Bilgisayarımda Eskiden Oynayabildiğim Oyunu Şu Anda Oynayamıyorum. :(

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,853
1500 tl'ye şöyle bir şey alabilirsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. :) Kasanın fotoğrafını birkaç kez çekip atmaya çalıştım ve işlenmesi için çok büyük olduğunu söyledi. Ben de vazgeçip yanıt vermeyince uzun bir boşluk oldu. :) Zannedersem ekran kartı eskiden OpenGL desteklerken şu an destek çekilmiş durumda, sebebini anlayamadım. Bunu düzeltmenin yeni bir bilgisayar veya ekran kartı almaktan başka bir çaresi var mı bilmiyorum. :D
2 tane VGA girişi var zaten şuan takılı olan değil diğerine takın.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
1500 tl'ye şöyle bir şey alabilirsin.

2 tane VGA girişi var zaten şuan takılı olan değil diğerine takın.
VGA girişleri hangileri oluyor? Ben buraya baktığımda bir sürü karışık kablo görüyorum. ): Mavi renkli falan bir kablo var. Bunun gibi farklı rengi olanlar da. :D

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,853
mavi renkli olanı çıkartıp diğer yuvaya takın ama resmini resmim.netten atın belki gözükür.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
mavi renkli olanı çıkartıp diğer yuvaya takın ama resmini resmim.netten atın belki gözükür.
Bunu yaparken monitör açık, bilgisayar açık. Bir sorun olmaz, değil mi?

Bu benim kasam değil, temsili olarak aldım. :D Görüntüde işaretlediğim mavi kablo. Değil mi?

Bunu yaparken monitör açık, bilgisayar açık. Bir sorun olmaz, değil mi?

Bu benim kasam değil, temsili olarak aldım. :D Görüntüde işaretlediğim mavi kablo. Değil mi?
Fotoğrafı yükledim zannediyordum, yüklememişim. :D Fotoğrafı yüklerken bir sorunla karşılaşıyorum. :( Ama diğer kablolara göre daha büyük ve daha geniş, değil mi?

Mavi renkli olup büyük ve geniş olan kabloyu gördüm. Onun yanında onun girebileceği büyüklükte olan başka pembe bir yer var fakat delik değil. Belki o pembe yer kaldırılıyordur falandı filandı. Bilemiyorum. :D Sizden bilgi almadan da yapmak istemiyorum bunu tabii.

Son düzenleme:

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,853
evet o.

pc'yi de kapat.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
evet o.

pc'yi de kapat.
Resimde gördüğün kasa benim değil, temsili olarak aldım. :D Resimde gördüğün mavi kablo bende dikey, ve dikey mavi kablomuzun bende giriş yapabileceği büyüklükte olan sadece bir yer var. :D Ama orası da pembiş bir şeyle dolu ve kaldırılabilir mi bilmiyorum. Belki içine giriyordur. Delik olmadığından eminim ama. Resimde kahverengi ile gösterdiğim yer ise o pembe yer olarak düşün. :D
ISUcPx.png

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Şimdi saçma yolları denemeyi bırakıp asıl sorunu bulmaya ve çözmeye odaklanalım. Nasıl bir hata alıyorsunux ve bu hata ne zamandan beri var? Ayrıca mesajlarınızı kalın yazıyla yazmazsanız sevinirim. Forum kuralları gereğince yasak.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
Şimdi saçma yolları denemeyi bırakıp asıl sorunu bulmaya ve çözmeye odaklanalım. Nasıl bir hata alıyorsunux ve bu hata ne zamandan beri var? Ayrıca mesajlarınızı kalın yazıyla yazmazsanız sevinirim. Forum kuralları gereğince yasak.
Tamamdır, artık kalın yazı yok. :) Aldığım hatayı konuda daha önceden atmıştım tam olarak kopyalayarak. Büyük ihtimalle ekran kartımda bir sıkıntı olduğunu söylüyorlar. Hatanın ne zamandan beri olduğunu bilemiyorum.

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,853
Tamamdır, artık kalın yazı yok. :) Aldığım hatayı konuda daha önceden atmıştım tam olarak kopyalayarak. Büyük ihtimalle ekran kartımda bir sıkıntı olduğunu söylüyorlar. Hatanın ne zamandan beri olduğunu bilemiyorum.
ya altı üssü VGA kablosunu dahili GPU'ya bağlıyacaktın bu konu da aşırı uzadı xD

sen pc'yi kapat o kabloyu çıkart diğer yuvaya tak pc'yi aç dene bak oluyormu o işlemcide düzgün bir APU vardır sanırım.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
ya altı üssü VGA kablosunu dahili GPU'ya bağlıyacaktın bu konu da aşırı uzadı xD
Nereye bağlanacağını bulamıyorum ya. :D Onun gireceği başka bir delik yok, attığım bağlantılarda ikinci olan çalışıyor. :D Oradan bakıp yardımcı olursan çok sevinirim, çünkü bir delik yok o mavi kablonun girebileceği. ):

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Bir sabah kalktığında giremedin mi yoksa bir güncelleme vs yaptıktan sonra mı giremedin. Bunların problemi belirleme açısından önemi çok fazla

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
Sizin için yeniden hatayı kopyaladım. İçinde ne tür bir hata aldığımı ve sistemimi de gösteriyor. Size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

---- Minecraft Crash Report ----
// Ooh. Shiny.

Time: 27.08.2019 14:55
Description: Initializing game

java.lang.IllegalStateException: GLFW error 65542: WGL: The driver does not appear to support OpenGL
at cuo.b(SourceFile:199)
at cuo$$Lambda$1437/28074193.invoke(Unknown Source)
at org.lwjgl.glfw.GLFWErrorCallbackI.callback(GLFWErrorCallbackI.java:36)
at org.lwjgl.system.JNI.invokePPPP(Native Method)
at org.lwjgl.glfw.GLFW.nglfwCreateWindow(GLFW.java:1714)
at org.lwjgl.glfw.GLFW.glfwCreateWindow(GLFW.java:1897)
at cuo.<init>(SourceFile:81)
at dnr.a(SourceFile:19)
at cyc.au(SourceFile:464)
at cyc.b(SourceFile:394)
at net.minecraft.client.main.Main.main(SourceFile:155)

A detailed walkthrough of the error, its code path and all known details is as follows:
---------------------------------------------------------------------------------------

-- Head --
Thread: Client thread
Stacktrace:

-- Initialization --
Details:
Stacktrace:

-- System Details --
Details:
Minecraft Version: 1.14.4
Minecraft Version ID: 1.14.4
Operating System: Windows XP (x86) version 5.1
Java Version: 1.8.0_51, Oracle Corporation
Java VM Version: Java HotSpot(TM) Client VM (mixed mode), Oracle Corporation
Memory: 156775040 bytes (149 MB) / 273207296 bytes (260 MB) up to 523501568 bytes (499 MB)
CPUs: 2
JVM Flags: 7 total; -Xmx512M -XX:+UseConcMarkSweepGC -XX:+CMSIncrementalMode -XX:-UseAdaptiveSizePolicy -Xmn128M -XX:HeapDumpPath=MojangTricksIntelDriversForPerformance_javaw.exe_minecraft.exe.heapdump -Xss1M
Launched Version: 1.14.4
LWJGL: 3.2.2 build 10
OpenGL: NO CONTEXT
GL Caps:
Using VBOs: Yes
Is Modded: Probably not. Jar signature remains and client brand is untouched.
Type: Client (map_client.txt)
Resource Packs:
Current Language: ~~ERROR~~ NullPointerException: null
CPU: <unknown>

Bir sabah kalktığında giremedin mi yoksa bir güncelleme vs yaptıktan sonra mı giremedin. Bunların problemi belirleme açısından önemi çok fazla
Eskiden 1.4.7'yi oynayabilirken birden 1.0 sürümünü bile oynayamamaya başladım. Büyük ihtimalle güncellemeden kaynaklı değil, kasa yıllardır çalıştığı için hırpalanma gibi şeyler oldu ve bir sabah kalktığımda girememe olayı yaşandı büyük ihtimalle. :D

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,853
Nereye bağlanacağını bulamıyorum ya. :D Onun gireceği başka bir delik yok, attığım bağlantılarda ikinci olan çalışıyor. :D Oradan bakıp yardımcı olursan çok sevinirim, çünkü bir delik yok o mavi kablonun girebileceği. ):
Harici GPU yokmuş zaten dahiliye takmışsın. :D

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,853
Sizin için yeniden hatayı kopyaladım. İçinde ne tür bir hata aldığımı ve sistemimi de gösteriyor. Size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

---- Minecraft Crash Report ----
// Ooh. Shiny.

Time: 27.08.2019 14:55
Description: Initializing game

java.lang.IllegalStateException: GLFW error 65542: WGL: The driver does not appear to support OpenGL

A detailed walkthrough of the error, its code path and all known details is as follows:
---------------------------------------------------------------------------------------

-- Head --
Thread: Client thread
Stacktrace:

-- Initialization --
Details:
Stacktrace:

-- System Details --
Details:
Minecraft Version: 1.14.4
Minecraft Version ID: 1.14.4
Operating System: Windows XP (x86) version 5.1
Java Version: 1.8.0_51, Oracle Corporation
Java VM Version: Java HotSpot(TM) Client VM (mixed mode), Oracle Corporation
Memory: 156775040 bytes (149 MB) / 273207296 bytes (260 MB) up to 523501568 bytes (499 MB)
CPUs: 2
JVM Flags: 7 total; -Xmx512M -XX:+UseConcMarkSweepGC -XX:+CMSIncrementalMode -XX:-UseAdaptiveSizePolicy -Xmn128M -XX:HeapDumpPath=MojangTricksIntelDriversForPerformance_javaw.exe_minecraft.exe.heapdump -Xss1M
Launched Version: 1.14.4
LWJGL: 3.2.2 build 10
OpenGL: NO CONTEXT
GL Caps:
Using VBOs: Yes
Is Modded: Probably not. Jar signature remains and client brand is untouched.
Type: Client (map_client.txt)
Resource Packs:
Current Language: ~~ERROR~~ NullPointerException: null
CPU: <unknown>

Eskiden 1.4.7'yi oynayabilirken birden 1.0 sürümünü bile oynayamamaya başladım. Büyük ihtimalle güncellemeden kaynaklı değil, kasa yıllardır çalıştığı için hırpalanma gibi şeyler oldu ve bir sabah kalktığımda girememe olayı yaşandı büyük ihtimalle. :D
başka sürümler dene belki açılır baktın ki hiçbiri açılmıyor yapacak bir şey yok GMA 3100 bile açabiliyor süründüre süründüre olsa da.

Bunun sonucu yok mu yani? ):
Başka launcher filan dene madem java filan güncel.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
başka sürümler dene belki açılır baktın ki hiçbiri açılmıyor yapacak bir şey yok GMA 3100 bile açabiliyor süründüre süründüre olsa da.
Hayır, şu an hiçbir sürümünü açmıyor. Ekran kartı yıllardır çalıştığı için belki isyan edip çalışmayı bırakmış olabilir. :D

Başka launcher filan dene madem java filan güncel.
Launcher deneme konusunda kuzenim bana yardımcı olmaya çalıştı ve bana SonOyuncu diye bir Minecraft sunucusunun Launcher'ını indirmemi söyledi. İndirdiğimde ise antivirüsüm Java'nın içine bir virüs sızdığını söyledi ve ben de sildim direkt olarak Launcher'ı. :/

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Ekran kartının sürücü desteği Windows 7de gözükmüyor. Ya da ben bulamadım. Sorun büyük ihtimalle bundan kaynaklanmakta.

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,853
Hayır, şu an hiçbir sürümünü açmıyor. Ekran kartı yıllardır çalıştığı için belki isyan edip çalışmayı bırakmış olabilir. :D
bütçen varsa attığım sistemi alabilirsin eğer yoksa 600 tl'ye her oyunu açmayı becerebilen sistem dahi toplanır. :D ama sana PSU filan da gerekecek neyse işte 1000 TL'en olsa iyi olur. :D

oyun açıldığı zamandan sonra hiç format attınız mı?

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
Ekran kartının sürücü desteği Windows 7de gözükmüyor. Ya da ben bulamadım. Sorun büyük ihtimalle bundan kaynaklanmakta.
Kasa normalinde Windows 7 Starter olarak geliyor fakat ben onu Ultimate yaptım. Bundan bir sıkıntı olabilir mi?

bütçen varsa attığım sistemi alabilirsin eğer yoksa 600 tl'ye her oyunu açmayı becerebilen sistem dahi toplanır. :D ama sana PSU filan da gerekecek neyse işte 1000 TL'en olsa iyi olur. :D

oyun açıldığı zamandan sonra hiç format attınız mı?
Bol bol format attım.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Kasa normalinde Windows 7 Starter olarak geliyor fakat ben onu Ultimate yaptım. Bundan bir sıkıntı olabilir mi?

Bol bol format attım.
Hayır sanmıyorum. Normalinde Windows 7 ile geliyorsa Windows 7 desteği olmalı. Anlamadığım şey bu sürücünün AMD sitesinde en son desteklediği sürüm Windows XP gözüküyor.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
Hayır sanmıyorum. Normalinde Windows 7 ile geliyorsa Windows 7 desteği olmalı. Anlamadığım şey bu sürücünün AMD sitesinde en son desteklediği sürüm Windows XP gözüküyor.
Ne kadar sinir bozucu bir sorunmuş arkadaş yahu. :D Geliyor da beni buluyor, sizin de canınızı sıkıyor. Ben de anlamadım cidden. Windows 7 Starter olarak geçmişti bizim elimize. :D

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Ne kadar sinir bozucu bir sorunmuş arkadaş yahu. :D Geliyor da beni buluyor, sizin de canınızı sıkıyor. Ben de anlamadım cidden. Windows 7 Starter olarak geçmişti bizim elimize. :D
Radeon grafik ayarları bölümünden yüksek performansa alıp çalıştırabilir misiniz

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
Ayrıca Minecraft'ı da aynı ekran kartıyla Windows 7'de oynamıştım. Sonradan bir şey oldu galiba... Sihir gibi. :D

Radeon grafik ayarları bölümünden yüksek performansa alıp çalıştırabilir misiniz
Radeon grafik ayarları bölümünü nereden bulabilirim? Ben en son bir tane program indirmiştim ama söylediğiniz mi emin değilim. :D

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Masaüstü sağ tık AMD ile ilgili bişey çıkması lazım. AMD kullanmayalı yıllar oldu ?

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,853
Demekki oyun DLL'leri eksik diyecektim ama tam emin değilim zaten directx ile alakalı değil acaba microsoft visual c++ dll'leri yüklü değil mi? ( 2019 versiyonu çıktı)

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,893
Masaüstü sağ tık AMD ile ilgili bişey çıkması lazım. AMD kullanmayalı yıllar oldu ?
AMD ile alakalı bir şey çıkıyor fakat tıkladığımda hiçbir şey açılmadı daha. :D Bilgisayar ilk geldiğinde böyle bir program yoktu, sonradan yükledim bu programı. İlk defa oldu hatta. :D

Demekki oyun DLL'leri eksik diyecektim ama tam emin değilim zaten directx ile alakalı değil acaba microsoft visual c++ dll'leri yüklü değil mi? ( 2019 versiyonu çıktı)
Nasıl bir sorunsa insanın aklına her şey geliyor arkadaş. :D