Bilgisayarım İyi Ama Performansı Düşük

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar!
Yakın zamanda bir bilgisayar topladım ama aldığım zamandan beri bilgisayar sıkıntılı çalışıyor. Fps düşüyor Vegas Pro da render yapmakta zorlaniyorum vb. Servise 2 kere götürdüm ama sorun hala düzelmedi işlemci de sıkıntı dendi işlemci değiştirilirdi fakat sorun hala aynı sahip olduğum bilgisayar parçaları ;
Asus X370 Prime Pro
Ryzen 1700x
Asus Strix Gtx1080 Ti O11G
Corsair Vengeane 3000 Mhz 16 GB CL15
Samsung 960 Evo 250 GB M2 SSD
Seagate Barracuda 1 TB 7200 RPM HDD
Corsair RM750x
Aerocool p7-c1
Cooler Master MasterLiquid Seidon 240
LoL oynarken 300 Fps gibi bir değer alıyorum oyun başlangıcında 1 dakika sonra 200 civarı oluyor ve 100 ile 200 arasında geziyor PUBG oynarken 25 fps i gördüğüm oluyor ve ortalama olarak 50 fpste oynuyorum max 120 fps i gördüm.
Ayarları low a çeksem de aynı high da oynasam da aynı fps değişikliği olmuyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim 2 aydır bununla uğraşıyorum (aldığımdan beri.)

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Tüm driverlar güncel mi? Güncel değilse en güncel yazılım ile güncelleyin.

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet yazılımlarım güncel Ekran Kartı Anakart ve Windows güncellemesi atladığım başka bişey var mı?

Sx105rRomules

Profesör
Reaksiyon puanı
177
Driver booster var Iobıt firmasının bi dene istersen

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Win10 mu kullanıyorsun?

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 10 kullanıyorum evet dediğniiz programları deniyeceğim ama Aygıt Yöneticisinden her birinin güncelleştirmesini güncel mi diye denedim

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Sisteme bakıyorum her şey mükemmel yani bir aksaklık çıkması çok zor.BIOS güncellemesi yaptınız mı?Yapmadıysanız acilen yapın.

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios güncel fakat tekrardan kontrol ederim Driver Booster ve Advanced System Care yi kurup her türlü driverı güncelleyip bilgisayarı taradım fakat gene de sorun aynı değişiklik yok

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Yani biz GTX 970 ve i5-6600 ile LOL de 270 fps falan alıyoruz bu sistemle bunları yaşamak cidden çok üzücü.Sistemi nereden topladınız acaba?

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios'u da 3203 sürümüne güncelledim. Fakat hala aynı sıkıntı var hatta bilgisayar takılıyormuş gibi şuan. Sistemi Eksen Bilgisayardan topladım ve monitör de sıkıntılıydı en başta yeni sipariş ettiler değiştirdik bu bile sıkıntılı gibi işlemci de değiştirildi bilgisayarda

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Bios'u da 3203 sürümüne güncelledim. Fakat hala aynı sıkıntı var hatta bilgisayar takılıyormuş gibi şuan. Sistemi Eksen Bilgisayardan topladım ve monitör de sıkıntılıydı en başta yeni sipariş ettiler değiştirdik bu bile sıkıntılı gibi işlemci de değiştirildi bilgisayarda
Nvidia ayarlarından maksimum performansa ayarlamayı deneyin birde isterseniz.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Max Performansta Nvidia Ayarları
Windows 10 sürümünüz nedir?Home,Pro,Enterprise?Birde acaba kurduğunuz ISO sağlıklı değil mi diye düşünmeye başladım.Vaktiniz varsa başka yerden temiz bir ISO indirip W10 Pro 64bit kurmanızı öneririm.

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fortmatı atalı daha 1 gün oldu Windows Pro kullanıyorum İso dosyasını Windows 10'u Ä°ndirin bu siteden yaptım
--- Gönderi Güncellendi ---
Dediğin her şey benimde aklıma geldi fakat yaptığım hiç bir şeyden sonuç alamadım anakart bios updatesi aklıma gelmemişti acaba uyumsuzluk mu var diye düşünüyorum şuan sistemde. Kullandığım RAM'ler İntel zamanında üretildi Ryzen çıkmamıştı belki onunla alakalıdır diye düşünüyorum fakat bunun olması çok olanaksız uyumluluk sonuçta Ramin DDR siyle alakalı diye biliyorum

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Fortmatı atalı daha 1 gün oldu Windows Pro kullanıyorum İso dosyasını Windows 10'u Ä°ndirin bu siteden yaptım
--- Gönderi Güncellendi ---
Dediğin her şey benimde aklıma geldi fakat yaptığım hiç bir şeyden sonuç alamadım anakart bios updatesi aklıma gelmemişti acaba uyumsuzluk mu var diye düşünüyorum şuan sistemde. Kullandığım RAM'ler İntel zamanında üretildi Ryzen çıkmamıştı belki onunla alakalıdır diye düşünüyorum fakat bunun olması çok olanaksız uyumluluk sonuçta Ramin DDR siyle alakalı diye biliyorum
Yani daha aklıma başka bir şey gelmiyor.Eksek ile konuşun isterseniz.

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eksenle de sürekli iletişim içindeydim sistemimi sürekli götürüp getirdim fakat onlarda çözemediler sorun yok diyip geçiştirmeye çalışıyolar bilgisayar sürekli farklı sebeplerden dolayı mavi ekran da veriyor oyunlar donup kalıyor bilgisayara res atmak zorunda kalıyorum. Eksenle konuşmaktan açıkçası bezdim artık bilgisayarda ekran alt tab yaptıktan sonra ekran kararıp geri geliyor diyorum adam anakartın Usb soketini güncelle diyor Klavyedenmiş sözde sonra dedim ki Çözünürlük düşürünce düzeliyor 1920x1080 de oluyor bu dedim aklına bişey gelmedi tekrardan sen bir güncelle dedi

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Buradan 64 bit formatını cloud.mail.ru linkinden indirip temiz format atın ve W10 keyinizi girin.Mavi ekran hataları çok ciddi hatalar bilgisayarda gerçekten bir şeylerin ters gittiğini gösterir.Bu arada yeni sistem topladığı halde mavi ekran hataları yaşayan arkadaşım olmuştu dediğim gibi yaptı ve düzeldi.

Son düzenleyen moderatör:

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Daha format atalı 1 gün oldu driverları oyunlarımı her şeyimi tekrardan kurdum Windowsu kendi sitesinden indiriyorum orda hata varsa nerde doğru olabilir ki Windowstan kaynaklanmıyor olabilir sorun

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Daha format atalı 1 gün oldu driverları oyunlarımı her şeyimi tekrardan kurdum Windowsu kendi sitesinden indiriyorum orda hata varsa nerde doğru olabilir ki Windowstan kaynaklanmıyor olabilir sorun
Yani aklıma başka bir şey gelmiyor.O yüzden söyledim.Driverlar ile ilgili sıkıntı olacağını sanmıyorum zaten windows update ile son sürümleri yüklemiştir.Bilemiyorum :(.

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios Güncellemesini yaptığımdan beri bilgisayar çok fazla takılıyor. Mavi ekran hataları genelde donanımsal hatalardır diye biliyorum bir şeyde hata olduğu görüşündeyim ben Ekran Kartı ve İşlemci Testi yaptığımda normalden fazla puan alıyorlar fakat kullanıma geldiğinde gerçekten sıkıntılı bir durum söz konusu.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,076
Bios Güncellemesini yaptığımdan beri bilgisayar çok fazla takılıyor. Mavi ekran hataları genelde donanımsal hatalardır diye biliyorum bir şeyde hata olduğu görüşündeyim ben Ekran Kartı ve İşlemci Testi yaptığımda normalden fazla puan alıyorlar fakat kullanıma geldiğinde gerçekten sıkıntılı bir durum söz konusu.
Teorikte çok iyi pratikte çok kötüyse o zaman sıkıntı yazılımdadır.Mavi ekran hataları ise donanım bazlı olmak zorunda değildir.

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Verdiğin linkten tekrardan fortmatlamayı deniyeyim o zaman bakalım sonuç ne olacak.

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Görkem Say gönderdiğin linkteki Windows sürümünün UEFİ desteği yok UEFİ destekli bir link daha var aynı site içinde onu indirip kurayım mı?

Berke Can Güler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@Görkem Say Rufus ile Usb belleği hazırladım ancak bilgisayarı kapatıp F8 ile Boot menüsünü açıp USB Belliğimi seçince bilgisayar açılıyor.
İzlediğim Yollar;
Siteden programı ve Rufusu indirme
İso dosyasını Rufus ile açtıktan sonra usb belleğin hazırlanması
Bilgisayarı Yeniden başlatıp F8 ile Boot menüsünü açıp USB Belleği seçmek

Atladığım bir yer var mı çünkü format işlemi başlamıyor daha önceden Rufus kullanmak yerine Windowsun kendi sitesindeki kurulum aracıyla yapıyordum Rufus'a falan gerek kalmıyordu.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
@Görkem Say Rufus ile Usb belleği hazırladım ancak bilgisayarı kapatıp F8 ile Boot menüsünü açıp USB Belliğimi seçince bilgisayar açılıyor.
İzlediğim Yollar;
Siteden programı ve Rufusu indirme
İso dosyasını Rufus ile açtıktan sonra usb belleğin hazırlanması
Bilgisayarı Yeniden başlatıp F8 ile Boot menüsünü açıp USB Belleği seçmek

Atladığım bir yer var mı çünkü format işlemi başlamıyor daha önceden Rufus kullanmak yerine Windowsun kendi sitesindeki kurulum aracıyla yapıyordum Rufus'a falan gerek kalmıyordu.

Merhaba,

(win 10 ) BIOS ayarlarını şöyle değiştirin lütfen.

Boot sequence -> Boot list option - UEFI
Advenced boot options -> Disabled ( tick kaldırılacak )
Secure boot -> Security boot: disabled

bu işlemi yaptıktan sonra kaydet pc'nin BOOT ayarına gir ve UEFI'nin altından USB'yi seç kurulum başlar. Başlamazsa eğer medianda sorun vardır yeni bir media ile dene.