Bir İşte Çalışmak Mantıklı Mı Mantıksız Mı?

Bu konuyu okuyanlar

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Sen hayatında sorumluluk almamışsın. Bakmakla yükümlü olduğun birisi yok anlaşılan. Kursmuş spormuş. Hayat filmlerde gördüğün gibi değil arkadaşım. Hayatta kalmak mı istiyorsun? Çabalamak didinmek zorundasın. İyi bir işe girmek istiyorsun değil mi? Sor bakayım forumdakilere kim istemez 6k 7k maaş. İşe alımlardan haberin var mı peki? Ne tür niteliklerin olmalı biliyor musun? Diploma? Lisans? Deneyim? Askerlik? İş geçmişin? Okey. Freelance home office de olur. Yazılıma gir iyi işler çıkarırsan dolar akıtırsın. Kodlama biliyormusun? Phyton? c#? c++? Burası Türkiye. Git çalış birikim sermaye yap kendini işini kur büyüt. Bak sonra keyfine. Boşuna demiyorlar;
Gençken enerji çok vakit çok para yok.
Yaş ilerleyince Enerji yok vakit var para var.

Kurs, spor desek yine suçlu oluyoruz. Kursa gitmeyen adamın ne bilgisi olacak. Millet spora gidebiliyor, biz gitmek isteyince bizim için hayat filmlerdeki gibi olmamış oluyor. Demek ki millet film hayatı yaşıyor. Sanki şu an dışarda takılan iş kurduğu için dışarda takılıyor.

Garip bir bakış açısı.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
En iyisi. Zaten ne önersen boşta kalacak. Bunun şurayı sorun onun burası ? İnsan kusursuz değil ki hayatı kusursuz olsun ?
Bence okuyan arkadaşlara ders olur bir amaçları olsun diye. Hayatta amaçsız yaşamanın sonu böyle olur. En sonda hiç bir şey beğenmeme filan uzar gider.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Linç yemişsin ama içimdekileri yazmışsın? Sorun bizde.Bu tembel hayata aşırı tutunmuş durumdayız.6 gün çalışıp vakit kalmama olayı beni de çok üzüyor... Ama yapacak bir şey yok.Helal yoldan para kazanmak için çalışmak zorundayız.Armut piş ağzıma düş olmuyor.

Millet heralde alışmış köle gibi çalışmaya, biz bir şey deyince suçlu oluyoruz. Hayır şimdi ben çalışmam demiyorum ki. Arıza arıza kişilerin olduğu yerde iş bulursam çalışmam diyorum. Mesela part-time çalışanlar var, onlar öyle çalışıyor da ben niye çalışmayım?

Benim edinmek istediğim meslekler var, öyle üniversite okuyup avukatlık, doktorluk vs. gibi diplomalı iş hayalim yok. Para işe yatırım olması için lazım bana. Ama şimdi ben gidip 6 gün boyunca başka işte çalışırsam bu iş yalan olmuş olacak. Burdakilere göre böyle işlerde çalışmak istemeyen kişiler sivilceli, göbekli asosyal, memnuniyetsiz, tembel ergen oluyor. Kafalarında bu figürü canlandırdıkları için linç yiyoruz :D

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Aynen mantıklı. Gayet güzel bir örnek olur arkadaştan ?
Bu biliyon mu neye benziyor? Asker gidip mantıklı düşünmeye çalışanlara benziyor.
Askerlikte mantık mı var? Sallayacaksın herşeyi.

İşte çalışmanın mantığı mı olur? Gidip para kazanıyorsun zaten. O kadar mı düşünemez arkadaşımız?
Becereceği bir meslek olsa zaten kendi kendinin patronu olurdu.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Antalya'da olsan ve koronavirüsten dolayı turizme balta vurulmamış olsaydı Antalya'da otelde çalışabilirsin, diyecektim. Yine de aklında bulunsun. Şu an işine yaramıyor olması gelecekte yaramayacağı anlamına gelmez.

Antalya'da oteller %90 sezonluktur yani yazın çalışırsın. Genellikle 07:00 gibi servise binip işe gider, 16:00 gibi işten çıkarsın. Kendine vakit kalır yani. Ama kışın büyük ihtimalle işsiz gezersin.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Antalya'da olsan ve koronavirüsten dolayı turizme balta vurulmamış olsaydı Antalya'da otelde çalışabilirsin, diyecektim. Yine de aklında bulunsun. Şu an işine yaramıyor olması gelecekte yaramayacağı anlamına gelmez.

Antalya'da oteller %90 sezonluktur yani yazın çalışırsın. Genellikle 07:00 gibi servise binip işe gider, 16:00 gibi işten çıkarsın. Kendine vakit kalır yani. Ama kışın büyük ihtimalle işsiz gezersin.

Düzenli part-time iş olsa daha iyisi olmaz.

Antalya görmüşlüğüm yok, otel falan anlamam büyük ihtimal.

Tam zamanlı olacaksa erken başlaması daha mantıklı işin. Domino's'ta çalışmıştım öğlen 12'de gidiyosun akşam 9'da çıkıyosun. Tek boş vaktin sabahın körü. Sabahın köründe ne yapacaksak artık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu biliyon mu neye benziyor? Asker gidip mantıklı düşünmeye çalışanlara benziyor.
Askerlikte mantık mı var? Sallayacaksın herşeyi.

İşte çalışmanın mantığı mı olur? Gidip para kazanıyorsun zaten. O kadar mı düşünemez arkadaşımız?
Becereceği bir meslek olsa zaten kendi kendinin patronu olurdu.
Siz niye kendinizi bu kadar önemsiyorsunuz ki? Sende asosyal bir şekilde bu forumda takılıyorsun ben de. Acun macun bile bu kadar triplere girmiyordur. Kendi işinin patronu falan filan.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Edit- Mesaj silindi. Tartışılmaya değecek konu olarak görmüyorum. Senle Öncede tartışıldı böyle konu zaten...

Son düzenleme:

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Millet heralde alışmış köle gibi çalışmaya, biz bir şey deyince suçlu oluyoruz. Hayır şimdi ben çalışmam demiyorum ki. Arıza arıza kişilerin olduğu yerde iş bulursam çalışmam diyorum. Mesela part-time çalışanlar var, onlar öyle çalışıyor da ben niye çalışmayım?

Benim edinmek istediğim meslekler var, öyle üniversite okuyup avukatlık, doktorluk vs. gibi diplomalı iş hayalim yok. Para işe yatırım olması için lazım bana. Ama şimdi ben gidip 6 gün boyunca başka işte çalışırsam bu iş yalan olmuş olacak. Burdakilere göre böyle işlerde çalışmak istemeyen kişiler sivilceli, göbekli asosyal, memnuniyetsiz, tembel ergen oluyor. Kafalarında bu figürü canlandırdıkları için linç yiyoruz :D
kööle gibi çalışıcan köle gibi iyi bi hayat için köle gibi çalısacaksın yoksa hayatta bi anlamı olmaan biri olursun hayat kolaymı sanıyorsun eğer kariyerde yüksek olmazsan yüzüne bile bakmazlar

Raikiri

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Arkadaş elinin altında internet varken kendisini herhangi bir alanda da geliştirmemişim ben diyor. Aynı zamanda kaliteli patron, kaliteli iş ortamı, kendisine saygı duyulan bir iş de istiyor. Bunca insan hayatları boyunca kendisini belirli bir alanda geliştirip benim tabirimle geleceğini kurtarıyor senin tabirinle kölelik yapıyor. Hem hiçbir vasfın yok hem de kendine vasıflı bir çalışan gibi davranılmasını istiyorsun. Komik

Arkadaş elinin altında internet varken kendisini herhangi bir alanda da geliştirmemiş boş adamım ben diyor. Aynı zamanda kaliteli patron, kaliteli iş ortamı, kendisine saygı duyulan bir iş de istiyor. Bunca insan hayatları boyunca kendisini belirli bir alanda geliştirip benim tabirimle geleceğini kurtarıyor senin tabirinle kölelik yapıyor. Hem hiçbir vasfın yok hem de kendine vasıflı bir çalışan gibi davranılmasını istiyorsun. Komik

Son düzenleyen moderatör:

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Sevdiğin bir işi yaparsan düşüncelerin değişir. Beni mesai bitiminde laboratuardan çıkaramıyorlar, kollarımdan falan tutup götürüyorlardı artık.

Sevmediğin bir işe de katlanmak zorunda kalabilirsin. Ama yerine devrim yapıp yeni bir sistem getirmeyeceksen şu an para kazanmanın tek yolu çalışmak.

O yüzden güzel planlı bir şekilde yaşa ve mutlaka sevdiğin işi ya da bölümü kovala. Neye gerekiyorsa katlan, ömrünün sonuna kadar yapacağın bir iş için değer. Severek yapmak çok şey fark ettiriyor.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Arkadaş elinin altında internet varken kendisini herhangi bir alanda da geliştirmemiş boş adamım ben diyor. Aynı zamanda kaliteli patron, kaliteli iş ortamı, kendisine saygı duyulan bir iş de istiyor. Bunca insan hayatları boyunca kendisini belirli bir alanda geliştirip benim tabirimle geleceğini kurtarıyor senin tabirinle kölelik yapıyor. Hem hiçbir vasfın yok hem de kendine vasıflı bir çalışan gibi davranılmasını istiyorsun. Komik

"Arkadaş elinin altında internet varken kendisini herhangi bir alanda da geliştirmemiş" demiş. He anasını satayım her interneti olan Mark Zuckerberg falan oluyordu zaten. İnternet sana da var, git başka işlerde çalışacağına evde internetten para kazan o zaman. Hem bilgisayarda ne yaptığımı bilmiyor, gelmiş ahkam kesiyor.

Bi baltaya sap olamayan kendileri, 30 yaşına gelmişler forumlarda takılıyorlar, 21 yaşında daha işim yok diye kendilerini tatmin etmeye çalışıyorlar :D

Hayır en azından "ulan biz ne olduk ki sana tavsiye verelim?" deyin geçin. Anlamadığı konu hakkında konuşma hastalığı var millette :D

Sevdiğin bir işi yaparsan düşüncelerin değişir. Beni mesai bitiminde laboratuardan çıkaramıyorlar, kollarımdan falan tutup götürüyorlardı artık.

Sevmediğin bir işe de katlanmak zorunda kalabilirsin. Ama yerine devrim yapıp yeni bir sistem getirmeyeceksen şu an para kazanmanın tek yolu çalışmak.

O yüzden güzel planlı bir şekilde yaşa ve mutlaka sevdiğin işi ya da bölümü kovala. Neye gerekiyorsa katlan, ömrünün sonuna kadar yapacağın bir iş için değer. Severek yapmak çok şey fark ettiriyor.

Bak bu cevap mantıklı mesela. Millet okuduğunu anlamama problemi çekiyor sonra biz uğraşıyoruz. Ben zaten illa 6 gün çalışacaksam insana bir şey katacak olan bir işte çalışırım diyorum. Bel altı muhabbet yapan varoşların yanında çalışmak bana ne katacak ki orada çalışayım? Adamlar yeni gelene her işi yaptırıyordu nerdeyse. Dakka başı tepsi yıkatıyordu, temizlik dersi veriyordu (güya). Sonra o adamı yemek bıçağıyla tırnağını keserken gördüm. "Yahu benim burda ne işim var?" dedim gitmedim ertesi gün. Benim uyuz olduğum durum şu. Benim şansıma hep saçma sapan yerler denk geliyor. Ayrıca uğraşmayı sevdiğim bir iş var ama 0 parayla ilerlemiyor. Yukarıda bahsettiğim kafa bulandıracak tam zamanlı bir işte çalışırsam beyin yorulacağı için kendi sevdiğim şeye konsantre olamayacağım. O yüzden part-time olsa daha iyi.

kööle gibi çalışıcan köle gibi iyi bi hayat için köle gibi çalısacaksın yoksa hayatta bi anlamı olmaan biri olursun hayat kolaymı sanıyorsun eğer kariyerde yüksek olmazsan yüzüne bile bakmazlar
Aradaki fark buradakiler bi baltaya sap olamadığı, iş garantisi olmayan bölümde okuduğu için köle gibi çalışıyor. Okuma aşamasındaki birisinin köle gibi çalışması doğru değil kim olursa olsun. Köle gibi çalışmayı savunan adam "ben köle gibi çalışıp sürünüyorum, sizde sürünün" kafasındaki kişiler. Çalışılır ama haftalarının %90'ını çalışmaya harcayan birisi olduğu yerde kalır.

Son düzenleme:

Raikiri

Asistan
Reaksiyon puanı
74
"Arkadaş elinin altında internet varken kendisini herhangi bir alanda da geliştirmemiş" demiş. He anasını satayım her interneti olan Mark Zuckerberg falan oluyordu zaten. İnternet sana da var, git başka işlerde çalışacağına evde internetten para kazan o zaman. Hem bilgisayarda ne yaptığımı bilmiyor, gelmiş ahkam kesiyor.

Bi baltaya sap olamayan kendileri, 30 yaşına gelmişler forumlarda takılıyorlar, 21 yaşında daha işim yok diye kendilerini tatmin etmeye çalışıyorlar :D

Hayır en azından "ulan biz ne olduk ki sana tavsiye verelim?" deyin geçin. Anlamadığı konu hakkında konuşma hastalığı var millette :D

Bak bu cevap mantıklı mesela. Millet okuduğunu anlamama problemi çekiyor sonra biz uğraşıyoruz. Ben zaten illa 6 gün çalışacaksam insana bir şey katacak olan bir işte çalışırım diyorum. Bel altı muhabbet yapan varoşların yanında çalışmak bana ne katacak ki orada çalışayım? Adamlar yeni gelene her işi yaptırıyordu nerdeyse. Dakka başı tepsi yıkatıyordu, temizlik dersi veriyordu (güya). Sonra o adamı yemek bıçağıyla tırnağını keserken gördüm. "Yahu benim burda ne işim var?" dedim gitmedim ertesi gün. Benim uyuz olduğum durum şu. Benim şansıma hep saçma sapan yerler denk geliyor. Ayrıca uğraşmayı sevdiğim bir iş var ama 0 parayla ilerlemiyor. Yukarıda bahsettiğim kafa bulandıracak tam zamanlı bir işte çalışırsam beyin yorulacağı için kendi sevdiğim şeye konsantre olamayacağım. O yüzden part-time olsa daha iyi.

Aradaki fark buradakiler bi baltaya sap olamadığı, iş garantisi olmayan bölümde okuduğu için köle gibi çalışıyor. Okuma aşamasındaki birisinin köle gibi çalışması doğru değil kim olursa olsun. Köle gibi çalışmayı savunan adam "ben köle gibi çalışıp sürünüyorum, sizde sürünün" kafasındaki kişiler. Çalışılır ama haftalarının %90'ını çalışmaya harcayan birisi olduğu yerde kalır.
Kardeşim 18 yaşındayım İngilizce ve orta derecede korece biliyorum. İngilizceyi kendi başıma öğrendim koreceyi de kendi başıma öğreniyorum. Kendimi belirli alanlarda geliştirmeye çalışıyorum. Senin gibi foruma gelip bir baltaya sap olamadığımı herkese duyurup tatmin olacağım cevabı alamayınca boş yapmıyorum. Herhalde internetten bir şeyler öğrenmeyi sadece internetten üzerinden iş olarak algılıyorsun bu da komik geldi artık ne yapıyorsan internette. Umarım cv'ne ekleyecek bir şeyler yapıyorsundur da beni utandırırsın ne diyeyim. İyi şanslar sana.

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
Tabi canım çok mantıksız haftanın 6 günü çalışılır mı ? Kesinlikle insan haklarına aykırı bir durum.
Şey yap bence akşamları işe çıkmadı dene haftada 6 gün değil 6 saat çalışırsın

CJ Bey

Doçent
Reaksiyon puanı
275

Git evleniin ce asgari ücretle çalış çocuklarını aç bırak karını terketsin bu stiyon ok

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Hayat zor gerçekten zor. Senin istediğin kalitedeki bir iş ancak şu an Avrupada mümkün. Ben İstanbul Üniversitesinde Arap dili ve edebiyatı okuyorken part time kasiyerlikte yaptım bu sırada sınava girip başka bir üniversitede İngilizce Öğretmenliğide kazandım gittim orada son senemde dershanede öğretmenlik yaptım. İstanbula döndüm özel bir şirkette ithalat danışmanlığı yaptım. Askere gittim yedek subay olarak görevimi darbe teşebbüsü olduğu sene tamamladım. İstanbula geri dönünce aynı eski işime geri döndüm. Sabah 8 akşam 5 haftasonu 2 gün tatil olan bir işte çalışıyorum.Şimdi hayat zaten bir kölelik ve bu hayatta köleliğini eğitim seviyeni yükselterek rahatlatırsın. Lise mezunu isen sınava hazırlan en azından açıköğretim üniversitesini kazan ve bitir. Bu sırada vakitte bol işte bulursun part time.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Parasızlıktan evde boş boş oturuyorum. Aslında uğraştığım işler var ama bunlardan para kazanmak için daha zaman var. Üniversite falan da yok, açıktan okuyorum liseyi.

Dışarda mağaza gibi bir yerde işe başlamayı düşünüyorum ama haftanın 6 günü çalışacağız büyük ihtimal. Hiçbir şey yapmaya doğru düzgün vakit kalmayacağı için çalışmak istemiyorum.

Hadi en azından mekan düzgün olsa tamam diyeceğim ama düzgün görünen bir yere sorduğum vakit iş yok diyorlar. "Sen şanssızsın sana neden şans tanıyayım ki?" diyorlar sanki. Biri beni işe aldıysa büyük ihtimal bir yamuğu vardır o mekanın.

Üniversiteliler part-time işlerde çalışıyormuş diye duydum. Onlara böyle iş veriyorlarsa bana da verirler mi sizce? Düşününce böyle part-time bir işe en önce beni almaları gerekir hatta. Üniversitede derslerden beyni yanmış birisinden daha verimli olurum heralde.

Gerçi dediğim gibi bizde şans yok. İstediğim bir şey olmayacaktır benim.
Neden Mantıksız Olaki?

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Hayat zor gerçekten zor. Senin istediğin kalitedeki bir iş ancak şu an Avrupada mümkün. Ben İstanbul Üniversitesinde Arap dili ve edebiyatı okuyorken part time kasiyerlikte yaptım bu sırada sınava girip başka bir üniversitede İngilizce Öğretmenliğide kazandım gittim orada son senemde dershanede öğretmenlik yaptım. İstanbula döndüm özel bir şirkette ithalat danışmanlığı yaptım. Askere gittim yedek subay olarak görevimi darbe teşebbüsü olduğu sene tamamladım. İstanbula geri dönünce aynı eski işime geri döndüm. Sabah 8 akşam 5 haftasonu 2 gün tatil olan bir işte çalışıyorum.Şimdi hayat zaten bir kölelik ve bu hayatta köleliğini eğitim seviyeni yükselterek rahatlatırsın. Lise mezunu isen sınava hazırlan en azından açıköğretim üniversitesini kazan ve bitir. Bu sırada vakitte bol işte bulursun part time.

Full time iş yok ki part-time bulalım. Yoksa buraya yazmakla uğraşmam. He okula devam edeceğim zaten.

Neden Mantıksız Olaki?

Ya bu dönemler bana kritik geliyor. Şu an sakin kafa var, zaman var ama para yok. Para olmadığını için hem yapmak istediğim iş konusunda hem sosyal anlamda ilerleme olmuyor. Para kazanmak için işe girmek gerekecek, o işte büyük ihtimal 6 gün 10 saat civarı olacak. Bu sefer para olacak ama hem zaman kısıtlı olacak hem de kafa yorgun olacak.

Baktığım zaman sorduğum soru gayet mantıklı. Tepki çekecek ne var anlamadım. Kahvede oturan dayı nasihatından ötesi gelmedi.

Git evleniin ce asgari ücretle çalış çocuklarını aç bırak karını terketsin bu stiyon ok

Sen imla kuralı öğren, yada hiç uğraşma benim yerime de bi GTA oyna. Benim PC kaldırmıyor, oyun oynayamıyorum.

Tabi canım çok mantıksız haftanın 6 günü çalışılır mı ? Kesinlikle insan haklarına aykırı bir durum.
Şey yap bence akşamları işe çıkmadı dene haftada 6 gün değil 6 saat çalışırsın

Son düzenleme: