Beyazperdenin en unutulmaz 50 robotu

warkortali

Profesör
Onursal Üye

[size=8pt]Robotlar : Çoğu zaman düşman, nadiren dost, kimi zaman da insanlığın hizmetinde...[/size]

Timesonline, beyazperdenin en unutulmaz 50 robotunu sıraladı. Listenin zirvesinde hayatına Kalifornia valisi olarak devam eden Arnold Scwarzenneger’in canlandırdığı bir robot var: Terminator.

Yapay zeka fikrinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan, mekanik teknolojinin elektroniğe dönüşmesiyle gelişen robotlar, en çok da bilim kurgu romanlarında ve insanlık tarihinin en popüler eğlencesi olan sinemada karşımıza çıkıyor.

Robotlar artık, hem geleceğin, hem de bir bakıma bugünün olmazsa olmaz varlıkları arasında. Dört ayaklı robotlar olarak nitelendirebileceğimiz arabalardan tutun da, etrafımızda mutfak robotlarına kadar sayısız türü var...

Geçtiğimiz günlerde Transformers filminin de gösterime girmesi sebebiyle Timesonline sitesi bir değerlendirme yayınladı ve beyazperdenin en unutulmaz 50 robotunu sıraladı. Bu kapsamlı listenin içinde sinemaseverlerin yakından tanıdığı robotlar var...

Örneğin Star Wars’un iki kıdemli robotundan C3-PO 45. sırada; R2-D2 ise 11. sırada yer almış. Transformers’ın Optimus Prime’ı listede 30. sırada kendine yer bulurken, The Matrix filminin korkutucu Sentinelleri 34. sıradan listeye girmiş.

Foto galeri : [size=10pt]Robotlar[/size]
*****************

İlk onda göze çarpan robotlardan bazıları ise şöyle sıralanıyor. X-Men serisinin son filminde küçük bir rol üstlenen Sentineller 10. sırada, I-Robot’un Sonny ise 9. sırada yer alıyor.

Silvester Stallone’nin başrolünü oynadığı Judge Dredd’in savaşçı robotları listenin 7. sırasında.

Lost in Space filminden hatırlayacağınız robot örümcekler 6. sıradan listeye girerken, beyazperdenin en ünlü robotlarından Robocop 5 numarada kendine yer bulmuş.

Aslında televizyon ekranlarından tanıdığımız ama sinema versiyonu sayesinde listeye giren süper araba Kitt ise 3. sırada.

Listenin zirvesindeyse hayatına Kalifornia valisi olarak devam eden Arnold Scwarzenneger’in canlandırdığı bir robot var: Terminator.

[size=10pt]Kaynak[/size]
 

Tartarus

Profesör
4,13,14,15,16. robotlar güzell ama Star Wars Revenge of the Sith filminde görmeye alıştığımız general yoktu listede... Benim için uzutulmazdır ve paylaşmak isterim...

 

RuNaL

Dekan
Onursal Üye
terminatör gercekten bi başka ama robocop gerceğini de atlamamk gerek

en karizmatiği de transformens robotları tabi ki B)
 
Üst