Bir ay boyunca şampuan kullanmama deneyim

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
3,027
İnternette kıvırcık saç bakımıyla ilgili arama yaptığım zaman sürekli kadınlara yönelik bakım rehberleri görüyorum, bu yüzden tecrübelerimi burada anlatmaya karar verdim. Kadınların saç tipi farklı olsa da onlar için de geçerli bir çözüm.

Kıvırcık saçlı olmam dolayısıyla saç bakımına çok dikkat etmeye çalışıyorum, sürekli farklı şampuanlar ve saç kremlerini denedikten sonra en sonunda pes ettim. Saçlarımdaki doğal yağın korunması için hiçbir kimyasal kullanmamaya başladım. Bu deneyim bir ay sürdü ve aklında bu tarz planları olanların sorularını cevaplayacağım. Keşke deneye başladığımda saçlarımın fotoğrafını çekseydim, bu şekilde farkı görürdük.

Fotoğraf bana ait değil ama saçlarım şuna benziyor:
atHr3aTifR9TpIHmxOMPvua0GANavYeCTjcnX3Jl9sQbtj7c3WVNEGbyT_ZcwqKbO4BUhpJGiT5VcMNmuS1AuvK8u75_9Md1CPejo16XxDB_iAHJW5iQGLWAlab-uKME50Tk2CehMDE

Kuru ve cansız saçlara sahip olmam benim için hep sorun olmuştur, kullandığım çoğu şampuan saçımı keçe haline getirdi. Pantene gibi memnun olduğum şampuanlar ise saçımı çok kurutuyordu ve beş dakikamı saç kremi sürmekle kullanmakla geçiriyordum. Tüm bu kimyasal işlemleri bir tarafa bırakıp kalıp sabun kullanmaya başladım.
İlk başta sabunu çok fazla sürdüğüm için saçım keçe gibi oldu, iki gün kadar bu şekilde kaldıktan sonra normal haline döndü.

Sonrasında sabunu daha az, daha yaygın şekilde sürmeye başladım. Birkaç dakika saçıma masaj yaparak sabunu dağıttıktan sonra soğuk suyla yıkadım. Saçımı kurulamadan önce saçlarım o kadar ağırlaşmış bir hal aldı ki ağlayacaktım neredeyse :) Yumuşak havlu yardımıyla kuruladıktan sonra mükemmel hale geldi. Devam eden sabun kullanımları sonrasında saçımdaki bukleler daha belirgin hale geldi. Saçlarım genele göre yavaş uzasa da bir ay içerisinde fark edilir bir sonuç aldım.

Sabunun sağladığı artılar:
  • Gratis'ten 4TL ödeyerek aldığım keçi sütlü sabun bir ay kullanım sonrasında yarısına geldi. Bir kalıp uzun süre gidiyor.
  • Vasat market şampuanları ve saç kremleri yaklaşık 30TL, "kaliteli kimyasal" olanlar 100TL iken sabun çok daha ucuz.
  • Saça zarar verecek kimyasallar yok, sadece kirini söküp atıyor saçın doğal yağına dokunmuyor. Bu da saçınızı besleyen sıvıyı aynen bırakıyor. Başlarda rahatsız edebilir ama alışırsınız.
  • Saçımdaki bukleler daha belirgin, saç rengim daha açık hale geldi.
  • Duşta harcadığım zaman yarıya indi, şampuanı sürmek ve birkaç dakika beklemek; ardından saç kremini sürüp yaydıktan sonra birkaç dakika beklemek zaman kaybıydı benim için. Beş dakikada saç bakımını tamamlayabiliyorum artık.
Sabunun sağladığı eksiler:
  • Buna fayda mı desem zarar mı bilemedim ama şampuan kullandığımda bir hafta saçımı yıkamadığım oldu ve saçımda hiç yara oluşmadı. Ama sabunu üç gün kullanmadığımda saçımda sivilceler oluştu. Bu kabus gibiydi, yastık kılıfımı değiştirmek zorunda kaldım. Sanırım şampuandaki kimyasallar olmadığı için doğal bir sonuç bu.
  • Bazen fazla sürebilmek mümkün, katı sabunu ne kadar sürmem gerektiğini hesap edebilmiş değilim.
  • Sabunu duşta ıslak halde bırakmayın, bazı tarafları katılaşıyor bazı tarafları nemli kalıyor.
Sonuç olarak ömür boyu kimyasalları saçınıza sürüp saç dökülmesi gibi hastalıklarla boğuşmak yerine sabun kullanmanızı öneririm. Eskiden şampuan mı varmış dedemin çok yakışıklı olduğuna dair söylentiler var ona göre ?

Son düzenleme:

metcioglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Hocam, bilgilendirme ve deneyim için öncelikle teşekkür ederim. Sabunun rahatlığına kendi alışabilen ve ''saçları'' alışan harbi sabun kullanıyor. Bende işe yaramadı bundan 6-7 yıl önce bir denemişliğim vardır. Bana yaramadı ancak abime yaradı, yıllardır kullanır ve saçları şampuan kullandığı zamana göre daha sağlıklı,kuvvetli. Herkese yaramıyor maalesef. Kimisi sabun ile, kimisi normal şampuan ile fayda sağlar iken kimisinin gerçekten pahalı ürünler kullanması gerekebiliyor. Aslında gerçekten sağlıklı ve doğal sabun en iyisi diye öneriliyor...Teşekkürler tekrardan.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Ne güzel laaa saçlarınızı yıkıyorsunuz. Bende erkek tipi saç dökülmesi var. Genetik olduğu için hiçbir işlem yapamıyorum. Sabun veya şampuan fark etmeksizin hep yıkarım saç yok kafada saç. Hep 2-3 haftada bir 1 numaraya vurduruyorum. ???

Reaksiyon puanı
3,027
Ben hep dalin kullanıyom şuana kadar ne yara oldu nede başka birşey zaten en büyük artısıda göz yakmıyo bu sayede pusuda bekleyen canavar da beni yiyemiyor
Dalin'deki kimyasallar az olduğu için şampuana göre daha iyi etki eder diye tahmin ediyorum. Daha önce kullandım ama saçımı çok kuruttu ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ne güzel laaa saçlarınızı yıkıyorsunuz. Bende erkek tipi saç dökülmesi var. Genetik olduğu için hiçbir işlem yapamıyorum. Sabun veya şampuan fark etmeksizin hep yıkarım saç yok kafada saç. Hep 2-3 haftada bir 1 numaraya vurduruyorum. ???
Teknoloji bir çaresini bulur merak etme ?

Reaksiyon puanı
3,027

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
Benim suçum değil sıcak su gelmiyordu ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dene dene ? Başlarda rahatsız olabilirsin ama sonrasında rahat.
Yok hocam benim saçım da uzun ve dümdüz fönlü gibi bir saç. 1 gün yıkamazsam yapışan tiplerden. İmkanı yok 1 ayı kaldırmaz. Göğsümün altına kadar inen sakalımı saymıyorum bile :p

Reaksiyon puanı
3,027
Bir güncelleme yapayım: saçlarım dökülmeye başladı. Bu zamana kadar sabundan zarar gelmemişti ama sanırım uykusuzluktan dolayı böyle oluyor. Bir de zeytinyağlı sabun deneyeceğim, olmazsa kimyasal kullanma yoluna gideceğim.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Sadece 2 haftada 1 şampuan kullanıyorum. Onun dışında sadece suyla yıkarım. Saçlarımı uzun tutmuyorum

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Kafada sivilce oluşmasının sebebi yeni bir ürün kullandığın için farklı bir şampuana geçiş yapınca bile sivilce yapıyor öneri olarakta bıttım sabunuda tercih olabilir..

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Kafada sivilce oluşmasının sebebi yeni bir ürün kullandığın için farklı bir şampuana geçiş yapınca bile sivilce yapıyor öneri olarakta bıttım sabunuda tercih olabilir..
Kesinlikle katılıyorum 10 kez ara ara denedim farklı şampuan sabun Vs hemen sıkıntı çıkarıyor heralde ölene kadar head & shoulders

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,850
Ben uzun süre önce bıraktım şampuanı. Nedenine gelirsem ne kadar şampuan denersem deneyim Kepek oluşmasına engel olamıyordum.
Yani saçın dibinden derinin kar gibi beyaz beyaz dökülmesi oluyordu.

Dove Sabununa geçiş yaptım. Sorun anında 80% çözüldü. O gün bu gündür anca Dove kullanıyorum.
Başka sabun denedim ama saçımı yıkarken çok fazla kırılıp sabuna yapışıyordu saçlar.

Geriye dönüp Dove kullandım, sabuna saç kırıntılarım çıkmadı.Çok garip