Bios Güncelleme Sonrası!

Bu konuyu okuyanlar

oghn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar asus'un 1104 biosunu güncelledim,ve güncelledikten sonra oyunlar kasmaya başladı.Ne yapmam gerekiyor?Anakartım asus p5k-se

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Eski bios versiyonuna dönmen tavsiye edilir herhalde. Ben HP kullanıyorum ve bizim de yeni bios biraz, eee, kötüleştirdi durumu. Eski bios'a geçtim.

oghn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Eski bios'a geçmeye çalışıyorum ama asus update programında seçtiğim zaman flash simgesi seçilmiyor.Bios sürümü eski diye galiba.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Asus kullanmadım hiç bilemiyorum. Ben direk pata küte yüklemiştim eski biosumu.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
walla hiç bios güncelleemsi yapmış biri değilimdir gerçi antivirüs haricinde hiçbir şeye güncelleme hakkı vermem :D ;) önerirrim

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
işletim sistemi güncellemelerini mutlaka yüklemeni öneririm ;) Windows, Linux veya Mac... Kesinlikle ve şiddetle öneririm.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
eski biosa dönemezsin...
sen işletim sisteminin ve diğer donanımların sürücülerini gübcellemeye çalış...
format atsan dahi bios eski sürüme dönmez...

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
ben olsam chipset driverınıda güncellerdim..

crazyboys90001

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
arkadaşım niye böyle gereksiz işlerle pcnizi kasıyosunuz.boşverin bunları.pc yi yorma.

magicxxL

Doçent
Reaksiyon puanı
2
gigabyte anakartım var güncelledim herhangi bir değişiklik görmedim yenisi çıksa yine güncellerim sürücüleri ve sistemi güncelleme gibi bir alışkanlık var ben de :)

zbahadir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Arkadaşlar asus'un 1104 biosunu güncelledim,ve güncelledikten sonra oyunlar kasmaya başladı.Ne yapmam gerekiyor?Anakartım asus p5k-se

Bios güncelleyince bios ayarları default duruma gelir.
Normalde bios güncellemesi bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaz.
Bazı optimizasyon ayarlarını yapmazsanız pc yavaş çalışabilir.
Bios ayarlarınızı kontrol edin. :)

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
bios ayarlarını kontrol et ve bilgisayar bileşenlerinin sürücülerini güncelle eminim sorunun çözülecektir.

magicxxL

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bios güncelleyince bios ayarları default duruma gelir.
Normalde bios güncellemesi bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaz.
Bazı optimizasyon ayarlarını yapmazsanız pc yavaş çalışabilir.
Bios ayarlarınızı kontrol edin. :)

Söylemeyi unuttum benim biosu güncellememe sebep de vardı aslında geforce 7600 gs ekran kartım var ve bu kart bios f2 sürümdeyken sıcaklığı devamlı tavan yapıyodu hatta psu fanını tellerle üzerine monte etmeme rağmen 90 lardan 120 lerden aşağı zor iniyodu şimdi ise biosu f6 sürümüne yükselttim ve ekran kartı sürücüsünü güncelledim sıcaklık normal değerlerde seyretmeye başladı böylece bu problemden de bu yolla kurtulmuş oldum

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
eski biosa dönemezsin...
sen işletim sisteminin ve diğer donanımların sürücülerini gübcellemeye çalış...
format atsan dahi bios eski sürüme dönmez...

Elbruz kardeş seni çok seviyorum. Ama burada bir yanlış bilgilendirme yapmışsın. Bios güncelleyen arkadaş bilgisayarın fişini çıkardıktan sonra anakartın üzerindeki bios pilini çıkarıp 5 dk kadar takmazsa eski default biosuna geri dönmüş olur. Format atmaya da gerek yok. (Ben Bios jumperiyle de hallediyorum ama bu daha kolay her anakartta değişiyor yeri jumperin)

ama anladığım kadarıyla arkadaş bios güncellemesini keyfiyen yapmamış. hatta sorununu da çözmüş ama başka bir sorunla karşılaşmış. benim önerim tüm driverleri ve Windows'unu da en güncel haline getirmen. bunları yaptığın halde düzelmezse de bence eski biosa dön sen. sıcak mıcak idare edeceksin gibime geliyor.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Elbruz kardeş seni çok seviyorum. Ama burada bir yanlış bilgilendirme yapmışsın. Bios güncelleyen arkadaş bilgisayarın fişini çıkardıktan sonra anakartın üzerindeki bios pilini çıkarıp 5 dk kadar takmazsa eski default biosuna geri dönmüş olur. Format atmaya da gerek yok. (Ben Bios jumperiyle de hallediyorum ama bu daha kolay her anakartta değişiyor yeri jumperin)

ama anladığım kadarıyla arkadaş bios güncellemesini keyfiyen yapmamış. hatta sorununu da çözmüş ama başka bir sorunla karşılaşmış. benim önerim tüm driverleri ve Windows'unu da en güncel haline getirmen. bunları yaptığın halde düzelmezse de bence eski biosa dön sen. sıcak mıcak idare edeceksin gibime geliyor.

evet haklısın bios pilini çıkarıp bios resetleniyor... bunu kendimde geçmiş yıllarda yapan biriyim... ancak son yıllarda hep kafam notebooklara çalışıyor :D arkadaşı da notebook kullanan biri olarak düşünerek içini açmasını ve biosu resetlemesini imkan dışı olarak gördüm :) gerçi lptopların da içi açııyor ancak hani garanti nedeniyle çoğu kişi buna yanaşmıyor ;)

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
benim aklıma şimdi bişi takıldı bios dediğimiz oyunca bir donanım parcası bunun yazılımını yükseltiyoruz. ve bunu bir yazılım yardımıyla yapıyoruz. bios pilini cıkartınca eski versiyona donuyor olması bana biraz mantıksız geldi. denemedim ama sonuçta biosun yazılımı donanıma yaptığımız bir mudahale.biosu sıfırlamak ilk bios versiyonuna geri getiriyor olması saçma geldi. ama genede tekrarlıyorum yapmadığım bişey yanlışım varsa düzeltin. benim bildiğim bios 0 lamak anakartın default ayarlarına getirmek içindir...

magicxxL

Doçent
Reaksiyon puanı
2
benim aklıma şimdi bişi takıldı bios dediğimiz oyunca bir donanım parcası bunun yazılımını yükseltiyoruz. ve bunu bir yazılım yardımıyla yapıyoruz. bios pilini cıkartınca eski versiyona donuyor olması bana biraz mantıksız geldi. denemedim ama sonuçta biosun yazılımı donanıma yaptığımız bir mudahale.biosu sıfırlamak ilk bios versiyonuna geri getiriyor olması saçma geldi. ama genede tekrarlıyorum yapmadığım bişey yanlışım varsa düzeltin. benim bildiğim bios 0 lamak anakartın default ayarlarına getirmek içindir...

pili çıkararak biosun yazılımı sıfırlanmaz biosta yapmış olduğun ayarlar sıfırlanır o.c., şifre v.b.;)

aslında ihtiyaç yoksa güncellemek çokta mantıklı değil bu güncelleme bir anakarta mal olabilir tabi anakart dual bios değilse :)

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
pili çıkararak biosun yazılımı sıfırlanmaz biosta yapmış olduğun ayarlar sıfırlanır o.c., şifre v.b.;)

aslında ihtiyaç yoksa güncellemek çokta mantıklı değil bu güncelleme bir anakarta mal olabilir tabi anakart dual bios değilse :)

benimde bahsettiğim o zaten farklı bişi söylememişiz. ama önceki mesajları okursan bilmeyen kullanıcıların yanılabileceğini görebilirsin..:)

bios güncellemesi yapıldıysa benim bildiğim eski sürüme gecebilmeniz için eski bios un dosyası lazım. kimi anakartlar eski bios a dönmeye izin verir kimiside vermeyebilir. diye düşünüyorum...

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bios pilini çıkarmakla yada jumperla resetlemekle, bios içerisine atılan flash programı eski sürüme dönmez.
Sadece ve sadece bios ayarları en son yüklediğiniz sürüm neyse o sürümün fabrika ayarlarına döner.
Biosu eski sürüme döndürmek için, tekrar flashlamak (eski sürüme ait dosyayı tekrardan yüklemek) gerekir.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
onu da anakart kabul etmiyor :S
sisteminizde daha güncel bir sürüm var diyor güncelleme dosyasının yüklemesini iptal ediyor...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Asus un kendi bios güncelleme programı

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Windows ortamında çalışan güncelleme programları eski sürümleri kabul etmeyebilir ama boot disketi oluşturarak (yeni anakartlarda flashdisk ile) eski sürüme dönülebilir.
Anakartın marka/modeline göre bir araştırma yaparsan muhtemelen çözüme ulaşırsın.