Bir sabit diskin ömrü ne kadardır ?

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar soru biraz hatalı olabilir ; ama bir hard diski (Sabit ) kaç yıl kullanabilirsiniz ?

(Fazla ya da az elektrik akımına maruz bırakmaz isek Çalışırken fazla sallamaz isek, Kasa havalandırmasını iyi yapmışsak.Yani kısacası bilinçli kullanırsak )

Bende 1 TB WD Cavier Black var iki yıl önce aldım. İçinde gözüm gibi baktığım BBC belgesel arşivim var. Ayrıca 3000'e yakın şarkı var . Binlerce pdf dergi dosya ve döküman var. Ben bunların yedeğini kaç yıl sonra almalıyım . Ya da Hard diskimi ne zaman değiştirmeliyim ?

SmH51

Profesör
Reaksiyon puanı
61
Kaç yıl gideceğini tam olarak bilemezsin. Benim bir bilgisayar vardı 3 yılda bozulmuştu harddiski. Ama şuan kullandığım harddisk 7 senedir kullanıyorum herhangi bir sorun yok. Önemli dosyalarınızın yedeğini almanızı öneririm.

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Kaç yıl gideceğini tam olarak bilemezsin. Benim bir bilgisayar vardı 3 yılda bozulmuştu harddiski. Ama şuan kullandığım harddisk 7 senedir kullanıyorum herhangi bir sorun yok. Önemli dosyalarınızın yedeğini almanızı öneririm.

Çok büyük verilerin yedeğini almak yeni bir Hard disk almak demek. Bir de çok zahmetli oluyor büyük ebatlı verileri kopyalamak.

Arkadaşımın harici diski bozuldu ve bana getirdi doldurmam için ( Usb 2 ) 20 saat sürdü 1 TB 'ın dolması.
Kesinlikle Harici alacaksanız Usb 3 öneririm. Usb 2 ile kopyalama tam bir işkence

SmH51

Profesör
Reaksiyon puanı
61
Piyasada fazla kalmadı zaten Usb 2 ler genelde Usb 3 ler satılıyor. Demin dediğim gibi ne kadar özenle kullanırsan kullan bir anda bozulabilir.Sakınılan göze çöp batar misali. Herşeye hazırlıklı olmak gerekir. Normal bir harddiskin 7-8 sene gitmesi gerekir.

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bu arada Google'da gezinirken buna rastladım.

Sabit Diskinizin Yavaşça Öldüğünün 5 İşareti

Birçoğumuz kişisel belgelerimizi, fotoğraflarımızı, videolarımızı ve diğer değerli verilerimizi sabit disklerde saklıyoruz. Sabit disklerin sınırlı bir ömrünün bulunduğunun farkında olan kullanıcı sayısı ise oldukça az. Ancak bugünkü sabit disklerin çalışmadığı durumdaki ömürleri 5 ile 10 sene arasında değişiyor ve sıcaklık, nem, hareket, kullanım gibi etkenlere göre hızla azalıyor.
Bugün birçok kullanıcı laptop’a ve sıkça taşınan harici disklere sahip olduğundan, gerçekçi bir tahminle sabit disk ömrünün 3-5 sene olduğunu söyleyebiliriz. Kabul edersiniz ki bu süre, önemli verileri depolamak için oldukça kısa. En iyi durumda sabit diskler tamamen ölmeden önce yavaş yavaş bozulurlar. Sabit diskinizin bozulmaya başladığını işaret eden bir takım işaretler bulunmaktadır. Sabit diskinizin ne kadar ömrü kaldığından emin değilseniz, yazımıdaki maddeleri gözden geçirerek onun ömrünün sonuna yaklaşıp yaklaşmadığını anlayabilirsiniz.
1. Sık yaşanan donmalar, mavi ekranlar, yavaşlıklar
Bu işaretler, sayısız nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak bu hataların nedeni ne olursa olsun, en kısa zamanda bir yedekleme yapmanızı öneriyoruz. Bu tür hatalar, yeni bir Windows yüklemesinden sonra çıkıyorsa, bozuk bir donanımın işaretçisi olabilir.

2. Bozulan veriler

Hatasız olarak kaydettiğiniz verileri tekrar açtığınızda bozulduğunu görüyorsanız veya dosyalar ansızın kayboluyorsa, diskiniz bozulmaya başlamış olabilir. Bunun birçok farklı nedeni de olabilir, ancak bozulmaya başlayan bir sabit diskin tipik işareti, bozulan ve kaybolan dosyalardır.
3. Bozuk sektörlerin artması
Bozuk sektörler, sabit diskin dosyaları doğru bir biçimde depolayamadığı alanlardır. Bunlar işletim sistemi tarafından otomatik olarak maskelendiğinden anlaşılması zor olabilir. Ancak bozuk sektörlerin varlığı, olumsuz bir işarettir.
Windows’un henüz bulmadığı hataları aramak için Windows 7′de sürücüye sağ tıklayıp Özelliklere tıklayarak, oradan Araçlara gelip Şimdi Denetle’ye tıklayarak diski denetleyebilirsiniz. Taramaya başlamadan önce “Bozuk bölümleri bulup düzeltmeye çalış” kutucuğunun işaretli olduğundan emin olun.

4. Garip sesler

Sabit diskinizden alışılmadık sesler geliyorsa, iş işten geçmek üzere veya geçmiş olabilir. Mümkünse önemli verilerinizi hemen yedekleyin.

5. S.M.A.R.T. verileri

Sabit disklerin S.M.A.R.T. verilerini okuyarak çökmeyi önceden tahmin edebileceğini iddia eden CrystalDiskInfo,HDD Health gibi birtakım yazılımlar mevcut. Ancak malesef S.M.A.R.T. verileri bu konuda çok da güvenilir değil.

SmH51

Profesör
Reaksiyon puanı
61
"En iyi durumda sabit diskler tamamen ölmeden önce yavaş yavaş bozulurlar."

Birde kötü tarafında düşünmek var, bazen hiç birşey yokken bir anda gidebileceği gibi. Tamamen şansa kalmış.

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
"En iyi durumda sabit diskler tamamen ölmeden önce yavaş yavaş bozulurlar."

Birde kötü tarafında düşünmek var, bazen hiç birşey yokken bir anda gidebileceği gibi. Tamamen şansa kalmış.

Aynen öyle. 2-3 yıl önce harici WD 2 Tb Esseintial aldım, bütün belgesel arşivimi ve filmleri buna yükledim. 3 gün geçti açmaya çalıştım pat diye gitti arızalandı ( Gül gibi arşiv gitti evlat acısı oturdu içime :) ) 1 saat üzüntüden konuşamadım öyle bakakaldım 2 Tb haricime. Şans faktörü çok önemli. ( Ama 160 Gb Wd sabit diskimi 4 yıl kullandım hala çalışıyor ama kullanmıyorum )

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
İlk çıktığında aldığım 4.3gb hdd 2 sene öncesine kadar çalışıyordu. Durduğu yerde bozulmadıysa hala çalışıyordur. Tarih ne derseniz en az 15 senesi var :D

SmH51

Profesör
Reaksiyon puanı
61
İlk çıktığında aldığım 4.3gb hdd 2 sene öncesine kadar çalışıyordu. Durduğu yerde bozulmadıysa hala çalışıyordur. Tarih ne derseniz en az 15 senesi var :D

Eskiden 4.3 ne kadar büyük gelirdi bana. Şimdi bir film boyutu bundan fazla :) Bütün elektroniklerin eski üretimleri şimdikilere göre daha sağlam. Şimdi adamlar ayarlıyor mu ne yapıyor garanti süresi bitti mi hemen arıza veriyor.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
dostum bak örnek vereyim daha bilimsel olarak...ben oyun oynuyordum call of duty modern warforce dizüstü bilgasayarıma sinirlendim klavyenın üzerine iyi bir yumruk attım..sonuç olarak hard disk göçtü...gittim yenisini alıp değiştirdim...ömrü o kadarmış demek ki... :D

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
dostum bak örnek vereyim daha bilimsel olarak...ben oyun oynuyordum call of duty modern warforce dizüstü bilgasayarıma sinirlendim klavyenın üzerine iyi bir yumruk attım..sonuç olarak hard disk göçtü...gittim yenisini alıp değiştirdim...ömrü o kadarmış demek ki... :D

Hard disk ömrü = Oyundaki cinnet anı :)

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
20 gb ve yanılmıyorsam western digital marka hdd vardı, en az 15 senelik.
Eski topraklara hemen birşey olmuyor.
Hey gidi yaa pentium 3 pcde kullanıyordum. Işlemci fansız soğutma olduğu için sadece hddnin kart kurt sesleri geliyordu:)
Eğer pcyi verdiğimiz yerde hâlâ pc sağlamsa o da sağlamdır.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Güzel soru, hergün mb'larca özel verimizi emanet ettiğimiz hdd'ler acaba ne kadar güvenli?
Hatırlıyorum forumda daha önce buna benzer olarak optik medyalar ne kadar güvenli diye konu açılmıştı o aklıma geldi.

Arkadaşlar özellikte dizüstü bilgisayarlarımızdaki veriler hergün tehlike içinde. En az 3 yedek olmadan önemli verilerimizi saklamamız gerekiyor bence.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
Arkadaşlar hard diskin Belirli bir dönme hızı vardır sallıyorum 5 milyon devir buna göre ömür biçilir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aslında bu mesele büyük bir mesele.
Şöyle ki günümüzde normal kullanıcılar için verileri yedekleme ve uzun süreli saklamanın pek çok yolu var gibi görünse de aslında pek de yok.
Hard diskler için ortalama biçilen ömür 5 yıldır. Diğer CD, DVD vbleri hiç kullanılmasa bile saklandıkları kap içerisinde zamanla deformasyona uğrayabiliyorlar. 2 yıl önce rafa kaldırdığınız CD bir bakıyorsunuz okuma hatası verebiliyor.

Şunu hiç düşündünüz mü? Eskiden evlerimizde resim albümleri olurdu, aile resimlerimizi tab ettirir saklardık. Yıllar önce yaşamış dedelerimizin ninelerimizin resimleri ulaşmıştır günümüze.
Bugün aile fotoğraflarımızı mesela bir hard disk içinde saklıyoruz. Hard disk gittiğinde binlerce resim elimizden uçup gidiyor.
Resim örneğini en hayata dokunur örnek olduğu için verdim.
Muhtemelen yakın gelecekte hepimiz bulut işletim sistemleri üzerinde internet ortamında bir kaç terabaytlık alanlar satın alacağız verilerimizi saklamak için. Ve bugün bu nasıl flash bellek almak normalse o kadar normal ve yaygın olacak.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ilginçtir bende bir hdd vardı 1-2 ay önce. hala evde duruyo mu bilimyorum.
20 gb lık çok eski bir disk. en az 8 senelik. ide arabirimli. 20mb\sn veri kopyalama hızı vardı. 8 senelik olmasına rağmen o hdd tıkır tıkır çalışıyordu :)
bence net bir ömür biçilemez. ama 5-10 sene arası kullanım ömrü vardır bence. çarpma-düşme-nem-sıcaklık-pc bağlantı gibi etmenlere bağlı.

fk555897

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence 5 yıl dayanır. Ama düşmelere falan dikkat etmen gerekiyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Biraz da şans meselesi. Bende 1 Wd var yıllardır kullanrım taş gibi ; fakat ondan sonra aldığım harici Wd 2 gün içinde bozulmuştu. Yani elektroniğe güven olmaz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bozulan harddisklerin içindeki kayıtları kurtaran şirket kuruluşlar var

sadhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aga şu memlekette ne cahill adamlar var yahu, verilen cevaplara bak. hdd sentinel isimli programı indir kur net olarak kaç gün ömrü kaldığını ve varsa hdd deki hataları gör...

blyl0G.jpg

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
hiç risk almaya gerek yok at buluta gitsin :rolleyes:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hd sentiel ile denedim de, 1200 küsür gündür kullanımda diyor kalan tahmini gün ise ( "net olarak" değil yani) 400 küsür gün diyor. Fakat sabit diskimin son şarkılarını duyabiliyor. tık , çık ... donmalar ve veri akışının bir süre durması, bazen ise şanslıysam bir süre sonra düzelmesi. aksi halde reset atyıyorum be max yarım saat sonra aynı sorun gerçekleşiyor. oyun program falan zaten burnumdan geliyor. Yarın ilk işim sabahın köründe yenisini almak. 8 yıllık hdd.