Bir İnsanın Annesine Küfür Etmek

Bu konuyu okuyanlar

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Forum üzerindeki adını vermek istemediğim bir üye anneme küfür etmiş. Hem de neden mi? Geçici bir ceza için.
Bir insanın annesine, sebebi ne olursa olsun, sövebilecek kadar aşşağılıksın, alçaksın... Vicdanın bunu yazıp yollarken buna nasıl el verdi onu bile tahmin edemiyorum.

1565166000503.png

Hakaret
MADDE 125.
(1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir. (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

MADDE 126.
(1) Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğunda duraksanmayacak bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.

Gerekirse tarafınıza suç duyurusunda bulunacağımı belirtmek isterim.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Maalesef zeka düzeyinin ve genel olarak ahlakın süratli bir şekilde düştüğü zamanları yaşıyoruz. ?

Bırakın bir anneye hakaret etmeyi, kişinin kendisine ve benliği olan herhangi bir varlığa dahi hakaret edilmesi kabul edilemez.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Bir insan forumdan uzaklaştırıyorsa bunun illaki bir sebebi vardır. Bunun için moderatörün şahsına veya yakınına kimsenin tek kelime söz söyleme hakkı yok, olamaz! Bazı arkadaşlar bu işi gönüllü olarak yaptığımızı, hiç bir üyeye art niyet ile yaklaşmadığımızı beynine sokamıyor. Yorumu yapan üyeyi de, yorum yaptığı blogun sahibini de, ip adresinden nerede olduğunu da tamamını biliyoruz.

Suç duyurusunda bulunmanı destekliyorum, klavye erkekliği ile yazmanın cezasını birileri anlamalı.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,045
Ahlaksız...

Yorumu yapan üyeyi de, yorum yaptığı blogun sahibini de, ip adresinden nerede olduğunu da tamamını biliyoruz.

Suç duyurusunda bulunmanı destekliyorum, klavye erkekliği ile yazmanın cezasını birileri anlamalı.
Kesinlikle katılıyorum. Klavyenin arkasında görünmez olduğunu sanan terbiyesizler cezasını almalı.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
benim de modluk ve adminlik yaptığım forumlarda başıma gelmişti o mesajı yazanın hadsizliği ve küçüklüğü ile alakalı ona ceza da versen dövsen e artık diş bilemiş yine yapıyor bir şekilde artık umursamıyorum bende senin deyip siliyorum kafamdan (=

theterminator92

Doçent
Reaksiyon puanı
252
Çocukça bir davranış, yapanında ufak bir velet olduğu bariz. Ben umursamamanızı tavsiye ederim. Sonuçta bir velet sizin annenize öyle bir şey diyince annenize öyle birşey olmayacak.

Son düzenleme:

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,757
Forum üzerindeki adını vermek istemediğim bir üye anneme küfür etmiş. Hem de neden mi? Geçici bir ceza için.
Bir insanın annesine, sebebi ne olursa olsun, sövebilecek kadar aşşağılıksın, alçaksın... Vicdanın bunu yazıp yollarken buna nasıl el verdi onu bile tahmin edemiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 76435

Hakaret
MADDE 125.
(1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir. (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

MADDE 126.
(1) Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğunda duraksanmayacak bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.

Seni de kendi seviyesine düşürmeye çalışmış, ama sen ona uyma.

Son düzenleme:

Salawdaha

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Çocukça bir davranış, yapanında ufak bir velet olduğu bariz. Ben umursamamanızı tavsiye ederim. Sonuçta bir velet sizin annenize öyle bir şey diyince annenize öyle birşey olmayacak.
Bence durumun veletlikle alakası yok küçük büyük kimsenin yapmaması gerekir. Bu sorun beyinden kaynaklanıyor çok büyük ihtimalle o şahsın termal macununu yenilemek lazım :)

Reaksiyon puanı
10,325
Bir "Ana"ya söven kendi anasına da saygısı olmayan bir hayvandır. Böyle bir hayvanla muhatap olmak seni küçültür yeğenim, onun küfrü senin annene bir zarar vermez ama o hayvanı hor ve zelil, aşağılık bir seviyeye icbar eder. Bu hayvanlara yapılabilecek tek şey "İp"inden tutup banlayarak dönülmez hava yollarına havale etmek, bir daha insan içine çıkmasına müsaade etmemektir.

Melih Beyefendi

Profesör
Reaksiyon puanı
886

Hakaret
MADDE 125.

MADDE 126.

Edin hocam. Maalesef böyle kişiler ile ülkemiz dolup taşıyor. Mesela Sultangazi'de (yaşadığım ilçe) birine 1 şey vermeseniz bir şey sorsanız,söyleseniz hemen kavga çıkıyor. Ondan sonra silahlar çekiliyor. Gerisi muamma. Hocam birde o şahsiyet sizin annenize küfür etmiş sayılmaz. Kendi snnesine küfür etmiş olur. Bu durumu size 1 atasözü ile açıklayayım;
"Kötü söz sahibine aittir." Siz kafanıza takmayın. Hayatınıza ve önünüze bakın. Öyle kişilere bakmayın.

Reaksiyon puanı
10,325
Peygamber efendimizin bir hadisi şerifini de tam olarak konuyla ilgili olması hasebiyle zikretmek istiyorum.

Bir gün sahabilerine buyurdu ki: "Ananıza-babanıza sövmeyin"
Şaşırdı sahabiler... "Ya Resulallah, insan kendi ana-babasına söver mi hiç?!"
Peygamberimiz, "Evet, söver" buyurdu. Ve izah etti: "Eğer siz birinin ana-babasına söverseniz, o da sizin ana-babanıza söver. Ve buna siz sebep olduğunuz için kendi ana-babasına sövmüş gibi günah kazanırsınız."

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Sosyal medya, dizi - film, sokaklar... Küfür artık o kadar normal bir hâl almaya başladı ki. İnsanlar sıradan birşeymiş gibi her 2 cümlesinde bir küfür ediyor.
Ya da üstte örneği olduğu gibi başkasının annesine laf edecek kadar...

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Bu şahısın yaşı küçükte olsa bu durum kabul edilmez. Bizde onların yaşında olduk. Büyüklerimize etrafımızda ki insanlara saygılıydık. Şimdi küfür ağızlara yuva yapmış. Hakaret ve küfür durumu devam ettiği sürece yasal hakkını aramanı tavsiye ederim. Kolay gelsin.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714

Hakaret
MADDE 125.

MADDE 126.

Sana hak veriyorum. Ben de çok üzgünüm. :(

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Bu vatandaş buralarda tanıdık biri değil demi Utkuversus?
Buralarda gayette tanıdık biri ama isim vermeye gerek yok. Şu an bir sıkıntım yok kendisi ile. Hatasını anladı bence. Kendisi de üzülmüştür diye düşünüyorum.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Bir insan forumdan uzaklaştırıyorsa bunun illaki bir sebebi vardır. Bunun için moderatörün şahsına veya yakınına kimsenin tek kelime söz söyleme hakkı yok, olamaz! Bazı arkadaşlar bu işi gönüllü olarak yaptığımızı, hiç bir üyeye art niyet ile yaklaşmadığımızı beynine sokamıyor. Yorumu yapan üyeyi de, yorum yaptığı blogun sahibini de, ip adresinden nerede olduğunu da tamamını biliyoruz.

Foruma ilk geldiğimde sen bana banı vermiştin zaten. O olayda sinirimi tutamadığım için maalesef suç işleyerek ban yedim ve ban yediğimde de hiç itiraz etmedim, hatalı olduğumu biliyordum. Bir ban yüzünden tehditkar yaklaşımla yazması kabul edilemez bir şey. Yaşına da vermiyorum zaten, bir de en ağırından küfretmiş kim yaptıysa. Küfrederek, tehdit ederek sonuca varamazsın, tam aksine daha da kötüye gitmiş olursun.