Bir Tavsiye İstiyorum. Nokia N8 mi? Yoksa C7 mi?

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Lütfen bu konuda profesyonel olan arkadaşlar bizle gerçek fikirlerini paylaşırsa sevinirim. Kaç gündür araştırıyorum yok o kötü yok bu kötü ben size dönücem diyenler vesaire gerçekten adam akıllı bir fikir almak istiyorum.
Bu işi bayrak savaşına çevirmeyelim.

Paramore

Dekan
Reaksiyon puanı
27
Uzak dur nokiadan hepsi dandik..

(Nokia kullanıcısı)

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
herkes tasarım olarak c7'nin iyi olduğunu düşünüyor ama donanımsal olarak n8'in daha iyi olduğunu söyleyebilirim ;)

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Tabiki n8, tartışılmaz nedeni 12 mp kamerası ve xenon flaş, Gerçi ben Samsung galaxy gio kullanıyorum ama tabi tavsiye her zaman iyidir.

atoubo06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kasımdan beri kullanıyorum NOKİA N8 süper

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Tasarım olarak nasıl c7 daha güzel anlamıyorum ya. C7 klasik yumuşak hatlı tasarıma sahip ama n8 in kendine has duruşu var. Vitrinde görünce bir heycanlanıyorum böyle alıp okşayasım geliyor. Tasarımı harika bence. Ayrıca donanım olarak da n8 iyidir. Usb den kablosuz klavye mouse veya flash bellek bağlama özelliği hdmi çıkışı sırf bunlar için bile alınır.

Wermidon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle telefondan beklentin ne onu söylemen lazım.Eğer telefonun bütün nimetlerinden faydalanmak istiyorum dersen Nokia'dan uzak dur.çünkü işletim sistemi çok yavaş.Burnundan getirebilir.Ama benim için video ve resim özellikleri iyi olsun diyorsan N8'i önerebilirim.Fazla hızlı değil ama resim ve video üzerine şuanda yok.

Buna rağmen uzak dur derim.Android işletim sistemi varken Symbian'a bulaşman çok saçma oluyorum.Şuan Android işletim sistemi kullanıyorum ve her gün iyiki Android'i tercih etmişim diyorum.Sana N8 yerine Android işletim sistemli Samsung Galaxy S'yi öneriyorum.Kesinlikle pişman olmayacağın bir telefon.Ben 4-5 aydır kullanıyorum ve bir kez olsun şikayetçi olmadım.Hem çok hızlı, hem çok kullanışlı, KAmera ve resim kalitesi süper(5MP).Daha Android işletim sistemi.Sürekli güncellemeler ve yenilikler.

Açıkcası Nokia akıllı telefonlar konusunda çok geri kaldı.Teknolojiye ayak uyduramadı.WP7 işletim sistemi ile ne kadar başarılı olur bilinmez ama Symbian ile başarısız olduğu kesin.

alonespy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Öncelikle telefondan beklentin ne onu söylemen lazım.Eğer telefonun bütün nimetlerinden faydalanmak istiyorum dersen Nokia'dan uzak dur.çünkü işletim sistemi çok yavaş.Burnundan getirebilir.Ama benim için video ve resim özellikleri iyi olsun diyorsan N8'i önerebilirim.Fazla hızlı değil ama resim ve video üzerine şuanda yok.

Buna rağmen uzak dur derim.Android işletim sistemi varken Symbian'a bulaşman çok saçma oluyorum.Şuan Android işletim sistemi kullanıyorum ve her gün iyiki Android'i tercih etmişim diyorum.Sana N8 yerine Android işletim sistemli Samsung Galaxy S'yi öneriyorum.Kesinlikle pişman olmayacağın bir telefon.Ben 4-5 aydır kullanıyorum ve bir kez olsun şikayetçi olmadım.Hem çok hızlı, hem çok kullanışlı, KAmera ve resim kalitesi süper(5MP).Daha Android işletim sistemi.Sürekli güncellemeler ve yenilikler.

Açıkcası Nokia akıllı telefonlar konusunda çok geri kaldı.Teknolojiye ayak uyduramadı.WP7 işletim sistemi ile ne kadar başarılı olur bilinmez ama Symbian ile başarısız olduğu kesin.

öncelikle donanım olarak n8 'in eline galaxy s su dökemez... sadece işletim sistemi için de telefon alınmaz.şimdi bana 1 ghz'lık işlemci diyeceksin işlemcinin bus hızımı yoksa yapabildiği işlem mi önemli ikincisi n8 de gpu işlemcisi de mevcut üçüncüsü ram miktarı diyeceksin ama önce bi sanal ram araştır diyecem sana android nasıl hantallıklarını güncellemelerle gideriyorsa symbian içinde aynı güncelleme haberleri gelmeye başladı...kısacası araştır n8 kadar kaliteli telefon yok piyasada ayrıca son güncellemeyle telefon acayip hızladı....

atoubo06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
öncelikle donanım olarak n8 'in eline galaxy s su dökemez... sadece işletim sistemi için de telefon alınmaz.şimdi bana 1 ghz'lık işlemci diyeceksin işlemcinin bus hızımı yoksa yapabildiği işlem mi önemli ikincisi n8 de gpu işlemcisi de mevcut üçüncüsü ram miktarı diyeceksin ama önce bi sanal ram araştır diyecem sana android nasıl hantallıklarını güncellemelerle gideriyorsa symbian içinde aynı güncelleme haberleri gelmeye başladı...kısacası araştır n8 kadar kaliteli telefon yok piyasada ayrıca son güncellemeyle telefon acayip hızladı....

kesinlikle katılıyorum teknoloji marketlerinde 1ghz< yazıyo ama telefon ne kadarını kullanıyo önemli olan o N8 bu konuda samsungu saf dışı bırakıp IPHONE ile başa baş gidiyo tarafsız bi sitede telefonların işlemci ve ramları ne kadar düzeyde kullandıklarını görmüştüm Samsung galaxi s de daha yüksek işlemci var ama N8 ondan daha hızlı işlemci olarak

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Nokia N8 gercekten cok guzel ve basarili bir telefon. Herseyden onemlisi arkasinda Nokia gibi bir dev var. saglam bir telefon fakat symbian cok kotu. bu yuzden alinmaz

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Zaten 1 ghz olmuş filan çok önemli değil önemli olan verimli kullanması ona bakarsanız dillerden düşmeyen telefon iphone 4 ün işlemcisi bile 700 küsür yani kullanmayı bildikten sonra 1miş 2'ymiş pek önemi yok ki nokia n8 son güncelleme ile gerçekten hızlanmış...

Ayrıca şimdi bir arkadaş ortamındasın bir iphone olsun veya samsung birşey yapamazsın ama tank n8 i hdmi ile lcdye arkadaşının evindeki kablosuz klavye mouse da usb girişinden tak aç quake hd yi yada nfs shift i keyfine bak canın mı sıkıldı aç hd film izle. Hangi telefonda var bu :D

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar görüşleriniz için teşekkürler.

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
Uzak dur nokiadan hepsi dandik..

(Nokia kullanıcısı)

ben n82 kullandım.şimdide samsung galaxy i7500 kullanıyorum.android li bir telefon.n82 neredeyse her özelliği ile bu telefondan çok daha iyi.

eğer nokia nın hepsi dandikse n82 neden dandik değildi?
yok eğer gerçektende nokia dandikse ve dandik bir n82,samsung un android li telefonundan iyiyse samsung da alınmaz...

tavsiye olarak n8 diyorum.ihtiyacın olan programlar ovi de var.oyun konusunda da pek sorun yaşamazsın.elinde çok iyi bir kamerada olmuş olur.ben n8 alırdım

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Nokia N8 babam almıştı geçenlerde, biraz incelemiştim, sonra iade etmiş telefonu, sebebini bilmiyorum. Aslında güzel telefon da, keşke Android olsaydı. Nokia kısmen de olsa Android' e geçse fena olmaz aslında :D

Burada okuduğum kadarıyla biliyorum, sorun devam ediyor mu hala, yoksa güncelleme ile halloldu mu? Tamamen bilmediğim için soruyorum.

http://forum.shiftdelete.net/nokia/179201-nokia-n8-reset-sorunu.html

gdart, bu konuyu okumuşsundur diye tahmin ediyorum...

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
İki telefonda bende yok ama bir yazılımcı olarak şunu diyebilirim. Symbian c++ ve Qt ile yazılıyor, dil işlemci diline daha yakın, bellek yönetimini yazılımcı hallediyor ve kullanılmayan bellek gerektiğinde anında verilmek zorunda. Android Java kullanıyor, Java'da da kullanılmayan bellek belirli aralıklarla garbage collector ile otomatik toplanıyor ve java doğrudan işlemci üzerinde değil sanal bir makine üzerinde çalışıyor(gerçi arm işlemcileri üzerinde doğrudan java desteği var bu durumda sadece yazılımın kendi içinde kullanmadığı belleği geri iade etmesi etken oluyor daha çok). Örnek vermek gerekirse Jdownloader gibi bir uygulama netten sürekli çekerek veri alıyor ve RAM de yer açıyor ancak indirilen kısım RAM den harddiske taşınınca RAM de kullanılan bellek geriye belirli bir zaman sonra iade ediliyor ve uygulama yüksek hıza sahip olanlarda(~1 mbyte ) deli gibi ram kullanıyor aynı işi yapan c++ ile yazılmı IDM ise oranla çok çok az RAM kullanıyor.
HD-video çözme gibi işler android üzerinde yine c++ ile yazılmış Android geliştiricisinin sadece java ile erişebildiği dönüştürücüler ya da wrapper lar üzerinden DSP ye erişilerek yapılıyor. O yüzden HD oynatımı gibi işlerde sıkıntı çıkmıyor ancak aynı miktardaki veriyi bir şekilde işlemeye kalktığınızda canınız sıkılabilir.

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
Lütfen bu konuda profesyonel olan arkadaşlar bizle gerçek fikirlerini paylaşırsa sevinirim. Kaç gündür araştırıyorum yok o kötü yok bu kötü ben size dönücem diyenler vesaire gerçekten adam akıllı bir fikir almak istiyorum.
Bu işi bayrak savaşına çevirmeyelim.

arkadaşım ben sürekli telefon alır satarım hem hobi hemde ek gelir olarak aldığım telefonuda en az 1 hafta kullanır sorunu sıkıntısı varmı diye bakar sistemini günceller ingilizceyse türkçe yapar gerekli uygulamaları kurar öyle satarım o yüzden hemen hemen bir çok telefonu kullandım
n8mi c7 mi dersen kesinlikle n8 derim çünkü iki telefonuda kullandım ama sana tavsiyem eğer telefonla yazılım konusunda irdeleyen biriysen n8 fiyatına alabileceğin androidli htc modellerine yönel derim hatta alabiliyorsan iphoneyi kesinlikle tavsiye ederim çünkü o kadar çok telefon kullandıktan sonra şunu anladım 2 tip telefon var iphone ve diğerleri bu arada htc modellerindende uzak dur derim malzeme kasa kalite ve sağlamlık bakımından şu anda piyasanın en iyisidir fakat hız ve yazılım konusunda sınıfta kalıyor

nonstop_young

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
n8 çok güzel bir telefon yacsiye ederim aldığına pişman olmazsın n8 in ufak bir özelliği çok hoşuma gitti usb den flash bellek takabiliyorsun hatta harici hard disk bile takıyorsun benim tavsiyem n8

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
N8 daha iyi tabi C7 ile kaşılaştırırsak :) Ama Galaxy S tavsiye ederim :mrgreen:

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
C7 nin kamerasında Otamatik odaklama bile yok. Örnek vermek gerekirse bir yazıyı 8 mp lik c7 ile çek birde 3.2 mplik AF si olan bir telefonla çek. 3.2 mplik kameranın c7'yi ezdiğini rahatlıkla gözlemlersin :)

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
C7 nin kamerasında Otamatik odaklama bile yok. Örnek vermek gerekirse bir yazıyı 8 mp lik c7 ile çek birde 3.2 mplik AF si olan bir telefonla çek. 3.2 mplik kameranın c7'yi ezdiğini rahatlıkla gözlemlersin :)
C7'de EDoF denilen bir teknoloji kullanılıyor. Bununla 60 cm'den yakın objelere odaklanmak ne yazıkki mümkün değil ama daha uzaktaki tüm objeler net bir şekilde çıkıyor. Özellikle videolarda işe yarayacak bir özellik çünkü telefon kameraları sürekli otofokus özelliği barındırmıyor, ilk odaklandığınız yerden farklı uzaklıktaki bir yeri çekmek istediğinizde bulanık çıkıyor. EDoF'ta bu yok,sürekli net. Tek iyi yanı da bu. Sırf bu yüzden tercih edilmemeli, ille nokia almak istiyorum derseniz N8 alın, yoksa Desire HD :)

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
C7'de EDoF denilen bir teknoloji kullanılıyor. Bununla 60 cm'den yakın objelere odaklanmak ne yazıkki mümkün değil ama daha uzaktaki tüm objeler net bir şekilde çıkıyor. Özellikle videolarda işe yarayacak bir özellik çünkü telefon kameraları sürekli otofokus özelliği barındırmıyor, ilk odaklandığınız yerden farklı uzaklıktaki bir yeri çekmek istediğinizde bulanık çıkıyor. EDoF'ta bu yok,sürekli net. Tek iyi yanı da bu. Sırf bu yüzden tercih edilmemeli, ille nokia almak istiyorum derseniz N8 alın, yoksa Desire HD :)

Desire Hd çok büyük yav. Yani geçen vitrinde elime aldım gerçekten büyük. Belki avantaj olabilir ama şıklık ve taşınabilirlik açısından dezavantaj. Ben alacak olsam 3.5'' üstü almam yani :)

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Desire Hd çok büyük yav. Yani geçen vitrinde elime aldım gerçekten büyük. Belki avantaj olabilir ama şıklık ve taşınabilirlik açısından dezavantaj. Ben alacak olsam 3.5'' üstü almam yani :)
Desire var o zaman. 3.7" ama 3.5"lik iphone 3GS ile aynı uzunlukta sayılır, çünkü desire'ın ekranı daha geniş. N8'den de daha ucuz. Desire HD'nin boyutları da çok anormal sayılmaz bence, rahatça kullanan bir çok bayan gördüm çünkü :D

mutluamca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Samsung Wave 2 mükemmel bir cihaz tek eksiği bada işletim sistemi için uygulama daha doğrusu kaliteli oyunların az olması zaten bunlarda olsa fiyatı 850 civarı olmazdı :) eğer telefonla çok sık oyun oynamıyacaksanız tavsiye olunur

Wermidon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşımda N8 var bende ise Samsung Galaxy S.Arkadaşım beni her telefon muhabbeti açıldığında N8'e lanet ediyor ve keşke Galaxy S yada Androidli başka bir telefon alsaydım diyor.Sonuç ortada.

Ben N8'i de test ettim Galaxy S'de kullanıyorum zaten.N8'i tercih etmedeki tek etken kamera kalitesidir.Başak hiçbir avantajı yoktur.Size tavsiyem N8 ile Galaxy S'i aynı anda test etme fırsatınız varsa bunu yapın.Aradaki farkı çok net bir şekilde göreceksiniz.Galaxy S'i bırakıp N8 i elinize aldığınızda attan inip eşeğe biniyor gibi hissedeceksiniz kendinizi:) Çünkü hız ve ekran kalitesi çok net bir şekilde ortada.Android işletim sistemi de cabası.Dediğim gibi bir telefondan beklentiniz resim çekmek veya video kalitesi ise kesinlikle N8 tavsiye ederim.Ama bu ikisinin dışında bir amacınız var ise N8'den uzak durun ve en iyi alternatif olan Galaxy S alın.Asla pişman olmazsınız.

Son mesajlar