Yardım Bios Ayarlarına Giremiyorum

Kaan Yılmazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Windows 10 bilgisayarımda bios ayarlarına giremiyorum UEFI ayarlarıda yok shifte basıp bilgisayarı yeniden başlattığımda. Bilgisayarı açarken fn le de fnsiz de f2 f4 f8 f10 f11 f12 esc ve del tuşlarının hepsini denedim açamıyorum Fast Boot yüzünden açamadığımı söyleyenler olmuştu Fast bootu kapattım yinede açamıyorum sadece esc ye bastığımda bilgisayar açılırken bios sistemi ile ilgili bilgiler çıkıyor; system BIOS: Shadowed, video BIOS: Shadowed, BİOS version: 5QNC18WW gibi bilgiler var bios u açmanın yolu var mıdır
(bios sistemim eski olarak geçiyor msinfo da)

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
2,597
Windows 10 bilgisayarımda bios ayarlarına giremiyorum UEFI ayarlarıda yok shifte basıp bilgisayarı yeniden başlattığımda. Bilgisayarı açarken fn le de fnsiz de f2 f4 f8 f10 f11 f12 esc ve del tuşlarının hepsini denedim açamıyorum Fast Boot yüzünden açamadığımı söyleyenler olmuştu Fast bootu kapattım yinede açamıyorum sadece esc ye bastığımda bilgisayar açılırken bios sistemi ile ilgili bilgiler çıkıyor; system BIOS: Shadowed, video BIOS: Shadowed, BİOS version: 5QNC18WW gibi bilgiler var bios u açmanın yolu var mıdır
eğer biosa giremiyorsanız fast bootu nasıl kapattınız ? Benim bildiğim fast boot sadece biostan açılıp kapatılıyor.

Kaan Yılmazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
eğer biosa giremiyorsanız fast bootu nasıl kapattınız ? Benim bildiğim fast boot sadece biostan açılıp kapatılıyor.
Fast Boot olarak yanlış biliyo olabilirim güç ve uyku ayarlarındandı sanırım hızlı başlatmayı kapattım ordan

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
2,597
O ayar bende de açık ama ben bios ekranını görüyorum. Demek ki biosla alakası yok ayarın. Ayarlarda sistem>kurtarma>gelişmiş başlangıc'ın yanındaki şimdi yeniden başlata tıklayın. Sistem yeniden başladıktan sonra bir ekran gelicek. O ekranda sorun gider e basın orada uefi donanım ayarlarını değiştir tarzı bir seçenek olucak ona bastığınızda bios açılır.

Anlamadıysanız bu videoya bakabilirsiniz.

Kaan Yılmazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O ayar bende de açık ama ben bios ekranını görüyorum. Demek ki biosla alakası yok ayarın. Ayarlarda sistem>kurtarma>gelişmiş başlangıc'ın yanındaki şimdi yeniden başlata tıklayın. Sistem yeniden başladıktan sonra bir ekran gelicek. O ekranda sorun gider e basın orada uefi donanım ayarlarını değiştir tarzı bir seçenek olucak ona bastığınızda bios açılır.

Anlamadıysanız bu videoya bakabilirsiniz.

Söyledim fakat tam açıklayamadım sanırım oraya girince uefi ayarlarıyla ilgili hiçbir şeçenek yok

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
2,597
güç ayarlarındaki hızlı başlatmanın sorununuzu çözmesi gerek. Bir daha kontrol eder misiniz kapatılmış mı ?

Kaan Yılmazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
güç ayarlarındaki hızlı başlatmanın sorununuzu çözmesi gerek. Bir daha kontrol eder misiniz kapatılmış mı ?
Şöyle göstereyim. Belki bilgisayarı açarken tuşlara basamamışımdır fakat esc ye basınca bios özellileri herhalde onlar görebiliyorum onları
1673689498648.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Şöyle göstereyim. Belki bilgisayarı açarken tuşlara basamamışımdır fakat esc ye basınca bios özellileri herhalde onlar görebiliyorum onları
1673689498648.png
az önce tekrar açmayı denedim sanırım hızlı başlatmayı kapatmama rağmen bilgisayar açılırken klavyem kapalı sadece güç tuşuyla esc açıkta bilgisayar açılırken capslock ve numlock tuşlarına basıyorum ve ışıkları yanmıyor yüklenme ekranı bittikten sonra numlock ve caplock tuşları çalışmaya başlıyor aynısı f tuşları ve del tuşu içinde geçerli olabilir mi?

Son düzenleme:

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
2,597
Şöyle göstereyim. Belki bilgisayarı açarken tuşlara basamamışımdır fakat esc ye basınca bios özellileri herhalde onlar görebiliyorum onlarıEkli dosyayı görüntüle 177264

az önce tekrar açmayı denedim sanırım hızlı başlatmayı kapatmama rağmen bilgisayar açılırken klavyem kapalı sadece güç tuşuyla esc açıkta bilgisayar açılırken capslock ve numlock tuşlarına basıyorum ve ışıkları yanmıyor yüklenme ekranı bittikten sonra numlock ve caplock tuşları çalışmaya başlıyor aynısı f tuşları ve del tuşu içinde geçerli olabilir mi?
Zaten klavye ve farenin çalışmaması gerek diye biliyorum bu ayar açık olduğunda. Ama kapalı. Bilgisayar açılırken bios tuşunuza sürekli bas çek yaparak girmeyi deneyin . Bilgisayarınız normalde ki bios tuşu ne ? bilmiyorsanız del,f12,f10,f2 gibi tuşları kullanın.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
msinfo32'den ekran görüntüsü atarsan daha kolay yardım edebiliriz.

Kaan Yılmazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
msinfo32'den ekran görüntüsü atarsan daha kolay yardım edebiliriz.
1673708835316.png

Bios modum eski

Zaten klavye ve farenin çalışmaması gerek diye biliyorum bu ayar açık olduğunda. Ama kapalı. Bilgisayar açılırken bios tuşunuza sürekli bas çek yaparak girmeyi deneyin . Bilgisayarınız normalde ki bios tuşu ne ? bilmiyorsanız del,f12,f10,f2 gibi tuşları kullanın.
tüm f tuşlarını ve del tuşunu denedim ve bi sonuç alamadım

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
Bunu yaparken biosa girebilecekmiyim çünkü ben normalde bios a giremiyorum
Girersiniz diye tahmin ediyorum. Giremeseniz de dert değil. Diskinizi sökersiniz. Muhtemelen BIOS'a atar. Siz de UEFI'ye ayarlayıp kaydedip çıkarsınız. Tabii diski GPT yaptıktan sonra UEFI'ye ayarlamalısınız.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ekli dosyayı görüntüle 177291
Bios modum eski

tüm f tuşlarını ve del tuşunu denedim ve bi sonuç alamadım
Şu konuya bakar mısın?

Girersiniz diye tahmin ediyorum. Giremeseniz de dert değil. Diskinizi sökersiniz. Muhtemelen BIOS'a atar. Siz de UEFI'ye ayarlayıp kaydedip çıkarsınız. Tabii diski GPT yaptıktan sonra UEFI'ye ayarlamalısınız.
Aslında ilk olarak diski çıkarıp test etse daha iyi olur. Disk bölümleme düzeni değişeceğinden BIOS modu legacy olduğu için sistem yeniden başlatıldığında siyah ekranda kalacaktır. Olmazsa BIOS pilini çıkararak veya varsa jumper üzerinden BIOS ayarlarını varsayılan değerlerine döndürmeyi deneyebilir.

Kaan Yılmazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İlk diski çıkararak denedim sonrasında mbr2gpt kullanarak diski GPT ye çevirdim şu anda shift e basarak yeniden başlattığımda sorun gider>gelişmiş seçenekler>UEFI şeklinde giriş yapabiliyorum buradan sonra bir sorunum daha var ama konu değişecek buradan devam etsem sorun olur mu bilmiyorum. hiç bios ayarlarına girmedim daha önce bu ilk oldu BIOS'dan sanallaştırmayı etkinleştirmek istiyorum ama nasıl yapacağım hakkında bir bilgim yok belki bios'a girememiş bile olabilirim girdiğimi sanıyor olabilirim telefonumu şarja takıp fotoğraf ekliyeceğim.

ayrıca sistem bilgisinin ekran görüntüsü;
1673887896427.png

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
İlk diski çıkararak denedim sonrasında mbr2gpt kullanarak diski GPT ye çevirdim şu anda shift e basarak yeniden başlattığımda sorun gider>gelişmiş seçenekler>UEFI şeklinde giriş yapabiliyorum buradan sonra bir sorunum daha var ama konu değişecek buradan devam etsem sorun olur mu bilmiyorum. hiç bios ayarlarına girmedim daha önce bu ilk oldu BIOS'dan sanallaştırmayı etkinleştirmek istiyorum ama nasıl yapacağım hakkında bir bilgim yok belki bios'a girememiş bile olabilirim girdiğimi sanıyor olabilirim telefonumu şarja takıp fotoğraf ekliyeceğim.

ayrıca sistem bilgisinin ekran görüntüsü;
Ekli dosyayı görüntüle 177411
SVM Mode, Virtualization vs. diye geçiyor olmalı ayarı.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Çok teşekkür ederim başka bir derdim kalmadı yardım eden herkese de teşekkür ederim. Şimdi bu konuyu kapatmam gerekiyor mu ya da bu konuyu kapatmanın bir yolu var mı ilk defa forumlarda konu açtımda
Hayır, sizin bir şey yapmanıza gerek yok.
Sorununuzun çözüldüğüne sevindik. ?