Bodrum'da "V" salgını!

AliA

Guru
Onursal Üye
MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde son günlerde sıklıkla karşılaşılan maske sembol resimleri görenlerin dikkatini çekiyor. İlçenin ana caddelerinde, ara sokaklarında hemen hemen her köşe başında gülen yüz şeklindeki çizilmiş resimler, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.2006 yılına damgasını vuran ‘V For Vendetta’ filminin ‘V’ karakterine ait olan yüzü, elektrik ve reklam panoları, duvarlarda sıklıkla görmek mümkün. Bodrum’da son iki hafta içerisinde çizilen yüzlerce Vendetta işareti ve resmini kimin çizdiği belirlenemedi. Çizimlerin hala sokak ve caddelerde devam ettiği görüldü.

Geleceğin İngiltere'sinde geçen, terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsünün anlatıldığı ve başrolde ‘V’yi canlandıran Hugo Weaving’in yer aldığı filmde gözüken gülen yüz resimleri Bodrum’da salgına dönüşmüş durumda. Kim ya da kimler tarafından çizildiği merak konusu olan ‘V’ yüzleri her geçen gün daha da artıyor.

Bodrum ara sokaklarında, köşe başlarında ve duvarlarında sıklıkla bu yüzleri gördüğünü söyleyen kafeterya işletmecisi 24 yaşındaki Kadir Özkorucu, “Son zamanlarda bu ‘V’ şeklindeki yüzü simgeleyen yüzlerce sembolü Bodrum caddelerinde görmek mümkün, kimin çizdiğini ya da hangi sebepten ötürü çizdiğini bilmiyorum ancak sayısı her geçen gün çoğalıyor. Çizenler ‘V For Vendetta’ filmini çok izlemiş ve çok etkilenmiş olmalı” dedi.

132 dakikalık film boyunca ‘V’ maskesini sadece bir kez ağlamak için çıkaran ve bu sahnede de yüzü değil maskesi görünen karakterin bu sahnede sürekli gülümseyen maske altında acı çeken ve ağlayan devrimci ve aşık hali vurgulanıyor. Güney Kore, Singapur, İsveç ve Tayvan’da bir numaraya yükselen film, İngiltere’de çekilmişti.Milliyet
 

evowinds

Dekan
Onursal Üye
Film, içinde barındırdığı ve empoze ettiği düşünceleri ile birlikte güzel ve unutulmazlar arasında.
Benzer olaylar yaşayan insanlar tepki olarak "V" simgesini ve temasını kullanıyorlar.
Bu yapılanlar birazda konu ile bağdaştırma ve tepki anlamına geliyor.
 

unmedico

Doçent
filmi izlediğimde çok begenmiştim demekki filmden bayağı etkilenenler var.Bide şu repliği çok güzeldi.

"Çünkü sözler yerine kaba kuvvet kullanılabilse de kelimeler kudretini hep koruyacaktır ! Kelimeler anlama ulaşmanın yollarını ve dinleyenlere hakikatin teleffuzu gösterir."
V For Vendetta
 

mdkbet

Profesör
yeni bi akım doğuyor galiba
v for nuri alço
v for bel fıtığı da olabilir di bu gene iyi
 

Uranos

Profesör
V benim için en iyi 3 film arasına rahatlıkla girer. Abartılı diyenler ne haberin konusunu ne de filmi anlamayanlar.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Film'i anlamadan abartılacak bişey yok diyenler günümüze biraz daha dikkatli baksın. " İnsanlar hükümetlerinden korkmamalı, hükümetler insanlarından korkmalı" filmdeki bu anettodu bile çok şey anlatmaya yetiyor. Ayrıca filmde verilen daha büyük ve güzel mesajlar var ama... kime ?
 
Üst