Yardım bilgisayar çalışır halde ama ekran gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

acan4141

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
gigabyte b450m s2h ana kart
amd ryzen 5 5500 işlemci
2x geil evo potenza 8gb 3000mhz
asus rx 6600 ekran kartı
fsp hyper K 600W power

kasam bu şekilde. son zamanlarda siyah ekran sorunu ile karşılaşıyorum. bilgisayarım online oyun oynadığım için 7/24 açık son zamanlarda bilgisayarım çalışır haldeyken aniden ekran görüntüm gitmeye başladı. bilgisayar çalışmaya devam ediyor ama klavye ve mouse çalışmıyor birde ekrana görüntü gelmiyor. uzaktan bağlanma programı ile telefonumdan pc ye bağlanıyorum. bilgisayar sorunsuz çalışıyor olarak gözüküyor ama monitöre ne yaparsam yapıyım görüntü gelmiyor. bilgisayarın kapatma tuşu ve reset tuşu da devre dışı kalıyor pc yi tekrar baştan açabilmek için mecbur fişi çekip takıyorum o zaman kendine geliyor kasa. normalde bu sorun ben pc başında değilken oluyordu pc açık bırakıp gidiyordum eve geldiğimde bu şekilde karşılaşıyordum. geçen gün pc başındayken denk geldim. ekran görüntüsü gittiğinde pc den fan kesilme sesi geldiğini duydum baktığımda ekran kartının fanı durmuş diğer fanlar çalışmaya devam ediyordu pc de çalışıyor ama görüntü yok. ekran kartını bir kaç gün arkadaşla değiştirdim onun kasasında her hangi bir sıkıntı olmamış onda aldığım ekran kartı ile gene aynı sorunu aldım yani ekran kartımda bir sıkıntı yok. sıkıntı başka neyden olabilir yardım ederseniz çok sevinirim.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
gigabyte b450m s2h ana kart
amd ryzen 5 5500 işlemci
2x geil evo potenza 8gb 3000mhz
asus rx 6600 ekran kartı
fsp hyper K 600W power

kasam bu şekilde. son zamanlarda siyah ekran sorunu ile karşılaşıyorum. bilgisayarım online oyun oynadığım için 7/24 açık son zamanlarda bilgisayarım çalışır haldeyken aniden ekran görüntüm gitmeye başladı. bilgisayar çalışmaya devam ediyor ama klavye ve mouse çalışmıyor birde ekrana görüntü gelmiyor. uzaktan bağlanma programı ile telefonumdan pc ye bağlanıyorum. bilgisayar sorunsuz çalışıyor olarak gözüküyor ama monitöre ne yaparsam yapıyım görüntü gelmiyor. bilgisayarın kapatma tuşu ve reset tuşu da devre dışı kalıyor pc yi tekrar baştan açabilmek için mecbur fişi çekip takıyorum o zaman kendine geliyor kasa. normalde bu sorun ben pc başında değilken oluyordu pc açık bırakıp gidiyordum eve geldiğimde bu şekilde karşılaşıyordum. geçen gün pc başındayken denk geldim. ekran görüntüsü gittiğinde pc den fan kesilme sesi geldiğini duydum baktığımda ekran kartının fanı durmuş diğer fanlar çalışmaya devam ediyordu pc de çalışıyor ama görüntü yok. ekran kartını bir kaç gün arkadaşla değiştirdim onun kasasında her hangi bir sıkıntı olmamış onda aldığım ekran kartı ile gene aynı sorunu aldım yani ekran kartımda bir sıkıntı yok. sıkıntı başka neyden olabilir yardım ederseniz çok sevinirim.
Merhaba, öncelikle ekran kartları yük altında değilken yük açmazlar. Her marka ve modelin kendilerine baz aldıkları sıcaklık değerine göre hareket ederler.

Yaşadığınız durum için suçu bileşenlere atıp bir masraf yada teknik servise başvurmaya gerek yok.

İlk olarak ram ve ekran kartı soketlerini silgi ile silerek statik yükü boşaltın.
BIOS ekranı geliyorsa format atınız.

acan4141

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bilgisayara yeni format attım zaten güncellemelerini de yaptım. dediğiniz silgi ile silme işlemini de şuan denedim gene aynısı oldu değişen bir şey yok. monitör açıkken hiç bir sıkıntı olmuyor ama bilgisayar çalışır haldeyken monitörü kapatınca yaklaşık 5dk sonra ekran kartı klavye ve mouse devre dışı kalıyor bir daha hiç birine ışık gelmiyor ama kasa çalışmaya devam ediyor. kasanın üzerindeki açma kapama tuşları da devre dışı kalıyor. sorun monitörde olabilir mi ?

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
USB'den Linux ile başlatmayı deneyin. Onda da aynısı oluyorsa donanımla ilgili problem olabilir. Linux'ta problem çıkmazsa Windows'ta sürücü yazılımlarıyla ilgili problem olabilir. Bu şekilde problemi tespit ettikten sonra ona göre bir şeyler yapabilirsiniz.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Tahminimce sorunun anakart yada psu kaynaklı. Arkadaşınız AM4 platformuna sahip anakartı varsa deneme yanılma yöntemine gidip sorun çıkaran parçayı bulmak lazım.

acan4141

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
USB'den Linux ile başlatmayı deneyin. Onda da aynısı oluyorsa donanımla ilgili problem olabilir. Linux'ta problem çıkmazsa Windows'ta sürücü yazılımlarıyla ilgili problem olabilir. Bu şekilde problemi tespit ettikten sonra ona göre bir şeyler yapabilirsiniz.
linux ile başlattım 24 saat bekledim pc görüntü gitmemiş. flashı çıkartıp normal bir şekilde çalıştırdım ekranı gene kapatınca 5 dk içinde görüntü tekrar kesildi. yani linux ile çalıştırdığımda hiç bir sıkıntı çıkmıyor sorun neyden kaynaklı olabilir ?

acan4141

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayara sıfırdan format attım ekran kartı driverını yüklediğim zaman aynı sorun yaşanıyor ekran kartı driver'ını yükleyince monitörü kapattığım zaman ekran kartı devre dışı kalıyor. Ekran kartı driver'ı yüklü değilken bir sıkıntı çıkmıyor. Driver'ı amdnin kendi sitesinden indiriyorum. Ekran kartım daha 1 haftalık. Ama bozuk olan o heralde ?

acan4141

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
ekran kartına takılan güç kablosunda sıkıntı varmış onu değiştirince düzeldi yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim