Bilgisayar Programcılığı mı? Grafik Tasarım mı? Hangisi sizce?

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.

Bu konu hakkında fikirlerinizi almak istedim söylerseniz çok sevinirim.

Ben lise 4 öğrencisiyim. ÇPL Bilgisayar bölümünde okuyorum. Bilgisayar çocukluktan beri ilgi ve uzmanlık alanım yani sürekli uğraşım. Bu 4 senede kodlamayı web tasarımı veri tabanı vb. öğrendim ingilizcemi geliştirdim. Fakat kararsızım.

Bu 4 senede bize mat fen biyoloji göstermeyip alan derslerine ağırlık verdikleri için bunlar bizde hiç yok kafa sıfır yani unuttuk gitti en son 9.sınıfta görmüştük.

Bu senede hazırlanamadığım için fikirlerinizi almak istiyorum. Özellikle de [MENTION=2]Troy[/MENTION] Hakkı abi'den [MENTION=218778]tolgacem[/MENTION] [MENTION=25391]keyloger[/MENTION] [MENTION=106045]THeRioN[/MENTION] @ck1991 gibi Bilgisayar mühendisliği okumuş ve saygıdeğer büyüklerimden bu benim gibi kararsızlar için iyi bir konu olacak eminim.

2 senelik geçiş hakkım var 2 senelik okusam sonra dgs ile 4 senelik yapsam nasıl olur?

Bundan ayrı sizce grafik tasarım'a mı gideyim yoksa Bilgisayar programcılığına mı? Hangisinde iş var sizce?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkürler :)

Lhuki

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende senin gibi aynı durumdaydım grafik tasarım seçtim pişman değilim

brainiac

Doçent
Reaksiyon puanı
2
bilgisayar programcılıgı harıka bır meslek eger altından kalkabılırsen yazılım dunyası ardına kadar acık eger ogrenebılırsen onu bunu bırak android ve iosa program gelıstırebılmek bıle bı + senın ıcın onun ıcın ben olsam programcılıgı secerım kardeşim

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
işini iyi yaptıkdan sonra ikiside geleceği açık meslekler. hangisine yetenekliyse onu seçmeni öneririm. eğitim bir yere kadar seni götürür ama başkalarından daha iyi olabilmek için yeteneğe ihtiyaç var.

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
çizim yeteneği, yaratıcı zeka farklı bakış açısı gibi özelliklerin yoksa hiç seçme grafik anlattıklarına göre bilgisayar programcılığı daha yakın hissettim seni.. ama iki alan da güzel geleceği parlak ama sana bağlı

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar programcılıgı harıka bır meslek eger altından kalkabılırsen yazılım dunyası ardına kadar acık eger ogrenebılırsen onu bunu bırak android ve iosa program gelıstırebılmek bıle bı + senın ıcın onun ıcın ben olsam programcılıgı secerım kardeşim

Yorumun için teşekkür ederim 2 senelik hakkında ne düşünüyorsun?

grafik tasarımcılığı

Sence neden?

Bilgisayar Programcılığı
Sence neden?

işini iyi yaptıkdan sonra ikiside geleceği açık meslekler. hangisine yetenekliyse onu seçmeni öneririm. eğitim bir yere kadar seni götürür ama başkalarından daha iyi olabilmek için yeteneğe ihtiyaç var.

Haklısın aslında programcılıkta da tasarımda da iyiyim fakat programlama beni çok yorar gibi geliyor acaba grafik tasarımı seçsem tasarım daha hoşuma gidiyor sence?

çizim yeteneği, yaratıcı zeka farklı bakış açısı gibi özelliklerin yoksa hiç seçme grafik anlattıklarına göre bilgisayar programcılığı daha yakın hissettim seni.. ama iki alan da güzel geleceği parlak ama sana bağlı

Eyvallah çok sağol yorumun için. Hepiniz sağolun.

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
dgs biraz zorlaycaktır. 4 yıllıklara girmeye bak. 4 yıllık olanların sınavla ve yetenekle alıyor iilk hedefin 4 olsun

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Meslek Lisesi kontenjanından Fırat Ü. Yazılım Müh. bölümüne girebilirsin. Puanı yüksek değil, özellikle ikinci öğretimin.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Bu seçimleri sunmuşsun ama burada önemli olan sen hangisini seviyorsun?

Liseden, üniversiteye geçişlerde o kadar mutsuz olan kişiler gördüm ki!

Hepsi de, sadece bölümün ismini bakarak gittiler.

Bence bu seçime sen karar ver. Programcılık mı yapmak istersin? Grafikerlik mi?

Ve şöyle bir şey de var;

Odtü'ye de gitsen, mühendisliğin kralını okusan, kendini geliştirmedikten sonra hiç birinin faydası yok.

Bir hocamın söylediği çok güzel bir söz vardır. "Eğitim, denizdeki suya benzer. Bazıları o sudan bir kaşık kullanır. Bazıları bir bardak, bazıları ise bir tanker."

Sen hangisi olacaksın?

Bence ailen ile konuş. Onların fikrini al.

Sonra sen hangisini istiyorsan ona git. Hangisi yapmak istersen.

Unutma, seçeceğin bölüm, senin işin, geleceğin, ekmek kapın olacak.

Bu sözüme kaç kişi katılır bilmem ama bence hayatın en önemli evresi üniversitede bölüm seçme zamanıdır.

Bunları bilgisayar mühendisliği okuyan bir dost olarak söylüyorum sana.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Hangisine yeteneğin varsa ona gitmelisin.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
dgs'nin çok dert olacağını düşünmüyorum. 2 yıllık programlama mezunuyum. bir çok arkadaşım dgs ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yaptılar.

yoruculuk açısından ise tamamen çalıştığın yere bağlı. programlama kendi içinde bir çok dala ayrılıyor. bazı dallarda kopyala yapıştırdan başka bir iş yok.

grafikte ise yetenek önemli. bir yere kadar bir çok tasarımcı yabancı kaynakları kullanarak ilerliyor. çok başarılı olmak için yetenekli olmak gerek.

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Dgs zor değil ben çalışmadığım halde 4 yıllığa geçiş yapabildim
Lisede web tasarım ve programlama / Bilgi yönetimi (2YILLIK) Şimdi de Bilgi ve Belge yönetimi. Memnun'um
Tasarımcı'mı yazılımcı'mı olacağına da senin karar vermen gerekir mühendisliğe geçeceksen ama ben bu işlerde çokta iyi olmadığım için BBY'ye geçtim . Bu arada tabi dgs puanı'da biraz daha yüksek mühendisliğin.

byuCk

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ben bilgisayar programcılığını bitirdim. Keşke Grafik okusaydım diyorum. Ama grafik okuyunca da keşke bil.prog. okusaydım der miydim, merak konusu...

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
Tavsiye olarak şunu diyebilirim Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıftayım Bu sene de YGS sınavına giricem Mart ayında Bilgisayar programcılığını yazıcam Çift anadal yapmayı düşünüyorum. Yaşımız gençken ne kadar okuyabilirsek kar, Benim Fizik hocam derdi ne kadar bitirebilirsen bitir artık bilgi paradan daha değerli diyor her dersin başında. Bana sorarsan Bilgisayar programcılığı daha kapsamlı.

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu seçimleri sunmuşsun ama burada önemli olan sen hangisini seviyorsun?

Liseden, üniversiteye geçişlerde o kadar mutsuz olan kişiler gördüm ki!

Hepsi de, sadece bölümün ismini bakarak gittiler.

Bence bu seçime sen karar ver. Programcılık mı yapmak istersin? Grafikerlik mi?

Ve şöyle bir şey de var;

Odtü'ye de gitsen, mühendisliğin kralını okusan, kendini geliştirmedikten sonra hiç birinin faydası yok.

Bir hocamın söylediği çok güzel bir söz vardır. "Eğitim, denizdeki suya benzer. Bazıları o sudan bir kaşık kullanır. Bazıları bir bardak, bazıları ise bir tanker."

Sen hangisi olacaksın?

Bence ailen ile konuş. Onların fikrini al.

Sonra sen hangisini istiyorsan ona git. Hangisi yapmak istersen.

Unutma, seçeceğin bölüm, senin işin, geleceğin, ekmek kapın olacak.

Bu sözüme kaç kişi katılır bilmem ama bence hayatın en önemli evresi üniversitede bölüm seçme zamanıdır.

Bunları bilgisayar mühendisliği okuyan bir dost olarak söylüyorum sana.

Haklısın verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim eyvallah. Düşündümde benim istediğim şey Bilgisayar Mühendisliği henüz gençken çalışıp kendimi kurtarmam gerektiğine vardım. Allahın izniyle çalışıp Bilgisayar Mühendisliği okuyacağım diğer arkadaşlar verdiğiniz bilgi ve tecrübeler için sizlere minnettarım bir yardıma ihtiyacınız olursa çekinmeden söyleyebilirsiniz.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Bir yardımımız dokunmuşsa ne mutlu bizlere. :)

S

SDN okuru

SDN Okuru
bigisayar programcılığı okuyan biri olarak şunu derim iki yıllık tasarımda okusan programcılıkta okusan bir yerlere zor gelebilirsin kendini geliştirme konusunda ise programcılıktan da insan kendini pek geliştiremiyor (bir bilgisayar mühendisi kadar ) iki yıllık bölümlere yapılan muamele insanı sıkıntıya düşündürüyor üniversitede hocalarından da pek bir şey alamazsın bence düzgünce hazırlan ve 4 yıllığına git pişman olacağın kararlar verme derim...

keremyilmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar Programcılığı zor ve ama geçerlidir.
Grafik tasarımı netten dahi öğrenebilirsin ama Bilgisayar Programcılığını, C# vb Programlama dillerini asla öğrenemezsin:)

MFBYazilim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar ;

Bir Yazılım uzmanı olarak size şöyle tavsiyede bulunabilirim. Kullanım alanlarına göre ikiside avantajlıdır. Ancak gerçek şu ki bir programlama dili öğrenerek bir çok projeye imza atabilirsiniz. Grafik tasarımına görsellik her açıdan önemlidir programlamayı öğrenirken bunuda yanında çerez niyetine yettiğince öğrenebileceğinizi düşünüyorum. Türkiye'de okullarda aldığınız eğitimler zaten yeterli değildir aldığınız eğitimle birşey yapmayı düşünürseniz yanılırsınız her zaman + koyarak öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorum gerçekten istekli isen kendini başarıyla geliştirebilirsin. Anladığım kadarıyla okulundan dolayı programcılığa göz dikmişsin. Ancak gerçekten bir yerlere gelmek istiyorsan daha fazla çalış 4 yıllık yazılım mühendisliği vb. düşün. Programcılık Gerçekten eğlenceli :)

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar ;

Bir Yazılım uzmanı olarak size şöyle tavsiyede bulunabilirim. Kullanım alanlarına göre ikiside avantajlıdır. Ancak gerçek şu ki bir programlama dili öğrenerek bir çok projeye imza atabilirsiniz. Grafik tasarımına görsellik her açıdan önemlidir programlamayı öğrenirken bunuda yanında çerez niyetine yettiğince öğrenebileceğinizi düşünüyorum. Türkiye'de okullarda aldığınız eğitimler zaten yeterli değildir aldığınız eğitimle birşey yapmayı düşünürseniz yanılırsınız her zaman + koyarak öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorum gerçekten istekli isen kendini başarıyla geliştirebilirsin. Anladığım kadarıyla okulundan dolayı programcılığa göz dikmişsin. Ancak gerçekten bir yerlere gelmek istiyorsan daha fazla çalış 4 yıllık yazılım mühendisliği vb. düşün. Programcılık Gerçekten eğlenceli :)

Değerli yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkürler :) Bende öyle yapmayı planlıyorum zaten..