BİOS Böyle Ne yapmalıyım

Bu konuyu okuyanlar

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Merhabalar. Bios ayarlarından bir şey halletmem lazım ama biosa girdiğimde bu seçenekler var. Ne yapmalıyım ?
WP_20170316_003.jpg

Not: Fotoğraf tost makinesiyle çekilmiştir. Büyüteç, netleştirici vb. Gozluk satılır. Bilginize..

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Bios güncel mi? Hiç bios güncellemesi yaptınız mı?
Windows korsan diye güncelleme yapmıyorum. Benim aklıma da geldi güncel olup olmadığı lakin biraz korkuyorum pc çöker falan. O kadar oyun var yedekleyecek yerimde yok ...

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows korsan diye güncelleme yapmıyorum. Benim aklıma da geldi güncel olup olmadığı lakin biraz korkuyorum pc çöker falan. O kadar oyun var yedekleyecek yerimde yok ...
Windows güncellemesi ile bios güncellemesi farklı şeylerdir.
Bios güncellemesinde çok dikkatli olmak gerek.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Windows güncellemesi ile bios güncellemesi farklı şeylerdir.
Bios güncellemesinde çok dikkatli olmak gerek.
Bios güncellemesi nedir nasıl yapılır ? Bir bilgisayarcıya götürsem formatsız hiçbir şey silinmeden halledilir mi ?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bios güncellemesi nedir nasıl yapılır ? Bir bilgisayarcıya götürsem formatsız hiçbir şey silinmeden halledilir mi ?
Eğer ki hiç bir şeyin silinmemesini istiyorsanız bios update yapmadan önce hard diskinizi çıkartın.
Bios update kolay bir iş değil bence. Önce bilgisayarın güncel bir Bios'unu bulmak gerek. Daha sonra USB'yi bootable yapmak gerek. Kısacası bu konuda pek bilginiz yoksa tek başınıza yapmanızı önermem.
Bu arada acaba bios menüsüne girmek yerine başka bir menüye mi giriyorsunuz? Benim bilgisayarımda Bios ayarlarına girmek için F2'ye basıyorum.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Language yazan yeri ok tuşları ile seç ve anladığın bir dil seç. Gerisine sonra bakarsın.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
BİOS sıfırlama işlemini yaptın mı ? Eğer yapmadıysan alttaki videodan sıfırlayabilirsin

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
BİOS sıfırlama işlemini yaptın mı ? Eğer yapmadıysan alttaki videodan sıfırlayabilirsin

Laptop kullanıyorum..
--- Gönderi Güncellendi ---
Eğer ki hiç bir şeyin silinmemesini istiyorsanız bios update yapmadan önce hard diskinizi çıkartın.
Bios update kolay bir iş değil bence. Önce bilgisayarın güncel bir Bios'unu bulmak gerek. Daha sonra USB'yi bootable yapmak gerek. Kısacası bu konuda pek bilginiz yoksa tek başınıza yapmanızı önermem.
Bu arada acaba bios menüsüne girmek yerine başka bir menüye mi giriyorsunuz? Benim bilgisayarımda Bios ayarlarına girmek için F2'ye basıyorum.
Ben de f2 ye basıyorum...

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Laptopun marka ve model numarasıyla birlikte "Bios sıfırlama" Diye aratırsan çeşitli sonuçlar elde edebilirsin, ben demekte fayda var derim.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bios sıfırlamana gerek yok.
Bios güncellerken hard diski çıkarmana da gerek yok.
Hatta bios güncellemene de gerek yok, henüz bilgi seviyen yeterli değil, yarın bir hata olursa şayet misal ekran açılmazsa ne yapacağını bilmediğin için servise gönderdiğinde ufacık bir işlem için dünya para vermen gerekebilir.
Sana daha önceki konuda cevap vermiştim.
Senin biosun bu şekilde kodlanmış.
Zaten laptoplardaki bioslar ekseriyetle minimum ayar içerecek şekilde kodlanıyor.
Ben bunu yanlış buluyorum ama üreticiler böyle yapıyor.
Nedeni de ayarlarıyla oynamasınlar diye.
Zaten bu Optimus belası falan da eklenince şunu diyebilirim ki imkanın varsa masaüstü al.
Laptoplara hiçbir zaman o vizyon gelmeyecek gibi görülüyor.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Bios sıfırlamana gerek yok.
Bios güncellerken hard diski çıkarmana da gerek yok.
Hatta bios güncellemene de gerek yok, henüz bilgi seviyen yeterli değil, yarın bir hata olursa şayet misal ekran açılmazsa ne yapacağını bilmediğin için servise gönderdiğinde ufacık bir işlem için dünya para vermen gerekebilir.
Sana daha önceki konuda cevap vermiştim.
Senin biosun bu şekilde kodlanmış.
Zaten laptoplardaki bioslar ekseriyetle minimum ayar içerecek şekilde kodlanıyor.
Ben bunu yanlış buluyorum ama üreticiler böyle yapıyor.
Nedeni de ayarlarıyla oynamasınlar diye.
Zaten bu Optimus belası falan da eklenince şunu diyebilirim ki imkanın varsa masaüstü al.
Laptoplara hiçbir zaman o vizyon gelmeyecek gibi görülüyor.
Orada yazan sayfayı ziyaret ettim . Bunu indirmeli miyim ?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bios güncellemeleri Bios'a nadiren özellik ekler, eklese bile laptoplarda sayısı 3'ü geçmez.
Yanlış hatırlamıyorsam sen Optimus'u kapatmak için Bios'a bakmak istiyordun.
Bios'ta bunun ayarı yoksa, hiçbir güncelleme böyle bir ayar getirmez.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Bios güncellemeleri Bios'a nadiren özellik ekler, eklese bile laptoplarda sayısı 3'ü geçmez.
Yanlış hatırlamıyorsam sen Optimus'u kapatmak için Bios'a bakmak istiyordun.
Bios'ta bunun ayarı yoksa, hiçbir güncelleme böyle bir ayar getirmez.
Optimus falan bilmiyorum sadece onboard ekran kartını kaldıracağım ve bu özelliğin biosumda olacağını düşünüyorum. Yardım...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bios güncellerken hard diskte hiçbir veri kaybı olmaz.

Reaksiyon puanı
16,118
bios güncellemesi xp göçertir onuda the grudge yapar yani bios güncellemesinde zarar görme olasılığı olan sadece kendisi ki bu kolay değil ısrarla hata mesajını atlarsan(sınırlı sorumluluk bizim ayıcık iki pcye yaptı göçertmedi) sen daha aklı başında birisin...

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bu kadar sınırlı bir Bios menüsüne sahip olan bu dizüstü, nasıl bir dizüstü ? Benim eski HP de Bios güncellemesi program kurar gibi Windows üzerinden gerçekleşiyordu. (indir kur şeklinde) Cihazın sınırlanmasında bir neden vardır mutlaka. Arm işlemcili olabilir mesela. Bir de dahili ekran kartını kapatmak ne işe yarayacak? Var mı cihazda ikinci bir ekran kartı ?

Reaksiyon puanı
16,118
yakında ayarları değiştirince :
bunu yapmayı istiyor musun? yes ile geçince bak ben basit bir makina değilim bozarsan kötü olur ha! diyecekler...

Son mesajlar