Benzema'dan Fransa'ya ırkçılık suçlaması

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Katılım
30 Temmuz 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,099
Puanları
113
Yaş
38
Hakkındaki şantaj soruşturması nedeniyle Fransa Milli Takımı'nın 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) kadrosuna alınmayan Karim Benzema, Fransa'yı ırkçılıkla suçladı.

thumbs_b_c_bf0f66f40d5a6b4b976933adb0b60304.jpg


Real Madrid'in Cezayir asıllı Fransız forvet oyuncusu Benzema, İspanyol gazetesi Marca'ya yaptığı açıklamada, milli takım teknik direktörü Didier Deschamps için "Fransa'nın ırkçı bir kesiminin baskısı altında kaldı." ifadesini kullandı. Fransa'daki son iki seçimde aşırı sağcı partinin 2. sırada çıktığını hatırlatan Benzema, Fransa Milli Takımı'na çağrılmaması kararının sadece Deschamps tarafından alındığı hususunda şüphelerinin olduğunu belirtti.

"Fransa, bana adil davranmadığının farkına varacak" ifadelerini kullanan Benzema, "Şu anda olduğu gibi zor dönemlerde hatalardan ders çıkarmak gerekir. Her şeye rağmen benim için bu olay geride kaldı. Bir kez söyledim ve hep bunu söylemeye devam edeceğim. Fransa'nın yanındayım ve onlar için en iyisini diliyorum. Biraz tecrübe eksikliği olsa da büyük bir takıma sahipler. Avrupa Şampiyonası'nda üst yerlerde olacaklarına eminim." değerlendirmesinde bulundu.

Benzema'nın ırkçılık suçlaması Fransa'yı karıştırdı

Karim Benzema'nın Fransa'yı ırkçılıkla suçlaması ülkede geniş yankı uyandırdı.

Siyasi parti temsilcileri, ırkçılık suçlamasına farklı tepkiler verirken, Irkçılıkla Mücadele Derneği Başkanı Dominique Sopo, Fransız futbolcuyu ırkçılıkla mücadele kavramı üzerinden, kendisine pay çıkarmakla eleştirdi.

"Bencil ve kendini beğenmiş bir karakter karşısındayız"

Sopo, ''İlk defa onun ırkçılık konusu ile ilgilendiğini görmek sevindirici ancak o sadece kendisi söz konusu olunca bu konuyla ilgileniyor. Keşke Benzema, Akdeniz'deki sığınmacıların dramı ve sorunlu banliyölerde ayrımcılığa uğrayan gençlerin korunması konularında da duyarlı olsa. Daha önce ırkçılıkkonusuyla hiç ilgilenmemiş ama iş kendisine dokununca bu konuyu hatırlamış, bir ölçüde bencil ve kendini beğenmiş bir karakter karşısındayız.'' değerlendirmesinde bulundu.

Fransa'nın eski başbakanlarından sağcı François Filon ise yaptığı açıklamada, ülkenin bütün sorunlarının kökenini sürekli olarak din, ırk ve etnik kökene bağlamanın sağlıklı bir durum olmadığını kaydetti.

Sosyalist Parti milletvekili Benoit Hamon, ünlü futbolcunun ülkede ırkçılığın arttığına dikkat çekmesinin doğru bir davranış olduğunu belirtti.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin milletvekili Florian Philippot, Benzema'nın başkalarını suçlamasından Fransız halkının büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, teknik direktör Didier Deschamps'a sahip çıktı ve kadro seçiminde Fransız çalıştırıcının ''kusursuz'' olduğu yorumunu yaptı.

Cantona'dan Deschamp'a ırkçı tavır suçlaması

Fransızların eski ünlü futbolcusu Eric Cantona, önceki gün yaptığı açıklamada Deschamps'ın Benzema ve Ben Arfa'yı takıma almayışının arkasında ırkçı bir tavrın bulunduğunu öne sürmüştü.

Real Madrid'in Cezayir asıllı Fransız forvet oyuncusu Benzema, İspanyol gazetesi Marca'ya yaptığı açıklamada, milli takım teknik direktörü Didier Deschamps için "Fransa'nın ırkçı bir kesiminin baskısı altında kaldı." ifadesini kullanmıştı.

AA
 

Son mesajlar

Üst