Yardım Bilgisayar açılıyor fakat kapanmıyor ve ekran gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

saiseis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
GPU'mu satmıştım, yenisini almak için beklerken dedim ki bari pc'yi güzelce bir temizleyeyim. Pc'nin her türlü aksamını söküp hava tabancasıyla güzelce temizledim, yumuşak fırçayı da hafiften wd-40 ile ovalayıp yumuşak şekilde çip tozlarını aldım. Neyse, her şeyi temizleyip pc'yi geri topladım, bir sorun var mı diye takıp kontrol etmek için taktım çalıştırdım, ekranı da onboard'a aldım. Ekrana görüntü gitmedi, kapatmak için güç tuşuna basılı tuttuğumda da kapanması gerekirken hiç bir şey olmuyor, psu bağlantısını keserek kapatabiliyorum. Mouse taktığımda hiç bir şey olmuyor, mouse'un ışıkları yanmıyor. Tüm pinleri doğru yerine taktım ve kontrol ettim, bu pin (resimdeki) boşta kaldı ama bunun için de takılacak yer yoktu diye hatırlıyorum. Pw led ya da hd led pin'i değil yani onların hepsi takılı. Temizlerken BIOS pilini de değiştirmiştim. PC bir haftadır kapalı ve psu bağlantısı kesili yani güç yoktu. Var mı yardımcı olabilecek bir baba yiğit?

AVG Brave

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
PC özelliklerini yazınız. Elektrik gidip gelme durumu oldu mu?
  • BIOS pilini çıkartıp takmayı deneyin.
  • CMOS reset deneyin. (BIOS pilini çıkarıp takınca olmaz ise bu seçeneğe geçin)
  • RAM'leri söküp takın, 2 adet var ise ayrı ayrı deneyin.
  • Ekran kartını çıkarıp öyle deneyin. ( iGPU ile yani)
  • Yukardakilerin hiçbiri sonuç vermediyse kasayı komple dışarda toplayıp deneyin.
Donanımsal bir arıza söz konusu değilse işe yarar bir tanesi.
Not: Bu gibi problemler genelde RAM'lerin tam oturmama sebebinden veya RAM arızalanmasından dolayı veya anakartınızı şase yaptırmanızdan dolayı. Elektrik gidip gelmesi, cihazınızda elektrik birikmesi ve anakartınıza yüklü gelen voltajdan dolayı da yakmış olabilirsiniz.

saiseis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PC özelliklerini yazınız. Elektrik gidip gelme durumu oldu mu?
  • BIOS pilini çıkartıp takmayı deneyin.
  • CMOS reset deneyin. (BIOS pilini çıkarıp takınca olmaz ise bu seçeneğe geçin)
  • RAM'leri söküp takın, 2 adet var ise ayrı ayrı deneyin.
  • Ekran kartını çıkarıp öyle deneyin. ( iGPU ile yani)
  • Yukardakilerin hiçbiri sonuç vermediyse kasayı komple dışarda toplayıp deneyin.
Donanımsal bir arıza söz konusu değilse işe yarar bir tanesi.
Not: Bu gibi problemler genelde RAM'lerin tam oturmama sebebinden veya RAM arızalanmasından dolayı veya anakartınızı şase yaptırmanızdan dolayı. Elektrik gidip gelmesi, cihazınızda elektrik birikmesi ve anakartınıza yüklü gelen voltajdan dolayı da yakmış olabilirsiniz.
bios pili ve CMOS sıfırlamayı denedim. Bir şey olmuyordu. Temizlemeden önce çalışan bir sistemdi, memtest yeni yapmıştım bir sorun da yoktu, slotları değiştirdim ama tek tek denerim şimdi. Ekran kartım zaten yok. Ayrıca kasayı dışarıda toplamak derken?

AVG Brave

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Anakartın güç kablosunu çıkarıp düzgünce tak.
Anakart pinlerini kontrol edin, kırılmış olabilir.
Şöyle bir yöntem varmış: Bios pilini çıkarın 1dk bekleyin. Sonra pili ters takın 20-30 saniye bekleyin. Sonra yine bios pilini doğru takıp deneyin. Not: Bios pili ters takılıyken çalıştırmayın.

saiseis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartın güç kablosunu çıkarıp düzgünce tak.
Anakart pinlerini kontrol edin, kırılmış olabilir.
Şöyle bir yöntem varmış: Bios pilini çıkarın 1dk bekleyin. Sonra pili ters takın 20-30 saniye bekleyin. Sonra yine bios pilini doğru takıp deneyin. Not: Bios pili ters takılıyken çalıştırmayın.
sorunu bulmuş olabilirim.
Görüntüyü deneyecek ekran kartım yok ama sağ taraftaki ram kanalından (iki ram kanalım var) Ram'i çıkartınca hem kapatabiliyorum hem de mouse/klavye çalışıyor. Yani en azından odaklanmam gereken yeri buldum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

dediğim gibi bir hafta önce sıkıntısız çalışıyordu, her şeyi söküp takınca böyle oldu. Temizleme/tamir hakkında bir öneriniz var mı?

AVG Brave

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Notumu dikkatlice okuyun.
Bence RAM tam oturmadı. Çıkartıp tekrar deneyin.