Bilgisayar Aşırı Isınıyor

sercan52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarım da 3 tane fan var. Tamamı maksimum hızda çalışıyor fakat makine normal çalışma esnasında 65 dereceyi aşağı düşmüyor. Hava sıcaklığının mutlaka bunda payı var. bu sıcaklığı düşürmenn basit bir yolu varmı? ya da yeni fan mı eklemelym..

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
65 derece neyin sıcaklığı işlemcimi , anakartmı ?

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
işlemci soğutucusunu söküp macunlumu değilmi kontrol et.macun yoksa macun sür.birde fanların çalışma yönü önemli ters çalışıyor olabilirler.kasanın arka tarafındaki fan yada fanlar havayı dışarı atacak şekilde çalışmalı

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
65 derece çok yüksek bir değer değil bence, havalar sıcak. Oyunlarda en fazla ne kadar oluyor o önemli.

sercan52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaki fan havayı dşarı üflüyor işlemci fanı ise macunlu...

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
güç kaynağı yetersiz olabilir.işlemci nedir merak ettim.bende intel e5200 var şu an 37 derece gösteriyor.senin baktığın çekirdek sıcaklıkları olmasın , şu an benim çekirdek sıcaklıkları core1 =54 core2 =57 derece

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
güç kaynağı yetersiz olabilir.işlemci nedir merak ettim.bende intel e5200 var şu an 37 derece gösteriyor.senin baktığın çekirdek sıcaklıkları olmasın , şu an benim çekirdek sıcaklıkları core1 =54 core2 =57 derece
işlemcid kaç çeşit sıcaklık var ki zaten benim bildiğim bitek core sıcaklığı var sen o 37 dereceyi hangi programla nerden buldun?

sercan52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AMD ATHLON 64 X2 5200+ İşlemci amd oldğu içn yapyr dycksnz fakt bn bu blgsyrı 1 yılı aşkn bir srdr kullnyrm ve ilk defa bu gün yaptı bu sorunu....

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
adszgwb.png

çay demleyecem artık :D

not: oyun falanda oynamadım sadece 2 firefox sayfası bide msn açık :D

sercan52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benm Kullandğm Program Asus PC Probe. Anakartımın Kendi Programı

---------- saat 17:02 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:00 eklenmişti ----------

adszgwb.png

çay demleyecem artık :D

İyi Güzelde Bnm Makinede Oyuna Grdğmde PC Probe Acil Durum Sesi Çıkarıyo Sıcaklık 80 dereceyi Buluyor... Makine Donma noktasına Glyr...

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Ben yazları şöyle yaparım: yan kapağın bir tanesini sökerim be kasayı mümkün olabildiğince olduğu yerden alırım dışarıda bir yerde durur. Ne işlemci ne anakart ne sabit disk nede başka bir şey. Kasa normal oda sıcaklığında..

sercan52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben yazları şöyle yaparım: yan kapağın bir tanesini sökerim be kasayı mümkün olabildiğince olduğu yerden alırım dışarıda bir yerde durur. Ne işlemci ne anakart ne sabit disk nede başka bir şey. Kasa normal oda sıcaklığında..

Denemdm Fakat Mntklı bir Yntm Dnycm Tşkrlr....

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
speedfan programı eğer özellik varsa işlemcide , çekirdeklerin ve işlemcinin sıcaklığını gösterir.
Ayrıca everest programıylada görebilirsin.

sercan52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tşkr edyrm grçktn fayda etti bilgisayarn scklğı 68 derecedn 61 dereceye dştü ve hala dşyr...

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
1)işlemci fanını temizle ve termal macun sür kaltieli olsun bizim burda adam var termal macunu litrelik kaptan boşaltıyo.İyisinden al
2)Kasada ön tarafta dışardan içeriye arka tarafatada içten dışarı üfleyen fan olmalı.Onları kontrol et.Eğer halen aşırı ısınma devam ederse downclock yaparsın.overclockun tersi ama büyük ihtimal sıcaklık düşecektir.
3)Şu an zaten sıcak havalardayız normaldir.Pek te önemseme ama 60 dereceyi geçmemesi normal.

Benim pc nin işlemci intel core 2 duo e4500 sıcaklığım 39-41 o arada değişiyor

---------- saat 22:25 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:24 eklenmişti ----------

Kasanın içi karışık olmasın Ankartı besleyen kabloları kasanın arkasından geçir kabloların hiç biri olmasın kasanın içinde arka kısımından geçir çok fark ediyor.Hava akımı oluyor çünkü kasada

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Sistem kapalıyken Sıfır bir ufak boya fırçası ile tozları süpür. Tabi statik elektriğe karşı fişler de çekili olsun. Sonra elektrik süpürgesinin plastik ucu ile çok nazik bir biçimde herhangi bir devre elemanına zarar vermeden süpürdüğün tozları çek. ya da yapamam diyorsan bir bilgisayarcıya götür onlarda kompresör vardır çekerek değil üfleyerek tozlardan arındırırlar. Gitmişken Termal macununu da yeniletirsin.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Dün komşunun bilgisayarına format atıyordum bir anda pc kapandı. Dedim ne oluyo elektirik mi gittim dedim :D Bilgisayarı yeniden başlattığımda işlemci sıcaklığının yüksek olduğundan dolayı kapatıldığı uyarısını gördüm. Bilgisayarın içini açtığımda tozlar bütün pc'yi sarmış işlemci fanının altı full toz ekran kartınında aynı şekilde. Çıkarıp temizlemeye çalıştığımda işlemcinin soğutucusuna el değmiyordu o derece sıcaktı :D 4 yıldır hiç açmamışlar sadece dışının tozunu alarak temizlik yapmışlar. Allah'tan yanan bir şey olmamış :D

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Eğer evde soba varsa o daha hızlandırıyor tozlanma olayını..

Bir internet cafe işleten bir arkadaş vardı kalorifer hattı çekemedi anlaşamadılar. Soba yakmışlardı Bir sezonda ki tozu, isi görünce gözlerime inanamamıştım. Gene iyi dayanmış o sistemler . Ekran kartı fanı artık dönemiyordu ateş gibi oluyordu, keza diğer fanlar. :)

MrDeNNiS

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Termal macun ve kullanımı diye google de aratırsanız 1-2 kaynak var gayet iyi anlatmışlar. :)