Bilgisayarım 5GHz olan internetimi görmüyor.

Bu konuyu okuyanlar

elvisadalsteinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Merhaba bir yıl kadar önce yeni bir bilgisayar satın aldım ancak anakartımda wifi desteği olmadığından dolayı internet bağlanamıyorum bunun nedeniyle bir usb adaptör satın alarak bu problemi çözdüm. Yakın bir süre zarfında internet paketimi yeniledim ve 5GHz hızında 100mbps indirme hızı veren bir paketim oldu ancak benim almış olduğum usb adaptör 2.4GHz desteklemiş olduğu için 100mbps internetimden en fazla 40mbps yararlanabiliyordum. Yani en azından müşteri temsilcisi bana kaynağın bu olduğunu söyledi.

telefondan internet hızını test ettiğimde iki adet internet kaynağı çıkıyor evde X interneti ve X 5GHz interneti. X interneti 2.4 ghz olması nedeniyle onda 40mbps alıyorum, 5GHz olanda ise 80-100mbps bandında bir yükleme hızı alıyorum. Adaptörümü mü yenilemeliyim, gerçekten problem onunla alakalı mıdır? Onunla alakalıysa adaptör önerebilir misiniz?

NOT: X 5GHz isimli wifi'yi bilgisayarımda göremiyorum bunun nedeninin adaptörümden kaynaklı olduğunu söylediler internetten araştırdım adaptörümün 5GHz desteği yokmuş.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070

ScorFy

Doçent
Reaksiyon puanı
361
Merhaba bir yıl kadar önce yeni bir bilgisayar satın aldım ancak anakartımda wifi desteği olmadığından dolayı internet bağlanamıyorum bunun nedeniyle bir usb adaptör satın alarak bu problemi çözdüm. Yakın bir süre zarfında internet paketimi yeniledim ve 5GHz hızında 100mbps indirme hızı veren bir paketim oldu ancak benim almış olduğum usb adaptör 2.4GHz desteklemiş olduğu için 100mbps internetimden en fazla 40mbps yararlanabiliyordum. Yani en azından müşteri temsilcisi bana kaynağın bu olduğunu söyledi.
Bende 2.4 GHz bağlantıda 80 mbps kullanıyorum. Bence 2.4 GHz ile alakası yok.

elvisadalsteinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Bilgisayarı modemin dibine getirip wifi ile hız testi sonucu da bekliyorum.
40 mpbs almanız uzak olduğunuz için tahminimce.
Hocam, bilgisayarım ile aynı mesafeden telefonum ile 5GHz'e bağlandığımda 80mbps alıyorum. 2.4GHz ile bilgisayar ile aynı mesafeden 31-40 modemin yanındayken de aynı şekilde 31-40 alıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayarın masaüstüyse usb değil de direkt pci-e üstünden bağlanan adaptörlerden öneririm. En verimli wifi o şekilde kullanırsın. Ama en en iyisi her zaman kabloyla bağlanmaktır :)

bu modeli önerir misiniz?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Hocam, bilgisayarım ile aynı mesafeden telefonum ile 5GHz'e bağlandığımda 80mbps alıyorum. 2.4GHz ile bilgisayar ile aynı mesafeden 31-40 modemin yanındayken de aynı şekilde 31-40 alıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu modeli önerir misiniz?
Telefonun ağ kartı ile bilgisayarınıza aldığınız usb ağ adaptörünün farkındandır o muhtemelen.

elvisadalsteinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Telefonun ağ kartı ile bilgisayarınıza aldığınız usb ağ adaptörünün farkındandır o muhtemelen.
Yani anladığım kadarıyle tek problemim usb adaptörümün 2.4GHz destekli olması ve 5GHz olan internetimi görmemesi. Doğru muyum?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Yani anladığım kadarıyle tek problemim usb adaptörümün 2.4GHz destekli olması ve 5GHz olan internetimi görmemesi. Doğru muyum?
Tek problem o diyemem. 5ghz bir adaptör aldığınız anda internetiniz coşar diyemem yani. Aradaki mesafeden tutun aldığınız adaptörün kalitesine kadar her şey önemli yani. İmkanınız varsa kabloyla bağlanmanızı öneririm. Zira ben wifi 6 kullanarak 5ghz bandından bağlansam bile modemin dibinde değilsem internetimin 4te 1i hızlar alabiliyorum ancak. O yüzden kesin konuşamam.

elvisadalsteinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
A
Tek problem o diyemem. 5ghz bir adaptör aldığınız anda internetiniz coşar diyemem yani. Aradaki mesafeden tutun aldığınız adaptörün kalitesine kadar her şey önemli yani. İmkanınız varsa kabloyla bağlanmanızı öneririm. Zira ben wifi 6 kullanarak 5ghz bandından bağlansam bile modemin dibinde değilsem internetimin 4te 1i hızlar alabiliyorum ancak. O yüzden kesin konuşamam.
Anladım, bu ürün hakkında bilgi sahibi misiniz?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

elvisadalsteinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Anakartını belirtirsen uyumlu olup olmadığı hakkında yardımcı olabilirim.
Asus B450M-K Prime model anakarta sahibim, yukarıda attığım modelde herhangi bir problem çıkmaz değil mi?

Bu atmış olduğunuz ürün benim için çok pahalı, yukarıdaki ürün hakkında bir çok olumlu değerlendirme gelmiş internette de bunu tavsiye ettiler. Sizce sorun çıkartır mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Asus B450M-K Prime model anakarta sahibim, yukarıda attığım modelde herhangi bir problem çıkmaz değil mi?

Bu atmış olduğunuz ürün benim için çok pahalı, yukarıdaki ürün hakkında bir çok olumlu değerlendirme gelmiş internette de bunu tavsiye ettiler. Sizce sorun çıkartır mı?
Net bir şey diyemem. Bu tarz USB adaptörlerden genel olarak ben hiç memnun kalmadım, kalanı da görmedim. Özellikle rekabetçi oyunlar oynuyorsanız sıkıntı çıkarma olasılığı yüksek. Bu tabi bilgisayar ile modem arasındaki mesafeye de bağlı.