Bilgisayarım Nasıl ? Ram Yükseltsem Nasıl Değişim Görürüm

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar bilgisayarımın özellikleri resimdeki gibi. Ben 2gb ram daha alıp, ramını 4gb'a yükseltecem.
Onu yaptıktan sonra performans olarak nasıl bi değişim görürüm 64 bit yapabilirmiyim. Pubg oynadığımda oyun en düşük grafik ayarında kasıyor nasıl bi değişim görürüm.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    352.6 KB · Görüntüleme: 341

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Arkadaşlar bilgisayarımın özellikleri resimdeki gibi. Ben 2gb ram daha alıp, ramını 4gb'a yükseltecem.
Onu yaptıktan sonra performans olarak nasıl bi değişim görürüm 64 bit yapabilirmiyim. Pubg oynadığımda oyun en düşük grafik ayarında kasıyor nasıl bi değişim görürüm.
Hocam başlat menüsündeki arama yerine ''dxdiag'' yazıp çıkan ekrandan sistem ve görüntü yazan sekmelerin ss ini atarmısın daha detaylı görmek açısından

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
72085

Mesaj otomatik birleştirildi:

72086

Olmayan Oyuncu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş kusura bakma ama bilgisayar çöp gibi. 4 GB RAM idare eder, işlemci çok eski, işletim sistemi kötü (Windows 10 yapmalısın), ekran kartın iyi gibi.

O pc'nin pubg lite (ya da mobile) açması bile bir mucize.

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayar biraz eski haklısın. Yeni bir bilgisayar toplamak en iyi cözüm ama durumum yok şuan.Sadece Ramını yükseltebilirim. Ramını 4GB yükseltsem nasıl bi değişim olur & oyunlarda etkisi olurmu ? bunun cevabını arıyordum.

Olmayan Oyuncu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ve işletim sistemin 32 bit (x86) onu Windows 10 yaparken 64 bit (x64) yapmalısın. Pubg konusuna gelirsek; değişim olacağını düşünüyorum, 2GB ramden 4GB rame çıkması gayet iyi olur.

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Öncelikle ram nedir ne işe yarar bunu öğrenelim.

RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar. ... Sabit diskte veriler bilgisayar sistemini kapattığınızda da kalır. RAM hafıza ise elektrik kesildiğinde sıfırlanır ve veriler kayıt altında tutulmaz.

Onu yaptıktan sonra performans olarak nasıl bi değişim görürüm
Performans olarak nasıl bir değişim görürsün 2 gb ram ile fazla bir değişim görmezsin ama yine de hatrı sayılır bir performans artışı olacaktır sonuçta bir yükseltme yapıyorsun.

64 bit yapabilirmiyim

Eğer windows 7 için elinde 64 bit format cd si varsa yapabilirsin. Eğer yoksa internetten orjinal win7 64 bit format dosyası bulabilirim senin için flash belleğin falan varsa pc yi bios ayarlarından flash bellek ile başlatma seçeneğini seçip başlatıp format atabilirsin.
Pubg oynadığımda oyun en düşük grafik ayarında kasıyor nasıl bi değişim görürüm.

Pubg derken normal pubg mi yoksa bu yeni çıkan pubg lite mı ?? Eğer normal pubg den bahsediyorsan zaten oyunda optimizasyon sorunu var yani kasması gayet normal ayrıca bu sistem ve donanımlar ile kasar yani onu kafana takmana gerek yok.

Başka öğrenmek ya da sormak istediğin bir şey varsa yazabilirsin.

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle ram nedir ne işe yarar bunu öğrenelim.

RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar. ... Sabit diskte veriler bilgisayar sistemini kapattığınızda da kalır. RAM hafıza ise elektrik kesildiğinde sıfırlanır ve veriler kayıt altında tutulmaz.

Performans olarak nasıl bir değişim görürsün 2 gb ram ile fazla bir değişim görmezsin ama yine de hatrı sayılır bir performans artışı olacaktır sonuçta bir yükseltme yapıyorsun.

eywallah hocam bunu merak ediyordum

Eğer windows 7 için elinde 64 bit format cd si varsa yapabilirsin. Eğer yoksa internetten orjinal win7 64 bit format dosyası bulabilirim senin için flash belleğin falan varsa pc yi bios ayarlarından flash bellek ile başlatma seçeneğini seçip başlatıp format atabilirsin.

Elimde format cd si veya dosya yok. İnternetten aradım fakat bulamadım eğer yardımcı olabilirsin cok sevinirim.

Pubg derken normal pubg mi yoksa bu yeni çıkan pubg lite mı ?? Eğer normal pubg den bahsediyorsan zaten oyunda optimizasyon sorunu var yani kasması gayet normal ayrıca bu sistem ve donanımlar ile kasar yani onu kafana takmana gerek yok.

Pubg Mobile oynuyacam sadece, Tencent Emulatör den. Diğerlerini oynamam mümkün değil uğraşmıyorum bile haklısın :)

Başka öğrenmek ya da sormak istediğin bir şey varsa yazabilirsin.

Olmayan Oyuncu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim sen AMD control centeri ekran kartına uygun indir sonra gerekli ayarları yap. Telefondan anlatmakla uğraşmıyorum kusura bakma. Belki şuan nitel kartını kullanabiliyor olabilir. Ben bilgisayarımın ayarlarıyla fazlasıyla oynayarak notebookumda GTA5'i açabildiğim. Sende pubg liteyi böylece açabilirsin.

YouTubeden videolara bak ordan bilgisayarın ayarlarıyla oyna.

Amd center dışında çooookkk ayar var... Yapabilirim ama anlatamam ?

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim sen AMD control centeri ekran kartına uygun indir sonra gerekli ayarları yap. Telefondan anlatmakla uğraşmıyorum kusura bakma. Belki şuan nitel kartını kullanabiliyor olabilir. Ben bilgisayarımın ayarlarıyla fazlasıyla oynayarak notebookumda GTA5'i açabildiğim. Sende pubg liteyi böylece açabilirsin.

Kardeşim Pubg Lite değil, Pubg Mobile oynuyorum sadece. Oyun açılıyor maça giriyorum ama ateş ederken felan baya bi kasma oluyor. Eğerki ramı 4Gb yaptığımda bu kasmalar az bile azalacaksa, 4gb yükseltecem. Ondan sonra bazı diğer oyunları acmak icin 64 bite cevirecem bir eksisi olurmu pubg mobile icin.

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle bilgisayarına uTorrent programını indirmen lazım.

Sonra sana vereceği linke tıklayıp GET THIS TORRENT seçeneğine tıklayıp dosyayı torrent olarak açıp indirmen lazım.

Windows 7 SP1 Ultimate (64 Bit) Yazının üstüne tıklayıp siteye gidebilirsin.

Sonrasında dosyanın inmesini bekleyip indiği zaman dosyayı flash belleğin içine atman lazım.

Böylece format dosyamız hazır olmuş oluyor.

Sonra bilgisayarında gerekli veya lazım olan şeyleri D diskin varsa eğer oraya taşı.

Sonra flash belleği pc ye takıp bilgisayara reset at açılış ekranından bios menüsünü açıp bilgisayarı flas bellekten başlatman lazım eğer bilmiyorsan aşağıda bunu da bulabilirsin.

FLASH BELLEK İLE BAŞLATMA Yazının üstüne tıklayıp siteye gidebilirsin

Sonrasında zaten önüne gelen aşamaları takip ederek windows'u kurarsın.

Eline sağlık kardeşim cok teşekkür ederim. Ramı 4GB yükseltip bu işlemi yapacam. Performans acısından 64 bit yükseltmek bi sorun teşkil edermi ?

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Kardeşim Pubg Lite değil, Pubg Mobile oynuyorum sadece. Oyun açılıyor maça giriyorum ama ateş ederken felan baya bi kasma oluyor. Eğerki ramı 4Gb yaptığımda bu kasmalar az bile azalacaksa, 4gb yükseltecem. Ondan sonra bazı diğer oyunları acmak icin 64 bite cevirecem bir eksisi olurmu pubg mobile icin.
Benim eski bilgisayarımın ekran kartı da seninkisinin aynısıydı ama ram 4 gb idi benim bende tencent gaming den oynamıştım pubg yi bi ara bendede kasıyordu tabi bu donanımlarla kasması gayet normal ama tabi ki kasmalar azalacaktır gözle görülür bir artış olur

Eline sağlık kardeşim cok teşekkür ederim. Ramı 4GB yükseltip bu işlemi yapacam. Performans acısından 64 bit yükseltmek bi sorun teşkil edermi ?

Ne demek dostum yardım edebildiysek ne mutlu bize...

Hayır çoğu program zaten 64 bit destekli zaten ayrıca 64 bit daha iyidir 62 bit den bi korkun olmasın o yönden

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tamam kardeşim, yardımcı olduğun icin tesekkürler. Şimdi kafam rahat bi sekilde yapabilirim iki işlemi.

Ramler baya pahalanmış. Bilgisayarımdaki ramın aynısından alıp takmam gerekiyor dediler bana bu doğru demi, baya farklı ram ceşitleri var cünkü

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ramler baya pahalanmış. Bilgisayarımdaki ramın aynısından alıp takmam gerekiyor dediler bana bu doğru demi, baya farklı ram ceşitleri var cünkü

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Tamam kardeşim, yardımcı olduğun icin tesekkürler. Şimdi kafam rahat bi sekilde yapabilirim iki işlemi.

Bilgisayarındaki anakart hangi DDR sürümünü destekliyorsa o tür bir ram alman lazım yani şuan bilgisayarındaki ramlar büyük ihtiamlle DDR3 dür çünkü eski bir bilgisayar o yüzden DDR3 ram alman lazım illa aynı marka olacak diye bir şey yok sadece DDR3 olsun yeter.

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anladım markasının aynı olmasının önemi yoksa güzel.

Şuanki ramın markası ve özellikleri bu: kingston 800mhz 2gb ddr2 kvr800d2n6/2g

DDR2 yani, benim ram diğer ramlere göre iki kat daha pahalı nerden baksan neden böyle ?

İnternetten bi ram önerebilir misin bana bu konuda az bilgim var.

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Anladım markasının aynı olmasının önemi yoksa güzel.

Şuanki ramın markası ve özellikleri bu: kingston 800mhz 2gb ddr2 kvr800d2n6/2g

DDR2 yani, benim ram diğer ramlere göre iki kat daha pahalı nerden baksan neden böyle ?

İnternetten bi ram önerebilir misin bana bu konuda az bilgim var.
Kingston 2GB 800MHz DDR2 Ram (KVR800D2N6/2G)

Hi-Level 2GB 800MHz DDR2 Soğutuculu Ram (HLV-PC6400/2G)

Bunlara bak bakayım işini görürmü

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Alacağım ram de DDR ve MHZ nin aynı olması yetiyor mu diğer yazıların onemi yok diye düşünüyorum. Birde neden böyle pahalı diğerlerine göre bunlar.
Pahali derken hocam attığım ram ler 50-100 TL arası ram'ler ??

Kingston 2GB 800MHz DDR2 Ram (KVR800D2N6/2G)
Farkındaysan bu ram 232 TL den şuanda indirimde 64 TL eğer alacaksan bu ram senin bilgisayarındaki ram ile aynı uyumlu olması açısıdan bunu alabilirsin.

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Pahali derken hocam attığım ram ler 50-100 TL arası ram'ler ??

Farkındaysan bu ram 232 TL den şuanda indirimde 64 TL eğer alacaksan bu ram senin bilgisayarındaki ram ile aynı uyumlu olması açısıdan bunu alabilirsin.
Onu alacam bende bulmuştum onu. Yok bnde biliyorum 50-100tl cok para degil. Bazı ramlere göre bi tık daha pahalı onun bi farklı birseyimi var diye sordm. Eywallah kardeşim yardımcı oldugun icin gerisini ayarlarım ben

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Onu alacam bende bulmuştum onu. Yok bnde biliyorum 50-100tl cok para degil. Bazı ramlere göre bi tık daha pahalı onun bi farklı birseyimi var diye sordm. Eywallah kardeşim yardımcı oldugun icin gerisini ayarlarım ben
Tamamdır kolay gelsin hocam

Olmayan Oyuncu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mobile lite farketmez ben lite diyorum işte ?Bir de mobile liteden daha fazla kasıyor olmalı ?

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
Bütçen yeni bir sistem toplamaya yetmiyorsa. Ram takviyesi yapman işine gelir. En azından biraz daha rahatlatır seni.

fevzi dever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu iş sadece ram, işletim sistemi yükseltmekle olmuyor ?‍♂️
Yav güzel kardeşim fazla birşey bildigini düşünmüyorum senin :D Kulaktan duyma laflarla konuşuyorsun. Madem biliyorsun söyle herkes aydınlansın ne üstü kapalı yorum yapıp duruyorsun cok bilmiş gibi. Burda makinayı ucurmaya calısmıyoruz cok az da olsa rahatlamak amacım.

hi-level almayın dandik ramleri...
fark görünür 4gb rahatlatır.
Kingston 800mhz 2gb DDR2 kvr800d2n6/2g Hocam senin bu marka ramin yanına önerebileceğin 2gb ram var mı ? DDR2 ramler fazla bulunmuyor sanırım.