Bizde Burda Oylama Yapalım Referandum

Referandurumda Evet mi Hayır mı ?

• Kullanılan toplam oy
    81
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca demek böyle oluyor. Aziz Nesin haklıymış. Bir zamanlar kendisine çok kızmıştım ama şimdi yaşım kemale erince hak vermemek elde değil.

Türk insanı Demokrasiyi ve Özgürlüğü benimseyecek ve anlayacak yapıda değil, bu yüzden haketmiyor da.

Partizanlığı ve taraftarlığı bir tarafa bırakıp salt doğruyu göremiyor maalesef. Ben oyumu söylemeyeceğim ama temennim odur ki özgürlük ve demokrasiyi tam olarak sindirememiş bir millet için çıkacak sonuç inşallah "Hayır" olur.

"Nasıl hakediyorsan öyle yönetilirsin"

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunca demek böyle oluyor. Aziz Nesin haklıymış. Bir zamanlar kendisine çok kızmıştım ama şimdi yaşım kemale erince hak vermemek elde değil.

Türk insanı Demokrasiyi ve Özgürlüğü benimseyecek ve anlayacak yapıda değil, bu yüzden haketmiyor da.

Partizanlığı ve taraftarlığı bir tarafa bırakıp salt doğruyu göremiyor maalesef. Ben oyumu söylemeyeceğim ama temennim odur ki özgürlük ve demokrasiyi tam olarak sindirememiş bir millet için çıkacak sonuç inşallah "Hayır" olur.

"Nasıl hakediyorsan öyle yönetilirsin"

Çok haklısın ancak kırmızı olan cümleden önceki cümlende yanlışın var, göreceksin büyük bir % ile evet olacak, çünkü maddeleri okuyan ve biraz olsun yorumlayan insanlar hangi siyasi partiyi temsil ederse etsin evet verecek. Merkezlerinin ne dediği çok önemli değil. :)

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Daha fazla özgürlüğe hayır demekte olsa olsa bizim toplumda olur...

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
tabikide hayır, bunu okuyun

KÜÇÜCÜK BİR HABER DAHA NE OLSUN, ANLAYABİLENE

Küçücük bi haber.

Sene 2002...
Enden hanım, 53 yaşındaydı.
Babasından miras kaldı.
Geniş, boş bir tarla.
Toprağı mümbit.
Tarım Bakanlığı’na ait Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü’ne başvurdu, Antalya’daki miras toprağına dikmek üzere Washington cinsi portakal fidanı satın aldı.
Elleriyle dikti...
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
Çapaladı, suladı.
Sabırla bekledi, bekledi...
Hem babadan kalma miras toprağını güzelleştirdiğini düşünüyor, hem de geleceğe dair umutlarını yeşertiyordu.
Ve, günü geldi...
Fidanlar ağaç oldu.
Meyve verdi.
Enden hanım 60’ına gelmiş...
Sıra, hasada gelmişti.
Onca masraf, onca emek, onca umut, onca sene; nihayet karşılığını alacaktı. Tüccarın adamları toplamak için bahçeye geldi ki, o da ne? Portakal, portakal ama, Washington değil yahu... Çekirdekli! Meğer, baba mirasına 7 sene önce büyük umutlarla yatırım yapan, kendi elleriyle diken, bakan, büyüten Enden Hanım’a, Washington fidanı yerine, Valencia fidanı satmışlardı iyi mi.

Kazıklanmıştı yani...
Anca 7 sene sonra anlayabildi.
Dedim ya, küçücük yayınlandı... Halbuki, Türkiye’nin “komple” başına geleni bundan iyi anlatan haber yoktu...
“Hepimiz Enden hanımız” çünkü. Anlamasına anladık ama...
Anca 7 sene sonra.Yanlış fidan ağaç olduktan sonra.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Yaş düştükçe 'hayır' seçeneği daha fazla rağbet görüyor sanırım.
Bırakın 80'leri, 90'lı yılların ekonomik, demokratik ve siyasi ortamını az çok hatırlayanların vicdanları 'hayır' demelerine izin vermez sanıyorum.

graphicxer

Doçent
Reaksiyon puanı
20
tabikide hayır, bunu okuyun

KÜÇÜCÜK BİR HABER DAHA NE OLSUN, ANLAYABİLENE

Küçücük bi haber.

Sene 2002...
Enden hanım, 53 yaşındaydı.
Babasından miras kaldı.
Geniş, boş bir tarla.
Toprağı mümbit.
Tarım Bakanlığı’na ait Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü’ne başvurdu, Antalya’daki miras toprağına dikmek üzere Washington cinsi portakal fidanı satın aldı.
Elleriyle dikti...
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
Çapaladı, suladı.
Sabırla bekledi, bekledi...
Hem babadan kalma miras toprağını güzelleştirdiğini düşünüyor, hem de geleceğe dair umutlarını yeşertiyordu.
Ve, günü geldi...
Fidanlar ağaç oldu.
Meyve verdi.
Enden hanım 60’ına gelmiş...
Sıra, hasada gelmişti.
Onca masraf, onca emek, onca umut, onca sene; nihayet karşılığını alacaktı. Tüccarın adamları toplamak için bahçeye geldi ki, o da ne? Portakal, portakal ama, Washington değil yahu... Çekirdekli! Meğer, baba mirasına 7 sene önce büyük umutlarla yatırım yapan, kendi elleriyle diken, bakan, büyüten Enden Hanım’a, Washington fidanı yerine, Valencia fidanı satmışlardı iyi mi.

Kazıklanmıştı yani...
Anca 7 sene sonra anlayabildi.
Dedim ya, küçücük yayınlandı... Halbuki, Türkiye’nin “komple” başına geleni bundan iyi anlatan haber yoktu...
“Hepimiz Enden hanımız” çünkü. Anlamasına anladık ama...
Anca 7 sene sonra.Yanlış fidan ağaç olduktan sonra.

Sanırım 2002 Kasım'dan önce kazık yemiş :)

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Bu da bir bakış açısı, aynanın bir parlak ve sizi gösteren yüzü vardır birde sırlı siyah bir yüzü.

Ben aynanın beni gösteren parlak yüzüne bakmayı ve olayları o şekilde algılamayı tercih ederim.

Eğer aynanın arkasındaki o sırlı, siyah, karanlık olmasaydı ayna yansıtıcı özelliğini kazanamazdı.

Bu sözlerimde anlamak isteyenlere ve hala anlama yetisi elinde bulunanlara....

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Sadece hayır demek için hayır demek anlamsız. Şöyle bir maddeleri inceledim, içinde hayır denecek herhangi bir madde göremedim, hayır diyen arkadaşlar hangi maddelerden dolayı hayır dediklerini açıklayabilirler mi?

Yanlız, lütfen hayır'da hayır vardır gibi ucuz siyasetle gelmeyin, sadece maddeler üzerinden soruyorum. :)

Bir de buna evet dersek işsizlik mi çözülecek, suç oranı mı azalacak, enflasyon mu azalacak falan da demeyin bu denilenler hayır dersekte olmayacak çünkü. :)

Pşştt siyaset yasak ...:mrgreen:

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
İçinizden çoğu hükümet karşıtı olduğu için hayır diyor. Ne yazıkki objektif davranamıyorsunuz. Yani bağa bahçeye faydası varmı yok o zman hayır deyin siyasetiyle olmaz bu iş. Önce maddeleri okuyun kafanızda bir çözümleyin ona göre evet veya hayır deyin. Ben eminimki hayır diyenlerin çoğu daha maddeleri okumadan hükümet karşıtı olduğu için böyle davranıyor. Lütfen biraz objektif olunuz...

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Sadece ankete odaklanın. Anket dışına çıkmayın..!!!

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
anayasa değişikliğini okuyun benden tavsiye neden hayır diyeceğiz bari onu öğrenelim dimi,
ben yazardım şimdi ama boşver oydan sonra kendileri görsünler ne olduğunu

kwonmusti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben kısaca bir şey söyleyeyim ve çekileyim aranızdan çünkü bazı yazıları gördükçe bu gençler boşa dirsek çürütüyor dedim b.sayar başında okumayan bir toplum olduğumuz için kulaktan dolma hareket edenimiz ve gaza gelenimiz çok fazla "abuzer kadayıf" filminde bir sahne vardı şöyleydi kaset teklifi için giderler parayı beğenmez abuzer plakçı derki vallahi ağam yatımı sattım sana kaset yapabilmek için "abuzerde derki yat senin neyine yüzme biliyinmi?

Okumak sizin neyinize? Demokrasi sizin neyinize? Özgürlük sizin neyinize? Boşverin yahu bu memlekette daima beyaz türk zihniyeti egemen olacak milleti sürü gibi görecek yönlendirecek ben ne dersem o olur zihniyeti olacak seçme şansın olmayacak..

Burada yazacak çok şey var polemik konusu olmaması içinde yazmıyorum acizane bir tavsiye vereyim tv'lerde veya bazı internet sitelerinde gördüğünüz her habere inanmayın araştırın biraz rica ediyorum..

Düzeltme:

Mesajımla yönetici dostlarımı zor durumda bıraktıysam silinebilir hiç bir gönül kırıklığım olmaz.

Oyumun rengi ise kesinlikle evet !

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
değişiklikleri yazsanız daha anlaşılır olurdu. ben evet diyecem. bana göre pakette zararlı bir şey yok. aksine yararlı şeyler var.

ülkemizin insanına gelince arkadaşların dediklerine katılıyorum. bizler demokrasiye alışamadık. bizler herzaman bir kişi tarafından yönetilmeye alışmışız.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Evet ve hayırcıların kaçı okudu acaba maddeleri?

redirect

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Evet okumakda fayda var. Diyorlarki bu parti seçimi değil. Oyunuzu ülkenin geleceği çocuklarınızın geleceği özgürlüğünüz için vereceksiniz.

Okuyalım bakalım değilmi bu söylenenler doğrumu ?

firefox4ever

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Hayırda hayır vardır. :) Bağımsız ve tarafsız yargı için hayır.Aslında hayırın pek çok gerekçesini sayarım lakin konu siyasete kayar.

paradoks61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anayasa paketinin karşılaştırmalı halini okudum inceledeim ve evettt dedim...

firefox4ever

Profesör
Reaksiyon puanı
41
''Anayasa Mahkemesi'nin yapısı değişiyor. Üyeler 12 yıl için seçilecek. Bir üye iki defa seçilemeyecek. Mahkeme, 19 üyeden oluşacak. 3 üye Meclis, 16 üye Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.''
''HSYK'nın yapısı değişiyor. 21 asıl, 17 üyeden oluşacak. Kurul başkanı yine Adalet Bakanı olacak. Adalat Bakanı müşteşarı tabii üye olacak.''

Bunlar mı peki bağımsız?

Ayrıca bol bol demokrasiden bahsedenler neden acaba %10 barajını hiç gündeme getirmiyorlar?

redirect

Asistan
Reaksiyon puanı
11
şuan benim bildiğim kadarıylada 11 > 550 den olması lazım

Neyse ya bakalım araştıralım ona göre verelim oyumuzu ama önce araştıralım. Belki yanlış bildiklerimiz vardır. Belkide doğru bildiklerimiz yanlıştır.

Ankete odaklanmaya devam :)

ARAP65

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herşey daha fazla demokrasi için. Eveeetttt...

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
İçimizde hukukçular varmış. Hayır demekle yetinmeyip, hangi maddelerden dolayı hayır dediklerini açıklarlarsa "hayır" samimiyetlerini anlarız. Yoksa anlamsız (bilmeden) olarak okumadan hayır diyorlar..

firefox4ever

Profesör
Reaksiyon puanı
41
İçimizde hukukçular varmış. Hayır demekle yetinmeyip, hangi maddelerden dolayı hayır dediklerini açıklarlarsa "hayır" samimiyetlerini anlarız. Yoksa anlamsız (bilmeden) olarak okumadan hayır diyorlar..

Sanırım benden söz ediyorsun.Hayır dememe neden olan maddeleri açıkladım.

aGrasiwe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende hükümetin yaptıklarının arkasında olduğum için herzaman evet diyorum... ! neden evet dediğimi açıklamam istenirse bende hukukun içindeyim... icra üzerine calısan bir elemanım ve bundan bes sene kadar önce beş yıl boyunca kendi adıma hiç alakam olmayan hukuksuzluklarla mücadele ettim ve kazandım.... şimdi bazı arkadaslarımız hsyk yı bağımsız mı yapıcaklar sanıyorsunuz bumu bağımsızlık diye düşünebilirler... ama emin olunki hsyk da dahil hiçbir hakimin cezasız bağımsız ve sorgulanamaz olmasını kabul etmiyorum.. sonuna kadar değişmeli sistem birde öyle denemeliyiz çünkü şu anda verilen kararlar ve yargılar akıl almaz boyutta, hakimler tamamen keyfi hareket ediyorlar siz bir karar sunduğunuzda git itiraz et diyorlar, itiraz edersiniz basit bir dava dosya yargıtaydan bir senede gelmez dosya gelir hakim suçun zaman aşımından düşmesine karar verir.. ölürmüsün öldürürmüsün aklım bunu almıyor, yaşadığım şahit olduğum olayları anlatsam inanamazsınız, bu ülkede parti kapatmaların faturasını halk yani biz ödüyoruz gerek ekonomik gerekse psikolojik ama elit kesimin pek umrunda olmayabilir bu sistem ülke düzenini değil ülkenin içinde bulunduğu halkın içinde bulunduğu psikolojik durumu hiçmi hiç düşünmüyor... çıkıyor birisi şu parti kapatılsın diye dava açıyor borsa düşmüş ekonomi ihracat zarar görmüş kimsenin umrunda değil... bu kadar basit bir sistem içinde bu düzen işlemez zaten kesinlikle değişmeli askerinden savcısına hakiminden vekiline herkez ben nasıl yargılanıyorsam o şekilde yargılanmalı... bu yüzden bu ülkede yargıya gerçekten güvenemiyorum... çünkü içindeyim ve neyin ne olduğunu görüyorum... bunları kişisel nefretim ve kendi egolarım doğrultusunda veyahut herhangi bir siyasi irade içinde yazdığımı düşünmeyin sadece kendi gördüğüm şahit olduğum olaylardan dolayı böyle diyorum... o yüzden ne olursa olsun sistemin değişmesi açısından evet...

apotaha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
akp nin yaptığı herşeye karşıyım diyenlere söyliycek birşey bulamıyorum, bu söylem adam senin için ülke için devrimler yapsa bile karşıyım anlamına gelir, ondan iyilik gelecekse 1970 lerdeki gibi her köşe başında birileri öldürülsün ülke parçalansız razıyım anlamına gelir asıl vatan hainliği budur. oysa bak ben ne diyorum bu vatana hizmet eden katmerli kafir bile olsa oyum onundur.

çok doğru söylüyorsun kardeşim arkandayım!!!:yes:

---------- saat 12:13 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:11 eklenmişti ----------

İçinizden çoğu hükümet karşıtı olduğu için hayır diyor. Ne yazıkki objektif davranamıyorsunuz. Yani bağa bahçeye faydası varmı yok o zman hayır deyin siyasetiyle olmaz bu iş. Önce maddeleri okuyun kafanızda bir çözümleyin ona göre evet veya hayır deyin. Ben eminimki hayır diyenlerin çoğu daha maddeleri okumadan hükümet karşıtı olduğu için böyle davranıyor. Lütfen biraz objektif olunuz...

maalesef dediğin gibi objektif olamıyorlar. iktidara karşı kin besledikleri için her ne olursa olsun onun karşıtı düşünüyorlar

MdbK

Doçent
Reaksiyon puanı
5
82 anayasasının ömrünü uzatacak ve anayasadaki 12 Eylül ruhunu koruyup daha da güçlendirecek olan anayasa değişikliğine HAYIR.

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
düne kadar 82 anayasasına küfredenler, YÖK e küfredenler nasıl oluyorda bir anda YÖKçü 82ci oluyor anlamıyorum.
Reklamdaki gibi; beynim almıyor beynim :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...