Bu sene yılbaşını kutlayacak mısınız?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Eχe.CuƬioη

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bir Çamağcı alıp süslemek ve Noel babası hıkayesi kime ne zararı olabilirki

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Eχe.CuƬioη;1079411 dedi ki:
Bir Çamağcı alıp süslemek ve Noel babası hıkayesi kime ne zararı olabilirki

Senin Yorumuna Cem YILMAZ'ın bir espirisiyle cevap vermek isterim.

Mesela ben sevmem böylesi günleri, saçmada gelmiştir zaman zaman...
Haydi hepberaber yeniyılı kutlayalım; çam ağacı, noel baba, ne oluyor? yeni yıla giriyoruz, Allah Allah çok enteresan..!
Noel baba, tabi artık inanan yok, enteresan bi kimlik. Ama biz niye takıp sakalla falan gezdiriyoruz bazı hani gariban arkadaşları alışveriş merkezlerinde.Zaten sakallı olmasının bi tek öyle bi faydası var, noel baba eğer sinekkaydı bi tip olsaydı bitti o çocuklar. Çünkü yani sakalla en azından içindeki o hani bir yılbaşı arefesinde çalışıyo olmasının sihiri var zaten. Çocuklar gelip abi hediye hediye falan diyolar ya allahtan sakal var.
Ama ben o bizim çocuklarımızın kendine hediye alamazken başkalarına hediye dağıtan adam kılığına girmesini doğru bulmuyorum. Ayrıca biz niye başkasının kılığına giriyoruz. Hani herhangi bi Alman arkadaşın 20 euro karşılığına Nasreddin Hoca kılığına girdiğini gördünmü. Bunu yapabilirsek güzel, Almana giydireceksin Nasreddin Hocayı Adriyatik denizine maya çalmaya göndereceksin. Maharet burada
Bu kadar uçmanın manası yok, biz bu şeye girdik bi şekilde hepimiz alıştık artık yani evet, hindi mindi yılbaşı noel. Bunları kutluyoruz.

Eχe.CuƬioη

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Haydi hepberaber yeniyılı kutlayalım; çam ağacı, noel baba, ne oluyor? yeni yıla giriyoruz, Allah Allah çok enteresan..!
Noel baba, tabi artık inanan yok, enteresan bi kimlik. Ama biz niye takıp sakalla falan gezdiriyoruz bazı hani gariban arkadaşları alışveriş merkezlerinde.Zaten sakallı olmasının bi tek öyle bi faydası var, noel baba eğer sinekkaydı bi tip olsaydı bitti o çocuklar. Çünkü yani sakalla en azından içindeki o hani bir yılbaşı arefesinde çalışıyo olmasının sihiri var zaten. Çocuklar gelip abi hediye hediye falan diyolar ya allahtan sakal var.
Ama ben o bizim çocuklarımızın kendine hediye alamazken başkalarına hediye dağıtan adam kılığına girmesini doğru bulmuyorum. Ayrıca biz niye başkasının kılığına giriyoruz. Hani herhangi bi Alman arkadaşın 20 euro karşılığına Nasreddin Hoca kılığına girdiğini gördünmü. Bunu yapabilirsek güzel, Almana giydireceksin Nasreddin Hocayı Adriyatik denizine maya çalmaya göndereceksin. Maharet burada
Bu kadar uçmanın manası yok, biz bu şeye girdik bi şekilde hepimiz alıştık artık yani evet, hindi mindi yılbaşı noel. Bunları kutluyoruz.
Cevap ondan değil senden beklerdım :w00t:

s7v7n

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Bu din elden gidiyorcular herzaman var olacaklar.

maydanoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0

bunları söyleyen cem yılmaz'sa, onun yılbaşını hangi eğlence yerinde kutladığını televole magazin programlarından öğreniriz. Hoca misali, elaleme verir talkımı, kendi yutar salkımı.

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
memleketin işi gücü bitti sorunlar bitti yılbaşı eğlencesine geldi sıra.isteyen kutlar kardeşim. yeni bir yıla giriyoruz..
Şunu anlamıyorum.İnsanlar televizyon karşısında bir kaç eğlence programı izlediğinde o gece mutlu olduğunda yeni bir yıldan güzel şeyler beklediğini dile getirdiğinde bunun kime zararı oluyor.
Düşünsenize günümüzde insanlar türbelerde ağaçlara çaput bağlayıp göbek atıyor ve ölüden para huzur çocuk vs istiyor. bende bunu anlamıyorum

mucak

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Şu hindi meselesi ilginç bir mesele aslında hıristiyanlıkla da tam alakalı değil. Dha çok amerikalılara özgü normalde ama bizim bilinçsiz milletimizde özeniyor ne hikmetse.

Hindi onlarda şükran gününde(thanks giving day) pişiriliyor. Sebebide işte bu ingilizler zamanında amerika kıtasına gidiyor o sırada orada kızılderililer var onlar orada hindi görüyor onlara veriyor vs. vs. Oradan kalma yani. Avrupalı hıristiyanlarda bu yok yani.

Neyse diğer bir husus. Noel. Noel direk Hıristiyanlığın sembolü ve bu müslümanların kutlamasının uygun olmadığı bir gün. Ama noel de 24 Aralık gecesini 25 Aralık a bağlayan gece. Hz. İsa nın doğum günü. Tabi bu kutlama yılbaşına çok yakın olduğu için Noel ve Yılbaşı karışıyor.

Çam ağacı muhabbetininde aslında tam olarak hıristiyanlıkla bağlantısı yok ama Hıristiyanlar bunu gelenek olarak yaptığı için müslümanların yapması uygun olmaz.

Bana göre yılbaşını sadece ve sadece yeniyıl geldi diye sapıtmadan evinde ne bilim bir film seyrederek mesela geçirmek normal diyebilirim ama Hıristiyan adetleri ile bugünü geçirmek bize göre değildir.Hele hele hepten azıtıp bu gece iice zıvanadan çıkan insanları görünce en güzeli evde oturmanın olduğu açıktır.

Müslümanlarda eğlenir ama adabıyla eğlenir.

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Eχe.CuƬioη;1079453 dedi ki:
Cevap ondan değil senden beklerdım :w00t:

Düşüncelerimi özetlediği için sana cevap olarak cem YILMAZ'ın espirisini gönderdim. Asıl önemli olan sözü kimin söylediği değilde sözün doğruluğu veya yanlışlığıdır diye düşünüyorum.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
memleketin işi gücü bitti sorunlar bitti yılbaşı eğlencesine geldi sıra.isteyen kutlar kardeşim. yeni bir yıla giriyoruz..
Şunu anlamıyorum.İnsanlar televizyon karşısında bir kaç eğlence programı izlediğinde o gece mutlu olduğunda yeni bir yıldan güzel şeyler beklediğini dile getirdiğinde bunun kime zararı oluyor.
Düşünsenize günümüzde insanlar türbelerde ağaçlara çaput bağlayıp göbek atıyor ve ölüden para huzur çocuk vs istiyor. bende bunu anlamıyorum

Evet ikisi de cahilce, ikisi de batıl inanç.

Yılbaşından güzel bir yıl dilemek ile türbeye bağlanan çaputtan medet ummak arasında hiç bir fark yok gerçekten de!!!

İlginç bir bağlantı olmuş, bu açıdan hiç düşünmemiştim.

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
yeni yılı kutlayıp kutlamamak değil önemli olan zaten herkes kendi inancına göre kutlar

ben yılbaşı kutlamalarının Hristiyan işi olduğuna inanıyorum diyen kutlamasın isteyen alkol alsın isteyen göbek atsın isteyen dansöz seyretsin önemli değil

yeter ki taksim meydanında turist kadınlar ellenmesin !

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Evet ikisi de cahilce, ikisi de batıl inanç.

Yılbaşından güzel bir yıl dilemek ile türbeye bağlanan çaputtan medet ummak arasında hiç bir fark yok gerçekten de!!!

İlginç bir bağlantı olmuş, bu açıdan hiç düşünmemiştim.

ben herkesin düşünemediğini düşündüğüm için burdayım :)

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
@kazuya kardeş, (cahil) insanların (cahilce) yaptıkları (neydüğü belirsiz bir adet haline gelmiş) bu türbeye gidip çaput bağlamala işlerini anlayamayan veya anlayışla karşılamayan bir insan, aynı mantıkla yine (bizde olmayan bir adeti) yılbaşında yapılan eğlenceleri de aynı şekilde nasıl anlıyor veya anlayışla karşılıyor peki? Sonuçta o da elin anlamsız bir adeti değil mi?

Siz şimdi buna sana göre anlamsız diyebilirsiniz ama o zaman da size türbeye anlamsız şekilde bez bağlamalarını öne sürerim :) Hem onların da kimseye zararı yok? :) (kesinlikle onları savunduğum anlaşılmasın)

Yani bence ikisi de aynı anlamsızlığı içeriyor ama hem tarafsız baktığınızı belirtirken bir yanda da diğer tarafı tutuyorsunuz.Bu anlamsız değil mi? :)

Berlin Boleyn

Asistan
Reaksiyon puanı
17
ya ben yılbaşında kankamın yanına gitmek istiyorum ya ama ailem izin vermiyor ne yapıcam ya poffff sihirli bir deynek deyse ve bu dileğim kabul olsa ALLAHIM:(

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Pesten iyi kutlamamı varmış şaşarım :D

Pesimistyle!

Profesör
Reaksiyon puanı
50
Müslüman olduğum için benim için herhangi bir günden farkı yok.Hristiyanlar kutluyorlar.Aslında onların da yılbaşı değil ama işte ileriye almışlar.

Müslümanların yılbaşı geçti yakında.Bilen bilir.

Dinimiz başkalarına benzememeye büyük önem vermektedir.

Normal bir gün gibi geçirmekte fayda vardır.
Teşekkürler. aklımlan geçenleri ifade etmişsin.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Büyüdükçe yılbaşı gecesi benim için önemsizleşiyor.

diğerkam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bizler, bizden olmayanı dışlamayı, kötü ve çirkin lanse etmeye alışmışız sanırım. Tabi bizi bu sonuca götüren sadece “bizden olmamasıyla” ilgili değil. Bizden olmayan değerin “uygulanışı” ve “değerin yarattığı sonuçlarda” bizleri kaçınılmaz olarak “dışlama” düşüncesine götürmüştür.

Bence gözden kaçan nokta, belki de fark etmeme konusunda ısrar ettiğimiz nokta, sözü edilen değerin uygulayıcıları batı olmasaydı, yâda bu değer bizde olsaydı nasıl olurdu?” sorusun cevabını aramak istemememizdir.

Gelin bir an bu kültürü kendi parçamızmış gibi kabul edelim. Varsayımlım bu kültür bizim atalarımızdan bir gelenek. Sonra bir adım daha ileri giderek bu kültürün bizim ve atalarımızın tarafından gayet ölçülü bir şekilde yaşandığını düşünelim. Olayı inanç bazında düşünmeyin. Zira inanç eğlenceyi yasaklamaz, sadece sınırlarını çizer. Sonra nesilden nesile bu kültürün yavaş yavaş bozulduğunu düşünün.

Şimdi siz bu kültüre mi karşı çıkardınız? Yoksa bu kültürü bu hale getirenlere mi karşı çıkarınız? Bence akıl ve sağduyu “kültürü yozlaştırana” karşı gelirdi.

Yukarıda anlattıklarımla aslında şunu söylemeye çalışıyorum: Karşı olmamız gereken nokta yılbaşının bizzat kendisi değil, onu çirkin ve ölçüsü kaçmış şekilde yaşanmasınadır.

Bu yüzden mesele bence yılbaşını kutlayıp kutlamamak değil, nasıl kutladığımızıdır.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
...

Bence gözden kaçan nokta, belki de fark etmeme konusunda ısrar ettiğimiz nokta, sözü edilen değerin uygulayıcıları batı olmasaydı, yâda bu değer bizde olsaydı nasıl olurdu?” sorusun cevabını aramak istemememizdir.
.....

Halamın bıyıkları olsa amcam olurdu...
Senin dediğin gazoz ağacı, o da müslüman mahallesinde yetişmiyor arkadaşım.

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bu yüzden mesele bence yılbaşını kutlayıp kutlamamak değil, nasıl kutladığımızıdır.
@diğerkam kardeşim güzel anlatmışsın ama sana katılamıyorum. Çünkü, eğer sorunumuz o olsaydı eğlenmeyi de düşünen dinimiz tüm adetlerin alınmasına izin verirdi, ki böyle bir uygulama yok. Peygamberimiz (S.A.V) 'in bu konuda müslümanlara bir çok uyarıları vardır. Adetin ister iyisi (iyi gibi görüneni) ister kötüsünü yasaklamıştır. Sadece birkaç konuda tasvip ettiği olmuş. Onlar da adet değil. Biz müslümanların da, bu uyarılara kulak vermesi faydamızadır.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
bu konuya bir NEYZEN TEVFİK şiiriyle dalş yapayım:D

Ne ararsın Tanrı ile aramda
Sen kimsinki orucumu sorarsın
Hakikaten gözün yoksa haramda
Başı açığa neden türban sorarsın
Rakı Şarap içiyorsam sanane
Yoksa sana bir zararı içerim
İkimizde gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşkende geçerim:)

yılbaşında evde akrabalarla olucam tombala oynıycaz ve bira içicez amaç yılbaşını kutlamaktan ziyade sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmek:)

^^kızımın iffeti batmakta rezilin gözüne acırım tükrüğe billahi tükürsem^^
Mehmet Akif ERSOY

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Sırf yazdığı bu şiir nedeniyle Neyzen Tevfik'ten nefret ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...