Bileğim Kırıldı,Kalecilik Yapabilecek miyim?

xRammstein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Öncelikle herkese selamlar.Yaşım 15 .Bir kulüp ile anlaşmıştık,altyapısında u-17 takımında kalecilik yapacaktım.Bundan 2 ay önce bireysel antrenmana başlamıştım.2 ayda inanılmaz geliştim ilk halime göre (zaten daha önceden de yaptığım,taktiklerini bildiğim bir şeydi fakat pratiğim yoktu).10 ağustosta takım antrenmanlarım başlayacaktı.4 gözle beklerken bir yandan da bireysel antrenmanıma devam ediyordum.Bir gün halı sahada arkadaşlarımla bireysel antrenman sonrası takılırken yaşı 25-30 arası bir grup maç teklif etti.Bizde kabul ettik.Eğlencesine oynuyorduk zaten.Fakat talihsiz bir olay oldu,rakip takımdan bir abi topa yakın mesafeden tüm gücüyle abandı.Bende kurtardım fakat kurtarmam ile bileğimin kırılması bir oldu(zayıf yapılı birisiyim,bileğimde zayıf.).ordan ambulans ile hastahane falan derken şuanda 2.5 hafta oldu ve dünkü kontrolümden sonra çok şükür ki kemiğim doğru kaynıyormuş.Sorum; eylül 10 gibi lig başlayacak.18 ağustosta da benim alçım çıkıyor.Ne kadar sürede bileğim eskisi gibi toparlar? ne zaman eskisi gibi kalecilik yapabilirim? Eğer eskisi gibi olması 1 yılı bulur falan derseniz sol ayağımı kullandığım için sol ayağımı değerlendirmek isterim.Yani Sol bek de oynayabileceğimi düşünüyorum fakat onun için ne kadar çalışmam gerekecek? sizce alçıdan sonra iyice iyileşip kalecilik yapmam mı daha mantıklı olur yoksa alçım çıktıktan sonra direk sol bek olmak için antrenman yapmam mı? amatör ligde de olsa futbolcu olmayı çok istiyorum buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim,iyi forumlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,378
Geçmiş olsun kardeşim, kırık kaynadıktan sonra eskisi gibi olur mu bilemem. Eğer bu konu üzerinde daha önceden yaşamış bir kişi var ise size yardımcı olacaktır.

Şunu söyleyebilirim, hiç bir zaman umudunu kaybetme..

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Benim de sol bileğim kırılmıştı. Daha doğrusu bir yerden kırık iki yerden çatlaktı. Bir ay alçıda kaldı. 1,5 ayda eski haline geldi. Bu olay olalı 2-3 sene oluyor ama hala tam iyileşebilmiş değil. Çok zorlama derim.

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Geçmiş olsun.
Bol bol kelle paça iç.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,414
Çatlak olsa eskisi gibi iyileşebilirdinde kırık söz konusu olduğu için zorlama derim artık bu vakitten sonra başına daha büyük belalar açma.

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,794
Kırık ve bağ kopması ömür boyu hissettiriyor. Sol bileğimi kırdım, sağ bileğimin bağlarını turnikeye çıkarken burkarak koparmıştım. Basketbolda Kepez altyapısındaydım, şimdi 105 KG olmuşum. İlk burktuğumda doktor 1 sene basket yok demişti ben alçıdan 2 hafta sonra geri baskete döndüğüm için diğer ayaktan aldığım destekle bu kez onu tamamen kırmıştım. Düz yolda yürürken bile bileklerim burkulmaya meyilli. İşin zor, hayatı söndürüyor valla.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Yukarıda dedikleri gibi yemekleri sürekli kemik suyuna yapsınlar. Alçıdan çıkınca ilk 2 hafta stres topunu sıkmaya çalış. Geri kalan zamanda hafif bilek egzersizleri yap 1-2 kg dumbell uygundur. Hafif gelirse 3 yap ama daha fazla olmasın.

Kemik aynı bal peteği gibi, kırılınca çabuk kaynar ama içinin dolması zaman alır. Zamana bırak.

Bu arada eskisi gibi olmaz diyenlere aldırma. Gayet de oluyor.

xRammstein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kırık ve bağ kopması ömür boyu hissettiriyor. Sol bileğimi kırdım, sağ bileğimin bağlarını turnikeye çıkarken burkarak koparmıştım. Basketbolda Kepez altyapısındaydım, şimdi 105 KG olmuşum. İlk burktuğumda doktor 1 sene basket yok demişti ben alçıdan 2 hafta sonra geri baskete döndüğüm için diğer ayaktan aldığım destekle bu kez onu tamamen kırmıştım. Düz yolda yürürken bile bileklerim burkulmaya meyilli. İşin zor, hayatı söndürüyor valla.
Ama benim el bileğim acaba fark eder mi?

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,794
Kemik kemiktir. Çocukken balkondan düştüğüm için sol bileğimi kırmıştım. Şu an sağ bileğim kadar geniş açılı hareket etmez. Bir zararı yok ama az daha dar açısı var.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Kemik kemiktir. Çocukken balkondan düştüğüm için sol bileğimi kırmıştım. Şu an sağ bileğim kadar geniş açılı hareket etmez. Bir zararı yok ama az daha dar açısı var.
Bende öyle bir sıkıntı yok hocam acaba sizinki yanlış mı kaynadı?

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,794
21 yıl önce olmuş bir şey. Söylediklerin mümkün o teknoloji ile ama fark etmediğin bir sorunun olabilir. Bileğimi o kadar geniş hareket ettiremediğimi 5-6 yıl gibi yakın zamanda öğrendim. Şöyle diyeyim sağ elimi ters çevirip arkadan bacağıma değebiliyorum ama sol el ile aynı şeyi yapamıyorum. Umalım bir şey olmasın tabi.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
21 yıl önce olmuş bir şey. Söylediklerin mümkün o teknoloji ile ama fark etmediğin bir sorunun olabilir. Bileğimi o kadar geniş hareket ettiremediğimi 5-6 yıl gibi yakın zamanda öğrendim. Şöyle diyeyim sağ elimi ters çevirip arkadan bacağıma değebiliyorum ama sol el ile aynı şeyi yapamıyorum. Umalım bir şey olmasın tabi.
Bende hareket sıkıntısından ziyade soğukta sızlama sorunu var. Ama bu çok uzun yıllar sonunda geçiyormuş.

Dediğiniz gibi, umalım da kötü bir şey olmasın.

xRammstein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sol bileğinin donmemesi bana da yanlis kaynama gibi geldi.Ama bilemeyiz tabi bir de bilekte 8 tane kemik var acaba kirilan kemikler farklidir da ondan mi birinizinki donuyordur birinizin ki donmuyordur?

Reaksiyon puanı
16,118
kopmadı kırıldı sadece iyleşince düzelir kungfuçular kırıyor bişey olmuyor güçleniyor...

alcasar

Asistan
Reaksiyon puanı
51
2015 de karate antremanında sağ bileğimi 2017 de de sağ omzumu kırdım. İkisini de kullanıyorum şuan. Kırığın derecesine göre sahalara dönme süren değişir. Bunu doktorun sana söyleyebilir. Ama profesyonelsen biraz dikkatli olacaksın. Öyle basit maçlar için kariyerini riske atma bir daha. Eninde sonunda bileğin düzelir korkma o konuda.

xRammstein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
benimle aynı duruma düşüp bakınanlar için son bir güncelleme yapayım, bugün 27. gün ve alçım çıktı. bileğimi gerçekten çok özlemişim :)... şimdi kalecilik durumlarından bahsedeyim 1 aydır kullanamadıgım için bileğim kireçlenmiş ve oynatırken bazı hareketlerde zorluk çekiyorum.doktor stres topunu 150 kere sık, soğuk sudan sıcak suya geçir elini şok etkisi yaratsın gibi şeyler söyledi.hepsini harfiyen yapıyorum ve yarına idmana çağırıldım.tabii ki elimi kullanmadan idman yapıcam elim iyileşene kadar düz koşu yapıcam. oynamamı imkansız görüyordum ama oynayabilicem bunun sevincini yaşıyorum. aynı durumda olan varsa sakın bırakmasınlar peşini, cevap veren herkese teşekkürler

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Geçmiş olsun hocam, 2 yıl kadar daha çok zorlamayın sonra neredeyse tamamen iyileşiyor. Benim sol bileğim kırılmıştı, şu an sol elimle 35 kg kadar kaldırabiliyorum. Bence hiçbir fark yok :)