Bilgisayarımın bi yüzünü linux bi yüzünü windows yapma imkanım var mı?

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Ubuntuyu indir ve cd ye veya dvd ye yazdir. bilgisayarini cd ile baslat (Biostan) Karsina gelen yonergeleri takip et ve Ubuntuyu windowsun yanina kur secenegini sec ve kurulumu yap, tamamla. Hepsi bu kadar. Bir sure sonra Windowsu silersin zaten. Hele ki yakin zamanda 2500 tane oyunun ubuntu da calisacagini hepimiz biliyoruz.

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Pardus'un CD'den çalışan portable sürümü mevcut.

tolga.ua

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Ubuntuyu indir ve cd ye veya dvd ye yazdir. bilgisayarini cd ile baslat (Biostan) Karsina gelen yonergeleri takip et ve Ubuntuyu windowsun yanina kur secenegini sec ve kurulumu yap, tamamla. Hepsi bu kadar. Bir sure sonra Windowsu silersin zaten. Hele ki yakin zamanda 2500 tane oyunun ubuntu da calisacagini hepimiz biliyoruz.

Yerel Disk C de hem ubuntu hem windows olabiliyormu bu söylediklerinizde ?

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Yerel Disk C de hem ubuntu hem windows olabiliyormu bu söylediklerinizde ?
Oluyor. Ama sonradan ikisnden birisini silmek isteyince problem cikabiliyor. Ozellikle yeni arkadaslarin ikinci isletim sistemini D'ye kurmasinda fayda var.

tolga.ua

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Oluyor. Ama sonradan ikisnden birisini silmek isteyince problem cikabiliyor. Ozellikle yeni arkadaslarin ikinci isletim sistemini D'ye kurmasinda fayda var.

D dolu olduğu için orayı boşaltamıyorum ya.Silmek istemezsek bi sorun çıkarmı :)

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
boşver Windows'u direk Ubuntu'yu kur pişman olmazsın :)

tolga.ua

Doçent
Reaksiyon puanı
4
boşver Windows'u direk Ubuntu'yu kur pişman olmazsın :)

1 Ekimde üni başlıycakda visual Studio falan kullanıyorum hani kurulu bi sistemim var ben boş kaldığım zamanlar ubuntuda çalışmak istiyorum.Vmware e kurdum ama tam performansını anlıyamadım o yüzden böle bişey kullanmak istiyorum :)

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
1 Ekimde üni başlıycakda visual Studio falan kullanıyorum hani kurulu bi sistemim var ben boş kaldığım zamanlar ubuntuda çalışmak istiyorum.Vmware e kurdum ama tam performansını anlıyamadım o yüzden böle bişey kullanmak istiyorum :)

o zaman Ubuntu'nun dvd'den kurulumunu başlat Windows'un yanına kur de

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhabalar

Farklı bir öneride bulunmak istedim.Ubuntu kurmak istiyorsan eğer wubi isimli bir program var bu programla çok kolay bir şekilde kurulum yapabilir ve ubuntuyu (linux) kaldırmak istersen windows u açarak program ekle kaldırdan kolayca sorunsuz bir şekilde kaldırabilirsin.
Öncelikle ubuntuyu indir flash diskin var ise pendrive ile flashına ubuntuyu boot et ardından flash pc ye takılı halde windowstayken wubi yi çalıştır gerisini zaten kendisi yapıyor

Not : tabi arkadaşlarımın söylediği gibi sisteminde d gibi bir sürücü olması gerekiyor.

http://www.pendrivelinux.com/downloads/Universal-USB-Installer/Universal-USB-Installer-1.9.0.9.exe
http://mirror.bytemark.co.uk/ubuntu-releases//precise/wubi.exe

Kolay gelsin

Burk.Clik

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Arkadaşlar biriniz Ubuntu ve Linux'u kısaca anlatabilir mi ?

tolga.ua

Doçent
Reaksiyon puanı
4
pek tecrübeli olmasamda elimden geldiğince yardımcı olurum :)
ayrıca her türlü sorunu http://forum.ubuntu-tr.net/ adresine yazabilirsin bayağı yardımcı oluyorlar

Orayada üyeyim zaten de şimdi netten baktım Windows'un yanına kurmak gayet basitmiş.Hatta link'i paylaşıyımda diğer arkadaşlara da çözüm olur belki..
http://www.pclabs.com.tr/forum/topic/116283-windows-uzerine-ubuntu-1104-kurulum-islemleri/

Acemiler için ilk durak var hemen aşağıda burası bilgi edinmende baya yarar sağlıycaktır.Kolay gelsin
http://forum.ubuntu-tr.net/

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4

buyrun cevap burada: http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux

Orayada üyeyim zaten de şimdi netten baktım Windows'un yanına kurmak gayet basitmiş.Hatta link'i paylaşıyımda diğer arkadaşlara da çözüm olur belki..
http://www.pclabs.com.tr/forum/topic/116283-windows-uzerine-ubuntu-1104-kurulum-islemleri/

verdiğiniz link wubi üzerinden kurulum, pek fark yok zaten ama wubi daha kolay ayrıca program ekle/kaldır'dan rahatça kaldırılıyor.

Burk.Clik

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Sanırım ubuntu linux tabanlı bir işletim sistemi fakat bir sorum olacak ubuntu ve linux'u indirip kurarsam farklı şeylerle mi karşılaşırım?

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Sanırım ubuntu linux tabanlı bir işletim sistemi fakat bir sorum olacak ubuntu ve linux'u indirip kurarsam farklı şeylerle mi karşılaşırım?

Linux çekirdektir. Ubuntu ise Linux çekirdeği kullanılırak yapılmış bir işletim sistemidir.
İndirip kuracağanız Ubuntu'dur yani Linux'ın dağıtımıdır. Ubuntu'yu kurduğunuzda ve bilgisayarı açtığınızda http://www.ubuntu.com/tour/en/ böyle bir ekranla karşılaşırsınız -tam anlamıyla yansıtılmamış- ve daha sonra programlar falan yüklersiniz -Ubuntu Yazılım Merkezi-. Windows'tan başka işletim sistemi kullanmamış biri için başlarda alışmak zor olabilir ama ilerledikçe vazgeçilmez oluyor. Her konuda çok iyi :)

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
ubuntu kurmak istediğine göre rahat rahatsız ediyor galiba ?

barisid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abicim bırak ubuntuyu falan ya windows8 kur hepsini ezer ben hem MacBook hem windows kullanıcısıyım ve Windows 8 ubuntuyu ezer.Kıyalayacaksan MacOSX mountain lionla kıyasla ikiside iyi ama windows8 daha iyi :D

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ubuntu kurmak istediğine göre rahat rahatsız ediyor galiba ?
haha sadece gülerim bu dediğinize Ubuntu'daki rahatı bilmediğiniz çok açık :)

Abicim bırak ubuntuyu falan ya windows8 kur hepsini ezer ben hem MacBook hem windows kullanıcısıyım ve Windows 8 ubuntuyu ezer.Kıyalayacaksan MacOSX mountain lionla kıyasla ikiside iyi ama windows8 daha iyi :D

Ubuntu kullandınız mı daha önce? Cevabınız evet kurdum sonra sildim ise bu geçerli bir cevap değildir :)
Linux'ı hakkıyla kullanabilirseniz kafanızdaki herşey değişir :)

Güvenlik, hız, özgürlük... herşey Linux'ta :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Adam ekranın bir tarafını linux diğer tarafını windows demiş herkes dual bootu anlatmış
bazılarıda ubuntuya sallamış ubuntu kötü windows ezer geçer diye...

İlginç bir teori windows > linux demek, saygı duymak lazım.

Arkadaşın sorusuna gelince konuyu açıp kayıplara karışacağına
bir yüzünü linux diğer yüzünü windows cümlesindeki eksik bilgiyi versin.

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
haha sadece gülerim bu dediğinize Ubuntu'daki rahatı bilmediğiniz çok açık :)

Ubuntu kullandınız mı daha önce? Cevabınız evet kurdum sonra sildim ise bu geçerli bir cevap değildir :)
Linux'ı hakkıyla kullanabilirseniz kafanızdaki herşey değişir :)

Güvenlik, hız, özgürlük... herşey Linux'ta :)

ubuntu ve rahatlıkmı ? sen takıl ubuntun ile. :)

Requ3m

Doçent
Reaksiyon puanı
2

Ne sorunu varmış ubuntunun ? 50 yaşındaki annem ubuntu kullanıyor.

Önceden bilgisayarına hep virüs girerdi, bilgisayarına antivirüs kurduğum zamanda biraz eski olduğu için çok yoruyordu bilgisayarı. Ayda bir elimle temizliyordum.

Son çare ubuntu kurdum. Windows 7'ye göre bilgisayarında çok daha hızlı çalışıyor, ubuntu yazılım merkezi olduğu için istediği programı rahatlıkla indirebiliyor ve en önemlisi virüs problemi yaşamıyor. Xubuntu kursam kim bilir ne kadar hızlı olurdu o bilgisayar.

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4

dünyada mı yaşıyorsunuz siz önce kesinleştirelim onu da :D
tabi işin şakası bi yana, onca para ver -kaçak kullanıyorsan bişey diyemem- windows al sonra virüstü, çökmeydi, yavaşlamaydı, 2-3 ayda bir formattı uğraş dur.
özgür yazılım, sonuna kadar!

tolga.ua

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Konuya cvp yazanlardan biri olarak merak ediyordum ubuntunun nasıl olduğunu ve windows un yanina kurdum ve gitgide alışmaya başladım.fakat visual studio ve sql kullandığım için şimdilik ubuntuya geçmeyi düşünmüyorum.Kotuliyen arkadaşlar bence bir kez daha düşünsun

barisid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu kullandım ve kullanıyorumda ama Windows 8daha iyi tabi bana göre

Reaksiyon puanı
188
Ben OS X kullanıyorum, Windows lazım olursa diye VirtualBox'un içine kurdum rahatım. Windows için ayrı bir partition ayırmaya niyetim yok şimdilik. Tavsiye ederim...

taha993

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konu ile ilgili değil ama o kadar oyun nasıl çalışacak? Bi anlaşma falan mı yapıldı?