Yardım Bilgisayarım sürekli donuyor.

Bu konuyu okuyanlar

Revan Shan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Daha önce konu açmıştım, eski bilgisayarım açılırken hata veriyordu ve kapanıyordu. O yüzden tamirciye götürdüm ve bilgisayar biraz önce geldi. Açılırken kapanma sorunu çözülmüş fakat bilgisayar her 2 3 dakikada bir kendi kendine donuyor. Yaklaşık 1dk falan aynı ekranda kalıyor, hiç bi işlem yapamiyorum ve sonra normale dönüyor. Bilgisayar zaten baya eski fakat bilgisayar tamircisine götürene kadar bu tarz bir donma olayı hiç olmamıştı. Bu durumda format vs. atarak bu sorunu çözebilir miyim yoksa tekrar tamirciye mi götürmem daha mı iyi olur?

Düzenleme: artık nerdeyse hiçbirşey yapamıyorum bilgisayarda, bir yere her bastığımda donuyor.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Daha önce konu açmıştım, eski bilgisayarım açılırken hata veriyordu ve kapanıyordu. O yüzden tamirciye götürdüm ve bilgisayar biraz önce geldi. Açılırken kapanma sorunu çözülmüş fakat bilgisayar her 2 3 dakikada bir kendi kendine donuyor. Yaklaşık 1dk falan aynı ekranda kalıyor, hiç bi işlem yapamiyorum ve sonra normale dönüyor. Bilgisayar zaten baya eski fakat bilgisayar tamircisine götürene kadar bu tarz bir donma olayı hiç olmamıştı. Bu durumda format vs. atarak bu sorunu çözebilir miyim yoksa tekrar tamirciye mi götürmem daha mı iyi olur?

Düzenleme: artık nerdeyse hiçbirşey yapamıyorum bilgisayarda, bir yere her bastığımda donuyor.

Ram sorunu olabilir bu arada. Ben bu sorunun aynısını eski sistemim de yaşamıştım. Masaüstü geldiği an tam mouse'u oynattığım zaman da donup kalıyordu bazen hoş geldiniz yazısını görünce de. Bazen masaüstü geldikten 1-2 dk sonra da donup kalıyordu. O zamanlar pek bilgisayar işlerini bilmediğim için deneme yanılma ile çözmüştüm sende dene belki düzelebilir. Bios'a girip ram frekansını 1 tık düşürmüştüm. Mesela anakart 667Mhz ram destekliyor diyelim. Bu değeri bir altında hangi değer varsa ona getirip kaydet çık bakalım düzelecek mi? Ben böyle çözmüştüm bir daha da hiç donmadı sistem. Bu sorunu bir de anakart çok eski olduğu zaman boyutu yüksek ram takınca da yapıyordu yanlış hatırlamıyor isem. Mesela anakart 2GB ram destekliyor diyelim 2 tane slot varsa her birine 1GB takınca destekliyor tek bir slota 2GB ram takınca bu tarz sorunlar çıkarabiliyordu.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Cihazda yüklü olan donanımlar ve işletim sistemi nedir?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,177
Genelde HDD bad sector oluncada böyle yapıyor. Takılıp kalıyor bi süre sonra HDD restart atana kadar sistem öyle donuk halde kalıyor.