Bilgisayarımın Uçak Gibi Çalışması

Bu konuyu okuyanlar

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yaklaşık 3 aydır bilgisayarımın ilk açılışında sıvı soğutucu fanı zorlanıyormuş gibi çalışıyordu ve baya tozluydu. Dün güzelce temizledim bakımını yaptım , termal macununu sürdüm vs. ama pc ye taktığımda açıldığında baya hızlı ve sesli çalışıyordu. Bios ayarlarına baktım fanlarını ayarladım düzelmedi tek çare olarak speedfan kullandım ama buda geçici olduğundan kalıcı çözüm arıyorum.

Bilgisayar da kullandığım sıvı soğutucu: Cooler Master Masterliquid ml240 rgb V1

Görseli ekledim fan ayarlarını bu şekilde yaptım ama tam olarak nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum ve neden AUXTİN3 97 derecede çalışıyor?

Bilgisayarımı götürebileceğim bir teknik servis olmadığından yapabileceğim şeyler sadece kendi çapımda o yüzden tavsiyeleriniz çok önemli

İyi akşamlar dilerim.

Ekli dosyalar

• fan.PNG
    fan.PNG
    20.4 KB · Görüntüleme: 95

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yok mu cevap vericek

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sanırım cevap verebilcek biri yok?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
speedfan artık çok eskilerde kaldı.
hwmonitörde ,işlemci voltajı ve fan hızlarına bi bakalım. 8700K biraz ısınan bi işlemci ama 240 mm sıvı soğutmanın yeterli olması lazım. Tabi coolermasterin o 240 mm sıvı soğutması da çok başarılı değil.
Neyse,önce işlemcinin boşta bi derecelerini falan görelim.

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
speedfan artık çok eskilerde kaldı.
hwmonitörde ,işlemci voltajı ve fan hızlarına bi bakalım. 8700K biraz ısınan bi işlemci ama 240 mm sıvı soğutmanın yeterli olması lazım. Tabi coolermasterin o 240 mm sıvı soğutması da çok başarılı değil.
Neyse,önce işlemcinin boşta bi derecelerini falan görelim.
Önceden böyle bir sorun olmuyordu sıvı soğutucu temizleyip taktıktan sonra böyle oldu neden anlamadım

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Aah, o zaman montajda problem var demektir. Pompa bloğu işlemciye güçlü bi şekilde basamıyor ,büyük ihtimal.
Peki napmam lazım yani hepsini söküp tekrar dan mı takayım o kadar deneyimli değilim ve çevremde bilgisayarcı yok en azından güvenebileceğim bilgisayarcı yok. Bir bilgisayarcı bulana kadar kullanayım mı bilgisayarı?

efemurato

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,043
Peki napmam lazım yani hepsini söküp tekrar dan mı takayım o kadar deneyimli değilim ve çevremde bilgisayarcı yok en azından güvenebileceğim bilgisayarcı yok. Bir bilgisayarcı bulana kadar kullanayım mı bilgisayarı?
Çok ısınıyor ondan oyun falan oynamadan hafif işlerine yapmanı öneririm sadece. Ama Yapabiliyorsan yapmaya çalış kendin parçaları çıkarıp

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bi hwmonitörü kurup,sıcaklıklara bi bakalım önce.

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bi hwmonitörü kurup,sıcaklıklara bi bakalım önce.
Dediğiniz uygulamayı kurdum şimdi ne yapmamı istiyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok ısınıyor ondan oyun falan oynamadan hafif işlerine yapmanı öneririm sadece. Ama Yapabiliyorsan yapmaya çalış kendin parçaları çıkarıp
Ben yaptığım için bozuldu zaten pc :D yani yapabileceğim en iyi şey bir bilgisayarcıya götürmek ama hiçbiri de güvenilir değil

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Programı aç,boşta işlemci sıcaklığına bakalım bi önce.voltaja da.

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
peki napmalıyım?

İşlemcilerin Park moduna girmiş olabilir tekrar UnPark yapman gerekebilir, ama yeni nesil cihazlarda otomatik olarak işlemciler UnPark modunda.
Belki de macun cihaza uygun olmadığı için fanlar hızlı çalışıyor olabilir, her macun her cihaza uymayabilir.
Ama arkadaşlar değerlere bakıp sana daha iyi bir sonuç verebilir.

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İşlemcilerin Park moduna girmiş olabilir tekrar UnPark yapman gerekebilir, ama yeni nesil cihazlarda otomatik olarak işlemciler UnPark modunda.
Belki de macun cihaza uygun olmadığı için fanlar hızlı çalışıyor olabilir, her macun her cihaza uymayabilir.
Ama arkadaşlar değerlere bakıp sana daha iyi bir sonuç verebilir.
yani cooler master ın kend işlemcisini kullandım bilmiyorum

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Boşta 60 derecelrin üzerinde,yüksek bi değer.
Biosta işlemci voltajına bakabilecekmisin.

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Ekli dosyalar

• ss.jpeg
    ss.jpeg
    95.3 KB · Görüntüleme: 74

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemci voltajı yüksek değilmiş. Sıcaklığın ondan olabilme ihtimalide ortadan kalktı Geriye sadece soğutucu kalıyor.
Şu anakartın arkasına takılan siyah plastik parçanın ,kırmızı ile işaretlediğim yuvasına ,vidanın G ile işaretlenen kafası giriyor. Bu yuva ,yalama oluyor ve vidanın kafası içinde dönebiliyor. O zamanda , şu aşağıdaki resimlerde gösterdiğim 4 adet K somunları ile bloğu sıkarken ,vida yuvanın içinde döndüğü için , K somunları tam sıkamıyor ve blok işlemciye tam basamıyor.
Ekran Alıntısı.PNG

1.PNG

2.PNG

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İşlemci voltajı yüksek değilmiş. Sıcaklığın ondan olabilme ihtimalide ortadan kalktı Geriye sadece soğutucu kalıyor.
Şu anakartın arkasına takılan siyah plastik parçanın ,kırmızı ile işaretlediğim yuvasına ,vidanın G ile işaretlenen kafası giriyor. Bu yuva ,yalama oluyor ve vidanın kafası içinde dönebiliyor. O zamanda , şu aşağıdaki resimlerde gösterdiğim 4 adet K somunları ile bloğu sıkarken ,vida yuvanın içinde döndüğü için , K somunları tam sıkamıyor ve blok işlemciye tam basamıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 151399
Ekli dosyayı görüntüle 151400
Ekli dosyayı görüntüle 151401
O zaman montajı yanlış yapmışım ve düzeltmem lazım doğru mudur
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama montajı video izleyerek yaptım ve emin olmak için 2 defa yaptım

Son düzenleme:

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam bu speed fandaki auxtin 3 ne oluyor?

Special0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Montajı tekrardan yapmaya çalıştım ve rehber de dinledim fakat doğru yaptığımı düşünüyorum montajı büyük ihtimal gözden gene bir şey kaçırdım bu konuda yardım alabileceğim bir video var mıdır? izlediğim video da ayrıntılı anlatmıyordu

Son mesajlar