Bilgisayar toplamada yardım

Bu konuyu okuyanlar

armorgamesid31

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar selam, öncelikle hepinize iyi forumlar güzel geceler dilerim.

Aklımda dizüstü oyun bilgisayarı almak vardı ama malum kur birden %30 artınca haliyle bilgisayarların fiyatlarıda o civarlarda arttı ve bütçemi zorlayarak alabileceğim bir bilgisayar artık alamayacağım bir seviyeye gelmiş.

Bende bilgisayar toplamaya karar verdim ama ilk defa böyle bir girişimde bulunuyorum ve pek tecrübeli değilim bu konuda. Vatan veya benzeri sitelerden toplamanın mantıksız olduğunun pekâla farkındayım o yüzden parçaları ayrı ayrı sipariş edeceğim. Bu konudada bulduğum en ucuz site bu.
Bilgisayarı oyun, yazılım ve render için kullanacağım.

Sanırım ilk işlemci seçimiyle başlamam gerekiyormuş çok araştırmadım ama frekans değeri ve fiyatıyla öne çıkan AMD'nin bu işlemcisi. Sizce iyi bir işlemci midir?

Ardından işlemciyle uyumlu bir anakart bulmam gerek sanırım, ama ben anakart seçimi konusunda pek bir şey anlamadım. Bu konudaki tavsiyelerinizi, sebepleriyle beraber bekliyorum.

RAM olaraksa 3000Mhz frekans değerine sahip 8GB'lık şu RAM'i tercih etmeyi düşünüyorum sizce bir sorun yaşar mıyım ve 8 GB'lık RAM yeterli olur mu?

Çok tutkulu bir oyun sever olmamakla beraber oyun oynamayı gerçekten seven bir insanım. Denemek istediğim bir oyunu en kötü low ayarlarda akıcı çalıştırabilecek orta seviyeli bir ekran kartı seçtim. Tek aklımdaki soru MSI, Asus gibi markaların 1050ti modelleri daha pahalıyken bu marka ucuza satıyor. Linki

HDD olarak ise markaların kalitesi hakkında hiç bir bilgim yok fakat, 7200rpm dönüş hızı 2 TB depolama alanı ve aktarım hızıyla Toshiba'nın bu HDD'sini tercih etmeyi düşünüyorum. Sizce doğru mu yapıyorum?

Şu an seçebildiğim parçalar bunlar bunlar dışında;
1-Kasa
Kasa konusunuda tam anlayamıyorum bana seçimimde yardımcı olacak birisi çıkarsa minnettar olurum.
2-Güç Kaynağı
Değerleri ne kadar olan bir güç kaynağı benim için yeterli olur? Voltaj değeri dışında dikkat etmem gereken yerler nedir?
3-Fanlar
Ek olarak fan almam gerekir mi? Gerekirse hangi parçalar için?
4-Ses kartı
Müziklede uğraşan bir insanım ve söylediklerine göre kasalarda gelen default ses kartları çok kalitesiz oluyormuş bu doğru mu?
5-Monitör
Bütçem 4000, en fazla 4500 TL. Bu sistemin bana maliyeti tahminimce 3200-3500 sularında olacak yani bana fiyat performans konusunda efsanevi bir monitör önermeniz gerek ? (IPS TN olması önemsiz kaliteli olsun yeter)
6-Uzun Vadeli Kullanım İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konudaki tavsiyelerinizede açığım para kazanmak kolay değil...

Cevap verecek arkadaşlara hem kendim hemde ileride bu başlıktan faydalanacak arkadaşlarım adına şimdiden çok teşekkür ederim. ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu arada "Ey Yüce Shiftdelete Halkı" olacaktı

Son düzenleme:

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Oh cidden uzun yazmışsın.
Sırayla cevaplayacağım.

İşlemci seçimin kötü.
Güncel değil bir kere.

Anakartın dahili ses yongası üst düzey bir şey beklemiyorsan yeterlidir. Yani muhtemelen sizi tatmin eder.

Monitör dahil bütçeniz 4.500 TL değil mi?

armorgamesid31

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Oh cidden uzun yazmışsın.
Sırayla cevaplayacağım.

İşlemci seçimin kötü.
Güncel değil bir kere.

Anakartın dahili ses yongası üst düzey bir şey beklemiyorsan yeterlidir. Yani muhtemelen sizi tatmin eder.

Monitör dahil bütçeniz 4.500 TL değil mi?
Evet işlemci konusunda AMD ve Intel arasındaki tartışmalar arasında kafam allak bullak olduğundan dolayı böyle bir seçim yapmış olma ihtimalim yüksek... Sen ne dersin? Bana fiyat/performans konusunda iyi bir işlemci önerebilir misin bütçem doğrultusunda? Bu arada evet baya uzun oldu yazı ama cevap olarak uzun bir yazı gelirse güzel bir rehber olabilir benim gibi insanlara

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Yarın liste hazırlayacağım bütçene göre.
Hangi parçayı neden seçtiğimi sorarsan söylerim o zaman :)

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Ben teşekkür ederim :)

Bir de koymayı planladığım CPU ve GPU R5 2600 ile GTX 1050 Ti.
Ne düşünüyorsun?
GTX 1050 Ti ile her oyunu orta ayarlarsa oynayabilirsin. Yeni AAA oyunlar hariç yüksej ayalarda da oynarsınız. 2600 ise render yapılacağı için daha iyi tercih olacaktır.

armorgamesid31

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ben teşekkür ederim :)

Bir de koymayı planladığım CPU ve GPU R5 2600 ile GTX 1050 Ti.
Ne düşünüyorsun?
GTX 1050 Ti ile her oyunu orta ayarlarsa oynayabilirsin. Yeni AAA oyunlar hariç yüksej ayalarda da oynarsınız. 2600 ise render yapılacağı için daha iyi tercih olacaktır.
GPU zaten gayet yeterli, R5 2600da performans olarak işimi fazlasıyla görür gibi duruyor.

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
Ben bu konularda 1 yıllık bir tecrübe edindim yani çok yardımcı olamayacağım ama bence 0 almak yerine temiz 2. el alınabilir Sahibinden.com dan GeT sayesinde güvenli de olur yani sıfırından cillop gibi GTX 1060 alıcaksanız ama daha çakalca davranıp aynı fiyata ikinci el bir GTX 1070 alabilirsniiz tabiki bu bir örnekti ama dikkat etmek gerekiyor bu tür profesyonel ekran kartlarında yani bana göre 2000 tl üstü gayet profesyonel herneyse dediğim gibi 2000tl üstü 2. el ekran akrtlarında Mining yapılıp yapılmaması çok önemli her neyse uzatmıyım tavsiyelerim bunlardı :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ha bu arada öylesine dolaşıyodum pc sitelerinde sana pc aramıyodum bunu gördüm aklma sne geldin @rtakak onaylarmı bilmiyorum bi rtakaka sormak lazım şansa bunu gördüm :)
Intel I7 ( Turbo 3.60 Ghz )+16 Gb Ram+gtx 1050ti 4 Gb Ek.karti+1 Tb Hdd+3x12 Cm Fan Oyuncu Kasasi GittiGidiyor'da 350620529

Son düzenleme:

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460

armorgamesid31

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hocam mesela neden ekran kartını başlıktaki yerine Asus kullandınız, bide bu nanokatalog güvenli bir sitemidir kargoları 1 aya kadar geciktirdiğini okudum internette ve ürünlerin garantisinide kendi veriyormuş

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Hocam mesela neden ekran kartını başlıktaki yerine Asus kullandınız, bide bu nanokatalog güvenli bir sitemidir kargoları 1 aya kadar geciktirdiğini okudum internette ve ürünlerin garantisinide kendi veriyormuş
Hocam şöyle model seçimini nasıl yaptım söyliyim.
En ucuz ve en pahalu GTX 1050 Ti arasında ne fark var?
Soğutma performansı azcik farkediyor, arka plaka oluyor ve daha kaliteli malzeme kullanılmış oluyor. Ancak bunların oyun performansına etkisi neredeyse koca bir sıfır.
Ben öyle Strix Gaming X olsun diye 100TL'den fazla vermem verilmesini önermem. Şimdi en ucuz GTX 1050 Ti Nanokatalog'daydı. 1.160 TL gibiydi.
Eksen Bilgisayarda Asus Strix GTX 1050 Ti 1.220 TL idi. Hem Strix hem gene de piyasaya göre çok ucuz. Bundan dolayı bunu seçtim.

Nanaokatalog güvenilirdir. İthalatçı garantili ürünler getirir. Ön siparişteki ürünler ortalama 18 günde gelir. 1 ay da sürebilir.
Türkiye garantisi olarak garantilidir ancak teknil servis hizmetini kendi karşılamıyor.
Yani o da aldığı yerin teknik servisine götürüyor. Garanti işi olduğunda o ürünün servisi yerine Nanokatalog'a vereceksin.
Tabi ürün Global garantili değilse.

armorgamesid31

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hocam şöyle model seçimini nasıl yaptım söyliyim.
En ucuz ve en pahalu GTX 1050 Ti arasında ne fark var?
Soğutma performansı azcik farkediyor, arka plaka oluyor ve daha kaliteli malzeme kullanılmış oluyor. Ancak bunların oyun performansına etkisi neredeyse koca bir sıfır.
Ben öyle Strix Gaming X olsun diye 100TL'den fazla vermem verilmesini önermem. Şimdi en ucuz GTX 1050 Ti Nanokatalog'daydı. 1.160 TL gibiydi.
Eksen Bilgisayarda Asus Strix GTX 1050 Ti 1.220 TL idi. Hem Strix hem gene de piyasaya göre çok ucuz. Bundan dolayı bunu seçtim.

Nanaokatalog güvenilirdir. İthalatçı garantili ürünler getirir. Ön siparişteki ürünler ortalama 18 günde gelir. 1 ay da sürebilir.
Türkiye garantisi olarak garantilidir ancak teknil servis hizmetini kendi karşılamıyor.
Yani o da aldığı yerin teknik servisine götürüyor. Garanti işi olduğunda o ürünün servisi yerine Nanokatalog'a vereceksin.
Tabi ürün Global garantili değilse.
Anladım, ekran içinde şuan en fazla 800 ayırabilirim 5in üstü çok sıkıntılı ? bu arada sistemin değeri 4200 TL civarı

armorgamesid31

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Herşey için çok teşekkür ederim, topladığım zaman ilk sana fotoğraf atacağım ? bu arada parçaları birleştirme işi ne kadar zor kasalara aşinayım az çok

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Rica ederim, memnun olurum atarsan :)

Bir kaç video izle sakin sakin yap halledersin.
Technopat'ın rehberleri gayet iyidir. Bakmanı tavsiye ederim.