Bozuk HDD İçine Nasıl Bakarız

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar 80 gb bir hdd var 3,51" xp kuruluydu. Çalışmamaya başladı söktük makineden. C'de XP kuruluydu D'de ise veriler vardı bu verilere nasıl ulaşırım nasıl bakarım bunun içine ne yapabilirim

Çözüldü: Arkadaş sağolsun...

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Teknik servise götürmeden yapacağın işlem başka makinaya takıp ordan kontrol etmekten öteye gitmez sanırım.

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Çok önemli verilerin varsa Veri merkezleri var Disk plaklarını söküp inceliyorlar onun dışında evde o HDD çalışmadan pek birşey yapabilmen mümkün olmaz gibi gözüküyor

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Zorlu bir yolculuk olacağa benziyor bakalım nasıl yapacağız

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bizim buradaki bilgisayarcılarda var. böyle mıknatıslı birşeye koyuyorlar. onun içindeki tüm verileri fiziksel olarak diğer hdd ye geçiriyorlar. pahalı birşey de değil. en azından burada. bir arkadaşım anlatmıştı ;)

Reaksiyon puanı
188
Bizim buradaki bilgisayarcılarda var. böyle mıknatıslı birşeye koyuyorlar. onun içindeki tüm verileri fiziksel olarak diğer hdd ye geçiriyorlar. pahalı birşey de değil. en azından burada. bir arkadaşım anlatmıştı ;)
bahsettiğin işlem röntgenleme işlemi biraz pahalı bir işlemdir. içindeki verinin büyüklüğüne göre para çekerler haberin olsun

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Soru: Bozuk hdd içerisine nasıl bakabiliriz?
Cevap: Yaşlı gözlerle...

vacip42

Profesör
Reaksiyon puanı
0
yaşlı gözlerler ahuahuhuehu :D

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Soru: Bozuk hdd içerisine nasıl bakabiliriz?
Cevap: Yaşlı gözlerle...

:D ya benim olsa sorun değil zaten sadece film müzik falan olurdu içinde ama bir abimin hddsi içinde kızının doğumundan bu güne 3 yıllık resimleri videoları falan var hanımı çok üzülüyor nasıl yaparım ben bunu :(

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
:) eminim diğerlerini bilgisayarda tutmam boşuna mı www.box.net olaylarına falan inceleme yapmıştım :D

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Benim basımada gelmişti (yanmıştı) öyle bi olay uzun süre arastırdım 2 secenek var biri veri kurtarma şirketleri oldukca pahalı 150 ile 300$ arası oynuyodu galiba digeride hdiskteki kontrol kartını değiştirmek ama bunu yapmak kolay deil ve tamamen aynı modeli bulsan bile olmayabiliyomus ..

Ben direk çöpe attım sanada öneririm

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Sorunumu çözdüm arkadaşlar bir tanıdık arkadaş verilere ulaşmamızı sağladı sağolsun 80gb HDD 436 mb veri için canımızı okudu ama oldu :D

tudRoY

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Nasıl yaptı anlatır mısın? Bizim de başımıza gelebilecek bir olay her an :)

smc__

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Buna benzer bir olay da benim başıma geldi; henüz alalı 6 ay olan, 300 gb Seagate marka diskim, arızalandı ve pc görmeme başladı.Bildiğim bütün yöntemleri kullandım, olmadı.bilgisayarımı sattığım için bütün kişisel verilerimi bu diske atmıştım.8 yıllık birikim, 5000 civarında foto-video..Diskin garanti dışına çıkmasını göze alarak,En sonunda çareyi referans listesi sayfaları bulan veri kurtarma şirketlerine göndermekte buldum.5 ay boyunca ankara istanbul, veri kurtarma şirketinde, müdehaleye maruz kaldı.ve sonunda başaramadıklarını ve diski bana geri göndereceklerini söylediler.disk elime geldiğind ise bir enkaz yığınından başka birşeye benzemiyordu.altlı üstlü delinmiş, zorlanmış, metal gövdesinde sıyrılmalar olmuş, bazı plastik kısımları ezilmiş-kırılmış. Hala bir köşede, bir umut diye bekletiyorum..
Bak, hatırladım şimdi gene duygulandım...:(:(

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Valla nasıl yaptı bana söylemedi (bilgisayar teknik servisi mevcut) arkadaş sadece kablo ile makineye bağladım ve içindekileri açtım dedi başka birşeyler yapmışmı bilmiyorum bende verileri kurtarmanın sevinciyle gerisini sormadım :)

smc__

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
knaatimce, demek ki senin diskteki problem o kadar ciddi değilmiş..

souris

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Önceleri mavi ekran hatası veren aşırı derecede tuhaf sesler çıkaran daha sonraları kendi kendine sistemi yeniden başlatan ve en sonunda kilitlenip kalan açılmayan bir aletti bizim ki

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Benimde birçok defa başıma geldi, işyerimde de oluyor bazen. Genelde mekanik arıza yok disklerde, ve disk BIOS tarafından tanınıyor. Linux'ta yazılımla (testdisk/photorec) ile kurtarıyorum çoğunlukla. Birtek birkaç ay önce Tezimin bulunduğu diski kurtaramamıştım. Elektronik arızası vardı sanırım. Yedek ise eskiydi... Ama hemen saldırmayın bu programa (XP de de dos-box ile çalışıyor), baya karışık bişi ve kurtaracağınıza daha da bozabilirsiniz. Önemli olmayan disklerle deneme yapınız, kullanacaksanız bu programı.

smc__

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bahsettiğin programı biliyorum kullanmıştım.
diski bios görüyorsa havada karada çözerim Allah'ın izniyle. ama bios bile görmüyordu benm diski...

riskseller

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Valla nasıl yaptı bana söylemedi (bilgisayar teknik servisi mevcut) arkadaş sadece kablo ile makineye bağladım ve içindekileri açtım dedi başka birşeyler yapmışmı bilmiyorum bende verileri kurtarmanın sevinciyle gerisini sormadım :)

Diski diğer bir çalışan PC ye ikincil disk olarak bağlarsın,

1.Eğer sorunlu kısım fiziksel olarak erişimi kısıtlamıyorsa içeriğini E: F: G: ... gibi harfler gibi göreceksin. Sonrasında oradan çalışan normal diske kopyala yapıştır yapacaksın. :sweatdrop:

2.Eğer sorunlu kısım fiziksel erişime izin vermiyorsa aynı model diskin kartı ile değiştirilecek ve yine 1 nolu işlem ile verilerini kurtaracaksın. Kartı değiştirdikten sonra direkt bilgisayara bağlayıp ana disk olarak çalıştırmanızı önermem. :mrgreen:

3.Ben bunları bilmem anlamam derseniz de veri kurtarma şirketlerine veya bilen arkadaşlara yönlendireceksiniz. Kimisi bir akşam yemeğine kimisi de 200-300$ a yapabilir oda ilişkilerinize kalmış. :clover:

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Harddiskinde bencede çok büyük bir sorun yokmuş senin arkadaş dönüşütürücü ile harddiski kendi bilgisayarına bağlayıp senin yedekleri almış sanırım harddiskini atmadıysan seagate nin harddisk onarma programı var cd den boot yaparak harddiskteki hataları gidere bilirsin biz çok yaptık işe yarıyor;)