Bilgisayar Montajı Çok Mu Zor?

Bu konuyu okuyanlar

birkedininruyasi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Herkese merhaba, bilgisayar toplayacağım ve parçaları sipariş ettim bir sorun çıkmazsa hafta içi elimde olur. Hayatımda ilk kez bilgisayar montajı yapacağım için heyecan ve haliyle bir korku var. :) İnternetten Türkçe-İngilizce bir sürü montaj videosu izledim fakat yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum açıkçası. Özellikle hangi kabloyu nereye takacağım konusunda ve şu statik elektirik konusunda bayağı bir endişeliyim. Sizce bilgisayar montajı basit mi video izlemeyle yapılabilir mi?

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Konu çok ayrı bir yere açılmış :)

Ve montaj gerçekten basit. Her şey kolay artık.

İşlemci desen, tak yuvaya indir demir çubuğu çalışsın :)

Ram desen at yuvaya yerini o buluyor zaten :D

Ekran kartı da aynı şekilde soketin üstüne bırakıp hafif bastırsan içerde direk zaten .

Kablolama hakkında ufak bir bilgin olsun gerisi kolay. Montaj yapamazsan bana ulaş uzaktan kurarım kasanı ben.

Yapamam diye endişelenme sakın bizim semtte herkesin bilgisayarını ben topluyorum :D

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Once Elinizi bir demire filan sürtün statik yükden endişeliyseniz

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
O Statik elektrik mevzusundan çok endişeleniliyor fakat gerçekten bu parçalar tak diye statik elektrikten gidecek parçalar değil. Kolay değil öyle statik elektiriği iletmek.

Örnek vereyim :

İzmirde yazın arkadaşın sistemini yenilemiştik. (işlemci+ekran kartı)

O kadar sıcaktı ki terli-nemli elimle toplamıştım kasayı. Ve sapasağlam hala kullanıyor.

Statik mevzusu yine biraz şans işi ...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
O Statik elektrik mevzusundan çok endişeleniliyor fakat gerçekten bu parçalar tak diye statik elektrikten gidecek parçalar değil. Kolay değil öyle statik elektiriği iletmek.

Örnek vereyim :

İzmirde yazın arkadaşın sistemini yenilemiştik. (işlemci+ekran kartı)

O kadar sıcaktı ki terli-nemli elimle toplamıştım kasayı. Ve sapasağlam hala kullanıyor.

Statik mevzusu yine biraz şans işi ...
Artık çoğu anakartlarda Statik elektrikten koruma teknolojisi var ayrıca. :)

birkedininruyasi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Konu çok ayrı bir yere açılmış :)

Ve montaj gerçekten basit. Her şey kolay artık.

İşlemci desen, tak yuvaya indir demir çubuğu çalışsın :)

Ram desen at yuvaya yerini o buluyor zaten :D

Ekran kartı da aynı şekilde soketin üstüne bırakıp hafif bastırsan içerde direk zaten .

Kablolama hakkında ufak bir bilgin olsun gerisi kolay. Montaj yapamazsan bana ulaş uzaktan kurarım kasanı ben.

Yapamam diye endişelenme sakın bizim semtte herkesin bilgisayarını ben topluyorum :D
Evet bi an dikkatsizliğime gelmiş maalesef :(
Hocam parçaları takmaktan ziyade her şeyi taktıktan sonra o kablolar nereye takılacak ve tabii bir de kablolama konusu var.. Çok teşekkür ederim ilginiz için eğer bir sorun olursa size yazıcam :)
Zor değil ama tehlikeli. Profesyonel bilen biri olması gerek.
Malesef yanıma gelebilecek kimse yok hocam :(
Ona özellikle dikkat etmeye çalışıcam teşekkürler :)
Artık çoğu anakartlarda Statik elektrikten koruma teknolojisi var ayrıca. :)
Haklınız ama insan ister istemez endişeleniyor ya bir şey olursa diye :)

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Montaj videoları izleyerek sıvı soğutmalı sistemler haricinde bir çok sistemi tek basınıza kurabilirsiniz.
Sıvı soğutma da yanınızda kesinlikle tecrübeli biri bulunmalı.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Anakartta en kafa karıştıran kablolar bana göre Ön panelin USB girişleri + HDD Led + Pwr Led+ Restart ve Power düğmelerinin kablolarını nereye takacağımı şaşırırım.
Bir 10 dakikaya kitapçığı kurcalayıp anca buluyorum anakart üzerindeki girişleri.

Çok eğlenceli ?

Edit --- Ön panel kulaklık ve Mikrofon girişide kaldı unuttuğum :D

birkedininruyasi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Montaj videoları izleyerek sıvı soğutmalı sistemler haricinde bir çok sistemi tek basınıza kurabilirsiniz.
Sıvı soğutma da yanınızda kesinlikle tecrübeli biri bulunmalı.
Teşekkürler hocam sıvı soğutma yapacağım zaman artık bir destek bulacağım :)
Anakartta en kafa karıştıran kablolar bana göre Ön panelin USB girişleri + HDD Led + Pwr Led+ Restart ve Power düğmelerinin kablolarını nereye takacağımı şaşırırım.
Bir 10 dakikaya kitapçığı kurcalayıp anca buluyorum anakart üzerindeki girişleri.

Çok eğlenceli ?

Edit --- Ön panel kulaklık ve Mikrofon girişide kaldı unuttuğum :D
Kesinlikle izlediğim videolarda da ram ekran kartı vs vs takmaktan ziyade hangi kabloyu nereye takacağım konusunda zorlanacağımı düşünüyorum :) Ama dediğiniz gibi artık kitapçığı bayağı bir didik didik etmek gerek sanırım :)

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Kablolarda soket yapısı olmayan yerler yani resimdeki yerler zorlayabilir. Ama onunda kolayı var resime bakarsanız hdd led yazan kabloların önünde anakartta bir şema var. Yani eksi artı uçların bağlanacağı hdd led kısmı şemaya işlenmiş. Sizi bu tür kablo haricinde zorlayacağını düşündüğüm bir yer yok bana göre.

1595707524298.png

birkedininruyasi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Kablolarda soket yapısı olmayan yerler yani resimdeki yerler zorlayabilir. Ama onunda kolayı var resime bakarsanız hdd led yazan kabloların önünde anakartta bir şema var. Yani eksi artı uçların bağlanacağı hdd led kısmı şemaya işlenmiş. Sizi bu tür kablo haricinde zorlayacağını düşündüğüm bir yer yok bana göre.

Ekli dosyayı görüntüle 109746
Umarım bu kısmı da kazasız belasız atlatırım :) Teşekkürler hocam.