Bilgisayara format atılmıyor (Windows Vista)

Bu konuyu okuyanlar

yildizkiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaslar acil yardiminiza cok ihtiyacim var bilgisayara format atamiyorum bu gece veya yarin mutlaka yapilmasi lazim onemli islerim var sizlerden yardimlarinizi bekliyorum sorunlarimi soyle ifade edeyim
sistem ve donanim
Acer Apire
windows vista h.p.e 32 bit
640GB
nvidia gforce 9300GE
intel p. E2200 Dual Core
4gb ram
Yasadigim sorunlar
oncelikle bilgisayara bir antivirus adi altinda bir virus bulasti sistemi tarayo duruyor virus var deyip bir web sitesine yonlendiriyor satin alin diye vs.. internet baglantisi var ama hic bir siteye baglanamiyor herseyi bloke ediyor hic birsey yapmama izin vermiyor baska antivirus yuklemek istedim bloke ediyor bir cok sey denedim nafile fazla uzatmak istemiyorum.. format atmaya karar verdim vista cd ile denedim klavye dilini felan seciyorum simdi yikle dedikten sonra diger pencerede cd veya dvd bos diyor.. ve diger windows 7 cd ile denedim onlada bicimlendirme yerine kadar geliyor bicimlendirdim tek hdd yaptim ve kuruluma gectigimde windiws kurulumunda 0 da kalip donuyor ve bir dure sonra hata veriyor kasayi soktup bios pilini cikarip sifirladim taktim yine ayni hatalari aldim ramleri cikarip yerlerini degistirdim ve 2gb ramlede denedim yine ayni hatalari aldim ekran kartinida sokup taktim yine ayni hatalari aldim windows xp cd i denedim ondada kurulum asamasina gelince mavi ekran hatasi veriyor bilgisayarda virus olabilir veya cd dvd yeri bozuk olabilir diye v.b seyler yaziyordu usbden vista kurmak istedim sdn forumdan yararlanarak yine basaramadim umarim yeterli aciklamayi yapmisimdir onerilerinizi yardimlarinizi acil bekliyorum lutfen... nasil format atacam..:(

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Böyle ilginç sorunlarda, tak-çalıştır ubuntu ile format atıyorum tüm HDD ye... Eğer imkanınız varsa bir bilgisayardan ubuntu 32 bit destop sürümünü indiriniz. Tak-çalıştır olduğu için önemli verilerinize erişebileceksiniz. Onları bir yere aktardıktan sonra ubuntu ile format atınız ve ubuntu'yu kurunuz. Sonra (Windows Vistayı önermiyorum, kişisel zevklere birşey diyemem ama Vistayı yerine Windows 7 kullanınız) Windows 7 DVD si takınız. Windows 7 ile formatınızı tamamlayınız. ubuntu ile kurtardığınız dosyaları, kesinlikle sağlam bir virüs programı yüklemeden bilgisayarınıza aktarmayınız. Hatta mümkünse internetten yaniden indiriniz :)

Sorun hallolursa buraya yazarsanız sevinirim. :) Kolay gelsin.

yildizkiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam arkadaslar hemen deniyorum ilgi ve alakaniz icin cok tskler ubuntu hic kullanmadim umarim format olayi basittir cok tskler tekrar donecegim

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
tamam arkadaslar hemen deniyorum ilgi ve alakaniz icin cok tskler ubuntu hic kullanmadim umarim format olayi basittir cok tskler tekrar donecegim

O kadar kolay ki. Sadece BIOS tan CD/DVD ile boot seçeneğini etkin yapın. Sonra ekrana pencere gelene kadar arkanıza yaslanın. Gelen pencereden dil seçiminizi yapıp, "ubuntu'yu dene" seçeneğini seçiniz. Çözersiniz kolaydır :D

herasia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aynı virüsten geçen arkadaşımın laptobuna da bulaşmıştı hiçbir program çalışmıyordu antivirüs ve görev yöneticisi de dahil ubuntu ile açıp temp klasöründe virüsü bulup sildik sorun çözüldü.

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Vallaha eskiden Benimde başıma böyle birşeyler gelmişti. Panda antivirüsü kurmuştum sorun çözülmüştü. Eğer Yerinde olsam Flash diske herhangi bir antivirüs yüklerim vede Autorun.inf dosyası oluşturup oto çalıştıramayı denerdim yada Güvenli modda açılıyorsa Öyle bir internete bağlanma v.s denerdim.

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
aynı virüsten geçen arkadaşımın laptobuna da bulaşmıştı hiçbir program çalışmıyordu antivirüs ve görev yöneticisi de dahil ubuntu ile açıp temp klasöründe virüsü bulup sildik sorun çözüldü.

Vallaha eskiden Benimde başıma böyle birşeyler gelmişti. Panda antivirüsü kurmuştum sorun çözülmüştü. Eğer Yerinde olsam Flash diske herhangi bir antivirüs yüklerim vede Autorun.inf dosyası oluşturup oto çalıştıramayı denerdim yada Güvenli modda açılıyorsa Öyle bir internete bağlanma v.s denerdim.

Mantıklı ve sorunu kolayca çözebilecek yöntemler. Ancak virüsün sistemden tamamiyle gitmesi daha yararlı olacaktır :)

yildizkiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

bir cok antivirus denedim olmadi malesef bloke ediyordu bilgisayara adminastor olarak girdim yani guvenli modda uordan dosyayi bulup sildim tekran normal sekilde baslattigimda hic bi degisiklik yoktu malesef denemedim sey kalmadi son care formatti oda olmadi suan ubuntuyu indiriyorum insallah olur ubuntudan sonra problem cikmaz umarim ilginiz ve yardimlariniz icin cok tskler...

spybuster

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kurulumda Mavi ekran surekli onune cikiyorsa ram hatasindan kaynaklaniyor..

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Yeterli açıklamayı yapmışsınız. Bu antivirüs denen olay benim başıma da geldi ama format atarken sorun yaşamadım ama format öncesi sistemimden temizlemiştim zaten - sadece garanti olsun diye format attım. Yazdıklarınızdan şunu anladım diski biçimlendirmişsiniz şuan. Yani içinde hiçbir şey kalmadı demek oluyor bu, yani virüs falan her şey silindi. Bu durumda ilk aklıma gelen şey cd ya da dvdlerin bozuk olduğuydu ama 3 de mi bozuk dedim kendi kendime. Ubuntuyu kurmaya çalışın olmazsa gene yorum yaparım.

yildizkiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tekrar merhaba arkadaslar malesef yine kotu sonuc aldim ubuntuyu kurmaya kalktigimda power saving mode deyip ekrani uyku moduna geciyor ve kararip kaliyor...

---------- Post added at 18:38 ---------- Previous post was at 18:34 ----------

cildirmamak elde degil neden boyle yapiyo anlamadim ubuntuda ise yaramadi arkadaslar :(

---------- Post added at 18:48 ---------- Previous post was at 18:38 ----------

ramlerin yerini yine degistirdim birini cikarttim 2gb ramle denedim yine olmadi

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
istiyosan birde avg rescue cd ile taramayı dene. Kendisini boot ederek çalıştığı için virüsler devreye giremeden silebiliyosun :D Link istersen burdan indirebilirsin :D cd ye veya usb ye yazdırarak tarama yapıyorsun. Baya bir uzun sürüyor. Ben kullandığımda 2 saatten fazla sürmüştü :D

yildizkiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
istiyosan birde avg rescue cd ile taramayı dene. Kendisini boot ederek çalıştığı için virüsler devreye giremeden silebiliyosun :D Link istersen burdan indirebilirsin :D cd ye veya usb ye yazdırarak tarama yapıyorsun. Baya bir uzun sürüyor. Ben kullandığımda 2 saatten fazla sürmüştü :D

suan bilgisayarda sistem yuklu degil bu dedigin islem olurmu peki bu halde

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
ubuntu CD/DVD si ile boot ettikten sonra, sürümü direk kurmak yerine deneme kısmını seçin. Oradan HDD lerin hepsini biçimlendirin. SOnra ubuntu yu kurmadan Windows 7 kurmayı deneyin birde.

Eğer bu da olmazsa Pardus 2011 Beta 2 ile boot deneyiniz. Bu iso dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

yildizkiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu CD/DVD si ile boot ettikten sonra, sürümü direk kurmak yerine deneme kısmını seçin. Oradan HDD lerin hepsini biçimlendirin. SOnra ubuntu yu kurmadan Windows 7 kurmayı deneyin birde.

Eğer bu da olmazsa Pardus 2011 Beta 2 ile boot deneyiniz. Bu iso dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.
ctim
deneme kisminida denedim yine ayni hatayi aldim malesef birsey degismedi... pardus dede ayni hatayi verir tahminimce vazgectim cok tesekkurler yardimlariniz icin ilginiz icin cok saolun :(

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Bir şey soracam, bilgisayarınıza bu sözde antivürüs yüklenmeden önce bir probleminiz var mıydı? Neden soruyorum çünkü bence sorun başka bir şey mesela donanımsal bir şey olabilir. Bu kanıya varmamdaki tek neden ise harddiskinizi biçimlendirmiş olmanız. Bir probleminiz var mıydı bu olaydan önce?

Demnesia

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Bence hardiskte bir problem olabilir hardiski söküp başka bir bilgisayara tak orda windows kurmayı dene.

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Al sana kesin çözüm. Bilgisayarının hard diskini sökün vede başka bilgisayara bağlayarak komple siliniz. Kısacası Başka bir bilgisayar ile hard diski biçimlendir.

yildizkiran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir şey soracam, bilgisayarınıza bu sözde antivürüs yüklenmeden önce bir probleminiz var mıydı? Neden soruyorum çünkü bence sorun başka bir şey mesela donanımsal bir şey olabilir. Bu kanıya varmamdaki tek neden ise harddiskinizi biçimlendirmiş olmanız. Bir probleminiz var mıydı bu olaydan önce?
malesef virusten once bir problem yoktu hersey virus dahilinde oldu..

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Bence hardiskte bir problem olabilir hardiski söküp başka bir bilgisayara tak orda windows kurmayı dene.

Al sana kesin çözüm. Bilgisayarının hard diskini sökün vede başka bilgisayara bağlayarak komple siliniz. Kısacası Başka bir bilgisayar ile hard diski biçimlendir.

O zaman arkadaşların dediği gibi eğer mümkünse başka bir bilgisayara harddiskinizi takarak deneyin.

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Birde bu yolu deneyelim, bazen kesin çözüm oluyor... Sınıfında popüler bir yazılım olarak bilininen ''Hard Disk Low Level Tool'' programı ile hardiski fabrika ayarına getirebiliriz. Yani bu programla hardiski silerek tertemiz format ayarına getirmek mümkündür. Programı başlattıktan sonra hardiski silmeye başlayacak. Tabi bu 1 saat de sürebilir, 30 dakikada sürebilir, 2 saatte... Bilisayardaki veri kapastesine bağlı! Başlayalım artık...

1. ADIM : Programı burdan indiriyoruz.

2. ADIM : Kurulumu resimlerdeki gibi gerçekleştiriniz.

a)

b)

c)

ç)

d)

e)

f)
Bu resimdeki gibi hardiskiniz görünmesi lazım. Şayet görünmüyorsa programı tekrar kurun...

g)

ğ)

Hardiskiniz silinene kadar bekleyiniz. İşlem bittimi sistemi tekrar başlattığınızda bomboş bir bilgisayar ile karşılacaksınız. Artık bundan sonra gönül rahatlığı ile istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Bu antivirüs programı adı altındaki virüsü merak ettim doğrusu neymiş nası bişeymiş... Bi Adı filan varmı???*

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Krazky resimli anlatım için teşekkürler. benimde bi tane bad sectorlü harddiskim vardı. ona low level format atacaktım ama nasıl atacağımı bilmiyordum faydalı oldu:)+

jonjon

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Bendede 2*250 disk var yükle, sil zamanla şişti bu yolla orjinal haline dönermi kesin, yoksa disk birleştirmemi yapsam ?

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Format atmayı başarabildin mi? Son durumun nedir?

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Low level format :)

Flash player güncel değil format at , Antivirüs güncel değil Low level format at :)

Bu diskin index veya mbr bölümünde bir sorun olabilir 1 dk da partitionları silinerek düzelebilir. Low level format nedir abicim.