Bu köyde para geçmiyor

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
D_AY134745.JPG

Bu köyde para geçmiyor
BİTLİS (İHA) - Bitlis'in Ahlat ilçesinin Seyrantepe köyündeki vatandaşlar, günlük ihtiyaçlarını paradan ziyade takas usulü ile sağlıyorlar.

Bakkaldan günlük ihtiyaçlarını tavuk, yumurta, yün, buğday ve peynir vererek takasla alışveriş yapan vatandaşlar, adeta tarihin para icat edilmeden önceki dönemini yaşıyorlar. Çocuklar cips ve çiklet almak için yumurta, köyün hanımları ile yün, süt, peynir ve buğdayı bakkala vererek, evlerinin günlük ihtiyaçlarını takas ederek karşılıyor.

Seyrantepe köyünde bakkallık yapan yemen Kotaz (30), takasla alış veriş olmasa köy yerinde bir dirhem alış veriş yapamayacaklarını belirterek, "Köylülerimiz yaşlısından çocuğuna kadar takasla alışverişi benimseniş. Köyümüzün tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köylü hasadını elde ederken, ürününü satmak zaman alıyor. Köylü mahsulünü paraya çevirecek zamanı beklemektense hemen ürünü ile takası tercih ediyor. Böylece buğday, peynir, yumurta, tavuk gibi köylüye gelir getirecek hububat ve hayvansal ürünlerle takas yapıyoruz. Ben de bu ürünleri stoklayıp şehirde toptancılara satarak paraya çeviriyorum" dedi.
Seyrantepe Köyü Muhtarı Ali Rıza Çağlar ise, takasla alış verişin bir gelenek haline geldiğini belirtti. Çağlar "7 den 70'e herkes takasla alışverişi benimseniş durumda. Şehirde para, köyde takas rağbet görüyor" dedi.

Köylü bay ve bayanlar ise, takasla alışverişten oldukça memnun olduklarını ifade ederek "Süt, peynir, buğday vererek, karşılığında çay şeker, pirin yağ alıyoruz. Alan memnun veren memnun" diye konuştu. Çocuklar ise annelerinden aldıkları bir yumurta ile cips ve çiklet aldıklarını bazen de kümesten birer tane yumurta arakladıklarını söylediler.

kaynak

Bu köyde para geçmiyor - Mynet Haber

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
ehuehüeau :mrgreen: mynet yine güldürdün bizi.nereden buluyorsun bu tip haberleri bea :happy:

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Hayırlı ramazanlar arkadaşlar;

Acaba ben o köye imam,öğretmen veya sağlık personeli olsam ne yiyip ne içerim diye merak ediyorum.

Saygılar

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
İmam olsan iki fatiha okur yerine de bakkal dan alışveriş yapardın..
Sağlık memuru veya doktor olsan (ki oralarda doktor:kutuplarda zenci bulmak gibi bişeydir ya ayrı mesele) bi muayene 2 de aspirin le alışveriş yapardın..
Ama Allah korusun öğretmen olsan naapardın bilemem. Hele ki 3 buçuk ay yaz tatilinde herhalde açlık etkisiyle tutulan oruçlar sayesinde baya bi sevap sahibi olurdun ;)

Aslında en güzeli öyle bi hayat be..
Çocukken köye gittiğimiz anlardan bende kalan anılarda da vardır öyle kareler..
Dedemizin kümesindeki tavuklardan gasbettiğimiz bikaç yumurtayı biskü ve lokumla takas ettiğimiz günler.. Güzel günlerdi :(

nur29

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ya ben bizim lojmanda böyle bir uygulama başlatsam tutulur mu acaba ne dersiniz

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ya ben bizim lojmanda böyle bir uygulama başlatsam tutulur mu acaba ne dersiniz

Lojman olduğuna göre hepiniz devlet memurusunuzdur büyük ihtimal..

Birbirinizle neyi takas edeceksiniz ki?

Balkonda tavuk besleme, saksıda domates-biber yetiştirme, mutfakta korsan hamurişi imalatı yapma gibi durumlar sözkonusu değilse tabii :sorry2:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sen gelip gördün mü böyle konuşuyorsun arkadaşım gayette sağlık personeli hizmet veriyor öğretmende görevini yapıyor doğudaki yaşamı karalamadan önce gelde bi buralarda yaşa bence bitlise hiç gelmemişin hele ki ahlatın adını duymamışsın kaldı ki Seyrantepe hakkında yorum yapıyorsun önce iyice bilgi sahibi ol sonra konuş

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Ey SDN Okuru, hiç mi tarihe bakmazsın ya hu?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Takas güzel dir Candir da yakında vergi memuru tepelerine binmesin

Beo

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Peki ; bakkal elindeki malları nasıl alıyor ?

kubrasafak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uygulama pratikte zor gözükse de başarabiliyorlarsa çok iyi

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ogretmen ve doktorlar ne yapacak orucmı tutacak diyenlerin kaçırdığı şey

Halk, vatandaş bu tip şahsiyetleri köyünde bırakmaz bunu düşünemiyorsunuz herhalde.

Bugün bile anadolu mum ücra köşelerinde ikamet eden öğretmenler imamlar saglık ocagı çalışanları vs. Yerli halk tarafından el üstünde tutulmaltadırlar...

Öğretmen ve imam yakınların bunu fazlası ile dogrulamakta. Köylüler tarafından tabiri caizse el bebek gül bebek bakılmaktalar.
Köydeki süt ürünlerinden tutunda tarımsal gıdalara kadar ana besin ürünleri tamamen köylü tarafından telafi edilmekte...
Be vu bahsrttiğim kişilerde kendi eğitimlerini kullanarak köyü cocukları eğiterek , be köylü halkına elinden geldiğince yardım ederek döngüye destek olmaktadır.

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Oğretmen ne yapar, saglık görevlisi ne yapar kalır diye düşünen arkadaşlar adına üzülüyorum.

Onların tek yapacağı
Aldıgı eğitimi aktarmak olur ve sağlık sorunlarına müdahale yapmak olur.

Köylü vatandaş de onu tüm gıda vb ihtiyaçlarını
Fazlası ile karşılar merak etmeyin.

Bunu anadolunun birçok köyünde çeşitli örnekleri mevcuttur.

Köylü halk yerel sağlık ocağı çalışanşarı
Öğretmenleri, din görevlilerini vs. Sevgi ile kucaklamaktadır.

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Fena hortlatılmış konu, 2008'den bugüne takaslar devam etti mi acaba bu köyde? :)

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Beyler araştırdım bu köyü.2 sene önce bir virüs salgını olmuş.Herkes zombiye dönüşüp birbirini yemiş.Şuanda o köyde kimse yok.

finrod

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
litrelik jack kaç yumurta acaba :)