Bilgisayar mühendisliği için lisede İngilizce mi yoksa Almanca dilimini öğrenmeliyim?

teknikercnyt

Profesör
Reaksiyon puanı
250
Ingilizce olmazsa olmaz sart.matematik desen ayni.e yanina almanca yuda koyarsan ilerde ayirici olur senin icin.ama cok calismam lazim.
Programcilik auri bi olay.hanginle baslarsan basla.gir internete bak en populerlerden birini bul egitimleri kiyamet zaten.simdi baslasan okula kadar zaten baya yol alirsin.

Reaksiyon puanı
5,171
Arkadaşlar bilmiyorum kaçınız eğitim hayatını tamamladı ama kendiniz yazılım öğrenmeye çalışarak boşuna vakit kaybediyorsunuz. Kimse sizin ne kadar iyi python bildiğinize bakmıyor nereden mezun olduğunuza bakıyor.

Simdi siz saatlerce yazılım için çalıştınız işi ucundan bucağından kaptınız. Sonra bide 250 puanlık bi okul tutturdunuz. Emin olun yazılım bikginiz bi b.ka yaramayacak ama bide şöyle düşünün boğaziçi kazandınız hiçbir yazılım bilginiz yok ama mezun olduğunuzda dünya ortalamasının azcık üstünde bi yazılım bilginiz oluyor. Hem hazırlıkta ingde öğreniyorsunız.

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Arkadaşlar bilmiyorum kaçınız eğitim hayatını tamamladı ama kendiniz yazılım öğrenmeye çalışarak boşuna vakit kaybediyorsunuz. Kimse sizin ne kadar iyi python bildiğinize bakmıyor nereden mezun olduğunuza bakıyor.

Simdi siz saatlerce yazılım için çalıştınız işi ucundan bucağından kaptınız. Sonra bide 250 puanlık bi okul tutturdunuz. Emin olun yazılım bikginiz bi b.ka yaramayacak ama bide şöyle düşünün boğaziçi kazandınız hiçbir yazılım bilginiz yok ama mezun olduğunuzda dünya ortalamasının azcık üstünde bi yazılım bilginiz oluyor. Hem hazırlıkta ingde öğreniyorsunız.

Hocam zaten 250'lik bir okuldan mezun olana da yani. Ben de o kadar kast etmedim. Ama bazı işverenleri görmüştüm. Diplomasına bakmadıklarını söylemişlerdi. Yurtdışına ise diplomaya neredeyse hiç bakılmıyor. Selman Kahya'ya bakabilirsiniz bu durumu güzel açıklıyordu. Yani adamın CV'sinde proje bile yoksa hiç yurtdışında zorlanır mesela o da var.

Son düzenleme:

teknikercnyt

Profesör
Reaksiyon puanı
250
Is hayatimda oyle degil iste.adam senin hangi okulu bitirdigine once bi bakar.sonra bi kafanin icine bakar.ya bu bi b.k ogrenmemis hayatimda s.ktir et der gecer.
Okulu sen sallamasyon bi b.k ogrenmeden bitirirsen iscinin ustanin elinde oyuncak olur rezil rusva olursun.zibil gibi yasiyoruz bunu her sene.keyfiniz bilir genede.etiket bi halt degildir.ise cekirdekten girme insanlarin elinde muhendis olarak rezil olmak istiyosaniz keyfiniz bilir.net...

D

Deleted member 216045

SDN Okuru

bi bakıma dediğin doğru ama her zaman geçerli değil.
2 senelik mezun bir tanıdığım msi'da 4 senelik mezunlardan üstte çalışıyordu. msi olduğuna göre şirket illa ki boğaziçindende adam vardır diye düşünüyorum.
kısaca verdiğin referanslar yaptığın projeler, dahil olduğun takım projeleri ile ara kapatılabilir

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Şöyle diyelim hepsi bir bütün. CV'nizde güzel projeler olucak. Okul da güzelse işsiz kalınmaz zaten.

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
son sene çalışarak iyi bir yer kazanılabilirmi sizce ?

Ebubekir Demirhan

Profesör
Reaksiyon puanı
222
İngilizce ve matematiğe yüklenmelisin. Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum bende İngilizce şart zaten matematikte önemli almanca ikinci planda.

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Anladım. Son seneye bırakma gene de.
bir şey sormak istiyorum boğaziçi odtü gibi üni lerin haricindekilerin hepsimi kötü yoksa atıyorum sakarya üniversitesi mesela idare edermi
--- Gönderi Güncellendi ---
İngilizce ve matematiğe yüklenmelisin. Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum bende İngilizce şart zaten matematikte önemli almanca ikinci planda.
teşekkür ederim elektrik elektronik mühendisliği okumaktan memnunmusunuz hangi üniversite puanınız neydi sorabilirmiyim

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
bir şey sormak istiyorum boğaziçi odtü gibi üni lerin haricindekilerin hepsimi kötü yoksa atıyorum sakarya üniversitesi mesela idare edermi

Yok hepsi kötü değil. Ama örneğin Odtüden mezun olsan mezun olmadan daha iş teklifi gelir. Avantaj o.

teknikercnyt

Profesör
Reaksiyon puanı
250
Arkadaslar bakin soyle anlatayim o zaman.anlasilmasi icin.atiyorum 4 yillik ahcilik bitirdiniz baska biriside cirakliktan bu islere girdi diyelim.adam uygulamali olarak herseyi ogrendi ama siz okulu salladiniz ne yemek yapmayi ne izgara yakmayi ne biseyi dogru duzgun ogrenmediniz.dunya mutfaklari hakkinda hicbir fikriniz yok.ee o yok bu yok.simdi isveren sirf diploma var diye size mi is verir yoksa bu isten anlayan kendine para kazandiracak isini cozecek temelden girene mi?en iyi ihtimal sizi onun yanina verir.elinizdeki diplomayla rezil olursunuz ortamda.zaten genelde olanda o maalesef.neyse bi is hayatina girinde kendiniz gorun.

Reaksiyon puanı
5,171
Hocam zaten 250'lik bir okuldan mezun olana da yani. Ben de o kadar kast etmedim. Ama bazı işverenleri görmüştüm. Diplomasına bakmadıklarını söylemişlerdi. Yurtdışına ise diplomaya neredeyse hiç bakılmıyor. Selman Kahya'ya bakabilirsiniz bu durumu güzel açıklıyordu. Yani adamın CV'sinde proje bile yoksa hiç yurtdışında zorlanır mesela o da var.

Hocam türkiye burası o tür kurumlar göz ardı edilebilecek kadar az

bi bakıma dediğin doğru ama her zaman geçerli değil.
2 senelik mezun bir tanıdığım msi'da 4 senelik mezunlardan üstte çalışıyordu. msi olduğuna göre şirketa illa ki boğaziçindende adam vardır diye düşünüyorum.
kısaca verdiğin referanslar yaptığın projeler, dahil olduğun takım projeleri ile ara kapatılabilir

Bu verdiğiniz örnek istisnai bir durum hadi o açığı kapatmış ama neyle...

Belki gece gündüz çalıştı...
Belki eleman açığı oldu sonradan yükseldi..
Belki torpili var...
Belki başka bir durum var...

Yani bunların hepsi istisnai durumlar o başardı diye sizinde başarma ihtimaliniz çokda yüksek değil

Şöyle diyelim hepsi bir bütün. CV'nizde güzel projeler olucak. Okul da güzelse işsiz kalınmaz zaten.

Yav yeni mezun birinin cvsinde ne yazacak ki artık herkes cv yi doldurmak için binbir takla atıyor çünkü iş yok iş herkesin cvleri zaten heyvan gibi kalabalık

gazi üni sinden derece ile mezun olupda işi olmayan tanıdığım dahi var. Siz diyorsunuz ki çok daha alt bi üniden mezun olup yükselelim. Bir gün iş hayatına atılırsanız beni anlayacaksınız. İyi günler

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Eğer öğrenicekse de İngilizceyi hallettikten sonra öğrensin. Şuan sen de Almanca'yı yeni görüceksin sanırım. Kolay gibi duruyor ama bazı yerlerde full ezber ezber diyorlar sürekli o da insanı sıkıyor. Zaten İngilizceyi hallettikten sonra daha rahat öğrenir. O yüzden üniversite başı daha uygun zaman diyorum.
okuduğum bölüm 14 saat alm. 4 saat ing. verecek. öldüm ben :D:D:D

teknikercnyt

Profesör
Reaksiyon puanı
250
Hocam türkiye burası o tür kurumlar göz ardı edilebilecek kadar az

Bu verdiğiniz örnek istisnai bir durum hadi o açığı kapatmış ama neyle...

Belki gece gündüz çalıştı...
Belki eleman açığı oldu sonradan yükseldi..
Belki torpili var...
Belki başka bir durum var...

Yani bunların hepsi istisnai durumlar o başardı diye sizinde başarma ihtimaliniz çokda yüksek değil

Yav yeni mezun birinin cvsinde ne yazacak ki artık herkes cv yi doldurmak için binbir takla atıyor çünkü iş yok iş herkesin cvleri zaten heyvan gibi kalabalık

gazi üni sinden derece ile mezun olupda işi olmayan tanıdığım dahi var. Siz diyorsunuz ki çok daha alt bi üniden mezun olup yükselelim. Bir gün iş hayatına atılırsanız beni anlayacaksınız. İyi günler

Yani ozetle ne tavsiye ediyoruz?

Reaksiyon puanı
5,171
--- Gönderi Güncellendi ---

Buna sen karar vericeksin nasıl mı o bölümün öğretmen kadrosuna bakıcaksın. Sonra öğretmenleri tek tek linkedinde bulacaksın nereden mezun olmuş hangi bölüm mezunu ne gibi çalışmaları var hangi bölümde yüksek lisans yapmış. Ders vereceği bölümle ne kadar alakası var bunlar çok önemli

Çünkü birçok ünideki hıcaların bilgisayar bölümü ile uzaktan yakından alakası yok.

Hatırlamıyorum ama biri bana şu örneği vermişti tıp ünisi açıyorsunuz ama ünide doktor yok gidiyorsunuz kimya dalından adam getiriyorsunuz eczacılıkdan adam getiriyorsunuz biyoloji bölümünden adam getiriyorsunuz ve diyorsunuz ki bunlarda bu konunun dersini alıyor bizle çalışabilir. İşte günümüzde türkiyede 3 5 üni hariç hepsi bu şekilde...

Vee sizce bu şekilde bir okuldan mezun olan biri ne işe yarayabilir

by efsane

Rektör
Emektar
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,135
Ben bilgisayar bağımlısıyım sürekli oyun oynuyorum nasıl çalışıcam bilmiyorum bakıcaz artık bi şekilde yapıcaz daha 3 sene var hallederim heralde

Valla sadece oyun oynayarak harika İngilizce konuşan insanlar tanıdım.

Tamamen ne oynadığın ve nerede oynadığınla ilgili.

afatsumlug97

Asistan
Reaksiyon puanı
103
ben bilgisayar okuyorum şu an sakarya ünide 60k sıralama ile girdim. teorik matematik, teorik fizik ve ingilizceye ağırlık ver almanca ile sadece uluslararası şirket işlerinde işe yarar. nerden baksan bilgisayara ait tüm kaynaklar ingilizce :D
12. sınıfta göreceğiniz türev integral ünide 2-3 boyunca tekrar görüceksin. fizikde aynı şekilde. bazı dersler bunların bileşiminden oluşucak hatta. bölümleri %100 ingilizce okuyabilirsen oku. faydası daha çok olur. hocaların söylediği bazı terimleri anlamak cidden zor olabilir bazen bu konuda :D

by efsane

Rektör
Emektar
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,135
Hocam busuu diye bir şey var ama paralı. Denemedim ama deneyenler sevmiş. Tavsiyem yurtdışına gidebiliyorsan dil eğitimi için git. Dil eğitimi için bile olmasa gidebiliyorsan git yani en iyi öyle oluyor.
Gaza geldim, busuu premium alıyorum. :D

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Hiçbirşey bilmesen dahi, matematiğin tüm konularını su gibi içmek, insanı her zaman başarıya götürür bak.HER ZAMAN.

Fakat;
Okuyacağın bölüm ile ilgili, 2 yıllık deseydin tamam ama mühendislik diyorsan matematiğe zaten ihtiyacın olacak.
Programlama yaparken algoritma bilgisine ihtiyacın olacak.
Yapman gereken, ingilizce ile matematiğe yüklenmendir.Yazılım ile ilgili kaynakların çoğu ingilizcedir.
Üniversiteye geçince zaten, ingilizceyi biliyorsan Almancayı öğrenmen daha kolay olur.

Burdaki yazılanları da bi oku derim.
Yazılımcı Olmak İçin Matematik Şart mı?