Bilgisayar anormal hızlanma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar 3-4 gün önce başladı bu sorun. bu hız artışı dediğim olay fps artışı değil .hani overclock yaparsın pc hızlanır ya onun gibi bişey değil yani. oyunlarda gözlemledim ilk olarak ama tümden bilgisayardaki herşeyde böyle. yani mesela örnek vereyim fifada futbolcular normalden hızlı koşmaya başladı. sanki bi taraflarına nitro takmışlar gibi oluyor.tüm oyunlarda böyle hatta sadece oyunlarda değil bilgisyarın genelinde böyle. bilgisayarı açıyorum bi 30 dk falan kullandıktan sonra oluyor bu olay. yalnız sıcaklık değerleri de düşük. pcm iyi soğutuluyor. ısınma sorunum yok. neden oluyor anlamıyorum.

internette biraz araştırma yaptım benim gibi bu sorunu yaşayan insanlar var

sorunu çözen hiç kimseyi bulamadım şimdiye kadar. virüs desen yok, işlemci çok ısınıyor desen o da ısınmıyor. ekran kartı sürücüsünü silip eski sürücüyü yükledim gene olmadı.bios ayarlarını sıfırladım eski haline getirdim olmadı..

ve bu sorun hiç bir şey yokken 4-5 gün önce durduk yere başladı. 12 yıllık bilgisayar kullanıcısıyım tecrübeliyim her türlü sorunu yaşadım ve çoğunluğunu kendim çözdüm ancak böyle garip böle ruh hastası bir sorun ilk defa yaşıyorum,kafayı yemek üzereyim nolur yardım edin.

işte sorunum böyle bişey. oyunlar çok hızlı
https://www.youtube.com...2qdjGU&feature=youtu.be

virüs tarattım yok,format attım gene düzelmedi. lütfen yardım edin

CorvoAttano

Profesör
Reaksiyon puanı
61
İstediğin oyunu yükle madem en yüksek ayarlarda keyfini çıkar anlaşılan bilgisayarın sana kıyak yapıyor.

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İstediğin oyunu yükle madem en yüksek ayarlarda keyfini çıkar anlaşılan bilgisayarın sana kıyak yapıyor.

yaw kardeşim sen yazdıklarımı okumadın mı? performans artışı yani fps artışı yokki bilgisyarda. sadece hızlanma var yani videoplayerlarda 2x yapıp ileri sararsın ya oyunlar ve videolar böyle oluyor benim bilgisyarda. videoyu izlesen anlardın. lütfen boş yorum yapcaksan cevap atma..

arkadaşlar bu sorun çok nadir başa gelen bir sorun ama lütfen yardımlarınızı esirgemeyin

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
arkadaşlar 3-4 gün önce başladı bu sorun. bu hız artışı dediğim olay fps artışı değil .hani overclock yaparsın pc hızlanır ya onun gibi bişey değil yani. oyunlarda gözlemledim ilk olarak ama tümden bilgisayardaki herşeyde böyle. yani mesela örnek vereyim fifada futbolcular normalden hızlı koşmaya başladı. sanki bi taraflarına nitro takmışlar gibi oluyor.tüm oyunlarda böyle hatta sadece oyunlarda değil bilgisyarın genelinde böyle. bilgisayarı açıyorum bi 30 dk falan kullandıktan sonra oluyor bu olay. yalnız sıcaklık değerleri de düşük. pcm iyi soğutuluyor. ısınma sorunum yok. neden oluyor anlamıyorum.

sorunu çözen hiç kimseyi bulamadım şimdiye kadar. virüs desen yok, işlemci çok ısınıyor desen o da ısınmıyor. ekran kartı sürücüsünü silip eski sürücüyü yükledim gene olmadı.bios ayarlarını sıfırladım eski haline getirdim olmadı..

ve bu sorun hiç bir şey yokken 4-5 gün önce durduk yere başladı. 12 yıllık bilgisayar kullanıcısıyım tecrübeliyim her türlü sorunu yaşadım ve çoğunluğunu kendim çözdüm ancak böyle garip böle ruh hastası bir sorun ilk defa yaşıyorum,kafayı yemek üzereyim nolur yardım edin.

dostum linkinde sorunmu var yoksa benim bilgisayarmı açmıyor bir bakarmısın videon açılmıyor

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
makinenin içini acabiliyorsan ekran kartını söküp driverini silip onboard ile ufak boyutlu bir oyun acıp denermisin (gta vıce cıty gta 2 vs vs.)

kardeş ekran kartı daha 1 senelik çok yeni artı sökmeyi de bilmiyorum bozmıyayım şimdi? ayrıca bu laptop değilki çift ekran kartı olsun onboardla vicecity gibi bir oyun açılmaz diye düşünüyorum . iyice bozmayalım aleti??

eğer bişey olmaz dersen tamam deniyim bi ancak nasıl sökçem onu bilmiyorum

SincapÇocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
1

bu sorun arkadaşımdada olmuştu .d bilgisayarı alta alınca oyuna giriyodu ve oyun acayip derecede hızlanıyordu senin attığın videodakinden bile sonra bilgisayara format attırdı düzeldi :D sende dene istersen

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
kardeş ekran kartı daha 1 senelik çok yeni artı sökmeyi de bilmiyorum bozmıyayım şimdi? ayrıca bu laptop değilki çift ekran kartı olsun onboardla vicecity gibi bir oyun açılmaz diye düşünüyorum . iyice bozmayalım aleti??

eğer bişey olmaz dersen tamam deniyim bi ancak nasıl sökçem onu
bilmiyorum

1 sennelik olması bişrey değiştirmez yanlışım varsa üstadlar düzeltsin onboard her anakartta vardır gta vıce cıty acmazsa daha dusuk bir oyun dene mesela mario vs vs oyun olsun yeterli hızlı oynuyormu ona bakmalısın nasıl söküleceği hakkında ben ilk ekran kartımı sökerken fanını kırdım geri takmaya korktum yanar diye sende aynı hataya düşme internetten bak istersen sökülmesine okadar zor biey değil ama işini sansa bırakma :thumbup:

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
haklısın kardeşim. sağolasın yardımın için

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 sennelik olması bişrey değiştirmez yanlışım varsa üstadlar düzeltsin onboard her anakartta vardır gta vıce cıty acmazsa daha dusuk bir oyun dene mesela mario vs vs oyun olsun yeterli hızlı oynuyormu ona bakmalısın nasıl söküleceği hakkında ben ilk ekran kartımı sökerken fanını kırdım geri takmaya korktum yanar diye sende aynı hataya düşme internetten bak istersen sökülmesine okadar zor biey değil ama işini sansa bırakma :thumbup:

Çok ilginç bir gelişme var arkadaşlar. evedki ps3te de anormal hızlanma var. kafayı mı yedim nedir diye düşünüyordum ama yok iyice test ettim god of war 2, red dead redemption gibi oyunlarda görüntü anormal hızlanıyor git gide , tıpkı bilgisyarımda olduğu gibi..

o halde sanırım bilgisyarda sorun yok.

sizce sorun evbdeki voltajlarla alakalı bir şey mi?

EDİT 2:sorun hala devam ediyor. sorunun voltajdanmı değilmi olduğunu anlamak için bilgisayarı kuzenime götürdüm ve sorun hala devam ediyordu. fkat hızlanma sorunu çok aşırı olmadığı için kuzenimde baktı ve zar zor anladı. şimdi ben bunu bilgisyarcıya tamire versem anlayamıcak hızlandığını adım gibi eminim ( adamı da tanıyorum )

hadi tmm voltajdan değil heralde ama ps3te nasıl böyle bir sorun olabiliyor ya anlamıyorum delirmek üzerieyim cidden. the last of us aldım oynayamıyorum hızlancak diye
b_b.gif
gülüyorum sinirden.

sizce napıyım son tavsiyelerinizi verin lütfen

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Çok ilginç bir gelişme var arkadaşlar. evedki ps3te de anormal hızlanma var. kafayı mı yedim nedir diye düşünüyordum ama yok iyice test ettim god of war 2, red dead redemption gibi oyunlarda görüntü anormal hızlanıyor git gide , tıpkı bilgisyarımda olduğu gibi..

o halde sanırım bilgisyarda sorun yok.

sizce sorun evbdeki voltajlarla alakalı bir şey mi?

EDİT 2:sorun hala devam ediyor. sorunun voltajdanmı değilmi olduğunu anlamak için bilgisayarı kuzenime götürdüm ve sorun hala devam ediyordu. fkat hızlanma sorunu çok aşırı olmadığı için kuzenimde baktı ve zar zor anladı. şimdi ben bunu bilgisyarcıya tamire versem anlayamıcak hızlandığını adım gibi eminim ( adamı da tanıyorum )

hadi tmm voltajdan değil heralde ama ps3te nasıl böyle bir sorun olabiliyor ya anlamıyorum delirmek üzerieyim cidden. the last of us aldım oynayamıyorum hızlancak diye
b_b.gif
gülüyorum sinirden.

dostum tek dicegim Sey Allah sabir versin :) ve istersen tanidigin bilgisayarciya aynen bize anlattigin gibi anlat ve bilgisayarini yada ps2r unu ara kablo 3lu priz kullanmadan tek prizler halinde calistir.

CorsTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birkaç seçeneğimiz var ,

1 -) PC de yaşadığınız problem hdd yazma/okuma problemi olabilir.
2-) Ekran kartının driverının güncel olmasına dikkat edelim.
3-)Topraklaması iyi olan bir çoğaltıcı kullanın.
4-)Baska oyunlarda bu problem yoksa farklı bir crack kullanın ve oyunun en son güncellemesini yükleyin.

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birkaç seçeneğimiz var ,

1 -) PC de yaşadığınız problem hdd yazma/okuma problemi olabilir.
2-) Ekran kartının driverının güncel olmasına dikkat edelim.
3-)Topraklaması iyi olan bir çoğaltıcı kullanın.
4-)Baska oyunlarda bu problem yoksa farklı bir crack kullanın ve oyunun en son güncellemesini yükleyin.

sorun oyunlarda değil kardeşim eminim buna

bu gta v
https://www.youtube.com/watch?v=Oav5cDsTKJE&feature=youtu.be

bu da Assasins Creed Unity
https://www.youtube.com/watch?v=IgmJqI00RSs&feature=youtu.be

yorumlarını bekliyorum kardeşim

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
İşlemci ve Ekran kartının çalışma hz lerine bak.Normal değerlerindemi kontrol et.Buyuk ihtimal harddisk problemi veya anakartından kaynaklı bir problem olabilir.

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
konuyu editleyemiyorum o yüzden buradan yazıcam.ve gelişmeler bir hayli fazla olduğundan hepsini yazıcam.uzun uzun da olsa umarım okursunuz

edit1: Çok ilginç bir gelişme var arkadaşlar. evdeki ps3te de anormal hızlanma var. kafayı mı yedim nedir diye düşünüyordum ama yok iyice test ettim god of war 2, red dead redemption gibi oyunlarda görüntü anormal hızlanıyor git gide , tıpkı bilgisyarımda olduğu gibi..

ps3te bile olduğuna göre pcde bir sorun yok heralde.

sizce sorun evdeki voltajlarla alakalı bir şey mi?

EDİT2 YENİ:sorun hala devam ediyor. sorunun voltajdanmı değilmi olduğunu anlamak için bilgisayarı kuzenime götürdüm ve sorun hala devam ediyordu. fkat hızlanma sorunu çok aşırı olmadığı için kuzenimde baktı ve zar zor anladı. şimdi ben bunu bilgisyarcıya tamire versem anlayamıcak hızlandığını adım gibi eminim ( adamı da tanıyorum )

hadi tmm voltajdan değil heralde ama ps3te nasıl böyle bir sorun olabiliyor ya anlamıyorum delirmek üzerieyim cidden. the last of us aldım oynayamıyorum hızlancak diye :) gülüyorum sinirden.

EDİT 3: Sorun hala devam ediyor. sorun laptopta da var artık eminim. geçenlerde yazlığa gittik masaüstünü götüremiyeceğimden laptobu götürdüm onda oyun oynadım onda da hafiften hızlanmalar var ama ps3 ve pcye oranla çok çok daha düşük oranda. heralde onu çok az kullandığım için mi öyle bilmiyorum.

herneyse sorunu daha iyi anlamanız için videolar çekiyorum. özellikle AC Unityye dikkat edin youtubetaki diğer videolarla karşılaştırın aradaki hız farkını göreceksiniz. gta da da frenklinin uçurumdan atlamasına dikkat edin anormal ani hızlanmanın nasıl bir şey olduğunu göreceksiniz.

bu gta v
https://www.youtube.com/watch?v=Oav5cDsTKJE&feature=youtu.be

bu da Assasins Creed Unity
https://www.youtube.com/watch?v=IgmJqI00RSs&feature=youtu.be

yorumlarınızı bekliyorum kardeşlerim

EDİT 4: 2buçuk aydır sorun devam ediyor yapmadığım şey kalmadı. sanrım harddiskimde bad sector var ondan olabilir mi diye düşünüyorum ama flash disk takınca flashdiskten oyun oynayınca da aynı hızlanma oluyor. ayrıca hem laptop,hem masaüstü hem ps3te hemen hemen aynı zmanda başlamış olan bu hızlanma sorunu bed sektörden mi kaynaklı?hepsinde mi bad sectör var? hiç sanmıyorum... sorun çözülmüyor...lanet olsun. bios pilini söküp denedim olmadı. msconfigden bazı ayarları kapadım hatta ses kartını devre dışı bıraktım daha da hızlandı hatta bu sefer ferrari oldu bugatti yani o derece.sonra eski haline getirdim tabi.sorunu kanıtlamakta çok zor, sadece oyunları aşırı derecede fazla oynayanlar sorunun farkına varabilir o yüzden bilgisyarcıya da götüremiyorum . 2 adet video koydum ama çoğunluk sorunu anlayamadı , sadece benim gibi bu sorunu yaşamış 1-2 kişi anlayabildi sorunu bu forumda.lütfen yardım edin

EDİT 5: sorunun voltajdan olduğuna artık %10000 eminim. biostaki voltaj ayarlarıyla oynayıp sürekli yeni bir şeyler deniyorum ve bilgisyar ara ara düzeliyor fkat daha dengesiz bir hızlanma meydana geliyor. mesela ilk 1 saat düzgünse sonra bi hızlanıp bir yavaşlıyor. denemediğim voltaj ayarı kalmadı ama kısmen düzeltebiliyorum daha doğrsu hızlanma anlarını değiştirebiliyorum desem daha doğru olur.

bi de usb flash bellekte de aynı hızlanma problemi var. msela flashbelleğe film atıyorum sonra tvnin usb bölümüne takıp film izlemeye kalkınca filmlerde hızlı oynuyor. halbuki normalde tvde öyle bir sorun yok. şimdi bilgisyarların,ps3ün ve usbinin ortaj noktası ne?
hepsinde bellek olması mı? sonuçta flash bellekler de ram gibi kullanılşabiliyor bellek yerine geçiyor ne biliyim mekanizmaları benziyordur belki. sorun ramdemi acaba? gerçi varsa sorun ikisinde de vardır. 2şer gblık iki ramimi de de teker teker kullanmayı denedim hangisini tek bıraksam gene aynı sorun oldu. ikisini birlikte kullansam gene aynı sorun. düzelmiyor.

BİLGİSYAR DEĞERLERİM ( bi anormallik görürseniz söyleyin)

http://i.hizliresim.com/95aEvo.jpg
Ekli dosyayı görüntüle 12950
http://i.hizliresim.com/ngQ25R.jpg
http://i.hizliresim.com/3a6P1r.jpg
http://i.hizliresim.com/B0a4ED.jpg
http://i.hizliresim.com/QlLWJr.jpg
http://i.hizliresim.com/aDl0od.jpg

Allah aşkına yardım edin. oturma odasına pc ve ps3ü taktığımda çok az düzeliyor. 3lü prizden mi diye merak ettim odama getirdim az biraz düzelir gibi oldu snra gene bozuldu. CPU Z de gördüğünüz memory kısmındaki ilk iki 9 yazan rakamı biostan 7ye indirip öyle deniyorum (bir vei overclock) gene biraz düzeliyor gibi ama bu sfer daha farklı noktalarda hızlanıyor. sırf oturma odasında tutsam pcyi gene ara ara hızlanıyor. kafayı sıyırma noktasındayım napsam düzelmiyor, farklı 4lü prizler , farklı biostan voltaj ayarlamaları ve çeşit çeşit farklı ne kadar yöntem denesemde hep kısmen düzeliyor ama ilerisi yok.neredeyse 4 ay olacak ve sorun düzelmiyor.son çare regülator deniyecem ama biliyorum oda olmayacak...lanet olsun lanet olsun böyle kahrolası soruna !!!! Allah düşmanımın başına vermesin!!!!

Reaksiyon puanı
16,118
bir elektrikçi çağır prizlerde voltaja baksın toprak hattını kontrol etsin max.230v olmalı prizlerde yüksek voltaj varsa regulator ile düzelir.

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben ne anlarım voltaj ölçmekten. yok mu bunun başka çaresi ya

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar sorun anakart chipsetinde sanırım bazı arkadaşların da dediği gibi. ama bundan nasl emin olabilirim. anakarta baktığımda bunu anlayabilmemin bi yolu var mı