Bilgim dışında telefon satılması ve telefonu geri almak

lulianov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya agalar faturası benim üstüme kesilen bir iPhone 11 var ama abim kullanıyordu parayı falan benim hesaptan ödedik bir miktarı da ben ödemiştim ben bu telefonu geri istiyorum ama sattım diyor ben bu telefonu nasıl geri alabilirim. Satıldıysa satış sözleşmesinde benim imzam yok sorun olur mu?

osmanfurkansahin

Teknolojisever.
SDN
Reaksiyon puanı
201
Taşınır eşyaların satışında iyi niyetli üçüncü kişinin, taşınırı elinde bulunduranın o eşyanın sahibi olduğuna güvenerek yaptığı hukuki işlemler korunur.

Bunu sizin olayınıza uyarlarsak, telefonu satın alan arkadaşın yaptığı satın alma, telefonu satan kişinin telefonun sahibi olduğuna güvenerek yapıldığı için koruma altındadır.

2. el satış sözleşmesinde imzanız yok. Dolayısıyla 2. el satışından doğan sorunlardan siz sorumlu olmazsınız.

EnesKAYA

Back-End Developer
Reaksiyon puanı
162
Telefonu abin kullandığı için satabilir de doğal olarak. Satış sonrasında doğabilecek herhangi bir sorunda, hukuki bir sorumluluk al(a)mayacağım gibi; telefonu satılan kişiden geri alman da mümkün değil. Telefon alınırken yüzde olarak ne kadar para yatırdıysan, telefonun satışından elde edilen paranın o kadar yüzdesini abinden iste. Verir veya vermez, artık ona kalmış.