Bilgisayarımda Kasma Problemleri Mevcut , Önerilerinizi Bekliyorum

Bu konuyu okuyanlar

Pro3viL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptop'umda ne kadar yol denediysem , istediğim oyunlarda bir türlü beklediğim performansı göremedim. Bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Önerileriniz bu konuda benim için gerçekten çok önemli.

Öncelikle Sistem Özellikleri İle Başlayalım ;

İşlemci : Intel(R) Core(TM) İ3-3120M CPU @ 2.5GHz (4CPUs)
Bellek : 4096MB RAM DDR3
HDD : 500GB
Ekran Kartı 1 : NVIDIA GeForce GT630M (2GB 128Bit - 1GB Destekliyor)
Ekran Kartı 2 : Intel(R) HD Graphics 4000 (1792MB)
Directx Sürümü : Directx 11
İşletim Sistemi : Windows 8.1 Single Language

Bilgisayarımın temel özelliklerini detaylandırabildiğim kadarıyla yukarıda belirttim. Sizlerinde yorumlarınızda bulunacağı gibi aslında çokta iyi bir sistem olmadığını bende biliyorum. Fakat şunlarada değinecek olursak ; Sürücülerimin hepsini haftada 1 kontrol ediyorum ve var ise gerekli güncellemeleri yüklüyorum. Ayrıca Windows Update üzerinden de çıkan tüm güncellemeleri anında Bilgisayar'ıma indiriyorum. Tabi ki yine haftalık şeklinde Ccleaner programı ile ufak çaplıda olsa pc'yi temizleyip , Disk Temizleyici Aracı sayesinde Diskte'ki gereksiz dosyaları silip , Birleştirme ve Onarma işlemlerini gerçekleştiriyorum. Yani uzun lafın kısası elimde ki Bilgisayar şu an son noktasında diyebilirim. Sistemime en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum.

Sorunuma gelince , oynamak istediğim oyunların birçoğunda kasma vs. problemler yaşamaktayım. Şöyle ki ;
http://i.imgur.com/shG1pxx.png

Resimde de gördüğünüz üzere PES2013 oyunu için önerilen sistemin hemen hemen aynısı , hatta daha iyisi mevcut elimde. Bu durumda oyunu en azından 1366x768 - Normal ayarlarda oynayabilmem gerekir diye düşünüyorum. Fakat değil bu ayarlarda , 1280x768 - Low ayarlarda dahi oyun içerisinde kasma problemi yaşamaktayım. Herhangi bir grafik paketi de yok bu arada onu belirteyim.. Diğer taraftan yine bilgisayarımda yüklü olan Football Manager 2014 isimli oyunuda normal şartlarda benim sistemimin çok çok altında ki bir sistem dahi destekleyebilir. Fakat bende ki bu sistem ile , aynı oyunu 1366x768 - Orta ayarlarda yine gözle görülür bir kasma ile oynayabiliyorum.

Tüm bunları geçtim , bahsetmiş olduğum bu 2 oyun nasıl olsa çok aşırı sistem istemeyen oyunlar. Öbür tarafa gelince ; Call of Duty 4 Modern Warfare ve Call of Duty Modern Warfare 2 oyunlarını , Battlefield Bad Company 2 oyunlarını 1280x768 - Low ayarlarda oynamıştım. Üstelik bu oyunların Pixel , Shader , Field vs. vs. detaylarının çok çok yüksek olduğunu bilmekteyiz.

Benim kafamı kurcalayan durumda tam anlamı ile bu , yani üst düzey oyunları bir nebze oynatan bu sistem , nasıl oluyorda taa gidip %100 performans vereceği oyunlarda kasma problemi yapıyor onu anlamış değilim. Sizlere üstte bahsettiğim gibi denemediğim şey kalmadı fakat hep sonuç hüsran. Ciddi söylemekteyim Laptop'a oyun oynayamıyorum. Soğutucu vs. zaten kullanıyorum hatta buz gibi yapıyor PC'yi fakat yine sonuç değişmiyor.

Laptop parçalarının değişimi olmuyormuş , yalnızca RAM takviyesi yapılabiliyormuş diye bir duyum almıştım. Sizce bu sistemi geliştirmek için RAM takviyesi yapıp toplam RAM miktarını 8GB'a çıkartsam mı diye düşünüyorum. Yani bu takviyeyi yapmak sistemde hızlanmaya vs. yarar mı , benim için pozitif etkisi olur mu onu öğrenmek istiyorum.

Not : Yardımcı olacak arkadaşlar , gerçekten detaylı bir biçimde cevaplar yazarsa sevinirim. Buradan gelecek cevaplar üzerine sistemde değişiklik yapabilirim.

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Pes 2013 ün nvidia kartları ile alıp veremediği var. Oyunu onboard kartla çalıştiyor o yüzden istediğin performansı alamiyorsun.

Pro3viL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pes 2013 ün nvidia kartları ile alıp veremediği var. Oyunu onboard kartla çalıştiyor o yüzden istediğin performansı alamiyorsun.

Sağ Tık - Grafik İşlemciyle Çalıştır - Yüksek Performanslı NVIDIA İşlemcisi ; diye seçerek giriyorum oyuna fakat pek bir fark yok..

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
İlk olarak görev yöneticisinden HDD yi meşgul eden birşeymi var, hiçbir işlem yapmazken yüzde kaçlarda ona bak, Hd Tune ile Hdd yi tarat bad sektör felan varmı, sistemi yavaşlatan en önemli faktörlerden biri hdd dir

sakinkurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sistemin ne kadar iyi olursa olsun bazı oyunlar kasabilir.örneğin benim ilk başıma gelen sanırsam call of duty 1 de idi.sistem gereksinimleri çok düşük bir oyun.ve sistemim rahatlıkla başedebilecek güçte.sorun oyun kaynaklı.eğer pes 2013 ün gerekli patchlerini yaparsan sorun düzeleceğini umud ediyorum.battlefield 4 te de aynı aynı sorun vardı sanırım.ekran kartı güncellemelri ve oyun patchlerini yaptım.bu şekilde ekran kartı ve oyun optimizasyonları gerçekleşiyor.performans hataları gideriliyor.sistemin hayli hayli yeter.benim sistemim sennkinden daha kötü.cod 4 cod 6 win 7 de avg tuneup optimizasyonu yaparak full ayarlarda rahat oynadım.eskiden kullandığım oyun sırasında aktif edibilen razer game booster di ismi sanırım.bu programda oyunlarda üst performans almanı sağlar.çünkü oyun oynayacağın zaman aktif edilerek arka plan çalışmalarını ksısıtlar büyük ölçüde.

Pro3viL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk olarak görev yöneticisinden HDD yi meşgul eden birşeymi var, hiçbir işlem yapmazken yüzde kaçlarda ona bak, Hd Tune ile Hdd yi tarat bad sektör felan varmı, sistemi yavaşlatan en önemli faktörlerden biri hdd dir

O programı daha önce denedim. HDD'ye herhangi bir sorun bulunmadı.

sistemin ne kadar iyi olursa olsun bazı oyunlar kasabilir.örneğin benim ilk başıma gelen sanırsam call of duty 1 de idi.sistem gereksinimleri çok düşük bir oyun.ve sistemim rahatlıkla başedebilecek güçte.sorun oyun kaynaklı.eğer pes 2013 ün gerekli patchlerini yaparsan sorun düzeleceğini umud ediyorum.battlefield 4 te de aynı aynı sorun vardı sanırım.ekran kartı güncellemelri ve oyun patchlerini yaptım.bu şekilde ekran kartı ve oyun optimizasyonları gerçekleşiyor.performans hataları gideriliyor.sistemin hayli hayli yeter.benim sistemim sennkinden daha kötü.cod 4 cod 6 win 7 de avg tuneup optimizasyonu yaparak full ayarlarda rahat oynadım.eskiden kullandığım oyun sırasında aktif edibilen razer game booster di ismi sanırım.bu programda oyunlarda üst performans almanı sağlar.çünkü oyun oynayacağın zaman aktif edilerek arka plan çalışmalarını ksısıtlar büyük ölçüde.

Oyunun tüm DLC paketleri mevcut. Ayrıca Ekran Kartı'mın en son güncellemesi mevcut. Ccleaner ile bakım yapıyorum. Daha öncesinde Advanced System Care diye bir program kullanmaktaydım. GameBooster olayına gelince , o programıda bir süre kullandım ama ne bileyim gözle görülür bir farklılık yaşamadım.

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
O programı daha önce denedim. HDD'ye herhangi bir sorun bulunmadı.

Oyunun tüm DLC paketleri mevcut. Ayrıca Ekran Kartı'mın en son güncellemesi mevcut. Ccleaner ile bakım yapıyorum. Daha öncesinde Advanced System Care diye bir program kullanmaktaydım. GameBooster olayına gelince , o programıda bir süre kullandım ama ne bileyim gözle görülür bir farklılık yaşamadım.
Pes 2013 nvidia ekran kartı ile açılmıyor. Sürekli onboard şekilde acıyor. Bu dediğimi nette araştır çözümü var mi bilmiyorum