Biz unuttuk , dünya F klavyeye dönüyor

Bu konuyu okuyanlar

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Bilgisayarda kullanılan klavyenin F ya da Q olması tartışma gündeminin vazgeçilmez konusudur. Ancak yapılan bir araştırma Türkiye'ye özgü olan F klavyenin dünyada da tercih edilmeye başlandığını ortaya koydu.

424220091030101043682.jpg

Sabah Gazetesi'nden Meral Tamer'in bugünkü köşe yazısı;

Q'ya paydos F'lendik!

Yeni yıla yeni umutlarla giriş yaptık. Yeni yılda Ar-Ge ve teknolojiye sahip çıkmalıyız. Türkiye, bir harften dolayı her yıl 1 milyar, ABD ise 25 milyar dolar kaybediyor. Zamanında 2 milyar dolar için IMF ile masaya oturduğumuz düşünülürse, çok ciddi para. Kahramanımız, F... Dünyada 37 çeşit klavye kullanılıyor.

Türkiye'de resmi kurumlarda F klavye, genellikle özel kurumlarda Q tercih ediliyor.

Sonunda düşündük, taşındık, hesap yaptık. Her yerde F kullanmaya karar verdik. Çok vakit kaybetmiş bile olsak 2011'de hepimiz F'leneceğiz.
Yeni yılda bir harf Türkiye'nin ulusal meselesi olacak.

F klavyenin isim babası İhsan Sıtkı Yener isimli bir uzman.

Konu üzerinde 10 yıl çalışmış. 30 bin Türkçe kök kelimeyi etimolojik olarak incelemiş. 184 bin sesli ve sessiz harfin kullanım sıklığına bakmış. Parmakların ergonomisini optimize etmiş ve F klavyeyi tasarlayarak 1955'te dünyayı F klayveyle tanıştırmış.
Yener, dünya hızlı yazı yazma rekortmeni. Bugüne kadar hiçbir İngiliz ve Amerikalı, ana dillerinde Q klavyeyle dünya şampiyonu olamamış.
Türkler ise F klavye sayesinde 59 kez şampiyonluk kazanmış.
Hatta 25 şampiyonlukta dünya rekorumuz var.
Peki, F klavyenin 1950'den bu yana bize sağladığı fayda ne? Sıralayalım:

F klavye ile yazanlar Q ile yazanların 2, 3 katı sürate ulaşıyor.

Q klavyede sesli ve sessiz harflerin gelişigüzel sıralanması, sağ ve sol elin parmaklarının ritmik kullanımını olumsuz etkiliyor.
Ortalama süratte yazan bir F klavye kullanıcısı saniyede 3-4 vuruş yapıyor.
Q klavyede parmakların en rahat ulaşabileceği orta yatay ve orta dikey sıradaki parmakların kullanım sıklığı yüzde 76, F'de ise oran yüzde 85.
F ile yazanlar anlayarak yazabiliyor, yazarken anlayabiliyor.
F Türkçe dışında İngilizce, Fransızca gibi başka Latin dillerinde de hızlı yazmayı sağlıyor.
Bu yazıyı F klavye ile yazdım...

Sabah
http://www.haber7.com/haber/20110102/Biz-unuttuk-dunya-F-klavyeye-donuyor.php

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Biz Q Klavye ile Mutluyuz

Ben F Klavye ile Yapamam , Yapamadımda

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
F klavye öğrenmek gerçekten yazma konusunda büyük yarar sağlıyor..

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Madem bu kadar fanatiği var ve bizden birisi bulmuş , sdn olarak bizde f klavye kullanıp destek verelim :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Artık bu alışkanlığımız kolay kolay değişmez, yeni öğrensek neyse de :)
Katip falan olmayacaksak değiştirmeye gerek yok :)

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
herşeye yeniden başlamak demek :D

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
235
F klavyeyi öğrenmek tahmin ettiğiniz kadar zor olmuyor 1-2 günde alışırsınız ama şu an bakmadan yazabiliyorken, o 1-2 gün çok sıkıntılı geçer. Ve bu yazıdan sonra fark ettim ki, bu q klavyede birşeyler yazarken çok alakasız yerlere gitmek zorunda kalıyor parmaklar. :(

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Babam katip iken dakdiloları kurcalardım :D ve klavyenin düzenini bir iki günde çözmüştüm :D

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
bende f klavye kullanacam.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
q klavye...
Yalnız kullandığım klavyede türkçe karakter desteği yok... Ama çok hoşuma gidiyor...

bd14856n02.jpg

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Q ile gayet muyluyum, Amerika ne zaman F ye geçer bende o zaman geçerim. Yapılan oyunlar, programlar herşey Q klavyeye göre. Oldukçada hızlı yazıyorum, uçacak halim yok.

cihanakova

Doçent
Reaksiyon puanı
3
q klavye...
Yalnız kullandığım klavyede türkçe karakter desteği yok... Ama çok hoşuma gidiyor...

bd14856n02.jpg

Cem Yılmaz'ın bir esprisi aklıma geldi; Kocakarı ilaçlarıyla dalga geçerken,
beliniz mi ağrıyor? balığı k....na s.kacaksın çok güzel oluyo, iyileştirmiyo ama çok güzel oluyor diye anlatıyordu :)) (Bu arada sözüm meclisten dışarı)

F klavyeye gelince, geçenlerde haberlerde duymuştum ülke olarak F klavyeye geçilecek diye.
Bende 10 parmak yazmak için kendimi erteliyordum, iyiki öyle yapmışım :))

pasur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne zaman herkes geçerse bende geçeceğim gayetde hızlı yazıyorum 10 parmak

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Diz üstü kullandığım için geçemem :D

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Ben saniyede 14 haneli şifremi giriyorum Q klavyede.

amd_ati

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
f klavyeye geçmek için klavyeyi değiştirmeye gerek yok.internetten f klavye resmi bulursun tuşları çıkarıp ona göre dizersin.windows ayarlarından da f klavye olarak ayarlarsın.basit.
logitech-cordless-desktop-wave-pro-keyboard-mx1100-mouse.jpg
ben bunu kullanıyorum tuşlar dalgalı olmuyor.
canı sıkılan varsa denesin deneyimlerini bizle paylaşsın.

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bu konudaki araştırmaları inceledim. Çok güzel birşey ve Q klavyenin çıkışı da çok absürd bir olayla oluyor zaten.

Gel gelelim Laptoplar ve kaliteli klavyeler F üretilmediği için geçiş birçokları için pek mümkün görünmüyor.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Bu konudaki araştırmaları inceledim. Çok güzel birşey ve Q klavyenin çıkışı da çok absürd bir olayla oluyor zaten.

Gel gelelim Laptoplar ve kaliteli klavyeler F üretilmediği için geçiş birçokları için pek mümkün görünmüyor.

kaliteli stickerlarla f klavyeye donusturuyorduk biz müşterilerin dizüstü bilgisayarlarını.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
f klavye ile lise 1 de zorunlu olarak yazmıştık 2 hafta garip garip kelimeler yazdırdı hocamız :D
ondan beri kılımdır bu klavyeye.
Q klavyeyi kaç yıldır kullanıyoruz bırakacağımı sanmıyorum açıkçası :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
F klavye hiç görmedim de kullanmadım da..:D

Hacı Murat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ben yıllardır Q kalavyeyi F olarak kullanıyorum.... Bizim zamanımızda Daktilolar vardı orada F klavye kullanırdık Oradan kaldı. Her ülkenin bence kendine has birtakım farklılıkları olmalı... Farklılık zenginlik demektir. Sağlıcakla kalın...

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bende F de q da çok iyi düzeyde daktilo kullanmanın faydaları :)

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Bilgisayarda kullanılan klavyenin F ya da Q olması tartışma gündeminin vazgeçilmez konusudur. Ancak yapılan bir araştırma Türkiye'ye özgü olan F klavyenin dünyada da tercih edilmeye başlandığını ortaya koydu.

424220091030101043682.jpg

Sabah Gazetesi'nden Meral Tamer'in bugünkü köşe yazısı;

Q'ya paydos F'lendik!

Yeni yıla yeni umutlarla giriş yaptık. Yeni yılda Ar-Ge ve teknolojiye sahip çıkmalıyız. Türkiye, bir harften dolayı her yıl 1 milyar, ABD ise 25 milyar dolar kaybediyor. Zamanında 2 milyar dolar için IMF ile masaya oturduğumuz düşünülürse, çok ciddi para. Kahramanımız, F... Dünyada 37 çeşit klavye kullanılıyor.

Türkiye'de resmi kurumlarda F klavye, genellikle özel kurumlarda Q tercih ediliyor.

Sonunda düşündük, taşındık, hesap yaptık. Her yerde F kullanmaya karar verdik. Çok vakit kaybetmiş bile olsak 2011'de hepimiz F'leneceğiz.
Yeni yılda bir harf Türkiye'nin ulusal meselesi olacak.

F klavyenin isim babası İhsan Sıtkı Yener isimli bir uzman.

Konu üzerinde 10 yıl çalışmış. 30 bin Türkçe kök kelimeyi etimolojik olarak incelemiş. 184 bin sesli ve sessiz harfin kullanım sıklığına bakmış. Parmakların ergonomisini optimize etmiş ve F klavyeyi tasarlayarak 1955'te dünyayı F klayveyle tanıştırmış.
Yener, dünya hızlı yazı yazma rekortmeni. Bugüne kadar hiçbir İngiliz ve Amerikalı, ana dillerinde Q klavyeyle dünya şampiyonu olamamış.
Türkler ise F klavye sayesinde 59 kez şampiyonluk kazanmış.
Hatta 25 şampiyonlukta dünya rekorumuz var.
Peki, F klavyenin 1950'den bu yana bize sağladığı fayda ne? Sıralayalım:

F klavye ile yazanlar Q ile yazanların 2, 3 katı sürate ulaşıyor.

Q klavyede sesli ve sessiz harflerin gelişigüzel sıralanması, sağ ve sol elin parmaklarının ritmik kullanımını olumsuz etkiliyor.
Q klavyede parmakların en rahat ulaşabileceği orta yatay ve orta dikey sıradaki parmakların kullanım sıklığı yüzde 76, F'de ise oran yüzde 85.
F ile yazanlar anlayarak yazabiliyor, yazarken anlayabiliyor.
F Türkçe dışında İngilizce, Fransızca gibi başka Latin dillerinde de hızlı yazmayı sağlıyor.
Bu yazıyı F klavye ile yazdım...
SabahBiz unuttuk dünya F klavyeye dönüyor
Bu saatten sonra alışmak zor olur.