Bir Liranın Büyüsü!

Senisma34

Profesör
Reaksiyon puanı
34
Illuminati vb. konular ile ilgili değil arkadaşlar :tongue:

Yere düşse eğilip de almaya tenezzül etmediğiniz, cebinizde ağırlık yapıyor diye hayıflandığınız, size bozuk para verdiği için kasiyere sinirlendiğiniz madeni Türk lirasının büyülü olduğunu biliyor muydunuz?

TL1YTLmadenipara.jpg

Evet, yanlış okumadınız… Bu madeni liralarda bir tılsım var ve ben bu tılsımı çözmekten gurur duyuyorum. Bana bozuk para verdi diye artık kasiyerlere yada esnaflara kızmıyorum. Cebimde ağırlık yapıyor diye dert yanmıyor, aksine cebim madeni parasız kaldığında üzülüyorum.

Peki sadece bir lirayı bu kadar önemli yapan nedir? Sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen bu ağır ve can sıkıcı para başkaları için ne anlam ifade ediyor? Bu bir liraların büyüsünü kullanıp, nasıl mutlu olabilirsiniz?

Maddi sıkıntılar yaşadığımız şu günlerde zaman zaman, bu bir liranın büyüsünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cebinizde ki bozuk paraların yere düşme şansı biraz az değil mi? Binde bir ancak… Peki bu bozuk paralar cebinizden düşmüyorsa, düşürmek için ne yapmalısınız? “Neden düşürecekmişim, sende amma yaptın be kardeşim” diyenlerinizi duyar gibiyim. Ama beni dinleyemeseniz de, yazdıklarımı sabırla okumaya devam ettiğinizde, göreceksiniz ki bunun kutsal bir amacı var.

Cebinizde ki birkaç bozuk lira sizi zengin etmez değil mi? O halde yolda giderken, ağırlığını taşıyacağınıza çaktırmadan yere doğru atarak bu yükten kurtulabilirsiniz. Bu liraları atarken, okul önü olmasına, park yakını olmasına ve görülebilir yerlere düşmesine dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bazen canım sıkılır ve gider bir çocuk parkına salıncakta sallandıktan sonra, salıncağın önüne, kaydırağın önüne, cebimde ki bozuk paralardan rast gele atarım. Parktan uzaklaşmaya başladığımda gelen çocukların o paraları bularak, doğruca bakkala koşması görmek bütün yükümü, stresimi alır götürür benden.

Bir lira sizi zengin etmez ama bir çocuğu mutlu edebilir. Siz bir liraya bir şey alamazsınız ama bir çocuk o lirayla sakız, şeker, çikolata, dondurma alabilir. Mendil satan bir çocuktan mendil almak yerine çocukların yoğunlukta olduğu yerlere cebimdeki bozuklukları rast gele atmayı tercih ederim. Çünkü ben çocukken bulduğum bozuk paralara çok sevindiğimi iyi hatırlarım.

Eskiden, yani çocukken, yani doksanlı yılların başında, yolda giderken bozuk para bulurduk. O kadar çok bozuk para bulduğumu hatırlarım ki o dönemlerde sormayın gitsin. Ama 2010 yılında hiç yolda yürürken bozuk para görmedim, yada bulanı duymadım. İnsanlar o zamanlar ya paraya tenezzül etmiyordu, yada çok sakarlardı. Her ne olursa olsunlar, bir çocuğu sevindirdiklerini bilmeseler de kutsal bir işi ifa etmiş oluyorlardı.

cocuk-para.jpg

23 Nisan’da parklarda, okul önlerinde ışıl ışıl ışıldayan liralar olsa her yanda ve çocuklar bu liraları bulup, bakkallara, marketlere koşsalar. Bundan büyük mutluluk, sevinç olur mu sizce? Birkaç lira sizi fakirleştirmez… Aksine iç huzurunuzu zenginleştirip, sizi daha da mutlu kılar.

Şimdi anladınız mı bir liranın ne kadar büyülü bir para olduğunu? Bu ekonomik krizde saçma sapan şeyleri nereden buluyorsun demeyin sakın. Aksine bu ekonomiyi bile canlandırır. Düşünsenize binlerce, milyonlarca kişinin bu liralardan attığını ve çocukların bunları doyasıya harcadığını. En kötü ihtimal 25, 50 kuruş olsun..

Şu her şeyi sunileşmiş dünyamızda manevi birkaç harekete ihtiyacımız var sanırım ve hepiniz de bana katılıyorsunuzdur. Cimrilik edip de para atmamazlık yapmayacağınızı biliyorum. Bırakın sevinsin çocuklar, size göre küçük olan şeyler bir çok kişi için büyük mutluluk kaynağı olabilir çünkü.

Hoş ve sevgiyle kalın.

Alıntıdır.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Maç biletlerinin 3-5 lira olduğunu düşünürsek benim için bile fena olmaz hani :)))

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
vay çok güzel bi yazı olmuş ya!

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
zaman kötü şimdiki çocuklar 1 lirayla gidip sakız çikolata almaz koşar bakkala tekleme sigara alır...

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Ben böyLe bozukLarı arabada topLarım,
Trafikte ışıkta durunca peçete vs. satanLar oLur,onLardan birşeyLer aLırım.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Hırsızlık kutsal iş mi olmuş? Ben küçükken yerde çok para buldum ama hep başkasının olduğunu düşündüğüm için almadım. Parayı bi yerlere koymak yerine direkt çocuklara vermek daha mantıklı olmaz mı?

Amanda

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Bence de yere para düşürmek saçma direkt bi çocuğa ver gitsin hem ne malum onu bir yetişkin kişinin almıyacağı ? :)

Senisma34

Profesör
Reaksiyon puanı
34
Hırsızlık kutsal iş mi olmuş? Ben küçükken yerde çok para buldum ama hep başkasının olduğunu düşündüğüm için almadım. Parayı bi yerlere koymak yerine direkt çocuklara vermek daha mantıklı olmaz mı?

Bu nasıl bir zihniyet! Saçma sapan yorum bana göre. Küçücük çocuk yerde bulduğu parayı hırsızlık olarak görmez, normalde de öyledir zaten. He çevresindekilere sorar sizin mi diye, başka bir şeye gerek yoktur! Altı üstü 1 liradır, çevreyi gezip sizin mi diye soramaz. Sen diyorsan ki hiç almadım, bana göre tamamıyla yalan!

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Sana göre yalan olabilir ama nasıl biri olduğumu bilip bilmeden yorum yapman da doğru değil. Almadım diyosam almadım demektir kimseye yalan borcum yok!!

---------- Post added at 18:39 ---------- Previous post was at 18:36 ----------

Bu arada o altı üstü bir lira günün birinde cebinizde kalmazsa görürsünüz ne kadar önemli olduğunu, bir liranın üstünde hakkınız olmadığını düşünebiliyosanız binlerce bir lirayı yere atabilirsiniz. Herkes bir değil...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bugün yaptım öyle bir şey, koşa koşa internet kafeye gittiler. Ne yapıyorlar diye içeri dalınca o çocukların masayı açtırıp 80 Lwl Warriorlarını görünce küfrettim kendime. :D

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Bazı zihniyetler gerçekten ürkütüyor. Neyse konu sağlam ve arada uyguluyorum <:)

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Gören de çocuklara para vermeyin diyom sanacak. Yere atacağınıza direkt vermek daha mantıklı geldi. Ayrıca o çocuk günün birinde büyük bir meblayı da yerde görünce cebine atar, siz de sayemde attı felan mı dersiniz bilmiyorum artık. Herşeyi anlamak istediğiniz gibi anlamayın bence!!!

Senisma34

Profesör
Reaksiyon puanı
34
Haha yorumlara bayıldım.
İşi biraz duygusala çevirmişsin dostum. Değil 1 Lira, 5 kuruşa bile ihtiyacı olabiliyor insanın, özellikle minibüslerde. Benim bahsim bu değil ki, konu zaten bu değil.
pcwolf tamam sen yapma, aman eksik kalsın.
O kadar titizsin madem, bayramlaşmaya gelen yeğen, kardeş vs. onlara para verirken takip etmeyi unutma. Belki internet kafeye giderler para boşa gitmesin.
Kardeşim yapmak isteyen her çocuk yolunu bulur yapar. Annesinin cüzdanından da alır, senden ister buzlu dondurma vs alır. Hesap aynı. Ama unuttuğun bir şey var, konu çocuğun parayı bulması. Yani onun heyecanı bambaşka. Bu yok üzerinden düşün, çocukları hatırla öyle düşün.

---------- Post added at 11:03 ---------- Previous post was at 11:01 ----------

2 ekmek alırım. :)

eğer çocuklara alırım diyorsan, be dostum bari sen yapma. Çocuğun ekmeğe ihtiyacı olsa da ekmek almaz ki. İhtiyacı da olduğundan değil, para bulma heyecanı.

meLodrama

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şimdi pcwolf arkadaşın dedigi senisma çocuk yerden para almaya alışırsa ilerde büyük meblaglar demiş bak ilerde daha kötü şeylerede alışabilir. hele bide beyni iyi kötü ayrımı yapmaktan noksan büyümüş bi cocuk içinse çok keskin bi duyguloritma oluşturur. ve ciddi anlamda zararlı olabilir demek istiyo. Ben mesela bazen arkadaslarla gezerken cips kola Vs. bi kaç malzemeler alıp bi yerlere oturuyoruz. Cocuklarda kenarlarda oyun oynuyo cagırıp cips'in birinide cocukların eline veriyoruz. Mutlu olduklarını görmek evet güzel mutlu ediyo. Ama herşey usuluyle sen yere para atıp onun alınmasını ümit ederek dönüp gidersen mi güzel olur eline verip o an o heyecanı yaşasanmı güzel olur.

Şimdi 5 parmağın 5'ide bir degil haliyle. Bu parayı yerden alıp bi cocuk kosarak sevinir oley buldum ama bu bana haram camiiye verir. Kimide alır ahh lan salaga bak parayı düşürmüş gidip hemen abilere vereyimde içki alsınlar bende faydalanıyım diye düşünür. Var böyle cocuklar cidden diyorum hemde milyonlarca.

Senisma34

Profesör
Reaksiyon puanı
34
Şimdi pcwolf arkadaşın dedigi senisma çocuk yerden para almaya alışırsa ilerde büyük meblaglar demiş bak ilerde daha kötü şeylerede alışabilir. hele bide beyni iyi kötü ayrımı yapmaktan noksan büyümüş bi cocuk içinse çok keskin bi duyguloritma oluşturur. ve ciddi anlamda zararlı olabilir demek istiyo. Ben mesela bazen arkadaslarla gezerken cips kola Vs. bi kaç malzemeler alıp bi yerlere oturuyoruz. Cocuklarda kenarlarda oyun oynuyo cagırıp cips'in birinide cocukların eline veriyoruz. Mutlu olduklarını görmek evet güzel mutlu ediyo. Ama herşey usuluyle sen yere para atıp onun alınmasını ümit ederek dönüp gidersen mi güzel olur eline verip o an o heyecanı yaşasanmı güzel olur.

Şimdi 5 parmağın 5'ide bir degil haliyle. Bu parayı yerden alıp bi cocuk kosarak sevinir oley buldum ama bu bana haram camiiye verir. Kimide alır ahh lan salaga bak parayı düşürmüş gidip hemen abilere vereyimde içki alsınlar bende faydalanıyım diye düşünür. Var böyle cocuklar cidden diyorum hemde milyonlarca.

:D Sana kimse her Allahın günü yere para at demiyor, at dese de atmazsın zaten. Mantaliteyi çözemedniz sanırım.
Senin düşündüklerin konudan daha vahim.

* Bu parayı yerden alıp bi cocuk kosarak sevinir oley buldum ama bu bana haram camiiye verir.
- Ee ne güzel, çocuk durduk yere sevap işledim der ve bunun huzurunu yaşar.

* Kimide alır ahh lan salaga bak parayı düşürmüş gidip hemen abilere vereyimde içki alsınlar bende faydalanıyım diye düşünür.
- Mükemmel düşünce, yuh!

Sonuç olarak demem şu ki; Siz kendi düşüncelerinizi çocuklara yansıtmayın! Onlar sizin gibi kötü düşünmezler istisnalar hariç. Siz 100 kişiden en fazla 10'unu göz önünde tutuyorsunuz. Diğer 90 çocuğun neden günahını alıyorsunuz? Atma kardeşim o zaman sen, para cips de verme. İçiniz fesat. Neymiş çocuk alışırmış! Ulan sanki çocuk her gün yerde onlarca lira bulacak! Çözemedim sizi, uçuşlardasınız.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
yazı gereksiz, tartışmalar daha da gereksiz. :)

murat_57_

Asistan
Reaksiyon puanı
2
hiç bir zaman bir lirayı küçümsemedim belki üniversitemi bitirip gerçekten rahat ederim nasıl söylim yol param veya ekmek almak için yada ne bilim bunun gibi günlük ihtiyaçlarımı artık cebimdeki bozukluklarla karşılamaya ihtiyaç duymam işte o zaman onu çocuğa değil gerçekten onun çocuğa yardım olarak dönüştüreceğini bildiğim anne babasına veririm o çocuğun okul giyim gibi ihtiyaçlarını karşılar zaten sen o 1 lirayı atmasanda o çocuk çikolatasını dondurmasını yer ama daha büyük ihtiyaçlarını parça parça atılan bir liraları toplayarak karşılayamaz.

zıppırık

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tek sigaradan bahsediyor spy. :) Kuytu köşede hala satanlar var :)

Ya bu arada konu yine tartışmaya dönmüş. Bi günde tartışmasız güzelce konuşulsa olmaz mı? O onun zihniyetine ... bu bunun zihniyetine ....

Vallahi elden verme taraftarı değilim. Kardeşim bile benden para almıyor. Niye bilmiyorum.
Hatta geçenlerde eski telefonumu verdim, artık birazdaha büyüdü telefon taşısın diye. Almadı. Hatta tartıştık bile. 2 gün önce de çardakta biri telefonunu unutmuş. Koştura koştura telefon buldum diye geldi. Kimse çıkmazsa benim olsun diye dua edip duruyodu çocuk. Mutluydu. Konuyu açan arkadaş o mutluluktan bahsediyor ve bende o gözlerindeki mutluluğu hiçbir şeye değişmem...
E ne oldu elinden aldım telefonu aradım abisini götürdüm verdim. Çocukta üzüldü durdu.

Senisma34

Profesör
Reaksiyon puanı
34
O duyguyu anlayan birileri varmış ne alâ :D

msydm

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Konu nereden nereye gelmiş.

Babam misafirliğe gittiğinde çocuklara bozuk para verir her zaman.

yere atmak biraz sakıncalı olabilir. elden vermek biraz daha mantıklı gibi ...

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
eğer çocuklara alırım diyorsan, be dostum bari sen yapma. Çocuğun ekmeğe ihtiyacı olsa da ekmek almaz ki. İhtiyacı da olduğundan değil, para bulma heyecanı.

yok yav elin çocuklarına niye alayım, eve alırım.

ben çocukları sevmiyorum :)

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Ben çocuklara para verilmesin demedim yukarıda da belirttim bunu, hee bayramda bakıyorum çocuklara ne kadar para verilmiş, tövbe tövbe yaa yuh...

REDROKS teşekkürler, zihniyet kısmını felan düzenlemişsin.

Clicker

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1'TL ye bakın boyundan büyük işlere yol açmış :)

plas plas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdiki zamanda ne yardım edin nede yardım alın, ikiside birbirinden fazla dert açar.. Misal:

1 lira düşürdün, kafan onda kalır. Hiç inkar etmeye gerek yok insanlar para ile çalışıyor artık, bayramda tanıdıklarım kardeşime bi 10 lira bile vermeye üşeniyor. Daha ne beklenir ki ?

Borç aldın. Ertesi gün kapına dayanmışlar ha para ha para. Dünya tersine dönüyor artık.