Bios Güncelleme Sonrası!

oghn

Üyecik
Arkadaşlar asus'un 1104 biosunu güncelledim,ve güncelledikten sonra oyunlar kasmaya başladı.Ne yapmam gerekiyor?Anakartım asus p5k-se

Tanshaydar

Doçent
Eski bios versiyonuna dönmen tavsiye edilir herhalde. Ben HP kullanıyorum ve bizim de yeni bios biraz, eee, kötüleştirdi durumu. Eski bios'a geçtim.

oghn

Üyecik
Eski bios'a geçmeye çalışıyorum ama asus update programında seçtiğim zaman flash simgesi seçilmiyor.Bios sürümü eski diye galiba.

Peter

Dekan
Onursal Üye
walla hiç bios güncelleemsi yapmış biri değilimdir gerçi antivirüs haricinde hiçbir şeye güncelleme hakkı vermem :D ;) önerirrim

Tanshaydar

Doçent
işletim sistemi güncellemelerini mutlaka yüklemeni öneririm ;) Windows, Linux veya Mac... Kesinlikle ve şiddetle öneririm.

Elbruz46

Rektör
eski biosa dönemezsin...
sen işletim sisteminin ve diğer donanımların sürücülerini gübcellemeye çalış...
format atsan dahi bios eski sürüme dönmez...

magicxxL

Doçent
gigabyte anakartım var güncelledim herhangi bir değişiklik görmedim yenisi çıksa yine güncellerim sürücüleri ve sistemi güncelleme gibi bir alışkanlık var ben de :)

zbahadir

Üyecik
Arkadaşlar asus'un 1104 biosunu güncelledim,ve güncelledikten sonra oyunlar kasmaya başladı.Ne yapmam gerekiyor?Anakartım asus p5k-se

Bios güncelleyince bios ayarları default duruma gelir.
Normalde bios güncellemesi bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaz.
Bazı optimizasyon ayarlarını yapmazsanız pc yavaş çalışabilir.
Bios ayarlarınızı kontrol edin. :)

baaydin

Profesör
bios ayarlarını kontrol et ve bilgisayar bileşenlerinin sürücülerini güncelle eminim sorunun çözülecektir.

magicxxL

Doçent
Bios güncelleyince bios ayarları default duruma gelir.
Normalde bios güncellemesi bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaz.
Bazı optimizasyon ayarlarını yapmazsanız pc yavaş çalışabilir.
Bios ayarlarınızı kontrol edin. :)

Söylemeyi unuttum benim biosu güncellememe sebep de vardı aslında geforce 7600 gs ekran kartım var ve bu kart bios f2 sürümdeyken sıcaklığı devamlı tavan yapıyodu hatta psu fanını tellerle üzerine monte etmeme rağmen 90 lardan 120 lerden aşağı zor iniyodu şimdi ise biosu f6 sürümüne yükselttim ve ekran kartı sürücüsünü güncelledim sıcaklık normal değerlerde seyretmeye başladı böylece bu problemden de bu yolla kurtulmuş oldum

xismailaydin

Profesör
eski biosa dönemezsin...
sen işletim sisteminin ve diğer donanımların sürücülerini gübcellemeye çalış...
format atsan dahi bios eski sürüme dönmez...

Elbruz kardeş seni çok seviyorum. Ama burada bir yanlış bilgilendirme yapmışsın. Bios güncelleyen arkadaş bilgisayarın fişini çıkardıktan sonra anakartın üzerindeki bios pilini çıkarıp 5 dk kadar takmazsa eski default biosuna geri dönmüş olur. Format atmaya da gerek yok. (Ben Bios jumperiyle de hallediyorum ama bu daha kolay her anakartta değişiyor yeri jumperin)

ama anladığım kadarıyla arkadaş bios güncellemesini keyfiyen yapmamış. hatta sorununu da çözmüş ama başka bir sorunla karşılaşmış. benim önerim tüm driverleri ve Windows'unu da en güncel haline getirmen. bunları yaptığın halde düzelmezse de bence eski biosa dön sen. sıcak mıcak idare edeceksin gibime geliyor.

Elbruz46

Rektör
Elbruz kardeş seni çok seviyorum. Ama burada bir yanlış bilgilendirme yapmışsın. Bios güncelleyen arkadaş bilgisayarın fişini çıkardıktan sonra anakartın üzerindeki bios pilini çıkarıp 5 dk kadar takmazsa eski default biosuna geri dönmüş olur. Format atmaya da gerek yok. (Ben Bios jumperiyle de hallediyorum ama bu daha kolay her anakartta değişiyor yeri jumperin)

ama anladığım kadarıyla arkadaş bios güncellemesini keyfiyen yapmamış. hatta sorununu da çözmüş ama başka bir sorunla karşılaşmış. benim önerim tüm driverleri ve Windows'unu da en güncel haline getirmen. bunları yaptığın halde düzelmezse de bence eski biosa dön sen. sıcak mıcak idare edeceksin gibime geliyor.

evet haklısın bios pilini çıkarıp bios resetleniyor... bunu kendimde geçmiş yıllarda yapan biriyim... ancak son yıllarda hep kafam notebooklara çalışıyor :D arkadaşı da notebook kullanan biri olarak düşünerek içini açmasını ve biosu resetlemesini imkan dışı olarak gördüm :) gerçi lptopların da içi açııyor ancak hani garanti nedeniyle çoğu kişi buna yanaşmıyor ;)

ByKaMiKaZe

Profesör
benim aklıma şimdi bişi takıldı bios dediğimiz oyunca bir donanım parcası bunun yazılımını yükseltiyoruz. ve bunu bir yazılım yardımıyla yapıyoruz. bios pilini cıkartınca eski versiyona donuyor olması bana biraz mantıksız geldi. denemedim ama sonuçta biosun yazılımı donanıma yaptığımız bir mudahale.biosu sıfırlamak ilk bios versiyonuna geri getiriyor olması saçma geldi. ama genede tekrarlıyorum yapmadığım bişey yanlışım varsa düzeltin. benim bildiğim bios 0 lamak anakartın default ayarlarına getirmek içindir...

magicxxL

Doçent
benim aklıma şimdi bişi takıldı bios dediğimiz oyunca bir donanım parcası bunun yazılımını yükseltiyoruz. ve bunu bir yazılım yardımıyla yapıyoruz. bios pilini cıkartınca eski versiyona donuyor olması bana biraz mantıksız geldi. denemedim ama sonuçta biosun yazılımı donanıma yaptığımız bir mudahale.biosu sıfırlamak ilk bios versiyonuna geri getiriyor olması saçma geldi. ama genede tekrarlıyorum yapmadığım bişey yanlışım varsa düzeltin. benim bildiğim bios 0 lamak anakartın default ayarlarına getirmek içindir...

pili çıkararak biosun yazılımı sıfırlanmaz biosta yapmış olduğun ayarlar sıfırlanır o.c., şifre v.b.;)

aslında ihtiyaç yoksa güncellemek çokta mantıklı değil bu güncelleme bir anakarta mal olabilir tabi anakart dual bios değilse :)