Bisiklet önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
1,338
En iyisi hidrolik disk al sen bence bu diğer hocalarım da yazsınlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

V Fren Nedir ?

V Fren

V Fren eskiden de bildiğimiz gibi pabuçlu sistem frendir. Fren kollana bağlı olan fren dış ve iç halatlar fren bacaklarına gider ve fren kolununsıkılmasıyla fren halatları fren bacaklarını asılır ve fren bacaklarına bağlı olan fren pabuçlarının janta baskı yapmasıyla fren yapılır, bisikletin durması sağlanır. İyi bir v fren performansı için burada kullanılan bütün parçaların kalitesi çok önemlidir.

Disk Fren Nedir ?

Hidrolik Disk Fren - HD
Disk fren 2 ye ayrılıyor mekanik disk (MD) ve hidrolik disk (HD) olarak. Önce mekanik diskten bahsedelim. Yine normal fren kolları ve fren halatları var. Göbeğe takılı olan sol tarafta 1 adet disk aynası var ve bisiklete bağlı olan 1 fren kaliperi ve içinde balatalar var. Mekanik disk frenli bisikletlerde fren kolu sıkıldığı zaman halatlar kaliperi asılır ve kaliperin içindeki balata diski sıkıştırarak fren yapar bisikletin durmasını sağlar.

Hidrolik disk frenli bisikletlerde kablo halatı yerine dış kablonun içerisinde hidrolik yağı vardır, bu sayede fren telinin dış kabloda sürtünmesi engellenerek yağ basıncı sayesinde fren sıkmaktadır. Hidrolik frenler diğer frenlere göre daha yumuşak sıkılır. Parmakların uyguladığı kuvvet daha azdır.

V Fren mi Disk Fren mi ?

Hidrolik frenli bisikletlerin fren tutuşu ıslak ve çamurlu alanlarda sürüş için daha avantajlıdır.

V fren ise basit ve daha dayanıklı yapısı ile bazı modellerde tercih nedeni olabilir.

Ali Ege

Asistan
Reaksiyon puanı
39
Bianchi çok güzel
bende kullanıyorum memnunum

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,392
Kardeşim yaşın genç bisiklet hevesinde var bunu kırmak istemem.Bu yüzden pahalı modelleri de önermedim. Ama bir bisiklete yılda bir genel bakım yaptırman gerekir. Zaten bunu uygun fiyatla decathlondan yaptırırsın. Onun haricinde kolay kolay akort ayarı bisikletlerde bozulmuyor. V fren alırsan kendin değiştirirsin wd40 gibi yağ alırsan zincir yağlama işini de yaparsın. Aslında akort ayarlamak için alette var onu alsan ayarı bile kendin yaparsın. İstersen hidrolik al ben bakım yapamam dersen bozulduğunda yanında yedek parça ya da alet olmadığı için yolda kalma ihtimalin olur. Tabi çok küçük bir ihtimal ama aklında dursun. Ben yanımda yedek parça ve pompa olmadan yola çıkmam bunun için mutlaka çanta ve yedek parçaların olsun.

MSefaB

Asistan
Reaksiyon puanı
49

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,392
Sen bisiklet için 2200 tl param var dedin artı 200 tl civarı da alacağın parçalar için para lazım.

Reaksiyon puanı
1,338
Kardeşim yaşın genç bisiklet hevesinde var bunu kırmak istemem.Bu yüzden pahalı modelleri de önermedim. Ama bir bisiklete yılda bir genel bakım yaptırman gerekir. Zaten bunu uygun fiyatla decathlondan yaptırırsın. Onun haricinde kolay kolay akort ayarı bisikletlerde bozulmuyor. V fren alırsan kendin değiştirirsin wd40 gibi yağ alırsan zincir yağlama işini de yaparsın. Aslında akort ayarlamak için alette var onu alsan ayarı bile kendin yaparsın. İstersen hidrolik al ben bakım yapamam dersen bozulduğunda yanında yedek parça ya da alet olmadığı için yolda kalma ihtimalin olur. Tabi çok küçük bir ihtimal ama aklında dursun. Ben yanımda yedek parça ve pompa olmadan yola çıkmam bunun için mutlaka çanta ve yedek parçaların olsun.
Abi fren bozulursa yolda kalma diye bir şey yok tek frenle yavasca devam edersin

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,392
Ben sana seçeneği ikiye düşüreyim. Sabit maşalı carraro ve mosso legardayı çıkar.

Abi fren bozulursa yolda kalma diye bir şey yok tek frenle yavasca devam edersin
Onu biliyorum ama bir fren takımı bozulsa bile seni iki kat riske sokar. Birde kendin hemen halledemezsin bu yüzden bunu dedim.

Bu üçünden birini alırsın hidrolik ya da v frene göre de seçimini yaparsın.

Reaksiyon puanı
1,338
Ben sana seçeneği ikiye düşüreyim. Sabit maşalı carraro ve mosso legardayı çıkar.

Onu biliyorum ama bir fren takımı bozulsa bile seni iki kat riske sokar. Birde kendin hemen halledemezsin bu yüzden bunu dedim.
Aynen haklısın ama 2 senedir hidrolik fren kullanıyorum hiç sıkıntı yaratmadı balatasi bile 2 senedir bitmiyor ayda en az 70 km yol yapıyorum yaşadığım yerde yokuş
V fren de ise 6 ayda bir degistiriyordum ayrıca akordu filan gittiğinde yol işkenceye dönüşüyor

MSefaB

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Arkadalar şimdi kesin bunlar mı yani başka bir şey kalmadı

Reaksiyon puanı
1,338
Alacaksan hidrolik frenli al.
Yola her zaman önlem alarak çık.
Vitesi asla capraz olarak kullanma zincir çapraz olmamali.
Yokuş çıkarken vites değiştirme.
Yokuş inerken bi ön frene bas bi arka bas çek yap frene balatalarin uzun gitmesi için
Bisiklet in rulmanları olan kısma WD 40 sıkma rulmanları bozar (çünkü rulmanların içindeki gresin yapısını bozar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
1.5 ay önce abim Carraro Sportive 227 almıştı. İnternette 3200 TL civarı dese de buradaki bayiden 2400 TL civarına almıştık. Bir bakın derim. Oldukça iyi. Ben bisikletten pek anlamam ancak benim kuzen yarışlarına falan katılıyordu. Özellikle Ege bölgesinde takımlı sürüşler yapıyordu o önermişti.

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
2000tl ye carraro sportive 223 aldım olabildiğince memnunum.

Tiffani

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Almadan önce bende çok bisiklet araştırdım bir tane mosso bir tane de daytona 730 aldım. Senin alacağın bisiklet 27,5 inç hidrolik disk fren shimano altus aktarıcılı 2020 model Carraro Daytona 730 olmalı. 2300 TL bandına bulunabiliyordu geçen hafta.

MSefaB

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Almadan önce bende çok bisiklet araştırdım bir tane mosso bir tane de daytona 730 aldım. Senin alacağın bisiklet 27,5 inç hidrolik disk fren shimano altus aktarıcılı 2020 model Carraro Daytona 730 olmalı. 2300 TL bandına bulunabiliyordu geçen hafta.
dostum 3000 lira bandında o

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
1.5 ay önce abim Carraro Sportive 227 almıştı. İnternette 3200 TL civarı dese de buradaki bayiden 2400 TL civarına almıştık. Bir bakın derim. Oldukça iyi. Ben bisikletten pek anlamam ancak benim kuzen yarışlarına falan katılıyordu. Özellikle Ege bölgesinde takımlı sürüşler yapıyordu o önermişti.
Çok iyi bisiklettir. Ben üniversiteye başlamadan yani 4 yıl önce o model 1200-1500 bandındaydı. Maşallah her ürün gibi kendini 2 ile çarpmış. Hayırlı olsun abinize, bisiklet sporu güzeldir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Çok iyi bisiklettir. Ben üniversiteye başlamadan yani 4 yıl önce o model 1200-1500 bandındaydı. Maşallah her ürün gibi kendini 2 ile çarpmış. Hayırlı olsun abinize, bisiklet sporu güzeldir.
Teşekkürler. Maalesef öyle oldu. Hobi ile ilgilenmek bile zor artık. Be de bisiklet sürmeyi çok seviyorum ancak farklı şehirde okuduğum için alamıyorum güzelinden bir bisiklet. Çok pahalı olmuş hepsi.

MSefaB

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Arkadaşlar

Bu 3 ü arasında kaldım
Force 770 biraz bütçe mi aşıyıor ama buradaki bayide ucuzdur diye koydum sizce hangisin almalıyım ???
(Rockrider mekanik disk diğerleri hidrolik disk)

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Teşekkürler. Maalesef öyle oldu. Hobi ile ilgilenmek bile zor artık. Be de bisiklet sürmeyi çok seviyorum ancak farklı şehirde okuduğum için alamıyorum güzelinden bir bisiklet. Çok pahalı olmuş hepsi.
Aynen öyle hocam. Ben de farklı şehirde okuduğum için o dönem ihtiyacımdan dolayı bisikletimi satmıştım. Şimdi fiyatları görünce yok parasına satmışım diye düşündüm, hayırlısı olsun.

Arkadaşlar

Bu 3 ü arasında kaldım
Force 770 biraz bütçe mi aşıyıor ama buradaki bayide ucuzdur diye koydum sizce hangisin almalıyım ???
(Rockrider mekanik disk diğerleri hidrolik disk)
29 inc dağ bisikletleri için bence fazla büyük bir boyut, ergonomik değil. 27.5 uygun kadro ölçüsünün seçilmesiyle birlikte ideal. 3'ü arasından tercihim Rockrider olur.