Soru Bu değerler işlemci sıcaklığı için normal midir sizce?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

met 35

Dekan
x.m.p ayarı ramlerinin olması gereken hızda çalışması için yapılan ayar,işlemci ile alakası yok.

CFB dediğin işlemcinin turbo boost hızlarına çıkması için. Onu kapatırsan sıcaklıklar düşer ama işlemcin hiç bi zaman 4,2 ghz turbo hızına çıkamaz. Dolayısı ile ,sıcaklık düşer ama performansında düşer.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sen bi sadece cpu testini yap. Görelim.:)

kingdrasnul

Asistan
x.m.p ayarı ramlerinin olması gereken hızda çalışması için yapılan ayar,işlemci ile alakası yok.

CFB dediğin işlemcinin turbo boost hızlarına çıkması için. Onu kapatırsan sıcaklıklar düşer ama işlemcin hiç bi zaman 4,2 ghz turbo hızına çıkamaz. Dolayısı ile ,sıcaklık düşer ama performansında düşer.

Sen bi sadece cpu testini yap. Görelim.:)
Kusura bakmayın eğer rahatsızlık veriyorsam size, yardım etmek zorunda hissettirmiyorumdur umarım

kingdrasnul

Asistan
Hocam sıcaklıklarda düşüş oldu gerçekten çok sağolun, şimdi napmalıyım? Yine 6 dakika zaman aralığı sağladım.

Adsızad.png

met 35

Dekan
voltaj maxımumda hala yüksek bi ara 1,352 yi görmüş. Fakat o anlık bi değerdir. Yani voltaj dalgalanır. DIGI ayarları dediğim şey işte bu dalgalanmaları önler Ama şimdilik girmiyelim o ayarlara. Dediğim gibi şimdilik, hafif hafif voltajı düşürerek devem et.
Ayrıca sadece stress cpu yapmanı söylemiştim. Onu bi dene.:)

kingdrasnul

Asistan
voltaj maxımumda hala yüksek bi ara 1,352 yi görmüş. Fakat o anlık bi değerdir. Yani voltaj dalgalanır. DIGI ayarları dediğim şey işte bu dalgalanmaları önler Ama şimdilik girmiyelim o ayarlara. Dediğim gibi şimdilik, hafif hafif voltajı düşürerek devem et.
Ayrıca sadece stress cpu yapmanı söylemiştim. Onu bi dene.:)
Pardon tam görememişim yazdığınızı, en son 0,11 denemiştim, şimdi sadece stres cpu mu yapayım yoksa voltaja 0,12'den mi devam edip yapayım?

kingdrasnul

Asistan
Artık işi öğrendin. :)
0,12 yap,hatta 0,13 yap,tüm bileşenleri stress testi yap.
Yapıp hemen dönüş yapıyorum size.

Hocam 7 dakikaya yakın olan 0,12 voltaj test sonucu.
İşlemci kendini 84'ten 78 çekip soğutabilmiş bu sefer, 83-84'te sabit kalmamış.
Şimdi 0,12 için sadece cpu test mi deneyeyim, yoksa 0,13'ten devam mı edeyim?

Adsız2.png

Son düzenleme:

kingdrasnul

Asistan
Tüm stres testleri açık iken ,0,13 ile deneyelim.
Deneyip geliyorum müsaadenizle.

Tekrardan 7 dakikaya yakın olan 0,13 voltaj sonucu.

77 dereceye çekmiş kendini bu sefer. 0,13 için sadece cpu stres testi mi yoksa 0,14'ten devam mı edeyim sizce?

Adsız3.png

Son düzenleme:

met 35

Dekan
Artık bundan sonrası sana kalmış. Şu an değerler gayet iyi ve dediğim gibi çok ağır bi test,91 derecelerden bu değerlere geldik.

İstersen devam et ama voltaj çok düşerse,işlemci açmayabilir,anakarttaki clearmos ,cmosrest soketinin yerini öğrendinmi.En kötü ihtimal pili çıkartırsın ama ,tecrüben yoksa uğraştırabilir,seni.

Şu anki değerleri zaten oyunda kesin görmezsin.:)

met 35

Dekan
Hayır,performans ile bi alakası yok voltajın Sadece daha önce de yazdığım gibi belli bi sınırın altına düşürürsen ,işlemci sapıtır,kararsız hale gelir,açmayabilir.

kingdrasnul

Asistan
Anlıyorum üstadım, 7 dakika da OCCT testi yaptım maximum 84,50 dereceyi gördü ve işlemci 82lere kadar inip soğuttu kendini 0,13 voltaj ile, şu an ki değerde bırakıyorum o zaman, ya sizce?

met 35

Dekan
Biraz daha düşür . Oyunlarda dediğim gibi asla bu değerlere çıkmaz,ama işlemcini hiç sıkmadan, rahat rahat düşük voltaj ile çalıştırmak varken ne diye voltaj yükleyesin ki.

kingdrasnul

Asistan
Peki voltaj düşürünce oyunlarda fps sıkıntısı falan olmaz mı sizce? Siz daha iyi bilirsiniz ama, zaten işlemci çok ısındığında, otomatikmen voltajı düşürüp fps drop oluşmuyor mu buna bağlı olarak?

Son mesajlar