Bilgi işlem ?

fatih_61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgi işlem bölümünde çalışmaya yeni başlayacak kişinin zorluk çekmemesi için neleri bilmesi gerekir?Teşekkürler.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Konu başlığı düzeltilerek uygun bölüme taşınmıştır.
Lütfen biraz daha dikkat.

Saygılar

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Şirketine göre değişir Bilgi İşlem bölümünün işleri.

Öyle şirketler var ki hiç iş yapmadıkları bile oluyor.

Bazı şirketlerde de sadece Bilişim ile ilgili değil, her işi yapıyorlar.

Ama olması gereken sağlam donanım ve işletim sistemleri bilgisi, her alandan bir programın temel bilgisi, web mantığı vs.

Bazı Bilgi İşlemler de sadece yazılım üzerine kurulu oluyor. O tür yerlerde de yazılımsal bilginin diğerlerine oranla daha fazla olması gerekiyor.

Allah kolaylık versin.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
şirketine göre değişir. büyük bir şirket ise firma bünyesinde bilgisayar konusundaki yetkili kişi olursunuz. teknik servis elemanlarını yönlendirme, yazılımsal sorunlara çözüm getirme vb..

eğer küçük bir şirket ise tek başınıza her işe koşturmanızı isterler. ama genel itibariyle maaş seviyeleri iyidir.

bilmen gereken şeyler o şirketin kullandığı yazılımlar donanımlar ile ilgili şeyler. şu an tam ayrıntısını bilemiyeceğine göre hepsine bir üzerinden bakmak lazım.

fatih_61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yani çok fazla çalışmam lazım.Server,donanım,yazılım vb. konulara ağırlık vermem lazım.Bunun için de galiba sertifika veren bir kursa gitmem gerekecek.

yasark

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bilgi İşlem derken bölüm ne olacağı ve şirketin ne kullandığı çok önemlidir .

Network: Ağ yapılandırması, sniff tools, ,Routerlar,Wan,VPN yönetimi
Donanım: Standart donanım arızaları bakım ve tamiri
Güvenlik:güvenlik çözümleri,firewallar (donanımsal ve isa server, dansguardian,squid vs),TCP/IP iletişim kuralları
Teknik Destek: Program kullanımları ayarları son kullanıcı işlemleri
Yazılım: her firmaya göre değişir ama öncelik .Netve SQL öncelikli
Web Yazılım ve Tasarım: . Net,Photoshop,Flash Action Script,Html,Php ...
Sistem: Sunucular__
- Sanallaştırma: Hyper V,VMare
- OS - Linux, Server 2008,2008
- Active Directory,TS,GP
- IIS
- DNS
- File Server
- Fax Server
- DHCP Server
İletişim:
BizTalk
Mail Serverlar: Exchange,Commnugate,Qmail vs.
Outlook yapılandırması
Office programlar:
Office 2003,2007,2010 ... Open office
ERP Çözümleri:
Firmanın kullanmış olduğu yazılıma göre farklılık gösterir.

Sen hangisinden bahsediyorsun?

Arkadaşlar bilgi işlem firmadan firmaya çok değişir.O kadar çok konu varki sadece başlıklar bile hemen aklıma gelenler bunlar. firma var bilgi işlemi 1 kişidir , firma var 1000 kişidir.

Öyle basit bir şey değil bu.

Tek kişilik bir yerden bahsediyorsan Server ları bil, Donanım ve Son kullanıcı işlemlerini bil muhtemelen yetecektir.

fatih_61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgi İşlem derken bölüm ne olacağı ve şirketin ne kullandığı çok önemlidir .

Network: Ağ yapılandırması, sniff tools, ,Routerlar,Wan,VPN yönetimi
Donanım: Standart donanım arızaları bakım ve tamiri
Güvenlik:güvenlik çözümleri,firewallar (donanımsal ve isa server, dansguardian,squid vs),TCP/IP iletişim kuralları
Teknik Destek: Program kullanımları ayarları son kullanıcı işlemleri
Yazılım: her firmaya göre değişir ama öncelik .Netve SQL öncelikli
Web Yazılım ve Tasarım: . Net,Photoshop,Flash Action Script,Html,Php ...
Sistem: Sunucular__
- Sanallaştırma: Hyper V,VMare
- OS - Linux, Server 2008,2008
- Active Directory,TS,GP
- IIS
- DNS
- File Server
- Fax Server
- DHCP Server
İletişim:
BizTalk
Mail Serverlar: Exchange,Commnugate,Qmail vs.
Outlook yapılandırması
Office programlar:
Office 2003,2007,2010 ... Open office
ERP Çözümleri:
Firmanın kullanmış olduğu yazılıma göre farklılık gösterir.

Sen hangisinden bahsediyorsun?

Arkadaşlar bilgi işlem firmadan firmaya çok değişir.O kadar çok konu varki sadece başlıklar bile hemen aklıma gelenler bunlar. firma var bilgi işlemi 1 kişidir , firma var 1000 kişidir.

Öyle basit bir şey değil bu.

Tek kişilik bir yerden bahsediyorsan Server ları bil, Donanım ve Son kullanıcı işlemlerini bil muhtemelen yetecektir.

Mesela 7 gün 24 saat açık olan bir fabrika yada vodatech gibi belli başlı firmalara bilgi işlem hizmeti sağlayan firmalardan bahsediyorum ben.Bunlarda birden çok bilgi işlem personeli var.Bu persolin hepsinin görevi farklıdır dimi?
Çünkü ben donanımdan pek anlamıyorum.Server,sql bu konular benim daha çok ilgimi çekiyor.
Teşekkürler.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Format atmak, reset atmak, program kurmak, ağ kurmak, duruma göre gizli kamera döşemek, donanım arızları ile ilgilenmek, şirket içi programların bakım ve onarımını yapmak, gün içerisinde birkaç yüz kadar telefona bakmak. Genellikle sunucular bu işi yapan firma uzmanları tarafından kurulur. Bilgi-işlem personeli ise sunucuların düzgün çalışmasını sağlar, küçük sorunları çözmeye çalışır. Sorun büyükse kurulumu yapan şirketten yardım ister. Herhangi bir SDN üyesinin birkaç gün içerisinde yapabileceği şeyler.

yasark

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Format atmak, reset atmak, program kurmak, ağ kurmak, duruma göre gizli kamera döşemek, donanım arızları ile ilgilenmek, şirket içi programların bakım ve onarımını yapmak, gün içerisinde birkaç yüz kadar telefona bakmak. Genellikle sunucular bu işi yapan firma uzmanları tarafından kurulur. Bilgi-işlem personeli ise sunucuların düzgün çalışmasını sağlar, küçük sorunları çözmeye çalışır. Sorun büyükse kurulumu yapan şirketten yardım ister. Herhangi bir SDN üyesinin birkaç gün içerisinde yapabileceği şeyler.

Bunlar nerde oluyor aceba?
Böyle bir bilgi işlem ben hiç görmedim. Yıllardır farklı firmaların gerek büyük gerekse küçük işletmeler olmak üzere bilgi işlemlerinde uzman veya yönetici olarak çalıştım ancak bu dediklerini nedense pek göremedim. birkaç yüz telefona bakmak? Call center değil bilgi işlemden bahsetmiyor muyuz? Ayrıca sorun büyükse başkası ? Böyle birşeyde ben hiç görmedim.Küçükse hemen yaparım büyükse gecelerim sabaha kadar yaparım ben hep bunu gördüm. Sizin gelip başkası yapıyor dediğiniz kesinlikle ne orası bilgi işlemdir ne de orada çalışan o işi yapıyordur. Sadece teknik destek elemanıdır.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
belediyenin bilgi işlemi benden az şey biliyo diyebilirim :)
şöyle de bi anımı anlatim

bilirsiniz XP ilk kurulduğunda kullanıcı atanmamışsa Admin den giriş yaparsınız ve masaüstünüz sabit kalır

ondan sonra atadığınız kullanıcıda ekrandaki veriler gider ve bulamazsınız tek çözüm güvenli modda başlatıp admin kullanıcısının masaüstünü kopyalamanızdır :)

benim akrabada da bu sorun oluştu belediyede çalışıyo tabi soruyo bilgi işleme napim neden olmuştur diye anında cevap vermişler cevapta neymiş GÜYA PC VİRÜS KAPMIŞ MASAÜSTÜ O YÜZDEN YOK OLMUŞ
puahahhah ne gülmüştüm ya az daha geç kalsaydım format bile attırcaklardı :D

annemlerin çalıştığı işyerinin pc bakım uzmanı ağ bağlamayı bilmiyo :D pc tamiri desen 0 :D

o yüzden şirket ne kadar büyük olursa olsun bilgi işlemin yaptığı işlem değişmiyo :D kasa tamiri pclere şifre koyma interneti kısıtlama dns vs. :D

Ayd

Asistan
Reaksiyon puanı
4
yasark arkadaşa tamamen katılmakla birlikte, bilgi işlemde çalışacaksanız en azından Active directory kurulum ve ayarını, mail server kurulum ve ayarları, VPN konfigürasyonu, ISA gibi firewall ve proxy server kurulumundan anlamanız gerekiyor. Bunu bilgi işlemde bu aralar çok tercih sebebi olan sistemciler için söyledim. Son kullanıcıya bakan elemanlar (format, program kurulumu vs..)anca teknik servis elemanı olur.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Bunlar nerde oluyor aceba?
Böyle bir bilgi işlem ben hiç görmedim.
E görmüş oldun o zaman. Zaten bahsettiğim bu elemanlar asgari ücretin az üstünde paraya çalışıyordu. Yani bu paraya fazlanı beklemek te haksızlık olur.

karavali

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ne olursa olsun şirketin en baba elemanları.
ortamları olur muhabbet sağlam olur eğlencelidir yaa sıkıntı yok :)

ekleme:
konuyu hortlaştmışım pardon (2010da verilmiş son cevap :D taze sandıydım :D sonradan düştü :D)

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Hocam arkadaş o işe girdi ve 3 ay deneme süresinden sonra atıldı. Şimdi başka bir şirkette ön muhasebede çalışıyor. Konuyu hortlatmaya gerek yok. :)