Bilgisayar mühendisliği için lisede İngilizce mi yoksa Almanca dilimini öğrenmeliyim?

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
öncelikle merhaba konuyu yanlış yere açmış olabilirim yeniyim kusura bakmayın benim sorum şu ben anadolu lisesine gidiyorum 10 sınıfa geçtim bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum okulda 2 dil birden öğretiliyor ingilizce almanca ikisini birden mi öğreneyim yoksa sadece ingilizce ve matematiğemi odaklanayım 2sini bir öğrenceksem nasıl öğrenicem şimdiden teşekkürler .

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Muhtemelen İngilizce ağırlıklı okulun. İngilizceye odaklan. Ben Almanca'yı hiç takmıyorum [emoji1] Eğer Almanya'ya gitme gibi bir düşüncen yoksa.

lgsever

Profesör
Reaksiyon puanı
1,459
öncelikle merhaba konuyu yanlış yere açmış olabilirim yeniyim kusura bakmayın benim sorum şu ben anadolu lisesine gidiyorum 10 sınıfa geçtim bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum okulda 2 dil birden öğretiliyor ingilizce almanca ikisini birden mi öğreneyim yoksa sadece ingilizce ve matematiğemi odaklanayım 2sini bir öğrenceksem nasıl öğrenicem şimdiden teşekkürler .
Benimle birebir aynı durumdasın ben kendi tembelliğimden almancada zorlanıyorum ancak iki dil beraber çok rahat öğrenilebilir çünkü gerçekten çok benziyorlar birbirlerine ayrıca mühendislik için almanca bilmende fayda var biri için diğerinden vazgeçmek zorunda değilsin hepsini birlikte yapabilirsin.

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Benimle birebir aynı durumdasın ben kendi tembelliğimden almancada zorlanıyorum ancak iki dil beraber çok rahat öğrenilebilir çünkü gerçekten çok benziyorlar birbirlerine ayrıca mühendislik için almanca bilmende fayda var biri için diğerinden vazgeçmek zorunda değilsin hepsini birlikte yapabilirsin.

Hocam benziyor da ileride çok bir önemi kalmıyor. Zaten herkes sınav zamanı çalışıyor ve küçükken Almanca görmeyenler günlük hayatta Almanca gördüklerinde anlaşılmıyor. Ama gene ona kalmış.

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
üniversite sınavını ne yapıcaz sizin durumunuz nedir teşekkürler bu arada yorumlarınız için

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
onu biliyorumda şimdiden başlıyımmı çalışmaya matematik fizik falan bide ingilizce için uzun vadeli taktik tavsiyeniz varmıdır siz nasıl öğrendiniz veya çalışıyorsunuz

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
onu biliyorumda şimdiden başlıyımmı çalışmaya matematik fizik falan bide ingilizce için uzun vadeli taktik tavsiyeniz varmıdır siz nasıl öğrendiniz veya çalışıyorsunuz

Hocam busuu diye bir şey var ama paralı. Denemedim ama deneyenler sevmiş. Tavsiyem yurtdışına gidebiliyorsan dil eğitimi için git. Dil eğitimi için bile olmasa gidebiliyorsan git yani en iyi öyle oluyor.

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
maalesef yurt dışına şuanlık gitmem imkansız

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
tamam araştırırım çok teşekkür ederim

Mustafa Deliktaş

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,244
Bence ingilizce ve matı hallet, almanca yerine Python öğren :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bence ingilizce ve matı hallet, almanca yerine Python öğren :)

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Bu arada busuu'ya baktım. Güzel oldukça. Premium alırsan. Ben bir alıp denemeyi düşünüyorum. Benim B1 başlangıç çıktı seviyem. Bir testi yapıp bak seviyene.

Sx105rRomules

Profesör
Reaksiyon puanı
177
ingilizce yi çok güzel bir şekilde ögrenmek faydana olacaktır

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Video eğitim yotube kanalına giriyorsun.
Açıyorsun ingilizce eğitim videolarını çalışıyorsun kardeşim. Adamlar 250 video falan çekmiş hepside ücretsiz

Reaksiyon puanı
5,171
İngilizce ileride hazırlık ilede öğrenilebilir. Malumunuz berbat eğitim sistemi saolsun lisede kendi kendinize ing öğrenmeniz baya zor ve vakit kaybı onun yerine derslerinize çalışın hazırlıkta zaten ingilizceyi sular seller gibi öğreniyorsunuz

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Bence Almanca'yı da boşlama. Arada bak çünkü iş hayatında Almanlarla çalışabilirsin.

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ben bilgisayar bağımlısıyım sürekli oyun oynuyorum nasıl çalışıcam bilmiyorum bakıcaz artık bi şekilde yapıcaz daha 3 sene var hallederim heralde

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
Bence Almanca'yı da boşlama. Arada bak çünkü iş hayatında Almanlarla çalışabilirsin.

Eğer öğrenicekse de İngilizceyi hallettikten sonra öğrensin. Şuan sen de Almanca'yı yeni görüceksin sanırım. Kolay gibi duruyor ama bazı yerlerde full ezber ezber diyorlar sürekli o da insanı sıkıyor. Zaten İngilizceyi hallettikten sonra daha rahat öğrenir. O yüzden üniversite başı daha uygun zaman diyorum.

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Eğer öğrenicekse de İngilizceyi hallettikten sonra öğrensin. Şuan sen de Almanca'yı yeni görüceksin sanırım. Kolay gibi duruyor ama bazı yerlerde full ezber ezber diyorlar sürekli o da insanı sıkıyor. Zaten İngilizceyi hallettikten sonra daha rahat öğrenir. O yüzden üniversite başı daha uygun zaman diyorum.
peki bilgisayar bağımlısıyım dedim nasıl yapıcam kalkıpta bi ders çalışamıyorum çalışsamda video falan izleyerek yani derse oturduğum zaman başım dönmeye başlıyo :D

Reaksiyon puanı
5,171
peki bilgisayar bağımlısıyım dedim nasıl yapıcam kalkıpta bi ders çalışamıyorum çalışsamda video falan izleyerek yani derse oturduğum zaman başım dönmeye başlıyo :D
O zaman iyi bir bilgisayar mühendisi olmayı unut türkiyede bikaç üni dünya ortalamasında üstünde eğitim veriyor. Diğerleri ortalamanın çok çok çok altında.

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266

İyi bir yere gelmek istiyorsam çalışmam lazım diyip motive etmen lazım kendini. En azından bilgisayar oyunlarıyla kaybedeceğim vakte Udemy'den Python kursu satın al Python öğren sonra ilgi alanına göre ilerle. Çünkü genelde işverenler nereden mezun olduğuna değil kendini ne kadar geliştirmişsin ona bakıyor. Türkiye'deki bilgisayara ilgisi olmayan insalardan bunu puan tutuyor ya da yüksek diye seçen de çok olduğu için işsizlik ondan da kaynaklı biraz.

Darkness03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İyi bir yere gelmek istiyorsam çalışmam lazım diyip motive etmen lazım kendini. En azından bilgisayar oyunlarıyla kaybedeceğim vakte Udemy'den Python kursu satın al Python öğren sonra ilgi alanına göre ilerle. Çünkü genelde işverenler nereden mezun olduğuna değil kendini ne kadar geliştirmişsin ona bakıyor. Türkiye'deki bilgisayara ilgisi olmayan insalardan bunu puan tutuyor ya da yüksek diye seçen de çok olduğu için işsizlik ondan da kaynaklı biraz.
programlamaya başlıyım yani tamam ama nerdeyse programlama hakkında hiç bir bilgim yok nerden başlamalıyım
--- Gönderi Güncellendi ---
Gerçekler acıdır
:D

Starbowl

Profesör
Reaksiyon puanı
266
programlamaya başlıyım yani tamam ama nerdeyse programlama hakkında hiç bir bilgim yok nerden başlamalıyım

İşte Python hakkında videolar izle. Sonra Udemy'de kursu var. Onu satın al başla. O kurs sana genel bir bilgi veriyor zaten oldukça güzel. Sakın C++ falan girme hiç. Başladığın gibi bırakırsın. Python daha güncel ve basit bir dil olduğu önerim bu. Yok istemiyorum diyorsan C'den başla ama tavsiye etmem. C ile ilgili çok eğitim kaynağı yok piyasada. Zaten Python'u da algoritma mantığını kavraman için uygun olduğundan öneriyorum.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Çok basit.
Ya hayalin için emek verip dersine çalışcaksın. Yada oyun oynamaya devam edip hayalini kaybediceksin.
Yani tercih sana kalmış. Git ders çalış desekse burda bizim değil senin iraden önemli

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,421
İlk olarak ingilizce bilmen lazım dünya ortak dil zaten ingilizce onu öğren almanca da zamanla öğrenilir