşlarım hocamıza sordu hocamız şöyle bi yanıt verdi : '' Biz bi zamanlar 1987 yılında boş bir arsanın kenarındaki duvarda arkadaşımla oturuyorduk.. Ve kendi kendimize konuşuyoduk .. Acaba 2000'li yıllara ulaşabilirmiyiz filan diye ve şuan sene 2009 dedi :) .. Hiç bi fark yok dedi :) ha 1987 ha 2010 :)

bunlar bizce eğlence için yapılmış bahaneler :) millet o gece tüketim çılgınlığı yapıyor :D

playmaker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yazıyı da gereksiz sertlikte, paranoyakça buldum.Türk halkı yılbaşını dini bir resital olarak kutlamıyor.Yılın bir günü de olsa stress atıp eğlenmek için bahane olarak kullanıyor.
Aynen katılıyorum kardeşim. Bi o müslüman gerisi günah işlemek için sokağa dökülecekmiş havasıda vermiş. Kaldıki dini bir olgu olarak kutlayan hristiyanlarında en iyi olmaya çalıştıkları zaman dilimlerindendir. Eğer biz günah işlemek için uğraşıyorsakta hrıstiyanlarla epey çelişiyoruz:) Forumda fethullahçı kaynıyomuş.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Evet kutluycam bir kızla....:wub:

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
bende oyle dıyorum zaten bız baskalarına benzemeyelım eyvallah ama dıger ulkelerdekı ınsanlarla belkıde tek ortak seyımız bu ısteyn kutlar ıstemeyen kutlamaz bu onemlı degıl ben sadece madem bırılerı bı yerde eglenıyo ve bu eglenceye bızımde katılma ımkanımız var bızde katılalım dıyorum sadece

kısacası TOPLUCA EGLENEK YAW :D

Dinimiz doğru bulmadığı için onlar ile ortak yanımız olup olmaması önemli değil.Dinimizde yeri olmadığı için doğru bulmuyorum o kadar gün varken bugüne has eğlenmeyi.

Neyse uzatmayalım.Söylenecek olanı yeteri kadar söylediğimi düşünüyorum. :)

Fazlası zarar.Anlayan istediği gibi anlıyor zaten.Kim ne istiyorsa da çok değiştiremeyeceğiz.

İşin aslını öğrenmek isteyen öğrenir zaten.

Tartışmaya doğru kaymasında.O benim canımı sıkar.Gece gece.

Dini önemseyen varsa zaten öğrenir ya da bilir.

Burada arada kalan kişilere nasihat olur diye birşeyler söyledim bildiğimce.Çok bildiğimden değil.Kendimi birşey sandığımdan da değil.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
İşim olmaz valla. :) Mutlu olalım o yeter. :)

BURSANKARA

Asistan
Reaksiyon puanı
10
---------- saat 23:59 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:58 eklenmişti ----------

Dinimiz doğru bulmadığı için onlar ile ortak yanımız olup olmaması önemli değil.Dinimizde yeri olmadığı için doğru bulmuyorum o kadar gün varken bugüne has eğlenmeyi.

Neyse uzatmayalım.Söylenecek olanı yeteri kadar söylediğimi düşünüyorum. :)

beğendimm :thumbup1:

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Aynen katılıyorum kardeşim. Bi o müslüman gerisi günah işlemek için sokağa dökülecekmiş havasıda vermiş. Kaldıki dini bir olgu olarak kutlayan hristiyanlarında en iyi olmaya çalıştıkları zaman dilimlerindendir. Eğer biz günah işlemek için uğraşıyorsakta hrıstiyanlarla epey çelişiyoruz:) Forumda fethullahçı kaynıyomuş.

Fikrinize saygı duyuyorum ama insanları şucu bucu diye sınıflandırmayınız. Kimseyi tanıdığınız ettiğiniz yok. Yazı size hitap etmiyorsa yorum yazmak, ortamı germek zorunda değilsiniz. Gidin size hitap eden bir konuda döktürün.

Bu yazı açıklamaya ihtiyaç duymayacak kadar açık ve nettir. Üstüne bir şey söylemeyi gereksiz buluyorum.

İyi geceler...

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
kazaya bıraktık biz seneye kutlıcaz

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
sevgilimle mi olsam yılbaşında yoksa kızkıza evde mi takılsak sadece bilemedim bak şimdi

doncaster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 ocak 2008 tarihinde sevdiğimde ayrıldım 1 ocak artık beim eğlence günü değil yas günü

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Cuma akşamına denk geliyor, içen varsa söylüyorum; İçmeyin:D

Berlin Boleyn

Asistan
Reaksiyon puanı
17
bu konuya bir NEYZEN TEVFİK şiiriyle dalş yapayım:D

Ne ararsın Tanrı ile aramda
Sen kimsinki orucumu sorarsın
Hakikaten gözün yoksa haramda
Başı açığa neden türban sorarsın
Rakı Şarap içiyorsam sanane
Yoksa sana bir zararı içerim
İkimizde gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşkende geçerim:)

yılbaşında evde akrabalarla olucam tombala oynıycaz ve bira içicez amaç yılbaşını kutlamaktan ziyade sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmek:)

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Ya amma büyütmüşsünüz olayı. Yılbaşı ile dinin ne alakası var. İsteyen eğlenir, isteyen eğlenmez. Bundan size ne, bana ne. İsteyen istediğini yapar. Bu kadar paranoyak olmayın.

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Müslüman olduğum için benim için herhangi bir günden farkı yok.Hristiyanlar kutluyorlar.Aslında onların da yılbaşı değil ama işte ileriye almışlar.

Müslümanların yılbaşı geçti yakında.Bilen bilir.

Dinimiz başkalarına benzememeye büyük önem vermektedir.

Normal bir gün gibi geçirmekte fayda vardır.

Arkaşa katılıyorum. Onlara benzemek bile bizim için büyük bir gaflettir.

Dinimizde Kültürümüzde ve Geleneğimzde olmayan bir şeyi nasıl bu kadar kolay bir şekilde benimsediğimize hayret ediyorum.

Ben 31 Aralık gecesi çalışıyorum. Çalışmasam da kutlamayı düşünmüyordum açıkcası.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
kutlamaları sevmiyorum zaten. her sene gibi bu senede kutlamayacam. kutlamanın dine doğrudan bir alakası yok fakat kutlamanın şekli bir Müslüman için bilindik sınırları var. Müslüman kardeşlerimize bunu hatırlatmakta hiç bir sakınca göremiyorum.

maydanoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Eğlenmek günah mı? İsteyen kutlar, istemeyen kutlamaz. Bunu mesele yapmanın manası yok. Gereksiz bir konu.

Berlin Boleyn

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Trübinlere oynayanlar, böyle konuları açanlar.

oda olabilir ama sitede çok ilgimi çeken bir şey var okuduğum konuların çoğunda 'dinimize aykırı,dinde bu yok' gibi cümleler gördüm.
bu site islamik bir sitemi yeni üyeyimde pek bilmiyorum.eğer öyle ise özür dilerim...

tabiki herkes dilediği görüşünü söyliyebilir.orası beni hiç ilgilendirmez.ama açılan konu sahibine yüklenmek sizce doğrumudur?

konunun saçma olmasıda sizi ve beni ilgilendirmez.saçmaysa cevap yazmasınlar ozaman...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...